ДО КОГА ТЪРПИТЕ ...ДОМАШНОТО НАСИЛИЕ; защо НЕ СЕ РАЗВЕЖДАТЕ ?

  • 18 287
  • 136
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 690
Аз пък съм останала с впечатление, че мъжете за нищо не стават. А и са много първични и примитивни.
Имам приятелки, с чиито мъже работят на равно, но тя готви, чисти, пере, пазарува Tired той лежи. Онзи ден щяхме да се виждаме, първо слезе, купи му сандвич baby_neutral  хубаво че няма деца. Други де Laughing
Естествено, при повечето двойки тези задължения се делят, но не познавам някоя жена така да я обгрижват, че чак с лъжица да и дават.
Имам приятели, които са на 25 год, не учат, не работят, живеят с мама и баба Flutter уви, подобни момичета не познавам.
И в университетите /пр. Медицински/ момичетата влизат с много по-висок бал, очевидно са и по-амбициозни и умни.
Така че и в кариерен план, и за обгрижването е според моите наблюдения е обратното. За справка - от Пловдив съм.

# 31
  • Мнения: 46 535
Абсолютно не е задължително да, пак ще спомена майка ми- израснала е в страхотно сплотено семейство.
Аз съм израснала на моменти в ужасна среда, и с първия си сблъсък в живота с мъж и връзка, станах жертва на насилие-психическо и физическо...
Да, на всеки може да се случи, дори след години нормален живот, но имаме предвид, че остават само жените са с промити мозъци от деца, другите намират начин да се отскубнат.

Аз пък съм останала с впечатление, че мъжете за нищо не стават...
Някои стават, други не, също като жените. Не е нужно заради някой насилник или мързел да се обобщава за всички.

# 32
  • София
  • Мнения: 19 253
Аз пък съм останала с впечатление, че мъжете за нищо не стават. А и са много първични и примитивни.
Докато такива определения на кило се сипят и от едната, и от другата страна - така ще е.
А това, че жените често са зубърки и кълват без разбиране - не означава, че са по-умни.

Леле, проверих профила ти и се сетих какво ме гложди - ти се оплакваше колко зле е да си жена. Нали си по-по-най, по-умна, по-оправна и т.н.

# 33
  • София
  • Мнения: 28 653
Ще ме извините, но наистина има жени, които за нищо не стават.
Скрит текст:
Освен да поддържат визия, за да омотаят следващия мъж да се грижи за тях, а някои и визия нямат. А най-зле е, че те всъщност го осъзнават и вместо да предприемат нещо кардинално - мрънкат и дуднат. Непрекъснато и за всичко, докато на мъжа му писне...и си реши проблема. Не го оправдавам изобщо, предвид физическото превъзходство, иначе аз без съпротива няма да се оставя. При циганките боят си е норма, а не изключение.
Имам близка, която изяжда по някой шамар, обаче техните са безхаберни, и тя сигурно крие от тях.
Нито аз бих търпяла мъж да ме удари повече от веднъж, нито бих оставила дъщеря си в такава ситуация.
Авторът на темата като мъж ли ни пита или като адвокат, който си търси клиентела  Laughing

И така да е, какво общо има това с насилието? Ако жената Х или мъжът У не стават за нищо, това е основателна причина за раздяла, а не повод за насилие. Не жертвата е виновна за насилието върху нея, а насилникът.

# 34
  • Мнения: 2 650
Търпи се насилие от страх, срам ...и по навик. Много глупави причини сигурно, за да  подложиш и децата си на същото и е много трудно да  се  възприеме мисленето на такъв тип жертви. Те наистина вярват, че:
- ако  правя всичко както трябва той/тя/ ще се промени
-  ако предприема нещо, ще ми/ни/ се случи нещо  много по-ужасно.
- така защитавам децата си, родителите си, приятелите /колкото и да е странно,  много жертви на насилие, смятат, че като търпят, защитават някого/
 -  това е нормално

# 35
  • София
  • Мнения: 19 253
Ще ме извините, но наистина има жени, които за нищо не стават.
Скрит текст:
Освен да поддържат визия, за да омотаят следващия мъж да се грижи за тях, а някои и визия нямат. А най-зле е, че те всъщност го осъзнават и вместо да предприемат нещо кардинално - мрънкат и дуднат. Непрекъснато и за всичко, докато на мъжа му писне...и си реши проблема. Не го оправдавам изобщо, предвид физическото превъзходство, иначе аз без съпротива няма да се оставя. При циганките боят си е норма, а не изключение.
Имам близка, която изяжда по някой шамар, обаче техните са безхаберни, и тя сигурно крие от тях.
Нито аз бих търпяла мъж да ме удари повече от веднъж, нито бих оставила дъщеря си в такава ситуация.
Авторът на темата като мъж ли ни пита или като адвокат, който си търси клиентела  Laughing
И така да е, какво общо има това с насилието? Ако жената Х или мъжът У не стават за нищо, това е основателна причина за раздяла, а не повод за насилие. Не жертвата е виновна за насилието върху нея, а насилникът.
Така е, но в предишни постове пишат - на тях им е вменено, че за нищо не стават. Не само им е вменено - то си е истина. Да цитирам прочетено някъде "освен да опекат хляб и да родят дете -  друго не могат". И те си знаят, и мъжете им знаят, че няма да ги напуснат. Ако една жена си бие камшика за 1 седмица някъде - ще е много по-ефективно.
Емилия беше добър пример. То си е до възпитание и нагласа, плюс "гордостта", че Коко може да има всяка, но живее именно с нея, не знам дали се ожениха в крайна сметка.

# 36
  • Мнения: 690
Емилия вади някакви пари, не е домакиня, заеисеща от мъжа си. Пък и вярно, че раждането и отглеждането на дете е толкова лесно ooooh!

# 37
  • София
  • Мнения: 28 653
Според мен точно за вменяване става въпрос, а не за реална липса на каквото и да било умение, освен ако не говорим за някакво тежко болестно състояние. Много жалко за децата в такава среда. В една от градинките, в която ходя с малкия понякога, идва една майка със сина си – около 10-ина годишно момче. Синът ми покрай ДГ е свикнал да говори високо. Това момче, което е два пъти по-голямо от сина ми, се стряскаше от него, когато той започваше да вика по-силно. Не съм ги виждала от месеци, но тази сцена ми се е набила в съзнанието, много тъжна гледка. Майката и тя не смееше да погледне никого в очите, подплашена... Чудех се не вижда ли какво става с детето ѝ, как това дете се смазва психически... Помня и една тема във форума от преди години. Момичето живееше с мъжа си, с 2-годишното им дете, и със свекърите си. Пишеше, че мъжът ѝ я е биел, свекървата я биеше, обиди, унжения... Разказваше как се криела и плачела, а детето им я прегръщало и успокоявало. Тогава толкова съфорумки ѝ предложиха варианти, но тя изчезна. Чудя се в такива моменти не надделява ли някакъв инстинкт да предпазиш детето си...

# 38
  • Мнения: 1 156
Чета и се вбесявам.......

# 39
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Единственият потребител с реален опит по този проблем - Камалия - двукратно ясно подчерта, че в преобладаващ брой от случаите жертвата не е финансово зависима. Ако има зависимост, то по-често е обратната: насилникът зависи от жертвата си. Моите наблюдения са непрофесионални, но напълно съвпадат с нейните.

Бих откроил четири, не изчерпващи, но значими според мен причини:

- неумение да се разпознава насилието. Звучи парадоксално, че не само вербалното или сексуално насилие, но дори и побоят в много случаи се смята от потърпевшите за нещо, макар  неприятно, но напълно в реда на нещата.

- Страх. Жертвата често просто се страхува да избяга или потърси помощ, защото е заплашена (или убедена), че ще последва разправа, ако го направи.

- срам. Излизането от връзка с насилник, освен всичко останало, за мнозина е признание за личностен провал. Не могат да понесат това, и предпочитат да търпят насилие, наместо да се "излагат". Други живеят в общности и култури, в които "парясан" е стигма доживот.

- усещане за липса на подкрепа. Подчертавам - става въпрос именно за субективното усещане за липса, а не за фактическото (каквото и да е то) наличие и състояние на служби, агенции, полиции и най-вече общност. Значение има гръмогласно комуникираното съждение, че жертвите на насилие "сами са си виновни", поне в някаква степен".  Ежеминутният медиен рефрен по всякакъв повод (че и без повод) - "няма държава", или "институциите не работят" и подобните им клишета - никак не помагат на жертвите на насилие да осъзнаят, че могат поне да опитат.




# 40
  • Мнения: 5 892
Днес отново имах разговор за жена, на която сме помогнали 35-40г, с дете тинейджър при нея. Живя 6м в Кризисен център, намерихме й 2 работи, които да комбинира и да си докарва прилични доходи- ми тя не може да мисли. На нея нон топ трябва да й се казва да направи нещо, трябва да й дава разрешение за всичко. Умее да се справя с работата, но наистина мисленето е табу за нея. Като му е внушено на някого 10-15г , че за нищо не става той/тя почва да вярва в това, което е най-лошото.
Много са случаите, в който ги спасяваш от насилника, живеят в КЦ, но 5 дни преди делото се отказват.
Много голяма заблуда е, че стоят заради пари- мозъкът е промит... Той ще се промени, аз съм си виновна, че не ставам за нищо... Tired
Има много жени, вдовици или изоставени от мъже си, които се справят отлично- трудно е, спор няма. Но мисленето е различно. Те са с психика на герои, не на жертви.

Последна редакция: чт, 26 май 2016, 23:12 от Камалия

# 41
  • Мнения: 4 577
Камелия, а осигурява ли им се някаква по дългосрочна психотерапия? И има ли реална физическа защита от.насилника? Аз предполагам, че страхът от саморазправа е също важна причина.Четох една статистика за.САЩ -75% от убитите жени, жертви на домашно насилие, са убити до 2-3 седмици след като са си тръгнали.В БГ едва ли лесно се отнемат родителски права и сигурно тези жени умират от страх и за децата. Бащата лесно може да ги ползва за шантаж. Повечето жертви не си тръгват бързо, и не само у нас. Има много изследвания и водещите.причини не.са личностни характеристики на жертвите. На практика може да се случи на всяка, особено ако е започнала връзката, когато е била в някаква по-уязвима ситуация.

# 42
  • Мнения: 3 133
И според мен жените, които търпят са два вида: едните са глупави, останалите прости.

# 43
  • Мнения: 5 892
Да, ползват услуга след това под формата на консултативен център.

# 44
  • шумен
  • Мнения: 100
И според мен жените, които търпят са два вида: едните са глупави, останалите прости.
Много грозно изказване.Лошото е, че повечето хора мислят така.

Общи условия

Активация на акаунт