Православието като начин на живот-6

  • 57 836
  • 741
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 9 152
Дядо Хаджия, благодаря много за отговора. Форумната платформа я възприемам като  споделяне и коментари. Питам като човек от форума, а също и като силно обърнала се към Иисус Христос, който има желание да прочете  мнението на ближния във вярата (съвсем не търся нито  разрешение , нито забрана, нито някакво разпореждане от другите) .
Ако търся нещо в Живота, това е подкрепа за Живота.
 Моля да ми простите, явно написаното от мене прозвучало  мега подвеждащо. Имах желание да прочета вашите лични усещания , разсъждения.
А решението остава само и единствено върху мен, понеже имам свободна воля...

Спасителен пост на всеки  Praynig Heart Eyes

# 556
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 431
Катерица, аз ще ти кажа на достъпен език каквото знам, защото мисля, че към младите във вярата (каквато съм и аз) не бива да се подхожда троснато, с упреци и високомерие. Обаче понеже не съм съвсем запозната, ако някъде сбъркам, моля да ми бъде простено и да бъда коригирана по-меко, отколкото стана с Катерица.

Та, по същество: Катерица, преди да се започне пост, особено по-дългите пости, като Коледния и Великденския, човек следва да се изповяда при своя свещеник. Същият този свещеник, познавайки своите енориаши, може да назначи по-нестрог пост или пък изцяло да отмени поста и да даде насоки какво точно да се прави през този период, за да може човек да има духовна полза. Или да прати енориаша си да се посъветва с медицинско лице, специалист.

Иначе казано, преценката трябва да е на свещеника, въз основа на доброто познаване на „неговите хора“. Това познаване става чрез редовна изповед и пр. Включително се очаква, предполагам, да споделяме за своите болести и препоръки, които имаме, от лекари.

Всяко постене „на своя глава“ не само че не е полезно, но може и да навреди, да ни отдалечи от Бога, вместо да ни приближи до Него.

Конкретно, ако ти в своята изповед или в разговор със свещеник/а, споделиш за начина си на хранене и попиташ дали такъв пост би бил подходящ, неговото мнение би трябвало да ти отговори на въпроса и да ти служи като пътеводител и ръководство за употреба на поста.

Аз лично още не съм намерила „своя“ свещеник и не знам и къде да го търся. Моля се и очаквам Бог да ме насочи.

Щях да пиша и по предишния ти пост, но тонът в темата ме отблъсна. Вероятно ще ми мине и ще се изкажа.

# 557
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 017
Понеже моята храна е растителна и малко млечни, може ли да пия мляко, вместо рибата?  Риби не ям.
Или да премина на соево мляко, както по време на строг пост, примерно.
Аз ще ти кажа какво мисля. Постът е време, през което не се яде животинска храна. Ако нямаш здравословен или друг проблем е редно да се спазва по този начин. Това, че не обичаш риба и не я ядеш не е причина да пиеш мляко като компенсация.  Laughing Ако, обаче, липсата му ще ти създава особен дискомфорт, може и да нарушиш това правило за сметка на нещо друго. Но пък от друга страна нали постът е, за да се лишим от нещо, което обичаме. В това се състои жертвата. Може да намалиш времето, но  и 1 седмица да е, нека е както трябва, особено ако ще се причестяваш. Лишаването от риба не е жертва, защото ти така или иначе не я обичаш Laughing Аз например имам проблем със строгите пости и гладуването и  не ги спазвам, но си обещавам нещо друго, с което да "компенсирам". Mr. Green
Nil desperandum, статията много ми хареса Peace

# 558
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 431
milmich, добре казано и определено дава представа какво е постът (а именно личен подвиг в пътя към Бог), но от тази гл.т., чисто хипотетично, Катерица може да смята, че за нея достатъчно лишение е лишението от месо и месни храни и ограниченото използване на млечните храни в дните, когато е позволена риба (един вид, вместо риба, тя ще яде мляко или сирене). Аз поне така я разбрах.

И понеже ние не сме достатъчно компетентни, подкрепям по-напред изказаните насоки за съвет от свещеник (тоест от изповедник).

# 559
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
Нищо случайно няма, а може би именно по време на пост имаме нужда от противоположното( в случая онзи който бълва змии и гущери), за да ни научи, че още сме твърде далеч, че се гневим и обиждаме лесно, че сме слаби и немощни и че тази борба е ежеминутна в нас.
По случая за млякото, аз лично дори и да не ям риба, мляко по време на пост не бих пила.Млякото е първата ни храна, онова което ни е най-сладко, а именно там е жертвата, способността да се откъснеш, да се отрешиш.Разбира се, това е само мое мнение, нищо меродавно.

# 560
  • Мнения: 9 152
Сърдечно благодаря на всички  Hug
Много красноречиво ми прозвучаха менията и разясненията, особено това, че е постът е да се лишим от нещо, което обичаме. От там насетне, явно всичко е строго индивидуално.

# 561
  • София
  • Мнения: 7 970
Поста не е само храна, не е хранителен режим, не е диета, а е начин на живот.

# 562
  • Мнения: 1 291
Отдавна не бях влизала.

Катеричка, milmich ти е дала много хубав отговор. Но Nil Desperandum също е права. Ако имаш някакви здравословни проблеми: гастрит, язва, панкреатит, нисък хемоглобин, диабет, не просто е допустимо, а е задължително да хапваш непостна храна. В такъв случай болестта е достатъчна да смири плътта и пост не е нужен. Във всеки случай обаче съвестните християни се допитват до свещеник, дори лекар да им разреши, те се чувстват неспокойни да нарушават поста без благословението на духовника.

Със съжаление забелязвам, че в православната тема продължават да дават съвети хора, които не са православни... Дано това не доведе до объркване на новоначалните.  Sad

# 563
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 431
Скрит текст:
Отдавна не бях влизала.

Катеричка, milmich ти е дала много хубав отговор. Но Nil Desperandum също е права. Ако имаш някакви здравословни проблеми: гастрит, язва, панкреатит, нисък хемоглобин, диабет, не просто е допустимо, а е задължително да хапваш непостна храна. В такъв случай болестта е достатъчна да смири плътта и пост не е нужен. Във всеки случай обаче съвестните християни се допитват до свещеник, дори лекар да им разреши, те се чувстват неспокойни да нарушават поста без благословението на духовника.
Със съжаление забелязвам, че в православната тема продължават да дават съвети хора, които не са православни... Дано това не доведе до объркване на новоначалните.  Sad
Няма да доведе, ако вместо упреци и констатации, се направят нужните корекции и се дадат нужните насоки на питащия и на сгрешилия. Тоест, ако някой някъде греши, редно е да му се каже къде и в какво (и евентуално как да се поправи). Peace

Противното ми звучи като отхвърляне и делене на православни (които са по-праведни и могат да пишат и да дават мнение) и не-православни, списващи в темата, при положение, че повечето пишещи тук (новоначални) имат поне някакъв стремеж да растат във вярата и нещо са чели, донякъде са стигнали. Имат нужда да бъдат насърчени, за да продължат.

За какво е иначе темата, ако човек не може свободно да каже какво знае и какво мисли?

Иначе съм съгласна, че и тук, както и в много други теми, има и хора, които просто, волно или неволно, внасят смут. НО не всички, които нещо не знаят и пишат, са такива, не може да се обобщава, иначе никой няма да смее да влезе с мнение или въпрос, за да не го „линчуват“.

Последна редакция: вт, 13 юни 2017, 10:51 от Мяуче

# 564
  • Мнения: 1 811
Нека всеки си пише каквото прецени за добре, но темата е "Православието като начин на живот", а не протестантство/ будизъм/източни учения/католицизъм/Бог слънце/ Тангра/баба Ванга/ философията/окултизъм/това, в което си вярвам и разбирам аз/ като начин на живот.
Когато някой влезе и пита в тази тема по даден въпрос, той/ тя ще очаква отговор от гледна точка на православието, нали?Не е ли логично- така е озаглавена темата?
Нека някой направи тема: "Кой в какво вярва" и готово- пълна свобода и какафония, но всеки ще може да си пише всичко, тази е за Православието. bouquet
Така че- едно е да недоумяваш кое как е и защо е и да не знаеш/всеки е питал в началото/, а съвсем друго да даваш акъл независимо в какво вярваш и как. Лесно се дава акъл и лесно се вкарва в смут някой. За мен е голяма отговорност да съветваш някой и да го наставляваш, дори и да си наясно с нещата, какво остава, ако не си.

Последна редакция: вт, 13 юни 2017, 11:24 от Nil desperandum!

# 565
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
mama Barba кои са неправославни, не влизам често и малко съм изостанала, извинете ме.

# 566
  • Мнения: 1 811
mama Barba кои са неправославни, не влизам често и малко съм изостанала, извинете ме.
По-добре mama Barba да не отговаря, че ще стане като сочене с пръст. Мисля, че казахме достатъчно. Опасявам се, че ако продължим, ще стане още по-зле   Hug

# 567
  • вовеки на БАНановите плантации в БАНгладеш
  • Мнения: 218
По-добре mama Barba да не отговаря, че ще стане като сочене с пръст.

  ooooh! ooooh! ooooh!
Тежките думи,  облечени в   красиви слова... и букети- не са проблем ooooh!, ама виж - соченето с пръст е Shocked... Mи аз съм неправолавен, и spring  is my season също . И сме го заявили отдавна, за какво сочене с пръст иде реч? Сочене с пръст е да те обявят, че "не си наясно с нещата"...
И кой не е наясно с нещата? Ти, мила! Сложила си светски люде за фон на темата Shocked. Една Романова да има подходяща... ама не, царското семейство на твоята матушка Россия трябва да е. А че е неподходящо те предупредиха  още в предишната тема. Факт.

На дядо хаджия пък с потребител elito bu му обяснихме в какво се състои поста, защото той не знаеше доскоро.Факт.

...............................................................................................

"Потребителят с неразбираем ник" нямаше никакво намерение да пише в темата. Той беше само читател... до есента на миналата година, когато установи, че темата, която му бе така полезна... вече има нужда от него.Защото бавно деградира. Защото неусетно се отклонява от Истината. Защото битовото измества духовното. Защото типика става по-значим от Евангелието.Защото светски люде  станаха модел за подражание... станаха "толкова земни и толкова небесни". Всичко това го натъжи...

Парадоксално е някак, че всъщност някога и някъде може да се окаже, че човекът с неразбираем ник е направил повече за православните теми от техните автори – дядо хаджия и ти Нил... Един Господ знае... Но докато първият го гони, а втората го докладва на модовете, той пренасочва други потребители от друг форум  точно към тази тема – факт.

Мисля, че пътищата ни се разделиха... на духовно ниво, иначе може да пиша в темата, може и да не пиша... Във физиката има закон, че на всяко действие съответства равно по сила противодействие.

Последна редакция: ср, 14 юни 2017, 21:59 от idiotsamamaetayna

# 568
  • София
  • Мнения: 7 970
Много Ви моля не му обръщайте внимание на въпросното лице. Просто го подминете и не си разваляйте поста!

# 569
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
Охх, много съжалявам. Сега разбрах. Не ми отговоряйте , съжалявам за глупостта си. 😦

Общи условия

Активация на акаунт