Храни и пресни подправки по време на бременност - какво да консумираме?

  • 10 245
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 292
Здравейте!
С положителния тест изникнаха и доста въпроса с какво мога да се храня по време на бременността, особено при ранна такава, когато според мен всичко е много по-уязвимо. Естествено, че се стремя да е възможно най-здравословно и изпитвам известни притеснения дали да употребявам определени храни и различни любими пресни подправки. Предлагам това да е тема, в която да дискутираме какво е да добре да се яде и какво не по време на бременност.
И да започна с моите терзания  Simple Smile! За мой ужас, четох, че едни от най-любимите ми подправки като копър, магданоз, босилек и джоджен били мощни маточни стимуланти и не е хубаво да се употребяват по време на бременност, защото предизвикват контракции. И естествено, вече ям таратора без копър, салатата без магданоз, пастата без босилек, но наистина много ми липсва вкуса им! Искам да ви питам има ли истина в тези твърдения и ядете ли подобни подправки по време на бременността  и как ви се отразяват? Патладжана според мен е също малко особен зеленчук - може ли да се консумира по време на бременност?

# 1
  • Мнения: 140

    Peace

Последна редакция: чт, 21 юли 2016, 17:25 от AI

# 2
  • Мнения: 11 091
Бе извинявай, ама ти нормална ли си?
Кой ти каза, че минимални количества магданоз и копър са "мощни" маточни стимуланти?!

Спираш категорично алкохола и цигарите, не ядеш сирена от непастьоризирано мляко (в България такива не се продават в търговската мрежа), сурово месо (карпачо, стек тартар) и сурова риба (суши), намаляваш кафето до нормални дози.

И си гледаш живота, щото след това ще ти е по-трудно да го гледаш.


# 3
  • Мнения: 292
Нормална съм, да! Не е нужно да се обиждаме. Тази бременност е чакана отдавна и не бих искала да се чувствам виновна, ако неволно прецакам нещата. Не мисля, че трябва да се обяснявам, но съм бременна инвитро и при всеки по-силен спазъм на корема, треперя дали нещо не се е провалило! И аз бих искала да си гледам спокойно живота , но в случая ми е трудно!

# 4
  • Мнения: 11 091
Мишана,
разбирам тревогите ти, но филмчето го изгледах и представя нещата доста по-драматично, отколкото стоят наистина. А много от съветите са половинчати и не касаят България - например непастьоризирано мляко и сирене у нас не се продава в магазините, както ти писах и по-горе.
А и много от казаните неща в него ги прави всеки човек с елементарна култура на хранене, дори без да е бременна жена.

Що се отнася до обикновените зелени подправки в малки дози, наистина нямаш основание за притеснения.
Пожелавам ти безпроблемна бременност!

# 5
  • Мнения: 292
Благодаря за съвета, Параход!
Знам, че не трябва да се консумират меки и неузрели сирена от сорта на бри и синьо сирене, а какво мислите за моцарелата?

# 6
  • Мнения: 30 802
Първо, ако си в ранна бременност, матката е в най-отпуснатото си състояние и е много, много неподатлива на контракции. Ако има нещо да става, то няма да е от контракции, друга ще е причината. Контракции- подготвителни- могат да почнат от 4-5 месец. Може да имаш контракции, а да няма никакъв проблем.

Иначе може да ядеш на практика всичко, което се предлага в България.

В момента по-скоро бих се крила от комари, ако бях бременна.

# 7
  • Мнения: 14 489
Натриевият глутамат, доколкото помня,  е желателно да се избягва Peace

# 8
  • Мнения: 139
И според моята лекарка мога са ям абсолютно всичко. Единствено ми забрани : меки сирена( бри, синьо и т.н.), сурови меса и мезета ( филе елена, ......) и сурова и маринова риба.И един съвет от мен много позитивно мислене и всичко ще наред. Ако нещо те притеснява за храни аз лично питах следващата ме лекарка. Успех и лека бременност.

# 9
  • Мнения: 2 850
Яж си подправки, без да се притесняваш.

# 10
  • Мнения: 1 329
Наскоро попаднах на една статия в едно немско медицинско списание, където лекарите препоръчваха да се яде абсолютно всичко по време на бременност. Тоест няма вече забранени храни. Целта е да се избегнат алергии сред децата. Ще се опитам да намеря публикацията.

# 11
  • София
  • Мнения: 5 729
Като слушам какви градски легенди се носят за храните,не ме изненадва тази тема.
Едно не мога да си обясня,след като живеем в толкова модернизиран свят и с едно кликане, информацията може да се провери,защо се вярва на Вуна каза.
Стига се до това да не се пробва една ягода,че щяла да предизвика алергии. Някаква риба( не говоря за сурова),даже залък,защото ще се натрови бебето и т.н

# 12
  • Мнения: 4 696
Аз да ви кажа , спазвам това, което каза Leonie - няма забранени храни , хапвам всичко, което ми се яде, а като знам, че е от т.нар. забранени храни е в минимално количество просто.

# 13
  • Мнения: X
Както са ти казали - пресни сирена, сурови меса и риба трябва да се избягват, особено сега в горещините!
По - скоро трябва да се внимава с билките, много от тях може да предизвикат контракции.
Няма такова нещо като да се яде всичко по време на бременност! То не че не може, но е грешно и безотговорно!

# 14
  • Мнения: 11 747
Всякакви подправки съм яла. Бри и синьо сирене в магазинната мрежа са от пастьоризирано мляко и може да се ядат. Аз не бих яла домашни сирена, яйца, млека, че и меса. По селата хората не са специалисти, много от тях отглеждат болни животни и си ядат продуктите им, дори ги продават. За възрастен човек обичайно не е проблем, но за плода или малко дете е опасно.

Общи условия

Активация на акаунт