За културата на отговаряне

  • 14 633
  • 188
  •   1
Отговори
# 45
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 337
Ама така отново темата ще стане за стари потребители, а това е дискриминация. Аз бих помолила авторката да бъде по-конкретна.

# 46
  • София
  • Мнения: 62 595
Ми, не помня, то си е било в онзи момент.

# 47
  • Мнения: 5 259
За мен най-непрятната проява на отговор по тема във форума е когато някой споделя проблем, особено свързан с детето му, и половината от отговорилите са се включили само за да кажат как те този проблем въбще го нямат, как тяхното дете изобщо не е такова тъпо като детето на авторката и подобно нещо изобщо не може да се случи в тяхното семейство. Едно такова злорадство на чужд гръб с цел утвърждаване на собствената съвършеност.

Същото го срещам и наживо, така че не мисля, че е от форума или от анонимността. По-скоро манталитет.

# 48
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За мен най-непрятната проява на отговор по тема във форума е когато някой споделя проблем, особено свързан с детето му, и половината от отговорилите са се включили само за да кажат как те този проблем въбще го нямат, как тяхното дете изобщо не е такова тъпо като детето на авторката и подобно нещо изобщо не може да се случи в тяхното семейство. Едно такова злорадство на чужд гръб с цел утвърждаване на собствената съвършеност.

Същото го срещам и наживо, така че не мисля, че е от форума или от анонимността. По-скоро манталитет.
Дай пример с тема във форума.

# 49
  • Мнения: 3 938
И тази тема  редовно изниква - колко сме лоши към новаците.

И тази морна въздишка е вече на две петилетки почти.
Гонките по новаците тоже. Но то и за казармите навремето (преди да ги осъвременят до 6 месеца) съм чувала, че било същата работа - нищо не се променяло с години. Ерго bgmamma-та е казармичка. Ерго - е по своему ретро.

# 50
  • Мнения: 10 993
За мен най-непрятната проява на отговор по тема във форума е когато някой споделя проблем, особено свързан с детето му, и половината от отговорилите са се включили само за да кажат как те този проблем въбще го нямат, как тяхното дете изобщо не е такова тъпо като детето на авторката и подобно нещо изобщо не може да се случи в тяхното семейство. Едно такова злорадство на чужд гръб с цел утвърждаване на собствената съвършеност.

Същото го срещам и наживо, така че не мисля, че е от форума или от анонимността. По-скоро манталитет.

Толкова е точно. Особено по отношение на децата сме ужасно чувствителни. Линк не мога да дам, лошите неща ги забравям.

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
не съм забелязала да има гонка по новаците. По-скоро някои новаци се изживяват като деца, които искат да бъдат обгрижени.

# 52
  • Мнения: 46 540
За мен най-непрятната проява на отговор по тема във форума е когато някой споделя проблем, особено свързан с детето му, и половината от отговорилите са се включили само за да кажат как те този проблем въбще го нямат, как тяхното дете изобщо не е такова тъпо като детето на авторката и подобно нещо изобщо не може да се случи в тяхното семейство. Едно такова злорадство на чужд гръб с цел утвърждаване на собствената съвършеност...
Може ли линк към примерна тема. Не се заяждам, наистина ми стана интересно, останала съм с обратното впечатление - част от тях омаловажават проблема, другите дават пример със собствените си деца (имали същия проблем).

# 53
  • София
  • Мнения: 30 165
Защото тук във форума всеки може да е такъв, какъвто иска, а не какъвто е в реала. Повечето имат перфектни сем-ва, перфектни деца, огромни доходи, стабилни професии и т.н.
При някои е наистина така, но при други е просто пречупена действителност.
Да не говорим, че в някои теми е направо надскачане: кое дете колко бързо се е научило да чете, пише, говори английски, как е от напредналите в класа, как постига невероятни резултати още на 6г. и т.н.
Същата история е и при новите майки: проговарят за 6м, махат памперса на 1 месец, прохождат на 40 дена и т.н.

Не виждам смисъл от подобни състезания, ама явно някои ги влече.

# 54
  • Мнения: 10 993
Да и аз съм с такива наблюдения. Ако някой се оплаче или сподели, го заливат колко е зле при него положението. Няма емпатия. Ако не си съвсем уверена ще си помислиш, че са прави. Много често и диагнози се поставят. Направо да се психираш.

# 55
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Никой не подкрепя думите си с примери. Що така?

# 56
  • Мнения: 46 540
Никой не подкрепя думите си с примери. Що така?
И аз това искам да питам.

Защото тук във форума всеки може да е такъв, какъвто иска, а не какъвто е в реала. Повечето имат перфектни сем-ва, перфектни деца, огромни доходи, стабилни професии и т.н.
Само че доста не са анонимни, и се познават и в реала. Т.е. веднага ще ги изобличат, ако лъжат.
Форумът е пълен с теми за проблеми, в които други хора споделят как са ги решили, и семейни, и с училище, и с поведение, и здравословни, всякакви. Къде го виждате този перфектен живот не знам. Ако си правите извод от това, че някоя е написала, че не би допуснала да я бият и да стои или нещо от сорта, то е само изразяване на позиция, но жена, която си търпи шамарите, разбира се ще го приеме за хвалене и пъчене. Пиша наизуст, не визирам конкретен потребител или тема Peace

Да и аз съм с такива наблюдения. Ако някой се оплаче или сподели, го заливат колко е зле при него положението. Няма емпатия...
Има сериозни теми, по които е по-добре човек да получи обективен отговор, вместо емпатия. Всъщност ти самата видях, че не си фен на захаросана реалност, пък тук позицията ти е обратната  newsm78

Друго съм забелязала аз - че ако мнението им съвпада с това на пишещите, всички са бели и добри, но ако е различно - значи човекът се хвали, надува, наранява, лъже...

# 57
  • София
  • Мнения: 30 165
Никой не подкрепя думите си с примери. Що така?

Защото съм попадала случайно на подобни дискусии и не съм си записвала темите.

Прочети напр. темите са училищата, ДГ и деца в предучилищна напр. Надскачането на моменти е направо изхвърляне. Всички са с деца от вундеркинд нагоре, всички четат гладко, пишат цели изречения, говорят свободно английски от 4-5 годишни. Не, че е невъзможно, но една да се похвали и другите започват: "Е, това не е кой знае какво и ние можем даже повече и не го можем от 5г., а от 3г., какво толкова?" (цитирам по памет). За училищата е същото: на всички децата им учат в най-елитните училища, влезнали са още в първи клас след дългогодишна подготовка (считай, че са започнали с учене от люлката) и изпити и т.н.

За бебетата:
Скрит текст:
преди години се зачетох в темите на майките с бебета и там е така: махнахме памперса на първия месец, проговорихме на 2 месеца, проходихме на 6 месеца, ще кажеш, че е някакъв героизъм. Ако пък някоя майка сподели, че на 1г. все още са с памперс, не са проходили и проговорили добре, се започва едно: "Не се тревожи индивидуално е, ние напр. проходихме по-бързо от всички други, развиваме се много по-бързо от връстниците си и т.н.". Втората част на изречението обикновено хвърля питащата майка в ужас, ама пък другата е спокойна, че се е похвалила. Laughing Не си спомням ник сега, ама една майка я бяха хвърлили наистина в ужас. Започнаха да ѝ дават съвети за логопед, психолог, а детето беше още бебе.
За финанси:
Скрит текст:
прочети темите за работа, СО и темите за имотите. Над  90% живеят в жилища над 100кв. чиста площ, в идеален център, обзаведени по последна мода. Имат мъже, които печелят огромни суми, карат коли за над 100 000 лв. и самите съфорумки са с идеалните професии т.н.

Познавам много малко хора от форума в реала, но ми е направило впечатление, че точно тези, които наистина отговорят на горепосочения профил, обикновено гледат да си мълчат или да не им личи, че имат високоплатени професии, добре са финансово и т.н. Peace

Като цяло ситуацията в много теми е "дайте са се похвалим".

Не се сърди, човече, не отричам, че има и много полезни теми, както и съфорумки, които дават актуална и адекватна информация. С времето съм успяла да отсея хора, които наистина се опитват да помогнат и такива, които намират във форума само и единствено поле за изява. Peace

# 58
  • Мнения: 827
То е ясно че хората са различни и всеки се държи според манталитета си, понякога и моментното състояние също играе роля.

Не ми допада умишленото "спамене" на дадена тема от потребители, които се дразнят от темата и мненията в нея, несъвпадащи с тяхното мислене. Модераторите спят в това отношение.

# 59
  • Мнения: 46 540
missence, не знам. Моето проходи късно, махна памперса на 2г. и 8 м., тръгна на училище без да може да чете, имаме си и здравословни проблеми и живеем на 60 квадрата, никога не съм считала тези неща за проблем, а в съответните теми съм давала съвети, ако са в полза на някого... но в темите, дори някой да е споделил за ранно прохождане и т.н.,  не съм усещала масово да се състезават. И за другите неща така, има си хора с предразсъдъци, но по-скоро ги броя за изключения на фона на огромния брой пишещи... Може би просто нещата, които отбелязваме като негативни ни правят впечатление, затова ни се струват повече  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт