Спомени и впечатления за социализма в България

  • 488 407
  • 11 975
  •   1
Отговори
  • Мнения: 340
С какво свързвате онзи строй? С какво ще го запомните, с ходене на море 2 пъти в годината по базите, с марципаните, с еднаквата цена на сиренето в цялата страна? С работа, в стил ден да мине? Или просто това е хубавото време, когато сте били млади и безгрижни? По-скоро са ви приятни спомените и впечатления за вече далечното ни минало или точно обратното?

Последна редакция: ср, 23 мар 2016, 09:03 от potrebitel7777

# 1
  • София
  • Мнения: 16 064
С жителствата. С пълната липса на избор. С вопиющото неравенство между раята и висшите партийни дейци и семействата им.

С храненето на прасетата в личните стопанства с типов хляб.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Много малко положителни неща бих споделила за онова време, но явно защото е периодът на детството и младостта ми, спомените ми за него са винаги умилителни.
Раздвоена съм в оценката си, но твърдо предпочитам сегашното положение.

С пълната липса на избор. С вопиющото неравенство между раята и висшите партийни дейци и семействата им.

Това е основното. Close

# 3
  • Варна
  • Мнения: 17 745
С какво свързвате онзи строй? С какво ще го запомните, с ходене на море 2 пъти в годината по базите, с марципаните, с еднаквата цена на сиренето в цялата страна? С работа, в стил ден да мине? Или просто това е хубавото време, когато сте били млади и безгрижни? По-скоро са ви приятни спомените и впечатления за вече далечното ни минало или точно обратното?

С празните магазини.
Спомените ми ми са по-скоро приятни, защото бях дете и не са свързани със строя.. Grinning

# 4
  • Мнения: 4 711
Помня, че се редяхме за какво ли не.
Свързвам го с опашките, с режим на тока.

# 5
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
По-скоро са ви приятни спомените и впечатления за вече далечното ни минало...?
Само защото бях дете тогава!

# 6
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
 tooth tooth tooth
Отдавна не беше пускана такава тема. Последните няколко се превърнаха в бойно поле.

Впечатленията ми от онова време не са много, защото бях 10 годишна като падна режимът.
Дали сме ходили по n пъти на море, планина и т.н. няма значение. Хората, живели по-голямата си част от живота си тогава, са достатъчно осакатени.

# 7
  • Мнения: X
Огледало е "Маргарит и Маргарита"
Така ставаха тогава нещата
А който не искаше, духаше супата

Простите работници с по 800 лв заплата, началниците им инженери гладуваха с по 180
Диктатура на пролетариата и простака най-вече
Всички са равни, но някой са по-равни

Гнусно време, което съсипа манталитета на поколения
Още поне сто години трябва да минат, за да се върнем към нормално мислене

# 8
  • София
  • Мнения: 27 988
Огледало е "Маргарит и Маргарита"
Така ставаха тогава нещата
А който не искаше, духаше супата

Простите работници с по 800 лв заплата, началниците им инженери гладуваха с по 180
Диктатура на пролетариата и простака най-вече
Всички са равни, но някой са по-равни

Гнусно време, което съсипа манталитета на поколения
Още поне сто години трябва да минат, за да се върнем към нормално мислене


Съгласна с всяка дума, но най-вече с подчертаното.

# 9
  • Мнения: 534
Напоследък, когато попадна на подобна тема, сякаш е модерно да се плюе и да се изтъкват негативи! Аз съм израснала и изучила по онова време, точно завършвах висше образование, когато станаха промените. Така че спомените ми са много ясни и не са от препредаване от уста на уста.
Опашките и спирането на тока бяха, да не кажа, последната една година преди промените. Тогава имахме купони и си спомням, че като студентка в София се знаеше, че днес ще пускат яйца в магазин на ул. "Иван Асен", утре ще пускат тоалетна хартия в РУМ-а на студентски град и т.н.
Студентските ми години минаха изключително хубаво и спокойно. Живяла съм в общежитие, където имаше ред и дисциплина, в следствие на което цареше спокойствие! Живели сме задружно и безпроблемно. Няма да правя сравнение със сегашните студенти!!!
Живота ми като дете е бил прекрасен. Живея в малък град, който сега върви към упадък, а е бил ГРАД, бивш околийски център и град с история и дух. Беше пълно с хора, работеха фабрики и заводи и магазините бяха пълни със стока! ДА! Бяха пълни със стока! Храната беше истинска!
ДА, имало е прослойка от семейства на партийни величия, които са се ползвали с привилегии, но те бяха много по-малко в сравнение със сегашните "величия"! Да не говорим, че в такива малки населени места тези хора не са и имали кой знае и какви привилегии!
Ходело се е на почивки - ми така беше. Вярно не е било в луксозни хотели /то тогава нямаше и чак толкова луксозни хотели/, но е било в приветливи почивни бази, пионерски лагери и т.н.
Разказвам всичко това, не с цел да влизам с някого в дебати, а защото така се живееше - простичко, семпло, но безгрижно, весело и щастливо! Simple Smile

# 10
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Още поне сто години трябва да минат, за да се върнем към нормално мислене

newsm10 newsm10 newsm10

# 11
  • София
  • Мнения: 27 988
Скрит текст:
Напоследък, когато попадна на подобна тема, сякаш е модерно да се плюе и да се изтъкват негативи! Аз съм израснала и изучила по онова време, точно завършвах висше образование, когато станаха промените.
Така че спомените ми са много ясни и не са от препредаване от уста на уста.
Скрит текст:
Опашките и спирането на тока бяха, да не кажа, последната една година преди промените. Тогава имахме купони и си спомням, че като студентка в София се знаеше, че днес ще пускат яйца в магазин на ул. "Иван Асен", утре ще пускат тоалетна хартия в РУМ-а на студентски град и т.н.
Студентските ми години минаха изключително хубаво и спокойно. Живяла съм в общежитие, където имаше ред и дисциплина, в следствие на което цареше спокойствие! Живели сме задружно и безпроблемно. Няма да правя сравнение със сегашните студенти!!!
Живота ми като дете е бил прекрасен. Живея в малък град, който сега върви към упадък, а е бил ГРАД, бивш околийски център и град с история и дух. Беше пълно с хора, работеха фабрики и заводи и магазините бяха пълни със стока! ДА! Бяха пълни със стока! Храната беше истинска!
ДА, имало е прослойка от семейства на партийни величия, които са се ползвали с привилегии, но те бяха много по-малко в сравнение със сегашните "величия"! Да не говорим, че в такива малки населени места тези хора не са и имали кой знае и какви привилегии!
Ходело се е на почивки - ми така беше. Вярно не е било в луксозни хотели /то тогава нямаше и чак толкова луксозни хотели/, но е било в приветливи почивни бази, пионерски лагери и т.н.
Разказвам всичко това, не с цел да влизам с някого в дебати, а защото така се живееше - простичко, семпло, но безгрижно, весело и щастливо! Simple Smile


Същото се отнася и за повечето, ако не всички, които сме писали по-горе (доколкото съм чела съфорумките). Аз няма как да имам добри спомени от диктатура.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 308
: Последните няколко се превърнаха в бойно поле.


Тя и тази ще стане. Тичам за пуканки. moresmile

# 13
  • Мнения: 1 384
Още поне сто години трябва да минат, за да се върнем към нормално мислене

newsm10 newsm10 newsm10

Нямаме 100 години време. Точно ще си оправим кочинката и ще бъдем натикани като кабърче в стената от великите сили обратно, и ще настане края на Европата, такава, към каквато се стремим.

# 14
  • София
  • Мнения: 16 064
Аз  съм на възрастта на ivalinai Laughing, а нея явно не са я засипвали бубулечки-жетварки на лятна бригада. И със сърп никога не е жънала лавандула. И не е живяла по квартири и общежития, защото е посмяла да се ожени за не-софиянец, преподавател във ВУЗ (може да работиш в София, но не може да живееш в нея...) Както казах за разликата между раята и останалите...

Общи условия

Активация на акаунт