Отказ от наследство

  • 5 005
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: leet
Здравейте! Не знаех къде да задам въпросите си, та тук.. Впрочем, имам едно питане от юридически характер. Наскоро почина баща ми. Хубав човек, но за жалост с доста задължения към ВиК, парно и прочие. Реших, че най-добрият вариант за мен е да се откажа от наследството. Така и направих, но докато чаках да излезе документът на Районния съд, получих призовка от Административен съд за - цитирам "Участие в открито съдебно заседание по Гражданско дело, образувано по искова молба на ВиК". Въпросите ми са два: Важи ли документът за отказ от наследство, предвид, че е издаден след получаване на призовката и ако ДА, каква е процедурата. Имам предвид, отивам на делото и давам само този документ или има и допълнителни процедури?
Знам, че въпросите ми са юридически, но не ми е възможно в момента да потърся професионална консултация и много бих била благодарна ако някой от вас е наясно как се процедира в такава ситуация.
Много благодаря за отзовалите се!

# 1
  • Мнения: 25 765
Много съжалявам за баща ти. Моите съболезнования.
Има тема консултация с адвокат питай там, мисля че е най удачно да се консултираш с един адвокат лично, за да си по спокойна.
Всичко добро ти желая.

# 2
  • Мнения: leet
Много съжалявам за баща ти. Моите съболезнования.
Има тема консултация с адвокат питай там, мисля че е най удачно да се консултираш с един адвокат лично, за да си по спокойна.
Всичко добро ти желая.

Благодаря за отговора! Аз потърсих в сайта, но не открих такава тема, може ли да ми дадеш линк, за да се допитам..

# 3
  • Мнения: 25 765
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=780729;topicrefid=19
Това е темата, но пак ти казвам среща с адвокат лично, ще ти е много повече от полза. Peace

# 4
  • Мнения: leet
Благодаря много! Проблемът е, че аз едва днес получих призовката защото са я пратили на адреса по лична карта, а аз там не живея от много време и по случайност днес ми я донесе една бивша комшийка. А делото е за 9-и май, т.е. няма кога да се консултирам. Ще питам сега в групата, а на 9-и сутринта ще отида до съда да видя каква е ситуацията. В краен случай ще обжалвам, но исках някакви насоки, какво да кажа на място Simple Smile)

# 5
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Важи първата дата, т.е датата за отказ от наследство. Все пак питай и в специализираната тема, моето инфо е от преди 2-3 години.

# 6
  • Мнения: 644
По-добре първо наистина се консултирай, защото има и значение кой е получил призовката. Аз съм имала такъв случай - призовават мен и брат ми. Брат ми получава призовка, а аз не. Разбирам всичко от документите получени при брат ми. Адвоката като разбра, че не съм получила нищо ми каза да не влизам на делото. Та оказва се, че комшийка някаква се разписала за призовката /това се разбира на самото дело/. И това гледане беше прекратено, защото се водя нередовно призована или както е там термина. Та от тогава научих, че ако аз съм се разписала за получаване на призовката - няма мърдане. После, ако близък роднина - и там имаше нещо там, честно казано не помня вече. И ако е някой случаен като комшийката Минка примерно, тогава вече все едно нищо не си получил. В моя случай наистина нищо не ми бяха дали. Не зная обясних ли го ясно и подчертавам нямам юридическо образование - това беше един случай в моя живот от преди 4-5 години най-много. На мен това ми свърши работа дано и на теб. Успех! 

# 7
  • Мнения: leet
По-добре първо наистина се консултирай, защото има и значение кой е получил призовката. Аз съм имала такъв случай - призовават мен и брат ми. Брат ми получава призовка, а аз не. Разбирам всичко от документите получени при брат ми. Адвоката като разбра, че не съм получила нищо ми каза да не влизам на делото. Та оказва се, че комшийка някаква се разписала за призовката /това се разбира на самото дело/. И това гледане беше прекратено, защото се водя нередовно призована или както е там термина. Та от тогава научих, че ако аз съм се разписала за получаване на призовката - няма мърдане. После, ако близък роднина - и там имаше нещо там, честно казано не помня вече. И ако е някой случаен като комшийката Минка примерно, тогава вече все едно нищо не си получил. В моя случай наистина нищо не ми бяха дали. Не зная обясних ли го ясно и подчертавам нямам юридическо образование - това беше един случай в моя живот от преди 4-5 години най-много. На мен това ми свърши работа дано и на теб. Успех! 

Това е много добра идея! Тъй като утре е празник и няма, с кого да се консултирам ще се обадя в понеделник на адвокат. Реално, аз лично призовка не съм получавала. Това е хитро Simple Smile Мерси много!

# 8
  • София
  • Мнения: 6 176
Скрит текст:
По-добре първо наистина се консултирай, защото има и значение кой е получил призовката. Аз съм имала такъв случай - призовават мен и брат ми. Брат ми получава призовка, а аз не. Разбирам всичко от документите получени при брат ми. Адвоката като разбра, че не съм получила нищо ми каза да не влизам на делото. Та оказва се, че комшийка някаква се разписала за призовката /това се разбира на самото дело/. И това гледане беше прекратено, защото се водя нередовно призована или както е там термина. Та от тогава научих, че ако аз съм се разписала за получаване на призовката - няма мърдане. После, ако близък роднина - и там имаше нещо там, честно казано не помня вече. И ако е някой случаен като комшийката Минка примерно, тогава вече все едно нищо не си получил. В моя случай наистина нищо не ми бяха дали. Не зная обясних ли го ясно и подчертавам нямам юридическо образование - това беше един случай в моя живот от преди 4-5 години най-много. На мен това ми свърши работа дано и на теб. Успех! 
Това е много добра идея! Тъй като утре е празник и няма, с кого да се консултирам ще се обадя в понеделник на адвокат. Реално, аз лично призовка не съм получавала. Това е хитро Simple Smile Мерси много!
Не съм юрист и не зная дали съм права, но...  при joging в залата е имало адвокат, който да обяви нередовното призоваване, а при теб ако няма никой (адвокат) може да те водят като неявила се и да продължат.

# 9
  • Мнения: 9 723
Съжалявам за баща Ви.
Аз от този форум разбрах, че в случай като Вашия е разумно да се приеме наследство по опис. При този вариант, отговаряте за дълговете само до размера на наследството.

Нямате ли познат/роднина адвокат, който да Ви насочи правилно?

# 10
  • Мнения: leet
Съжалявам за баща Ви.
Аз от този форум разбрах, че в случай като Вашия е разумно да се приеме наследство по опис. При този вариант, отговаряте за дълговете само до размера на наследството.

Нямате ли познат/роднина адвокат, който да Ви насочи правилно?

Аз малко по-нагоре писах, че получих призовката доста късно и съответно, по лошо стечение на обстоятелствата, се паднаха 3 почивни дни, след което е и делото. От отговора в юридическата тема стана ясно, че с документа за отказ от наследство мога да се позова на това, че аз реално вече не съм наследник. А тук, ми подсказаха и това, че аз всъщност не съм се разписвала на призовката. Всъщност, то не е болка за умиране самото дело, но искам да приключа с него възможно в най-бързо време, за да ми е мирна главата. В понеделник, преди делото, ще се опитам да намеря адвокат, рано-рано сутринта и да се консултирам. Просто исках да зная, какви са ми опциите, в случай, че не успея да намеря адвокат за толкова кратко време и дали някой се е сблъсквал с подобен казус Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 1 213
Това, че не си получила лично призовката не означава,че съдът няма да те сметне за редовно призована  Wink
Доколкото разбирам те призовават на адрес, който не е актуален /а каква е причината, кога е сменен, сменен е само настоящия или постоянния?/
В доста случаи съдът те смята за редовно призована ако например са ти залепили призовката на вратата или някой друг я е взел. Справка - чл 41-44 ГПК
чл.43 ал.2 !
 статия по темата http://www.segabg.com/article.php?id=595787
Консултирай се с адвокат.

Последна редакция: пт, 06 май 2016, 00:53 от Serenity__bg

# 12
  • Мнения: 41 067
Според мен тук не става дума за състезание и няма значение кой е изпреварил - дали ти с отказа или кредиторът с искането си. Щом си се отказала от наследство кредиторът духа супата. Може да те хванат само ако по някакъв начин намерят пробойна в отказа ти - ползвала си нещо от наследството например. Мислех си, че има срок, ама май нямало??? Виж линка по-долу:

http://pravatami.bg/4256

# 13
  • Мнения: leet
От нищо не съм се възползвала, точно поради тази причина. В понеделник рано-рано ще гледам да мина през някой адвокат, защото т.нар. дело е насрочено за 10.00 часа. Уф, как мразя да се занимавам с подобни неща, не е истина!
Благодаря на всички ви за съветите!  Hug

# 14
  • Мнения: 4 569
Какво стана на делото?

Общи условия

Активация на акаунт