ВЕЛИКДЕНСКАТА ТРАПЕЗА

  • 2 451
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 2 671
Хайде да се отчетем какво меню сме намислили за празника. Знам, че традицията е доста непреклонна, но съм сигурна, че ще дадете интересни вариации и идейки  Hug

Ние няма да ходим при моите родители, както винаги до сега /виж лентичката ми  Heart Eyes/, ще посрещаме свеки и девер ми с приятелката му у нас /последните двама - вегитарианци/. За сега планирам агнешко бутче на фурна, отделно гъби с ориз за тях двамата /иначе правя дробърма заедно с агнешкото/, зелена салата, ягодово парфе, купен козунак и боядисани яйца и ... съм до тук. Чакам празнични идеи!

# 1
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Че това малко ли е, като гледам лентичката- почивай си, не се преуморявай. Тепърва ти предстои доста да се уморяваш. LaughingПък и да не вземеш да ги разглезиш и да искат всеки празник да идват у вас. LaughingТова в кръга на шегата.
Менюто ти е съвсем традиционно и не е лошо. Аз още не съм измислила моето, имам само идеи.

# 2
# 3
  • Мнения: 2 818
Здрасти, аз мисля да направя тези неща за Великден:
Пресни картофи на фурна с масло и копър
Млечна салата - извара с краставици, и каквото имам в хладилника
Една салата която ядох във вегетариански ресторант - настъргани моркови и червено цвекло, нарязани на малки кубчета краставица и домат, с чесън, орехи и зехтин... Незнам дали ще я докарам същата на вкус, ама поне ще е вкусна Laughing
Зелена салата с лук
Зеленчукови кюфтенца (още не съм решила от кой вид обаче)
Боядисани яйца
Козунак - купен (имам мерак да направя, ама като порасне детето, че май си трябва спокойствие, за да стане хубав)
Торта с заешко-яйчени мотиви на украсата Flutter

# 4
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Явно наблягаш на вегетарианството... Нищо месно ли няма да сложиш - нали на Великден свършват постите.
Ние ще сме на гости у леля ми
Иначе вкъщи ще боядисам няколко яйца заради традицията и ще опека половин доза козунаци.

# 5
  • Мнения: 2 818
Ами вкъщи никой не яде месо Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 1 708
Аз все още мисля,но задължително ще направя:
1.зелена салата със млечен сос
2.Дроб-сърма
3.Агнешко с гъби и сметана в гювеч
4.Домашен козунак
 и разбира се яйчица........... Hug
Сигурно ще има още завъртулки но не съм ги измислила! newsm78

# 7
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
За сега това измислих,но може да има промяна
Шоколадов заек
Гръцки великденски венец с маслини
Зелена салата с яйца
Желирани яйца "Фаберже"
Агнешки шишчета
Пресни картофи соте
Ориз с гъби или дроб сарма
Боядисани яйца
Пасха
Кексчета в яйчни черупки
Торта-яйце
Коломба ( купена е от Метро)
Панетоне със закваска
Чешки козунак то natalyna
Козунак с какао и орехова плънка
Кулич

Ще имам разнообразие на козунаци тази година.
 Laughing

# 8
  • Мнения: 1 708
За сега това измислих,но може да има промяна
Шоколадов заек
Гръцки великденски венец с маслини
Зелена салата с яйца
Желирани яйца "Фаберже"
Агнешки шишчета
Пресни картофи соте
Ориз с гъби или дроб сарма
Боядисани яйца
Пасха
Кексчета в яйчни черупки
Торта-яйце
Коломба ( купена е от Метро)
Панетоне със закваска
Чешки козунак то natalyna
Козунак с какао и орехова плънка
Кулич

Ще имам разнообразие на козунаци тази година.
 Laughing



Ти ме уби! newsm09

Какво е кулич? newsm78

# 9
Djemma, доста неща ме заинтригуваха, я сподели моля те рецептите за

Гръцки великденски венец с маслини

Желирани яйца "Фаберже"
Агнешки шишчета

Кексчета в яйчни черупки

Кулич /каквото и да е това?!/

# 10
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Така,ами едно по едно :
Кулич е руски козунак, не се плете и е високи с белтъчна глазура, ето тук вижте:
http://kuking.net/my/viewtopic.php?t=8996
На снимката до куличите е и пасхата,тя е от извара, масло, яйца, захар , стафиви и сушени плодове.

Кексчетата в черупки са тук:
http://www.good-cook.ru/tort/tort_081.shtml

Шишчетата не са нещо специално-месо, лук, гъбки, но ще ги правя в един уред специално за шишчета, въртят се като на грил

Желираните яйца -приготвят се черупки като за кексчетата, но с по-малък отвор, колкото 5 ст, залива се с бульон, вкойто е разтворен желатин, до 1/3.Оставят се да желира,нареждат се нарязано на кубченца месо, царевица, магданоз, каквото ви хрумне, заливате с бульон до 2/3 и пак желирате. Накрая заливате до ръба с бульон и оставяте 1 нощ да желира. После се бели много лесно като варено яйце , а ефектът е поразителен. Ето ги миналогодишните ми яйца:

# 11
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Опс, грешката е моя, не е гръцки, а италиански венеца Embarassed
Ето тук е,рецептата се казва Пасхальная коса :
http://kuking.net/my/viewtopic.php?t=8779%3C/span%3E%3C/td%3E

# 12
  • Мнения: 373
Аз все още мисля,но задължително ще направя:
1.зелена салата със млечен сос
2.Дроб-сърма
3.Агнешко с гъби и сметана в гювеч
4.Домашен козунак
 и разбира се яйчица........... Hug
Сигурно ще има още завъртулки но не съм ги измислила! newsm78
Снежи, как приготвяш агнешкото със сметана в гювеч?

# 13
  • Мнения: 1 708
Нарязвам месото на парчета,овкусявам го и го пържа до златисто от двете страни.Нареждам го в гювеч,нареждам отгоре гъбки и заливам със сметана.Като подправки слагам задължително пресен джоджен,другите подправки е всеки каквото обича.
Аз го пека поне 4-5 часа на слаба фурна през ноща!

# 14
  • София
  • Мнения: 2 044
Djemma страшни са ти желираните ти яйца,но как ги изрязваш отгоре черупките така?Мойто великденско меню ще е :печено ягне,пресни картофки с копър,зелена салата,таратор,домашен козунак,тирамису-но още не съм решила,а може и друг десерт.Ще имам гости и искам някакъв такъв ордьовер да направя като желираните яйца Crazy

# 15
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Djemma страшни са ти желираните ти яйца,но как ги изрязваш отгоре черупките така?Мойто великденско меню ще е :печено ягне,пресни картофки с копър,зелена салата,таратор,домашен козунак,тирамису-но още не съм решила,а може и друг десерт.Ще имам гости и искам някакъв такъв ордьовер да направя като желираните яйца Crazy

Ами с малко остро ножче леко почуквам отгоре,откъм тъпата страна на яйцето,пробива се лесно, после с ножчето, внимателно изчовърквам Joy наоколо черупката.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 019
Момичета, мъжът ми е купил едно агне и ми се иска да го напълня, но нямам толкова голяма тава. Ако го сложа в една по-плитка и го завия с фолио, ще се опече ли добре? По някое време разбира се ще го обърна, но ме притеснява, че няма да мога да сипя много вода.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 671
Момичета, мъжът ми е купил едно агне и ми се иска да го напълня, но нямам толкова голяма тава. Ако го сложа в една по-плитка и го завия с фолио, ще се опече ли добре? По някое време разбира се ще го обърна, но ме притеснява, че няма да мога да сипя много вода.
Shoshi, не ти трябва да сипваш много вода или да го обръщаш - намажи го добре с масълце и подправки и добре го завий с фолио. Печи на много слаба фурна - 100-150 градуса, която обаче е предварителни загрята, за 3-5 часа /в зависимост от големината/. За аромат може на нахврляш няколко лукчета, гъбки и моркови на дъното на тавата.

# 18
  • Мнения: 1 113
Аз не обичам много да се въртя в кухнята, затова няма да ви занимавам с моите бързи ястия. Само ще ви дам една идея (не че е велика, пък може и вие да я знаете). Обикновенно на Великден начупваме доста яйца и ги оползотворявам така - намачквам ги с вилица, наразвам пресен лук, сол на вкус и всичко това омесвам с майонеза. Става страхотно мезе!
И не ми се смейте на простите манджи!
ПП Джема, какъв е този шоколадов заек?

Общи условия

Активация на акаунт