КОЗУНАЦИ - 2017/2018

  • 107 806
  • 752
  •   1
Отговори
# 375
  • София
  • Мнения: 313
Благодаря ви много за комплиментите  Blush

Марчева, радвам се, че съм те вдъхновила  Hug
В кокосовия по-различното е, е съм заменила захарта и мазнината с кокосови и не сложих настъргана лимонова кора, но пък не спестих лъжицата лимонов сок и лъжицата ром.
Другото си ми е по рецептата (моята е с 6 яйца, 220г мляко, 200г мазнина, 350г захар, 30-35г мая на килограм брашно). Ароматите са по лична преценка, но за мен ванилията и рома (истински алкохол, а не есенция) за неизменни.
Някак си ми се стори, че по-трудно ми пое мазнината в сравнение с класическото тесто и го месих по-дълго. Дали защото го правих накрая и бях поуморена вече или по друга причина, не зная, но пък като я усвои и придоби завършения си вид, това беше най-хубавото ми тесто - с най много мехури и най-стабилни нишки. А и като цяло, без значение от плънката, самото тесто е много вкусно Simple Smile
За пияните стафиди - винаги си правя микс от жълти и по-тъмни и ги накисвам поне 1-2 дни по-рано в много ром и го държа в буркан върху микровълновата/печката, за да е на топло, а също и 2-3 пъти, като се сетя, ги загрявам в МВ (не до завиране, но да са топлички), за да поемат още по-добре алкохола.
Тези, които ще слагам в класическия козунак ги попивам много, много добре с кухненска хартия и ги овалвам в брашно, а и не слагам чак толкова много. Рома се усеща съвсем леко.
В пияния козунак ги попивам отгоре-отгоре, колкото да не джвакат  Wink и този път ги овалях в ситни кокосови стърготини (поръсих и малко около тях на разтеглената кора), евентуално да поемат влагата, за да не стане глетаво, и слагам на богато  Crazy  На мен комбинацията от ром и кокос като цяло ми допада много, а явно и на всички, които го опитаха, защото свърши за норматив и търсиха още Mr. Green

# 376
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
Браво, Таря, друго не съм и очаквала от теб!  Hug
Душата, хайде давай! Grinning  Аз започнах, тъкмо оставих маяното тесто да втасва и приготвих продуктите.  Нали гоня стабилна плетка, мека и въздушна среда, тънка кора и сладост едновременно, та...
Между другото... тази е е една от най-любимите ми теми!  Crazy

# 377
  • София
  • Мнения: 11 710
Браво, Таря, друго не съм и очаквала от теб!  Hug
Душата, хайде давай! Grinning  Аз започнах, тъкмо оставих маяното тесто да втасва и приготвих продуктите.  Нали гоня стабилна плетка, мека и въздушна среда, тънка кора и сладост едновременно, та...
Между другото... тази е е една от най-любимите ми теми!  Crazy
Ааааааа, много си ранобудна, аз още си допивам кафето и се мотам. Ще го започна ама малко по-късно, първо да оправя окончателно къщата си, да се намотам още и след това.
Душа, то друго и няма интересно, участвам само в кулинарните, само там ми е приятно.

Таря, за добри рецепти винаги съм готова.  Simple Smile

# 378
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
Хихи, душа, как ранобудна...
Скрит текст:
и аз пих кафе с книжка да се събудя и тогава... цяла седмица ставам рано (да водя дето на у-ще и му готвя обяд, та онази с "кутията с храна" е другата ми любима тема, пак за ядене става дума де   Crazy), та уикенда не мога да си развалям рахата с ранно ставане.  Naughty
Аз бих оправила първо само кухнята и като сложа тестото да втасва, бих овършала останалото от къщата. Simple Smile
Оставих тестото (само смесих продуктите и събрах на топка и има мехури вече) за 30 минути и ще му вкарам мазнината.

Последна редакция: нд, 23 апр 2017, 12:42 от Morena

# 379
  • София
  • Мнения: 11 710
Хихи, душа, как ранобудна...
Скрит текст:
и аз пих кафе с книжка да се събудя и тогава... цяла седмица ставам рано (да водя дето на у-ще и му готвя обяд, та онази с "кутията с храна" е другата ми любима тема, пак за ядене става дума де   Crazy), та уикенда не мога да си развалям рахата с ранно ставане.  Naughty
Аз бих оправила първо само кухнята и като сложа тестото да втасва, бих овършала останалото от къщата. Simple Smile
Нави ме!  Heart Eyes Кухнята винаги ми е оправена, започвам. Отивам да прочета още веднъж рецепКата.
Дайте ми рецептата с точни количества, така не мога, искам да я видя, къде е изписана.??  newsm78 Кокосова мазнина - нямам....

Последна редакция: нд, 23 апр 2017, 12:48 от marchеva14

# 380
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
Браво, душа, много ми е приятно, че ще работим "заедно".  Heart Eyes
Аз съм с брашното, на което ти ме светна и карах на око. Само предвидих маята за брашното.

# 381
  • София
  • Мнения: 11 710
Браво, душа, много ми е приятно, че ще работим "заедно".  Heart Eyes
Аз съм с брашното, на което ти ме светна и карах на око. Само предвидих маята за брашното.
Прочети по-нагоре какво искам. Допълних още нещо.

# 382
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
Аз ли да дам рецепта, душа, щото не съм с коксова мазнина аз?

# 383
  • София
  • Мнения: 11 710
Аз ли да дам рецепта, душа, щото не съм с коксова мазнина аз?

Пусни ми я ако искаш и на ЛС, може и по-късно, няма проблем. Трябва да видя всичко ред по ред. Не бързай, време имам.

# 384
  • София
  • Мнения: 313
Нави ме!  Heart Eyes Кухнята винаги ми е оправена, започвам. Отивам да прочета още веднъж рецепКата.
Дайте ми рецептата с точни количества, така не мога, искам да я видя, къде е изписана.??  newsm78 Кокосова мазнина - нямам....

Рецептата (и техниката на замесване) е като за обикновен козунак:
1кг брашно;
220г прясно мляко;
350г захар (кокосова);
30-32г мая (прясна);
200г мазнина (кокосово масло);
6 яйца размер Л;
сока на 1/2 малък лимон;
2 с.л. ром;
ванилия - 1-2 ампули.

За плънката: Пияни стафиди и кокосови стърготини или Дулче де лече объркано с кокосови стърготини до много гъста паста (така че да може да се моделира с ръце на фитил, който завих в козуначеното тесто).

Можеш да си намалиш количествата наполовина.
На мен от 500г брашно ми излязоха два козунака - 1 в кексова форма и 1 в алуминиева правоъгълна от еднократните.

Ама без кокосова мазнина... не знам... В смисъл, ще стане вкусен със сигурност, но няма да има този дъх на кокос...

Последна редакция: нд, 23 апр 2017, 18:06 от Таря

# 385
  • София
  • Мнения: 11 710
Нави ме!  Heart Eyes Кухнята винаги ми е оправена, започвам. Отивам да прочета още веднъж рецепКата.
Дайте ми рецептата с точни количества, така не мога, искам да я видя, къде е изписана.??  newsm78 Кокосова мазнина - нямам....
............................

Можеш да си намалиш количествата наполовина.
На мен от 500г брашно ми излязоха два козунака - 1 в кексова форма и 1 в алуминиева правоъгълна от еднократните.

Ама без кокосова мазнина... не знам... В смисъл, ще стане вкусен със сигурност, но няма да има този дъх на кокос...
Таря, точно това исках, да ми е по ред... ами такава съм си, прегледна... Mr. Green Сърдечни благодарности!! Кокосово масло нямам, кокосова захар нямам, то без тези неща какво ще стане, едно нищо, просто козунак, не е това целта.  Sad Ще го мисля.

# 386
  • София
  • Мнения: 11 710
Да се оплача,  Wink че ме вкарахте в приключение двете с Моренка, ще изваждам колата от гаража и ще хукна за кокосова захар и кокосово масло, а нямах никакво желание да се разхождам в лошото и студено време Подстрекателки такива.  Simple Smile

# 387
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
Душа, да ти кажа пробвала съм с кокосова захар, но тя не променя вкуса. Само като я добавих в яйцата, стана абсолютно кафява течност.  И после тестото беше тъмничко, но след втасването  изсетля.
  С кокосова мазнина не ми е дошла муза да експериментирам, щом ще ми ухае на кокос козунака.  Wink
И да ти кажа... днес е доста по приятно времето от вчера и предните дни.

Сложих го да втасва моето тесто.  В стаята е, метнах му едно одеалце.

Рецептата:
1кг брашно;
350г захар (кокосова);
30-32г мая (прясна);
200г мазнина (кокосово масло);
6 яйца размер Л;
сока на 1/2 малък лимон;
2 с.л. ром;
ванилия - 1-2 ампули.
Таря, липсва течност - пр. мляко, кокосово... друго...

Последна редакция: нд, 23 апр 2017, 15:03 от Morena

# 388
  • София
  • Мнения: 11 710
..........................

................  В стаята е, метнах му едно одеалце.
Joy Как се забавлявам с вас.... Joy да не настине случайно... hahaha

# 389
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
Мдааа... нали му трябва къмто 29 гр., пък не е топло в стаята и те така...  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт