Киста на яйчника

  • 5 354
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 54
Ох,здравейте,преди седмица ми откриха киста в Пирогов. Болеше ме ниско в дясно и отидох веднага там.Направиха ми изследвания - кръв,видеозон,рентген и още нещо беше. Кръвните са ми добре,цитонамаска мин.година ми бяха правили в Майчин дом-също добри резултати.Но ...сега ми откриха киста 2,8-3см. Предписаха ми Оргаметрил и сега чакам да ми дойде,за да мога след това да отида с направление при генеколога в Пирогов. Лекарят каза,че е нормално да ме наболява въпреки лекарството,каза режим на легло,без физически действия и напрежение.
Пих лекарството,но режимът не мога да го спазя,защото просто имам много задължения къде ли не. Много съм притеснена,защото на моменти ме наболява и все си мисля,че ще се стигне до операция , а много ме е страх! Пия и билки срещу кистата - бял равнец и още две. Просто не ми излиза от ума тази киста,особено когато усетя напрежение долу в дясно. На моменти при по-рязко ставане/лягане ме срязва повечко,но за кратко. Имам признаци,че ще ми дойде,няй-вероятно пак ще ми закъснее,ако не дойде да пет дни,лекарят каза да отида веднага.
Не ми казаха от какъв вид е кистата,защото лекарят искал да ми направи още изследвания. Много ми е притеснено,че ще ме оперират...все си мисля,че е станала по-голяма тая гад.
Много ви моля,кажете как мина при вас този период, каква операция да избера,ако се наложи? На 22 съм и не съм раждала все още, мното искам някой ден да мога да родя. Имам познати с аборти и проблеми с кисти,не искам и при мен да е така. Sad

# 1
  • Мнения: X
Киста с тези размери е не оперативна, консултирай се с още специалисти и не се подлагай на излишни манипулации, кистата е малка и ще се пукне от Оргаметрила, с операция има вероятност да останеш и с един яйчник. На твоите години имах същата със същия размер много лесно се пукна с Оргаметрил, пак, потърси още едно мнение задължително и не прибягвай до оперативна намеса. Билките ще помогнат макар че внимавай,защото знам че понякога имат и обратен ефект, изчакай цикъла и вчист ден посети лекар, а какви изследвания са ти правили и какви искат да правят.  Hug

# 2
  • Мнения: 2 309
Нямам опит с кисти, но ми направи впечатление, че заедно с лекарствата пиеш и билки и това не е много хубаво, освен ако не е съгласувано с лекар! Поговори с лекуващият те лекар и му кажи за билките! Може да имат едно и също действие с лекарството ти, но не мисля, че е добре заедно да се ползват! Желая ти успех!

# 3
  • Мнения: 54 591
Чак пък режим на легло? Crazy
Оргаметрила ще свърши работа, няма да се стигне до операция.
Белият равнец е супер, подсети ме, че и аз трябва да пия. Wink

# 4
  • Мнения: 54
Извинявам се,че пускам нова тема,сега видях,че има такава,но от припряност и съм я пропуснала.
Оргаметрилът вчера го пих за последно, цяла седмица го пих. Така като чета в интернет и много жени казват,че не са усещали кистите си,а аз изпитвам дискомфорт от моята. Дали се е спукала вече или дали ще се махне с менструацията? Знам,че за сега това не може да се каже,но често си задавам тези въпроси.
Изследване на кръвта ми правиха и както казах рентген. От там лекаря каза,че кръвните са ми на здрав човек . Мисля,че искаше да ме види на някакъв ехограф,който струвал 25лв,но ако съм с направление ще е безплатно,намекна и че още неща иска да провери,но не каза повече.

# 5
  • Мнения: 1 283
Имала съм 5 см киста и се пукна с лекарствата. Често имам кисти, които се пукат без оперативна намеса. Нищо от това не е било проблем да родя. Има различни видове кисти, само лекаря знае кое лечение е най-добро. Иначе ми е малко странно чак режим на легло... newsm78 Peace

# 6
  • Мнения: 54
Ами,да,ще му кажа за билките. Почнах да ги пия,защото в болницата по друг случай се запознах с една жена и с нея дълго си говорихме на тази тема. Тя каза,че отдавна има проблеми с кисти и белият равнец много и е помагал. После говолих с една наша позната,бивш фелдшер,която каза,че билките помагат,а дори и да не са за точния проблем,то няма да навредят.
Усетих,че има горе-долу определени моменти през деня,когато ме наболява и след като пия билките,спира да ме боли и усещам успокоение. Сякаш,че самия организъм почва да свиква с приема и си ги търси. Поне така си го обяснявам. Дано не е грешка наистина,че пия .

# 7
  • Мнения: 54
За режима на легло...ами, не знам защо го каза. Каза да не се преуморявам,да не вдигам тежко,да не ходя на шумни места заради вибрациите,да не правя секс и да не се стресирам,да си пазя корема. Когато отидох каза,че не трябва да се оперира,но не се знаело да не излезе и апандисит. Е,за апандисит знам,че много трябва да те боли корема,но аз слава богу нямам такива оплаквания.

# 8
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Ама какви са тия глупости, които са ти наговорили! Майко мила! И да не може поне да изкаже предположение за вида на кистата. ooooh! Че и апандисит...  Mr. Green
Ми че то всяка жена средно веднъж годишно прави фоликуларна киста с тия размери, и то без да знае.
Твоята сигурно е такава, поне вероятността да е такава е най-голяма, чисто статистически.
Отиди при един опитен гинеколог, за да ти каже как да процедираш.
Билките са пълна простотия, няма те да ти спукат кистата.
Или ще се пукне сама, или от медикамента, или ще си остане, ако е от кофти тип.

# 9
  • Мнения: 54
Аз не знаех,че има различни видове,разбрах чак,когато се порових в нета,иначе щях да попитам още тогава. Обаче при видеозона попитах жената какво се случва,защото другите лекари не казват нищо и тя каза,че единственото,което може да каже е че има фоликул при десния яйчник и сигурно от това ме наболява. После при ехографа гинеколога каза"О,да, има киста,ето,да,да ясно се вижда" :/

# 10
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Иди на друг лекар, може би наистина е фоликуларна, това нищо не е. То за такава дори лекарства не трябва да пиеш, отначало се чака дали ще се пукне сама поне 1 цикъл.
какъв лекар те преглежда? Явно не е гинеколог. Това е безумие. Тия приказки...

# 11
  • Мнения: 54
Ами,гинеколаг в Пирогов,беше дежурен, доста мил и любезен,обясни ми как да пия хапчето и какво да не правя ,че е важно да спазвам режима... макар,че не го спазвах много,много... Но иначе като го попитах как е станала кистата,каза,че от много неща може да е,но трябвало другия път като дойда да ме прегледа пак и по-подробно. Аз иначе съм ходила преди година и нещо/две,вече не помня, в Майчин дом. Там един гинеколог се съмняваше да не би да имам ендометриоза или просто по-голяма матка. Тогава имах кафеникаво течение. Направи ми цитонамаска и резултатите бяха много добри. После се посъветва с един друг гинеколог от Майчин дом,който също ме прегледа на ехограф ,но на по-модерен и каза,че нищо ми нямало. Овулирали яйчници и нищо повече. Първия не знаеше какво да ми изпише,чудеше се и тогава майка ми каза въобще и да не се връщаме,защото ми предписа някакви хормони.

# 12
  • Мнения: 6 324
Консултирайте се с добър гинеколог!
Не се притеснявайте излишно, но и следете.
Кистата може да е функционална и да се пукне и резорбира сама.
Правила съм 6 см функционална киста - създаваше ми дискомфорт и тъпи, поносими болки и притискане, но нямаше последствия.

В средата на месец март обаче една вечер почувствах първо подуване на корема. Реших, че е нещо стомашно.
На следващия ден се появи напрежение и тежест ниско долу. Тежестта се увеличи. На третия ден вечерта (беше неделя) се появи и рязка, режеща болка при кихане, кашляне...
В понеделник уж тръгнахме за работа със съпруга ми и докато пътувахме виках на всяко подрусване в колата. Не стигнахме до офиса, а до Пирогов.
Там - изследвания всякакви, рентгеноскопии, ехографии, кръв, урина, преглед при хирург, вътрешни болести, гинеколог. Рекоха - апендицит - влизаш за операция. Веднага. Спешно.
Избрах лапароскопска операция.

При операцията се оказало, че не е апендицит (махнаха го и него, де).
Спукана киста се оказа, че е бил проблемът. Имало е и кръвоизлив в корема.
Поликистоза на яйчниците. Фенистрирали са ги.
Взели материал за хистология. Имаше съмнения за ендометриоза, но хистологията ги отхвърли - киста на жълто тяло било. Случвало се. Sad
Но не съм имала никакви предварителни продължителни симптоми и изразени болка в ляво или в дясно, каквито преди това съм имала с функционалните кисти.

Разказвам всичко това не, за да стряскам, а като споделен опит. Пак подчертавам - правила съм нееднократно функционални кисти, които са ми създавали продължителен дискомфорт, но са се пукали и резорбирали сами. Сега от нищото се получи.

Задължително отидете на преглед при добър гинеколог!
Не вярвам да се наложи операция.
Ако се наложи такава, то препоръчвам да изберете лапароскопска операция в гинекологична клиника или във ВМА.

Последна редакция: пн, 18 апр 2016, 01:47 от Mamma

# 13
  • София
  • Мнения: 1 676
Luflee, не се притеснявай. Ще се види на ехограф кистата как се е развила, дали се е смалила или е същата. Аз имах киста - 4-5 см., чистих я два месеца с Оргаметрил. Махна се.
Лекарят ще прецени какво да прави, в случай че кистата не се повлиява от лекарството. Hug

# 14
  • Мнения: 54
А да ви попитам - имам подут корем,въобще цялата се чувствам подута,сякаш вода ли задържам,не знам- това при вас имаше ли го? Като килограми съм горе-долу както винаги,но все повече забелязвам,че някои панталони ми отесняват, лицето някак си подпухнало го усещам... За ядене , ям както винаги, не пазя диети,но нито ям сладко,нито много мазно,нито пък хляб(евентуално 1,2 филии на ден)...Възможно ли е от кистата да е това?

Общи условия

Активация на акаунт