Задължително ли е да пия витамини?

  • 3 144
  • 58
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 992
Не е задължително.
Ако се храниш разнообразно ще си набавяш необходимите витамини от храната , яж повече  плодове и зеленчуци, ядки и т.н.
Ако кръвните изследвания са ти добри ,т.е нямаш анемия, не е задължително да пиеш витамини.
Аз лично пия, но защото от известно време нямам апетит.

# 16
  • Мнения: 2 022
Това дали да се приемат витамини или не по време на дадена бременност се решава задължително от лекаря. В тях има не само витамини, но и минерали в балансиран състав, за част от които нуждата по време на бременност се увеличава и имат отношение към прякото й нормално протичане, за едни в по-малка, но за други жени в по-голяма степен. Не през всеки сезон може да се спази оптималния пълноценен състав на храната и да се приеме всичко в необходимите дози, а някои минерали са в крайно недостатъчно количество или нацяло липсват в храната. Балансираното и здравословно хранене по време на бременност е задължително, но витамините се изписват от лекар предвид неговата оценка за протичането на конкретната бременност - и като търговски продукт и като дозировка.

# 17
По-добре според мен е да се взимат, тъй като не е много сигурно колко "разнообразна" и "витаминозна" е храната ни. Аз започнах да пиа мултивитамини по предписание на лекар докато бях във 2ри месец и продължавам все още. Вярно е че синтетичните витамини не се усвояват толкова добре, колкото тези които идват от храната, затова не трябва да се разчита само на тях. Но пък в добавка, особено в период в който организма има засилена нужда мисля че няма да навреди.  И по-добре късно отколкото още по-късно Simple Smile
Макар че препоръчвт да се взимат на гладно - за да се усвоява по-добре желязото и някои други минерали - на мен ми ставаше много лошо и ги пиех след като хапна. Естествено, че няма да се мъчиш Simple Smile
Леко бременеене   bouquet

# 18
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Не съм пила никакви витамини

# 19
  • Мнения: 2 047
  Не съм пила никакви витамини - докторката ми беше против матерната, за която имало доста противоречиви мнения, а и аз съм против излишно приемане на хапове.
Витамините не са безопасни, но ако състоянието ти е по-специфично, д-рът ти ще прецени дали да пиеш или не.

# 20
  • Мнения: 4 155
Гинекологът ми не препоръчва витамините. Но видях разлика в резултатите ми с и без витамини. След витамините резултатите ми си бяха в стойностите, въпреки, че бях 8-ми месец. А в 6-тия бях под или над някои стойности. Става въпрос за изследванията на кръв и урина. Не вярвам витамините да навредят. Пих матерна когато се сетя. Но пък според мен помогна малко. Все пак бременността не е нормално състояние на организма и е добре да се пият витамини за бременни.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 182
И аз питах моя гинеколог дали да пия витамини, а той каза, че не е нужно особено след като зимата е свършила. Обърнах му внимание, че съм вегетарианка и не ям месо, а той изобщо не се смути и каза, че това не е проблем стига да си хапвам млечни храни. А на мен после толкова гадно ми ставаше на стомаха и червата от разни витамини, така се запекох като реших да пия 2 седмици матерна (на своя глава), се и оказа, че без витамини ми е по-добре.

# 22
  • Мнения: 5 103
Аз пия през цялата бременост, много съм злояда и не ям доста неща, затова пия витамини.

# 23
  • Мнения: 77
Ами аз пих матерна (една опаковка) едва едва я изпих ставаше ми лошо от нея  Sick , единственото хубаво нещо беше, че спряха да ми кървят венците  Wink
 ако мислиш, че поемаш достатъчно разнообразна храна мисля че не е нужно вземането на витамини Laughing

# 24
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Пиех витамини, когато бях на антибиотици, иначе не съм взимала.
Яж плодове, зеленчуци, няма по-добър източник на витамини от тях.
Не се тъпчи с разни изкуствени неща Peace

# 25
  • Мнения: 650
Според мен е задължително.
не знам - всички уверено твърдим плодове и зеленчуци и правилно хранене-сигурни ли сме че знаем кое е правилното хранене? Въпросът е какво е необходимо на бременната жена и затова се правят проучвания и витамини за бременни -защото и правилното съчетание на витамините е важно Затова има и витамини за възрастни хора и там няма желязо. Но ето вижте как се съпоставя сентрум с витамини за бременни по долу. И понякога моге дасе изядат и много плодове но те имат много захар-някои от тях-дали е плодова или не захарта когато е доста е доста. И погледнете някои съставки са с голяма разлика и явно е по добре бременните да се съобразяват. Ако вземем за пример ниацин -18 грама-има го в праскови, банани, пъпеш,ягоди, киви,домати и имате нужда от 18мг-това значи на ден  18 праскови или 72 ягоди или 18 кивита.. и даже да комбинирате това са доста плодове. Здравословното хранене препоръчва 5 купички плодове на ден, което е далеч от всякакви норми за витамини. И освен това тези плодове съдържат и други които може да надвишите и не трябва. Затова имаме толкова логичен отговор -витамини за бременни-като ви се гади сутрин, следобед се вземат. А ако тръгнем да гледаме за фолиевата киселина-не знам какво количество се изяжда за да имате колкото е във витамините Laughing а нека да не забравяме че имаме по-важни неща да правим и това т.нар здравословно хранене  струва пари и време които някои не могат да си позволят. Що годе да се храним здравословно, но като сме бременни-имаме различен вкус, някои имат апетит други повръщат-не става току така-затова витамините са си номер едно...а те плодовете са едни естествени когато не са в сезона ивкусът им е ... и кои знае с какво са пръскани. А има и естествени витамини, за хората които са предубедени към сентрум... Относно гинеколозите-това е друга тема, но моят когато влезех винаги питаше вземам ли си витамините всеки ден и даже в картона си записваше.

Centrum
Vitamin A 3500 IU (29% as Beta Carotene) - 70%, Vitamin C 60 mg - 100%, Vitamin D 400 IU - 100%, Vitamin E 45 IU - 150%, Vitamin K 10 mcg - 13%, Thiamin 1.5 mg - 100%, Riboflavin 1.7 mg - 100%, Niacin 20 mg - 100%, Vitamin B6 3 mg - 150%, Folic Acid 400 mcg - 100%, Vitamin B12 25 mcg - 417%, Biotin 30 mcg - 10%, Pantothenic Acid 10 mg - 100%, Calcium 200 mg - 20%, Phosphorus 48 mg - 5%, Iodine 150 mcg - 100%, Magnesium 100 mg - 25%, Zinc 15 mg - 100%, Selenium 20 mcg - 29%, Copper 2 mg - 100%, Manganese 2 mg - 100%, Chromium 150 mcg - 125%, Molybdenum 75 mcg - 100%, Chloride 72 mg - 2%, Potassium 80 mg - 2%

За бременни
Vitamin A 4,000 IU - 50%, Vitamin C 100 mg - 167%, Vitamin D 400 IU - 100%, Vitamin E 11 IU - 37%, Thiamin 1.5 mg - 88%, Riboflavin 1.7 mg - 85%, Niacin 18 mg - 90%, Vitamin B6 2.6 mg - 104%, Folate 1000 mcg - 100 %, Vitamin B12 4 mcg - 50%, Calcium 200 mg - 15%, Iron 27 mg - 150%, Zinc 25 mg - 167%.


ето и връзка на плодове със витамини
http://www.healthalternatives2000.com/vitchart.htm

# 26
  • Мнения: 1 190
Аз съм още една майка, която не е пила витамини. Докторката ми ми казваше да пия Матерна и аз само за да не й противореча казвах, че съм, а всъщност не бях Wink
Храната ми беше много разнообразна и мисля, че така по-добре си набавях необходимите неща.
А и сега на пазара тепърва ще излизат вкусни и богати на витамини плодове и зеленчуци Peace

# 27
  • Мнения: 10 758
Не бих казала, че е задължително.Ако искаш можеш и да не пиеш.Аз и без да съм бременна си пия витамини.И през двете бременности също пиех.както сама си прецениш Peace.
Лека и спокойна бременност ти желая  bouquet

# 28
  • Мнения: 208
Не съм пила витамини! Бяха ми казали, че по-добре би било да наблягам повече на плодовете и зеленчуците така и направих. Така, че не е задължително да пиеш витамини-все пак е химия набавяй си ги по естествен начин .

# 29
  • Мнения: 3 760
Аз не пиех. За цялото бременеене съм погълнала 10-на таблетки комбинирани - Спектрум (състав като на Центрум-а), но някак си все забравях... По-късно разбрах, че вит. А е опасен при бременност. Явно за това съм забравяла  Party
Храненето ми хич не можеше да се нарече пълноценно, да не говорим за здравословно, но често похапвах ябълки.

Общи условия

Активация на акаунт