В коя банка да си открия сметка

  • 20 355
  • 67
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 14 494
Разсъждавай си, никой не те спира. Laughing

# 46
  • here and now
  • Мнения: 4 273
Ако си купиш нещо за над 15 000 лева задължително трябва да платиш по банков път и таксите са неизбежни, така че както и да си разсъждаваш все в един момент нямаш избор.  Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 4 265
Ако си купиш нещо за над 15 000 лева задължително трябва да платиш по банков път и таксите са неизбежни, така че както и да си разсъждаваш все в един момент нямаш избор.  Peace
А това колко пъти в годината се случва на средностатистическия българин?
да не говорим, че таксата е около 2 лева.

# 48
  • here and now
  • Мнения: 4 273
Не говорим за средностатичстичеки българин, нито колко често се случва. НЯМАШ избор - това исках да кажа.

# 49
  • София
  • Мнения: 4 265
Ами точно, не се случва всяка година да купуваш нещо на стойност над 15 хил.лв,, така че не е неизбежно ползването на банка.
Дори има начин да избегнеш горното в повечето случаи, така че не е неизбежно.
Избор има, доколко е удобно е друг въпрос.

# 50
  • here and now
  • Мнения: 4 273
Ок, а болнични дали изплащат по друг начин, освен по банкова сметка?

# 51
  • София
  • Мнения: 4 265
Каква такса ти взимат за превода на болничните?
А сметката можеш да я откриваш и закриваш без такса преди и след получаване на всеки болничен. Не е удобно и е досадно с декларирането на нова сметка всеки път, но все пак нали не искаш да плащаш за услугите на банките.
Също така можеш да предложиш НОИ да назначи допълнителен персонал за изплащане на гише, голям купон ще настане.

# 52
  • here and now
  • Мнения: 4 273
А ти защо реши, че не искам да плащам за услугите на банките? Просто предпочитам да имам избор и да ги ползвам когато реша.  Peace

# 53
  • Мнения: 728
Ако си купиш нещо за над 15 000 лева задължително трябва да платиш по банков път и таксите са неизбежни, така че както и да си разсъждаваш все в един момент нямаш избор.  Peace

От 01.01.2016 г има промянв в закона и сумата е 9999.99 лв.:

ОГРАНИЧЕНИЯ ПРИ ПЛАЩАНИЯТА В БРОЙ
Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
1. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) на стойност, равна на или надвишаваща 10 000 лв.;
2. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) на стойност под 10 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 10 000 лв.

# 54
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Над 10 х. трябва да се декларира и произходът на средствата Laughing
Както и ако си бил достатъчно глупав да се напъваш да работиш и си изкарал повече от 50 х. от хонорари в рамките на годината, трябва да се регистрираш по ДДС, да издаваш фактури, да водиш счетоводство и да изпращаш отчети към НАП, нищо че си частно лице.
В същото време някои определени хора си правят купон с офшорки в Панама.
На мен ми звучи като 'за милиони няма закони, за кокошка няма прошка'.
Ще изсветлее икономиката, ама друг път.

# 55
  • Мнения: 5 215
На мен ми звучи като 'за милиони няма закони, за кокошка няма прошка'.
Ще изсветлее икономиката, ама друг път.
+1

Препоръчайте банка за фирмена сметка - най-изгодни такса откриване и закриване, месечна такса, цена на превод.

# 56
  • here and now
  • Мнения: 4 273
При някои банки можеш да преговаряш за условията. Имат различни видове сметки според това, колко често и за какво ги ползваш. За Уникредит съм чувала добри отзиви преди време, сега нямам представа.
Белла Донна, благодаря за споделеното. Пропуснала съм го това, но в крайна сметка ми потвърждава тезата, че избора дали да ползваш банка не е особено голям.

# 57
  • Мнения: 28
При някои банки можеш да преговаряш за условията. Имат различни видове сметки според това, колко често и за какво ги ползваш. За Уникредит съм чувала добри отзиви преди време, сега нямам представа.
Белла Донна, благодаря за споделеното. Пропуснала съм го това, но в крайна сметка ми потвърждава тезата, че избора дали да ползваш банка не е особено голям.

В тази връзка - явно не може вече без банки и заради това, днес чух новина, че ще задължават банките да предлагат по една преферциална сметка с фиксирани максимални такси на обслужване.  От една страна - готино за нас, защото ще пестим по около 3-4 лева на месец. От друга страна - все се надявах,  че това трябва да стане по линия на конкуренция между банките, а не да бъде налагано от ЕС.

# 58
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Максимални или минимални?

# 59
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Явно с фиксирани горни нива, ще потърся да прочета.
Те ако фиксират максимално 10 лв. на месец за частни лица, все тая...

Общи условия

Активация на акаунт