Православието като начин на живот-6

  • 57 865
  • 741
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 508
И аз имам малко по- различно мнение за светците (така съм възпитана), но не го споделям. Не виждам смисъл от такива дискусии и не мисля, че това е целта на темата.

# 136
  • Мнения: 6 135
Днес беше поредното изпитание ... и още не е свършило.Моля се. Друго няма какво да направя.

# 137
  • Мнения: 508
Честит празник, братя и сестри во Христа! Разказът за чудното рождение на Дева Мария не е описан в Библията, но се приема за достоверен и има канонична сила.
Аз лично го харесвам   Simple Smile

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B5%D … D0%B8%D1%86%D0%B0

# 138
  • Мнения: 1 110
Честит празник Simple Smile!

Ето повече за него от сайта на Православието:
http://www.pravoslavieto.com/calendar/feasts/09.08_Rozhdestvo_Bogorodichno.htm

# 139
# 140
  • Мнения: 1 518
В Библията, Стария завет, има една история на човек на име Исав, който продал законното си право на първороден наследник за...паница леща.
И нашата история съдържа много такива зверства, подклаждани от подобен род хора. Заради такива хора и до днес Родината ни е на колене...

Измамливата сладост на лещата

# 141
  • Мнения: 1 110
В опит да отупам праха от тази тема ще ви дам линк към една статия на отец Лорънс Фарли, която ми беше предложена днес от "Потъналото съкровище".
Много интересна гледна точка, исторически подчертано достоверна.
Приятно четене Simple Smile
https://zadrugata.com/2016/10/05/%D0%B8%D0%B8%D1%81%D1%83%D1%81- … 0%B8%D1%82%D0%B5/

# 142
  • вовеки на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218
Aко целта ти е да съживиш темата - най-лесно става с неудобен въпрос или теза. Пример - Какво мислите за Евангелието на Юда? Вие, не БПЦ. Защо Църквата отрича прераждането - къде е отречено в Библията? А дали не е потвърдено? Светиите - кой ги канонизира и защо - тук вече изказах мнение. И много други неудобни въпроси - като гонения на "еретици"(Богомили примерно), като отричане на "спасение на душите" на неправославните...
 Когато отворих темата си мислех, че ще дойде момент, в който ще ги задам тези въпроси - понеже имам изострено чувство за справедливост, понеже трудно овладявам емоциите си... Обаче се зачетох задъбочено в предишната пета тема и... останах приятно изненадан, в почти всеки пост, в почти всяка теза имаше дълбочина и смисъл. И обич. Непонятни за много служители на Църквата... и се отказах да "провокирам". Simple Smile

# 143
  • София
  • Мнения: 7 972
Aко целта ти е да съживиш темата - най-лесно става с неудобен въпрос или теза. Пример - Какво мислите за Евангелието на Юда? Вие, не БПЦ. Защо Църквата отрича прераждането - къде е отречено в Библията? А дали не е потвърдено? Светиите - кой ги канонизира и защо - тук вече изказах мнение. И много други неудобни въпроси - като гонения на "еретици"(Богомили примерно), като отричане на "спасение на душите" на неправославните...
 Когато отворих темата си мислех, че ще дойде момент, в който ще ги задам тези въпроси - понеже имам изострено чувство за справедливост, понеже трудно овладявам емоциите си... Обаче се зачетох задъбочено в предишната пета тема и... останах приятно изненадан, в почти всеки пост, в почти всяка теза имаше дълбочина и смисъл. И обич. Непонятни за много служители на Църквата... и се отказах да "провокирам". Simple Smile

Хайде лек ден и много поздрави и си намери друга тема, където да дъвчеш дъвка.
От известно време обикаляш по темите и ляляш простотии.

# 144
  • вовеки на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218
Aко целта ти е да съживиш темата - най-лесно става с неудобен въпрос или теза. Пример - Какво мислите за Евангелието на Юда? Вие, не БПЦ. Защо Църквата отрича прераждането - къде е отречено в Библията? А дали не е потвърдено? Светиите - кой ги канонизира и защо - тук вече изказах мнение. И много други неудобни въпроси - като гонения на "еретици"(Богомили примерно), като отричане на "спасение на душите" на неправославните...
 Когато отворих темата си мислех, че ще дойде момент, в който ще ги задам тези въпроси - понеже имам изострено чувство за справедливост, понеже трудно овладявам емоциите си... Обаче се зачетох задъбочено в предишната пета тема и... останах приятно изненадан, в почти всеки пост, в почти всяка теза имаше дълбочина и смисъл. И обич. Непонятни за много служители на Църквата... и се отказах да "провокирам". Simple Smile

Хайде лек ден и много поздрави и си намери друга тема, където да дъвчеш дъвка.
От известно време обикаляш по темите и ляляш простотии.

Лек ден. Жив и здрав.

# 145
  • Мнения: 508
Инъересувала съм се от апокрифните евнгелия. Чела съм няколко и не смятам, че са достоверни.Стилът им на писане е различен от каноничните. Неслучайно не са признати.

# 146
  • Мнения: 508
И за светиите да си кажа мнението Simple Smile
Няма лошо да се помни човек, чийто живот е за пример. Проблемът е, че много хора залитат и започват да се кланят на тези личности, да ги обожествяват, да им се молят, да им палят свещи и да жертват курбани.
Това е заблуда. Бог е само един. Останалото е езичество.

# 147
  • София
  • Мнения: 7 972
И за светиите да си кажа мнението Simple Smile
Няма лошо да се помни човек, чийто живот е за пример. Проблемът е, че много хора залитат и започват да се кланят на тези личности, да ги обожествяват, да им се молят, да им палят свещи и да жертват курбани.
Това е заблуда. Бог е само един. Останалото е езичество.

Правете разлика когато се прави едно приношение пред Бог в честна някого (светец или обикновен човек) и когато наистина се изпада в идолопоклонничество.

В православното християнство всички приношения се правят пред Бог! Така наречените обречени жертви (курбани) се приношение пред Бог например за здравето на някой или благоденствието на дадено село или пък за някакво събитие и т.н. Например рибния курбан в памет на Свети Николай, се прави за негова памет, но е приношение пред Бог, а не пред светеца. Курбаните които се раздават на празниците на съответния храм също са приношение пред Бог, а не в чест на светеца или пък на събитието, което се чества.

# 148
  • Мнения: 1 291
дядо хаджия, не пиша, за да споря, а да уточня. Peace В молитвата се казва (по памет): "Господи освети тая храна, която предложиха твоите раби в чест на твоя светия..."

Иначе не почитаме ли светиите като посредници между нас и Бога? И като пример за поддражание.

ЖДК, още не съм прочела предложената от теб статия.  Embarassed

idiot, много достоевско име. Благодаря за хубавите думи. Честно казано предпочитам теми, които сгряват сърцето, доближават ни до Бога и ни правят по-добри. Честно казано не ме и интересуват такива интелектуални теми.  Peace То трябва и човек да е начетен и с определена нагласа, за да го интересуват, де.

# 149
  • Мнения: 1 841


Иначе не почитаме ли светиите като посредници между нас и Бога? И като пример за поддражание.

По-скоро като застъпници за нас пред Бога с молитвите си.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт