Как приемате витамините и хранителните добавки

  • 5 833
  • 24
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 930
И аз като повечето от вас си купувам разни витамини и хранителни добавки.
И много ме човърка въпроса как и кога да ги пия, в какви комбинации и преди или след храна. Основно:
- кои витамини и добавки се неутрализират взаимно, или си пречат на доброто усвояване. Защото тогава излишно си даваме парите и най-вече се заблуждаваме, че с нещо си помагаме. А полза - няма.
- кои храни на кои добавки пречат за доброто усвояване. Защото ако нещо не трябва да се приема с калций, а аз го пийна след любимите ми млечни продукти, пак полза няма.
Потърсих инфо в нета, но не знам доколко е достоверно. Например намерих ето това
http://www.bb-team.org/articles/4454_kak-da-priemame-hranitelnite-si-dobavki  и тъкмо да го приема за вярно и прочетох, че магнезият, калцият и цинка взаимно си пречат на усвояването. Ако е така, защо има калмацин, който се състои точно от горните 3 елемента. Не е точно по темата, но едва преди 1 месец разбрах, че антибиотик и пробиотик не се пият заедно, а с разлика поне 2-3 часа.
Вие как приемате витамините и добавките?
Аз например имам анемия и трябва да пия желязо (малтофер), с магнезия съм зле, пия вит.В комплекс, лутеин за очите и още един куп дивотии, от които не знам има ли полза.

# 1
  • Мнения: 2 450
Витамини и добавки се приемат с вода и след ядене на нещо с мазнини, защото някои са водно, а някои мастноразтворими. Така са ми обяснявали на мен. Иначе знам, че за усвояването на калция ти трябва витамин Д и имам спомен, че грейпфрут не се пие с антибиотици. Но нещо да пречи на усвояването на друго иначе не мисля, че съм чувала/чела.

# 2
  • Мнения: 822
Аз не предпочитам изкуствени витамини и хранителни добавки! Употребявам само естествени - пия сурова коприва, спанак, джинджифил - всичко разбивам на пюре и разреждам с вода и консумирам!

# 3
  • Мнения: 2 450
Аз не предпочитам изкуствени витамини и хранителни добавки! Употребявам само естествени - пия сурова коприва, спанак, джинджифил - всичко разбивам на пюре и разреждам с вода и консумирам!

Е няма ли вкус на умрели жаби подобен буламач? newsm78 Съвсем сериозно се чудя, звучи ужасно. По-скоро бих си направила салата от коприва и спанак, а джинджифила с чая  Peace

# 4
  • Мнения: 822
Не е неприятно да се пие! Опитай и ще видиш! Трева е!

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
в спанака, манголд и още някои растения има оксалатна киселина, която блокира усвояването на желязото.

вит.Д, фолиевата киселина и вит.Б12 са свързани и спомагат за взаимното усвояване.

желязо се усвоява по-добре, когато се приема с вит.С, алкохолът също спомагал за усвояването на желязо.

важно е също как се комбинират и храните, за да се усвояват добре.
гледам да спазвам за желязото и вит.С.

# 6
  • Мнения: 241
Комплексните витамини, на които пише, че са за активно спортуващи. Могат ли да се пият и от не толкова активни, без да отваря апетита или някакви други нежелание реакции?

# 7
  • Мнения: 2 450
Комплексните витамини, на които пише, че са за активно спортуващи. Могат ли да се пият и от не толкова активни, без да отваря апетита или някакви други нежелание реакции?

Може, ама няма смисъл.

# 8
  • Мнения: 241
Комплексните витамини, на които пише, че са за активно спортуващи. Могат ли да се пият и от не толкова активни, без да отваря апетита или някакви други нежелание реакции?

Може, ама няма смисъл.

Защо  няма смисъл? По състав са доста обхватни, така че биха могли да допълнят евентуални неподозирани липси?

# 9
  • Мнения: 2 450
Комплексните витамини, на които пише, че са за активно спортуващи. Могат ли да се пият и от не толкова активни, без да отваря апетита или някакви други нежелание реакции?

Може, ама няма смисъл.

Защо  няма смисъл? По състав са доста обхватни, така че биха могли да допълнят евентуални неподозирани липси?

Повечето хора нямат неподозирани липси, а ако имат, трябват много по-високи концентрации от тези в комплексните витамини за да се наваксат. Тези за спортисти се предполага, че възстановяват електролитния баланс и т.н. при големи натоварвания, ти ако нямаш такива натоварвания не ти  и трябват тези вещества, защото си ги имаш. А хипервитаминозата е също толкова лоша колкото и авитамонозата.

# 10
  • Мнения: 438
С витамините според мен има доста по важни въпроси .
на първо място  дали са истински или ментета. Пазара е залят с ментета. Има един филм "подземен свят" който го има качен в нета и в него подробно се разказва за ментетата и  индустрията на добавките. В тази връзка аз купувам само от официалните преедставителства в бг. И наистина съм установила че има разлика с продаваното в аптеките и дрогориите. Вярно по скъпи са , но наистина си заслужава.
И второ от голямо значение е самата технология и вещество на добавките. Например при витамин б12 има метилкобаламин и цианкобаламин. И двете са б12, но се усвоява ефективно първата. Също при б12 ефикасни са течните формули които се усвояват през лигавицата в устата а не таблетките които не е ясно как и дали се усвояват от лигавицата на стомаха и червата. ПОсле фолиевата киселина. Има фолиева киселина и фолат. Усвоима е втората форма.
Така че това с витамините и добавките е като с лекарствата. Цяла наука. Не е необходимо просто да го глътнеш , а да си избрал какво точно да си сложиш в устата

# 11
  • Мнения: 822
Аз съм прочела, колко е отровна енергийната напитка, как играчите искат да спечелят от една вода, пълна с метаболии! Чета, че да спечелиш от какъв-то и да е продукт, се иска да го произведеш, а тук в шишетата наливат вода, в която слагат някакви обезболяващи и възбуждащи съставки, които са евтини и доста отровни! 

# 12
  • Мнения: 2 761
Цитат
[quote author=usmihnelka link=topic=916235.msg32944733#msg32944733
И второ от голямо значение е самата технология и вещество на добавките. Например при витамин б12 има метилкобаламин и цианкобаламин. И двете са б12, но се усвоява ефективно първата. Също при б12 ефикасни са течните формули които се усвояват през лигавицата в устата а не таблетките които не е ясно как и дали се усвояват от лигавицата на стомаха и червата. ПОсле фолиевата киселина. Има фолиева киселина и фолат. Усвоима е втората форма.
Така че това с витамините и добавките е като с лекарствата. Цяла наука. Не е необходимо просто да го глътнеш , а да си избрал какво точно да си сложиш в устата

Не биха се усвоили ако има проблем с храносмилането,а повечето хора са c някакви нарушения.Между другото за вит.б12 спрей ли имаш впредвид(чела съм че бил много добър) или някоя течна форма за накапване?

Колкото за фолиевата,а по принцип и с другите добавки-не е съвсем така.Ако има проблем с усвояването се предпсва конска доза,щото колкото и да е нарушено едно усвояване все нещо се извлича.

Аз като цяло съм против разни екстракти и готови форми,макар и аз да прибягвам понякога до това.Най-удачни от гледна точка на усвояването и липсата на странични ефекти са силните билкови отвари,в специална формула за лечебна цел,но пък изискват време за приготвяне и не са удобни.


# 13
  • Мнения: 532
Аз например имам анемия и трябва да пия желязо (малтофер), с магнезия съм зле, пия вит.В комплекс, лутеин за очите и още един куп дивотии, от които не знам има ли полза.
През бременността пиех желязо и магнезий - препоръката на лекаря беше да ги разделям с около 2 часа, тъй като си пречели. Лутеин пих за известно време, но не мога да кажа дали имаше ефект - май повече ми помогнаха антирефлексните очила.

# 14
  • Мнения: 2 616
Комплексните витамини, на които пише, че са за активно спортуващи. Могат ли да се пият и от не толкова активни, без да отваря апетита или някакви други нежелание реакции?


Категорично го заявявам: витамини само евентуално за злояди малки деца или за интензивно спортуващи или подложени на тежка физическа работа. Всички останали рискуват да напълнеят и да си нарушат метаболизма трайно.  Sunglasses Знам и лично познавам доста такива случаи. Включително и след прием на витамини за коса. Sunglasses Добре е и добавките човек да ги тества преди да ги пие - чрез мукулен тест или адаптометрия например, защото може да бъдат неподходящи за съответния потребител Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт