Промяна на собствено име на дете

  • 7 490
  • 43
  •   1
Отговори
  • Русе
  • Мнения: 124
Здравейте.Извинявам се предварително ,ако мястото на темата не е тук,но не знаех къде да я публикувам.Значи,смесен брак сме(по-скоро живеем на семейни начала),детето е с турско име,уважих произхода на бащата.На скоро си говорихме с таткото да сменим името на детето с българско,защото тя не знае езика и където и чуят името започват да и говорят на турски,а тя не го разбира.Решихме да я оставим сама да реши,когато порасне дали да си смени името или не,но ме убеждават,че колкото по-рано стане това,толкова по-добре.В смисъл преди да е започнала училище.Има ли шанс да сменим името?

# 1
  • Мнения: leet
Мисля, че може - не знам какви документи са необходими, но знам, че братовчедът на моя съпруг е бил кръстен с едно име, но след спор със свекървата са го прекръстили. От друга страна..мисля си, че не е хубаво да се сменя така името, но това си е ваше право! Simple Smile
Ето тук е описана процедурата => http://www.proassistance.net/2012/10/промяна-на-собствено-име-предпостав/

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 319
А таткото не знае ли турски?На колко години е детето?

# 3
  • Мнения: 525
Моето мнение е, че така формулираната причина не  е важно обстоятелство по смисъла на Закона за гражданската регистрация /чл.19, ал.1/. Важни са обстоятелства, които са направили лично и обществено неудобно и неподходящо носенето на името. Но все пак не пречи да се пробвате, районният съд е този, който ще прецени.

# 4
  • Мнения: 3 031
Реално погледнато има възможност.
Но детето не е ли голямо за смяна на името? Някак не си представям, че всеки в България (ако живеете там) му го говори на турски...
Би било добре да научи и бащиния си език. Аз не бих пропуснала възможността детето ми да е двуезично Peace

# 5
  • Русе
  • Мнения: 124
А таткото не знае ли турски?На колко години е детето?
Таткото разбира,но не го говори.Детето е на 6 години.Аз лично нямам нищо против детето да знае езика,но свекървата пропусна момента да го научи.Когато се върнах на работа детето беше на 2 години и тогава свекървата я гледаше,тогава беше момента да я научи.А сега детето няма желание да го научи.Знае английски от телевизора,но няма желание да научи турски.Може би и направи лошо впечатление това,че когато започна на предучилищна имаше няколко деца,които не говореха български и такива,които не говорят добре.Един ден ме пита защо името и е турско,тя не искала такова име.И когато баба и и каза,че ще я учи на турски тя каза:"Ти турчин ли искаш да стана"Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3 031
Ясно, аз мислех, че и той говори турски.
Какво е името? Ако много държите да го смените, може да е нещо подобно на него.

# 7
  • Мнения: 126
Трябва да се съветвате с адвокат. Може би да изберете близко име до турското. Имам приятелка с родно име Зенеп , но се прекръсти на Зина.

# 8
  • Русе
  • Мнения: 124
Той самия не се възприема,като турчин.Много се дразни,когато срещне някой роднина по улиците и започнат да му говорят на турски.Просто съзнанието му е такова.Мен ме е яд,че не каза още преди да се роди детето да си го кръстя направо с българско име и сега да не се занимаваме с глупости.А детето се казва Мелек,мисля да е Моника или нещо подобно.Мелиса,Мелинда....

# 9
  • Мнения: 3 031
Мелина, Малена, Милена, Мина, Марина....

Последна редакция: сб, 09 юли 2016, 08:57 от Moin

# 10
  • Мнения: 126
Аз пък ти се чудя , ако той не е настоявал , защо го кръсти с турско име?

# 11
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 280
Да,можете да смените името.Трябва да се обърнете към адвокат.

# 12
  • Русе
  • Мнения: 124
Аз пък ти се чудя , ако той не е настоявал , защо го кръсти с турско име?
Ами хайде питай ме,де,ама и аз не мога да ти кажа.Глупава работа.Нали си я припозна и аз викам ще звучи странно първото име българско,а другите турски.Смотана.Другия път(дай Боже да има друг път) ще си го кръстя направо с българско име.Ами някой може ли да ми каже дали и двамата родители трябва да присъстват или може само единия?Майка ми ми беше казала,че на времето,когато са сменяли на леля ми името е ходила само с баба ми.Но не знам колко голяма е била и дали дядо ми вече не е бил починал.

# 13
  • Мнения: 2 808
Той самия не се възприема,като турчин.Много се дразни,когато срещне някой роднина по улиците и започнат да му говорят на турски.Просто съзнанието му е такова.Мен ме е яд,че не каза още преди да се роди детето да си го кръстя направо с българско име и сега да не се занимаваме с глупости.А детето се казва Мелек,мисля да е Моника или нещо подобно.Мелиса,Мелинда....

Мелиса и Мелинда не са бг имена. На мен Мелек ми харесва. Сменете името бързо, преди училище.

# 14
  • Русе
  • Мнения: 124
Той самия не се възприема,като турчин.Много се дразни,когато срещне някой роднина по улиците и започнат да му говорят на турски.Просто съзнанието му е такова.Мен ме е яд,че не каза още преди да се роди детето да си го кръстя направо с българско име и сега да не се занимаваме с глупости.А детето се казва Мелек,мисля да е Моника или нещо подобно.Мелиса,Мелинда....

Мелиса и Мелинда не са бг имена. На мен Мелек ми харесва. Сменете името бързо, преди училище.
И аз така смятам,но баща и вика да като стане по-голяма сама да реши дали иска да си смени името.

Общи условия

Активация на акаунт