ПрЪвУписТни идеЙ за всякЪкви случаЙ по-български- 105

  • 48 207
  • 738
  •   1
Отговори
# 45
  • Sofia
  • Мнения: 4 577
Цитат
Някой рецепта за режимна баклава да знае? 

Не виждам нещо сбъркано в правописа  newsm78
Може би се чудиш за "режимна"?

# 46
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Цитат
Някой рецепта за режимна баклава да знае? 

Не виждам нещо сбъркано в правописа  newsm78
Може би се чудиш за "режимна"?

 doh Не, не, заплесът съм аз. Заради сменения словоред го възприех като "някой рецепта" вместо "някоя".  hahaha

Като писа, го прочетох пак. Благодаря.  bouquet

# 47
  • Мнения: 690
Цитат
като уреждам почивката ни в някой семейно хотелче,задължително питам за усигорен паркинг на колата.Ако не усигорява соственика,изобщо не наемам

# 48
  • София
  • Мнения: 9 850
От ФБ
Цитат
за децките ще се подават само в лулин

# 49
  • Мнения: 1 740
Също от ФБ:
"обужавам ги"

# 50
  • Мнения: 13 191
Цитат
ковтакт

# 51
  • София
  • Мнения: 20 105
Цитат
Съвсем друг им е преоритета.
Цитат
кожата ми като чели взе да става по чиста …  като чели петната взеха да избледняват

# 52
  • София
  • Мнения: 5 657
Чело коте... чела кожата... чели петната... само потребителката явно не е чела особено много.

# 53
  • София
  • Мнения: 3 611
Цитат
Дай боже всеки  му
Само не разбрах какво точно да даде - крава, теле или бик? newsm78

# 54
  • Мнения: 10 874
Цитат
другите два основни сценариста
От новинарски сайт. Tired

# 55
  • Испания
  • Мнения: 37 503
Цитат
другите два основни сценариста
От новинарски сайт. Tired

Не знам какви са последните норми, но:

При съществителните имена от мъжки род, означаващи лица, се употребява по-често обикновена форма за множествено число, особено след числителни с форма двама, трима и т.н.: двама пътници (двама пътника), десет ученици (десет ученика) и т.н.

Не бих написала двама ученици, а двама ученика.

Може би тук проблемът е в употребата на "два", а не "двама".  Peace

# 56
  • Мнения: 10 067
Цитат
абсулютно никакъв проблем
тя изпада в някви огромни изстерии

# 57
  • Испания
  • Мнения: 37 503
И по-точно:

За бройните форми е характерно следното:

1. Ударението никога не пада на последната сричка, понеже остава такова, каквото е в единствено число.
2. Подвижните (непостоянните, вметнатите) гласни ъ и е в наставките се запазват: пет овена, два жезъла и т.н. Изключение правят:
             - метър (като мерна единица) и литър: два метра, три литра
             - съществителни на -изъм: пет архаизма.
3. Съществителни с наставка -ин запазват тази наставка: пет стопанина, трима бакалина.
4. При съществителните имена от мъжки род, означаващи лица, се употребява по-често обикновена форма за множествено число, особено след числителни с форма двама, трима и т.н.: двама пътници (двама пътника), десет ученици (десет ученика) и т.н.
5. Съществителното път за означаване на кратност след числителни има форма пъти: два пъти, три пъти, за разлика от конкретното значение два пътя. Съществителното ден пък има две форми: два дена или два дни.

Бройни форми се употребяват и след местоименни числителни наречия: колко, колкото, няколко, няколкото и толкова: няколко разказа.

# 58
  • Мнения: 10 874
Благодаря ти, smileys! bouquet
Не бих написала двама ученици, а двама ученика.
А аз точно така бих го написала (и го пиша, де). Както и „двама основни сценаристи“. Peace
Но да, нормите все се менят, та скоро сигурно половината мои писания ще бъдат за тази тема. Laughing Както се казва - важното е да сме живи и здрави. Wink

# 59
  • Мнения: 3 495
А аз точно така бих го написала (и го пиша, де). Както и „двама основни сценаристи“. Peace
Но да, нормите все се менят, та скоро сигурно половината мои писания ще бъдат за тази тема. Laughing Както се казва - важното е да сме живи и здрави. Wink
Нормите се менят, да. Това, което smileys е цитирала, е от "Основна българска граматика" на Любомир Андрейчин от далечната 1944 г. Simple Smile Доста неща са се променили оттогава. Вярната форма е "двама ученици" и "двама сценаристи".

Общи условия

Активация на акаунт