Умения на дете на 1 година и 2 месеца

  • 26 038
  • 54
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 469
    От три месеца не мога да се отърва от чувството,че не подхождам правилно към детето си,което е на 1година и 2месеца.Сама гледам момиченцето ми,нямам баби,които да помагат.Тя е усмихнато дете,което обича да бъде закачано,гушкано и да играе на ,,Дзак''.Проблемът е,че не иска да учи нищо.Не приема никакви команди.Инати се много .Гледам майки по площадките.Децата им показват на колко годинки са(една),махат с ръка,когато майка им казва,,кажи чао",пляска с ръце,когато е направило нещо интересно...Дъщеря ми не повтаря нищо,което й показвам.Напротив-дори усещам пълна незаинтересованост когато се опитвам да я науча нещо.Мрази когато й пипам ръцете в опит да й покажа нещо ново,което да прави с тях.Когато й кажа ,,Не" ми се смее.Баща й ми казва,че била малка и не разбирала.Аз не съм съгасна с него.Отивам да я уча на нещо само когато съм спокойна,но тя си иска нейните игри-да се гоним,да играем на дзак и да се плиска с вода,която слагам в малък леген.Ще ви дам пример: има книжка с животни,която обича да разглежда.Когато стигнем страничката с изображение на куче от едната страна и пате от другата,аз й ги посочвам  с пръст поотделно и й казвам ,,Куче Бау Бау'' и ,,Пате Па Па''.Това го правя всеки ден в продължение на около три месеца.След това виждам,че е отгърнала въпросната страница.Питам я къде е ,,Куче Бау'',а тя с пълно безразличие отгръща друга страница или оставя книгата.И това е един пример от много.
Какво правеха вашите деца на тази възраст?Незнам дали не се впрягам излишно.

Последна редакция: нд, 26 юни 2016, 09:50 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 30 802
Децата не учат по този начин.

Купи си от книгите за Монтесори метода.

Това с "ученето" на детето да прави това и онова е възпитание от зрелия соц, то не е маймуна да се дресира. Интелектът и възприятието се тренират по друг начин. Вярно е, че трябва да я учиш, но не директно. Със сигурност не й пипай и хващай ръцете, целта е тя да се научи да ги управлява. Давай й да меси домашен пластилин, да пресипва макарони, да мести топки от една купа в друга. Това е, но ако държиш да казва Чао, ще трябва да го повториш около 500 пъти и ако поиска, ще казва чао.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 469
Много благодаря за съвета!Ще се позаинтересувам и задължително ще си взема от книгите за Монтесори метода.Между другото веднага изпробвах идеята за пресипване на макарони.На малката много й хареса.Сега пада голяма игра с пресипване на макарони от една купичка в друга.

# 3
  • Мнения: 2 485
Бъди сигурна, че разбира и знае всичко, което е видяла. Но не е длъжна и явно не иска да повтаря. Не я насилвай и изобщо не се ядосвай. Дори не разбирам защо се притесняваш Simple Smile
..., то не е маймуна да се дресира. Интелектът и възприятието се тренират по друг начин. Вярно е, че трябва да я учиш, но не директно. Със сигурност не й пипай и хващай ръцете, целта е тя да се научи да ги управлява. ..... ако поиска, ще казва чао.

# 4
  • Мнения: 3 652
Предполагам, че Ви е първо дете. Човек толкова се впряга и се сравнява с другите деца по площадките само с първото дете. Аз сравнявам себе си с първото дете, имах приятелка  с дете на същата възраст което на годинката беше свалило памперса и аз се побърках от притеснение как моето дете е глупаво. Сега обаче с третото изобщо не ми пука дали правим неща като другите деца. Успокой се и се наслаждавай на детето си. Това е безценно време, което няма да се върне и след време ще ти се вижда смешно как си се навивала за нищо. Децата не са еднакви и всяко си има свое темпо на развитие, така че не го сравнявай с другите деца по площадките и не се връзвай на приказките на баби и лели как на еди коя си детето вече чете на 1.5 г. Wink

# 5
  • Варна
  • Мнения: 469
Първо дете ми е и винаги имам чувството,че не правя всичко както трябва.Аз съм човек със самочувствие и знам,че хората са различни и не трябва да се сравняват.Но когато става въпрос за детето не мога да се позная.Понякога чувствам такава безпомощност(която по принцип не ми е присъща),че не се справям.Предполагам и други майки имат такива моменти.

# 6
  • Мнения: 5 259
Двете ми деца на горе-долу тази възраст можеха съвсем различни неща. Или по-точно казано, първото можеше много неща, а малкото изостава с месеци от кака си по отношение на всяко едно умение. Това на първо време ми показва да не сравнявам децата си с тези от площадката или от някъде другаде.

И второ, наистина децата не учат под дресировка или поне не всяко се поддава. Второто ми дете постоянно го питат колко голямо ще стане, да маха за чао, да пляска с ръце, да дава боц... но то не може. Само гледа с неловка усмивка и не разбира какво искат от него. Важното е и ти да не се впечатляваш.

Има различни умения за тази възраст, които може да тренираш, ако имаш желание (детето и само ще си ги развие с напредване на възрастта). Двигателни умения - да се качава по стълбички, примерно на пързалка, да виси на ръце, хванато за лост, да тича, да скача. Все са забавни и развиват грубата моторика и равновсието.
За фината моторика може да пресипва всякакви предмети, да подрежда стъклени топчета в улейчетата на форма за лед, да пуска стотинки в касичка, да прелива вода с чашка в друга чашка или през фуния в бутилка...
За говора може да повтаряш интересно звучащи рими от две думи или да четеш книжки с такива кратички римувани текстчета.
Но най-вече я остави да прави каквото ѝ е интересно, защото децата научават най-добре и най-бързо именно нещата, които те сами са пожелали да научат.

# 7
  • Мнения: 356
Голямата ми дъщеря,беше по същия начин.Никакъв интерес,да показва,на колко,чао,колко ще порастне  е и тн.На около 1.3-4м ззапочна,да дава боц и да имитира някои дейности.Обаче пък можеше много други неща,които връстничетата не.Сега (1.9г) пък трябва всичко,което види,да го повтори  Crazy
Не си причинявай сама ядове  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 3 841
Никси,  чувстваш се така,  защото си поела цялата отговорност откъм грижите за детето и се притесняваш,  че " ако ти объркаш нещо" после ще се обвиняваш... Недей да сравняваш...Този пример с откъснатата страничка ясно показва,  че всъщност детето те разбира отлично,  защото именно е скъсало кучето,  а не случайна страничка:)
С две ръце съм за книгите относно Монтесори. Препоръчвам да започнеш с " Чудото Монтесори" - Елена Тимошенко
Не ние трябва да учим децата,  а трябва да им помогнем да се учат сами.
Това с легена е добра занимавка,  следващия път сложи вътре и чашка и друг съд,  да пресипва водата. Давай бутилки да ги пълни с боб,  леща,  бонбони. Сложи ориз в купичка и дай лъжичка да пресипва. Ако имаш цветя,  поливайте ги заедно и т. н. Всички тези игри са много занимателти, интересни за децата и страшно полезни...Няма да задълбавам. Просто се води по детето,  помагай му с нещата,  които са му интересни и стой та гледай:)))))
И аз имам бебенце и започвам да се уча на много неща от него:)
Не се притеснявяй!

# 9
  • Мнения: 2 850
Моят племенник е на година и половина и ако му дадат да пресипва боб и леща, най-много да си ги сложи в устата или в носа.

# 10
  • Мнения: 3 841
Това се прави под надзор на родителя,  разбира се!  Благодаря,  че ме подсетихте да отбележа!

# 11
  • Мнения: 3 841
Моят племенник е на година и половина и ако му дадат да пресипва боб и леща, най-много да си ги сложи в устата или в носа.
А пробвалили сте или само предполагате?  Може да останете изненадани,  че не само това би направило:)

# 12
  • Мнения: 2 850
Моят племенник е на година и половина и ако му дадат да пресипва боб и леща, най-много да си ги сложи в устата или в носа.
А пробвалили сте или само предполагате?  Може да останете изненадани,  че не само това би направило:)
Нямах предвид, че детето е глупаво ooooh! Не сте ли виждали деца, които просто лапат всичко? Трева, цветя, камъчета? Батерия се опита да глътне пред мен. Ако дъщеря ми беше като него, последното, което бих направила, е да й дам да си играе с малки предмети.

# 13
  • Мнения: 11 747
Излишно се напрягаш. Играй си с детето без да се мъчиш да го дресираш. Моята дъщеря никога не показа, че е на една или две години. Сега навършва 3 и казва, че е на 5, защото иска да е по- голяма, а когато ѝ изнася казва, че няма 3, но никога не показа с пръсти на колко е. За чао започна да маха сигурно година след други деца, а да показва с ръце нагоре колко голяма ще стане - никога не го е правила. Като ги гледам сега тези, които правиха всички тези дресировки, ами не ги виждам да са по- развити или по- умни от нея.

# 14
  • Мнения: 30 802
Даването на малки предмети става по следния начин:
1. Показваш играта.
2. Ако лапа, отнемаш играта.

Повтаряш, докато детето схване, че ще играе, само ако не лапа. Може и 20 пъти да извадиш и прибереш, докато схване.

Общи условия

Активация на акаунт