Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 30

  • 131 018
  • 796
  •   1
Отговори
# 300
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Здравейте всички!
Радвам се, че открих темата!  Ще ме приемете ли и мен  Praynig
Ние скоро си купихме малка къща, към която искаме да пристроим хол с кухня и втора баня с тоалетна.
Още сме на етап да умуваме какво точно ни е необходимо, за да имаме конкретни изисквания, когато се обърнем към проектант. Четейки последните мнения, направо си се притесних. Не съм се и замисляла, че е толкова сложно.  newsm78 Явно тепърва ще се сблъскваме с подобни проблеми.

Ние сме по поредните препядствия, възникнали от грешки на строителен надзор, на пръв поглед незначителни, но последствията ни струват няколко хиляди лева.
Да, точно така, запознатите със строежа при нас ( от писанията ми в темата) знаят през какво ли не минахме.... е капака е СН.
Затова и не пиша много, изгуби ми се и радоста и всичко. А като си соомня с колко оптимизъм тръгнахме и как всичко като по конец спазвахме..... най-малката хартийка спазвахме...

Амели,, прочитайки това - тотално се отчаях. Толкова ли много подводни камъни има, когато започнеш да строиш?
Ще съм благодарна на всякакви съвети и препоръки. И без това не знам, за какво по-напред да чета. За строителство ли, за отоплителна инсталация, за градина.....

Пожелавам на всички по най-бързия начин да успеете да се справите с неуредици от всякакъв характер!


# 301
  • Перник
  • Мнения: 4 863
droidd, добре дошла в клуба  Hug Аз смятам, че участието в тази тема помага много. Тук има доста компетентни и готови да помагат хора. Благодарение на неколкогодишното ми участие в темата, съм минавала успешно за строителен инженер  Laughing
Аз съм от непоправимите оптимисти, които смятат, че строежът не е чак толкова ужасно трудно нещо. Въпреки, че ние прекарахме няколко години на етап "идея", започнахме да строим около година и половина след влизането в сила на разрешението за строеж, с кредит, излязоха непредвидени разходи, благодарение на които още не сме се нанесли.

# 302
  • Мнения: 227
Съветвам те, въпреки спокойствието, че работиш със СН да бъдеш нащрек!
Ние сме по поредните препядствия, възникнали от грешки на строителен надзор, на пръв поглед незначителни, но последствията ни струват няколко хиляди лева.
Да, точно така, запознатите със строежа при нас ( от писанията ми в темата) знаят през какво ли не минахме.... е капака е СН.
Затова и не пиша много, изгуби ми се и радоста и всичко. А като си соомня с колко оптимизъм тръгнахме и как всичко като по конец спазвахме..... най-малката хартийка спазвахме...
Строителния надзор не е гаранция за добре свършена работа, ако обекта ти е извън голям град, обикновено ти искат пари и за всяко ходене или изначално по-висока цена заради транспортните рзходи, но не само цената е проблем, както пише Амели повечето дори не вникват в същността на нещата - въпрос на късмет е всичко и се получава, че отново ти трябва да знаеш всичко и да проверяваш всеки един документ за да си сигурен, че няма да се оплеска накрая.
Амели при вас какъв е проблема - не ви издават Удостоверението за във. в експлоатация ли ?

# 303
  • Мнения: 29
dalek, а знаеш ли тези промени които сте правили как са отразени? Да знам дали строилетя и това не е свършил или да се занимавам с проектантите.


Всички промени са с проек от архитект, конструктор, ВиК, Ел - изобщо проектанта на основния проекта прави и преработките. За всяка промяна се мина по етапния ред - проект, съгласуване, внасяне в общината, одобрение, актуализиране на разрешението за строеж според промените.

Не сме спирали строежа, донякъде на риск, продължавахме работата докато документите се предвижват по инстанциите.

Има обаче значение какви са промените. Несъществени промени могат да се правят с екзекутив, който се подписва от проектанта и се прилага към оригиналния проект. За това не е необходимо съгласуване и одобрение в общината. Но съществените промени задължително са с нов проект, съгласуване, община, актуализиране на разрешителното. Как се определя кое е съществена и кое несъществена промяна - не знам. Надзорника ми чете някаква част от ЗУТ но така и не го запомних.
Но специално при мен - архитектурата бе съществена промяна - покрива от скатен го променихме на плосък и разделихме строежа на 2 отделни етапа.
Конструкцията също - минахме от ивични основи на обща фундаментна плоча. Всичко това заради сгрешен геоложки доклад (или по точно преписан от друга къща в селото).
Отначало ВиК и Ел не ги променихме, но после надзора ме посъветва да направя нови проекти и да ги мина през общината. При ВиК проблема беше в една тръба която бе преместена с повече от 1м. А за Ел се наложи защото след като минах на обща фундаментна плоча ми се образува голямо мазе и трябваше да се пусне осветление а това е още един токов кръг (ключ, бушон и т.н.)

SvetlaK - наистина СН не е гаранция, но все пак е външно, независимо лице. Има и друго -  за конструкциите, има и авторски надзор - конструктора е длъжен да провери изкоп, арматура, бетон, изобщо всичко свързано с конструкцията - от основи до покрив.Тези проверки ги вписваха в дневник и преди всяко изливане на бетон, изискваше документ за съответствие от бетоновия възел. Разбира се за всяко посещение на обекта си плащах, но поне съм сигурен че конструкцията е правилно изпълнена.

Според мен е добре строителя и надзорника да са различни - така няма как да се забатачи документация или да се направят груби грешки които да се прикрият и после ти да си патиш ...

# 304
  • София
  • Мнения: 4 192
Да бе, за тръби и контакти да минаваме през общината  Mr. Green
Променихме покрив да хванем по-добре юг-а. Пуснахме вода в гаража, направихме байпас орез сондата. Сложихме си контакти където поискахме, нищо общо с проекта, направихме тоалетна на партера до механата. Проекти не сме съгласували. Всички къщи около нас ако са спазвали проекта си режа главата. Едната стената на хола й граничи с улицата (никакво отстояние), друга има двуметрова непрогледна бетонна ограда, третата си направиха гараж откъм улицата, който е с метър по- към улицата, отколкото е нашата ограда, мерена два пъти от геодезисти.  Mr. Green

# 305
  • Мнения: 227
Да бе, за тръби и контакти да минаваме през общината  Mr. Green
Променихме покрив да хванем по-добре юг-а. Пуснахме вода в гаража, направихме байпас орез сондата. Сложихме си контакти където поискахме, нищо общо с проекта, направихме тоалетна на партера до механата. Проекти не сме съгласували. Всички къщи около нас ако са спазвали проекта си режа главата. Едната стената на хола й граничи с улицата (никакво отстояние), друга има двуметрова непрогледна бетонна ограда, третата си направиха гараж откъм улицата, който е с метър по- към улицата, отколкото е нашата ограда, мерена два пъти от геодезисти.  Mr. Green
Виж не е проблем дали може или не, по принцип всичко може да се построи, но както може да се гради, така може и да се събаря. Всеки си има глава на раменте и прави това, което прецени, проблем ще е ако след това те накарат да го събориш или още по-лошо да доидат багерите и ти го съборят. Бил съм свидетел на подобни междукомшийски истории.

# 306
  • София
  • Мнения: 4 192
На нас да ни събарят, че сме местели контакти и тръби? Доооообре .
То тогава 90% от апартаментите в София трябва да ги бутнат за местене на кухни по балкони, остъклявания, навеси и всякакви други незаконни дейности  Mr. Green

# 307
  • софия
  • Мнения: 4 985
Не е нужно напразно да се надумваме.
Хубав татко е прав . Събарят, и още как! Естествено че няма да ти съборят къщата за контактите, проблем с отстоянията може да ти излезне, не просто през носа...
 Ей така лятото се наложи да си съборим навеса ( обикновен навес където си паркираме колите), който е строен още от предните собственици. Те не са се разбирали особенно със възрастния съсед от едната ни страна, той за да им отмъсти ( вече съм ибедена в това, че просто е проклет човек) внася жалба в общината заради навеса който е точно до оградата с неговия двор. Резултата е че 7 години след жалбата му, ние обрахме парсата. Да, можеше да поспорим с общината, да ги осъдим даже, защото собственика сега е друг, но реално при наличието на задейстана заповед за принудително премахване щяхме дс отложим нещата с месеци, незаконния мавес си е незаконен, липсата на отстояние си е липса! Точка!

Иначе при нас СН е объркал още в началото със събирането на декларациите от съседите, съсобственици за съгласието им да строим Sad  реално сега те имат половината къща! Оправят се нещата, защото съседите са много разбрани и все още ни търпят при все документи, но всяка хартийка ни излиза солено!  С една дума, от само наша си къща когато сме купили, сега след разширението имаме обща къща. Незнам дали се разбира какво обяснявам, но сме проверявали 5 независими нотариуса и адв. Кантори и вдички излизат с това заключение: ако декларацията в началото не е било просто нитариално заверена декларация, а нотариален акт за учредено право на строеж, сега всичко щеше да тип топ.
В този ред на мисли ХубавТатко е прав-винаги е добре да четеш, да се допитваш, да се интересуваш. И аз си мислих, че сме направили достатъчно като сме си взели СН, ама не.  Иначе конструктора беше пич-идваше постоянно да си следи обекта.
 Екзекутивите, ако е правилно спазена при нас процедурата, архитектката нанесе промените с червено върху чертежите, внесе ги в общината за одобрение и това беше. Нито е сложно, нито нищо! И да, може да ви се струваме балами, но дори след всичко, което ни се случи, се чуствам доволна и по особен начин горда, че съм спазила правилата и сме изрядни!

# 308
  • софия
  • Мнения: 4 985
Droidd, добре дошла!
Не се отчайвай, както казваше
една от потребителките тук ( горджъсна, липсваш ми) щом не се разведохме по време на строежа значи всичко е ок Simple Smile
Това беше в кръга на шегата;)
Иначе , чети за всичко, но ако можеш да избегнеш мислене в стил "а, да бе, ням да ми се случи" ще е много ценно, просто попивай опит и си имай едно на ум. И питай за всичко, темата е много положителна и все някой ще се нмери да ти отговори. Ако се настроиш на вълна "
Сввряване на часовника " с лица с нужните знания като инженери, адвокати и т.н още по-добре.
Успех ви пожелавам от все сърце!

# 309
  • София
  • Мнения: 4 192
Нали и аз това пиша - ние с отстоянията нямаме проблем - единия съсед не ги е спазвал. Холът му буквално граничи с улицата. Другото, което ни направи впечатление като гледаме нашата скица, нали се виждат и съседните парцели, тази къща изобщо я няма и нанесена. А е поне на 7-8 години. Масово къщи не се взима разрешение за ползване, за да не се плащат данъци. Ще кажете, че карат на строителен ток - има и за това вратичка. Това, че вие действате законно не означава, че и другите правят така.  Wink

# 310
  • Пловдив
  • Мнения: 409
 Ползвахме надзорна фирма да внесе проекта в общината, за да вземем разрешение за строеж. След като внесоха доклада, от общината взеха да ни звънят, че нещо липсвало, друго не било както трябва. Архитектът ни търчеше да оправя нещата...

Но се убедих, че макар и да има общ закон ЗУТ и правила, във всеки град, а и във всеки район на един град, нещата се тълкуват и правят по усмотрение на чиновниците!

# 311
  • Мнения: 227
Нали и аз това пиша - ние с отстоянията нямаме проблем - единия съсед не ги е спазвал. Холът му буквално граничи с улицата. Другото, което ни направи впечатление като гледаме нашата скица, нали се виждат и съседните парцели, тази къща изобщо я няма и нанесена. А е поне на 7-8 години. Масово къщи не се взима разрешение за ползване, за да не се плащат данъци. Ще кажете, че карат на строителен ток - има и за това вратичка. Това, че вие действате законно не означава, че и другите правят така.  Wink
Хиана странно разсъждаваш, за да я няма сградата в скицата, има вариант скицата, с която разполагате да не е актуална, т.е. сградата да е законно нанесена, но скицата да е изкарана преди постройката да е отразена в плана. Отделно от това си има срок в който трябва да информираш за достигнати коти, да не говорим, че вече и чиновниците знаят за google.maps и много лесно могат да направят справка дадена постройка от кога е построена. Аз имам къща в селата около София и трябва да ти кажа, че контрола от общината го има, идват и проверяват как строиш, къде строиш, пишат предписание, ако не са съгласни с нещо, първо глобяват, след това събарят. Само, че събарянето е процес, който трае години - както Амели писа по-горе 7-8 години. Даже на съседката, къщата, която е на 30 години е нанесена в скиците с пътеките, че даже и с бараката за инструменти, да верно преди няколко години беше по-свободно и тези, който строили тогава бяха в заварено положение и им озакониха постройките стига да не са в грубо нарушение, като примерно отстояние или височина на зид.
Това, че твоите комшии си правят каквото си поискат си е техен проблем, утре ще се присетят я от общината, я от РДНСК да направят проверка и ще ги накарат не само да бутат, но и глоби да плащат затова, че са го построили без разрешение. Възможно е не във всички общини да са напълно стриктни и да се скатават, но само едно оплакване някой да напише и тогава на твоите комшии ще им се случи случка. Освен от съсед, както ти казах минават периодично, гл. архитекти и строителния надзор в общината са длъжности, които се сменят периодично и ако сега някой е мързелив, то след 2 години ще дойде друг, който ще си гледа съвестно работата. Ако сте се разбрали със съседа за някакво отстояние, но нямате проект и писмено негово съгласие и ако съседа си продаде парцела, то новия ще се оплаче и пак изпадаш в този филм.

Последна редакция: пт, 09 дек 2016, 18:16 от Xy6aBTaTKo

# 312
  • София
  • Мнения: 1 742
Амели жалко за навеса.Много хубава работа ви вършеше.

# 313
  • софия
  • Мнения: 4 985
Амели жалко за навеса.Много хубава работа ви вършеше.
Ние оак го вдигнахме Simple Smile вече със съглсието на възрастния съсед, който за да си подсигури своя интерес ( иска и той да направи навес, та да не се жалваме ние след време) се съгласи.
 Трябва да отбележа, че бяха човечни хората от незаконно строителство. В общи линии ми казаха " мойъо момиче, развалете го вие внимателно, оправете си документите с дядото и пак си го вдигнете. "
Просто за да затворят случая трябваше да дойдат на провеека, да снимат, да изготвят доклад.
Така че платихме за събарянето и вдигането на навеса (  на пръв поглед безмислено прехвърляне от пусто в празно) , но това беше по-евтиният начин. Иначе плащаш дейноста по събарянвто от общината + после материалимза нов навес, защото онези не събрят внимтелно, те идват с багера и трошат, после ти пишат и предписание за разчистване на съроителния боллук и незнам си какви глоби ако не го разкараш и т.н
Та така, поне си го боядисахме в бяло "новия"

# 314
  • София
  • Мнения: 1 742
Наистина безсмислена работа. От общината да си оправдаят парите. Сега в нашия блок ще бутат другия вход. Община плаща и после ще иска парите от собствениците.

Общи условия

Активация на акаунт