Помощ, некоректен работодател

  • 10 111
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 118

Здравейте, няколко месеца работих в едно заведение за бързо хранене. Нещата с договора много се разтякоха във времето. Оказа се че работата не ми допада. И се разбрах с работодателката да поработя още малко и да ми изплати изработеното. Но тя не го направи последно ми затваря и телефона. Разбрах че са фалирали. Наскоро бивш колега намери един адрес, но не съм сигурен колко е реален друг нямам. Той до колкото разбрах не желае да се занимава аз се чудех дали има смисал да се занимавам но мисля да проверя този адрес. За пръв път съм в подобна ситуация и исках да попитам за съвет как да си поискам парите от тая жена ако я открия. Защото надали ще е доволна да ме види.

# 31
  • Мнения: 2 156
Трудно ще е, ако нямаш договор. Едва ли дължи пари само на теб.

# 32
  • Мнения: 118
Не само на мен, и на този колега.

# 33
  • Мнения: 1
Здравейтеаз искам да споделя мнението си относно GiAnni това са крайно некоректни работодатели,100 фирми регистрирани на кой ли не,укриване на данъци и само обещания за "хубава заплата",а в крайна сметка работиш да си пълнят гърлата,но както всичко в тази държава.

# 34
  • Мнения: 118
Искам да попитам има ли санкции към работник работил без трудов договор.

# 35
  • Мнения: 131
Ти не си искал да работиш без договор .Работодателят ти го е забавил. Отиди в Инспекцията по труда и подай сигнал с името на фирмата и булстата и .

# 36
  • Мнения: 2 156
Не е точно така. Трудовия договор трябва да е налице от първия ден, няма такова нещо като изчакване. Не коментирам, дали е коректно към работника, или не, но е така. Виж тук:
https://www.lex.bg/bg//news/view/44093
http://www.bcci.bg/pressview/612

# 37
  • Мнения: 118
Това дали е сигурно, аз мисля че четох някъде че този закон е отменен. А когато подам сигнал за нарушение анонимен ли оставам? А и не съм сигурен в правността на адреса. Поради, което може да се наложи да проверя. Би ли имало проблем някакъв за мен?

Последна редакция: нд, 24 дек 2017, 07:34 от Matt_H

# 38
  • Мнения: 131
Няма да има проблем за теб . Лигитимираш се пред Инспекцията по труда , но тя ще запази твоята анонимност.

# 39
  • Мнения: 4 808
Инспекцията по труда ще ви каже, че може да ви защити само докато работите там, а без трудов договор пък, изобщо е съмнително. Минах вече по този път преди малко повече от година. Казах си, че пари сигурно няма да видя, но поне ще им създам колкото мога повече неприятности, защото стига да бяха поискали институциите, имаше много неща, за които да се хванат. Моят съвет е: подайте жалба в Инспекцията, но подайте и в НАП, като към жалбите приложете колкото можете повече свидетелски показания с дати и факти от бивши колеги и клиенти. Лошото е, че на думи всички много обещават, но като се стигне до там да пишат с имената си, да видиш как се измъкват. При нас беше шанс, че много хора бяха излъгани от тази фирма и успяхме с една колежка да съберем доста свидетелски показания. Пари не видяхме, но поне платиха известни глоби. До дело не стигнахме, реших, че не си заслужава нервите и времето, които ще изхабя. При мен ставаше въпрос за около 2000 лв, реших, че Господ бави, но не забравя, а аз продължавам напред на чисто. Намерих си чудесни работодатели след това, ония, от яд, се опитаха да звънят и да говорят глупости по мой адрес в новата ми фирма, но никой не им обърна внимание.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 1 039
Здравейте,

При работа без подписан договор няма как да получите парите си. Без документ как ще докажете пред институциите на каква сума сте се договорили, колко часа на ден сте работели и изобщо, че сте ходили на работа точно в тази фирма през някакъв минал период от време. Но пък ако имате свидетели и някакви доказателства подайте жалба в Инспекцията по Труда. Кой знае какъв резултат не очаквайте, но те ще имат сигнал за тази фирма.

# 41
  • Мнения: 118
 Исках да попитам като съм подал сигнал до инспекцията по труда има ли шанс да ми бъде върнат отговор по развитието на въпроса?

# 42
  • Мнения: 31 677
Длъжни са да отговорят. Дали ще е по имейл или в обикновено писмо вече не знам.

# 43
  • Мнения: 118
 А какво ще рече че те информират при правен интерес. Аз като съм споменал за работата във тази фирма без договор понеже не ми издадоха и ми далжат пари саответно правен интерес имам ли.

# 44
  • Мнения: 31 677
А това не знам.
Но няколко пъти ми се е налагало да подавам жалба и винаги съм получавала отговор. Даже веднъж като ги питах ще получа ли писмен и те казаха, че са длъжни винаги да отговарят.
Иначе оттук насетне се научи да не почваш работа без договор.

Общи условия

Активация на акаунт