Не те обичам вече

  • 5 404
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 24 351
Колкото до детето на авторката. То също трябва да е наясно , че не е необходимо всеки да го харесва и обича.
Точно! Важно е в семейството да е обичано детето, от най-близките си. А приятелките, госпожите в ДГ, съседките....няма как всички да го обичат

# 16
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
Някак не ми се връзва майка да използва подобни изрази върху собственото си дете?!

О, използват и още как!
Това беше любимият израз на майка ми и баба ми .  Tired

# 17
  • shumen
  • Мнения: 18 039
И аз съм чувала майки,който го използват този израз.

# 18
  • Мнения: 438
Уча детето си когато някой го обижда и манипулира да казва, "Тогава не искам да играя с теб" и да се оттегля. Е не винаги го прилага, по-често се натъжава и оттегля безмълвен, но имам надеждата, че някой ден ще добие повече увереност.

# 19
  • Мнения: 24 467
...Днес за пореден път приятелката й заяви че не я обича повече. Моята се разрева. ...

Значи е дошъл моментът детето ти да започне да се учи какво значи манипулиране и как да реагира.
При много малките деца обикновено насрещната /и доста здравословна/ реакция на "Аз не те обичам." е "Ми и аз тогава!".  Grinning Може да ни звучи смешно на нас, възрастните, но това е логична и правилна реакция на малко дете на 3 години. После с годините идва по- различното: "Ами какво от това?!"  Laughing
За теб е без значение кой как си възпитава своите деца вкъщи. Просто научи детето си да не реагира първосигнално емоционално навън, за да не го манипулират лесно. Иска време и се почва от рано.

Последна редакция: пт, 29 юли 2016, 15:23 от Judy

# 20
  • Мнения: 873
Ама много емоционално интелигентни ги докарахте тези 3-4 годишни деца.  Grinning
Много е хубаво, че детето може да облече чувствата в думи. Че това че иска нещо и когато не го получава не се чуства добре - репликата "не те обичам" е чудесен израз на емоцията. Важното е другият родител да се опита да помогне на детето да достигне до правилните думи.
Не е необходимо детето да го е чуло някъде.

Колкото до детето на авторката. То също трябва да е наясно , че не е необходимо всеки да го харесва и обича.
И че има личен избор с кого да играе.
Просто и авторката да гради тази емоционална интелигентност в собственото си дете. Има доста книжки и иги по въпроса.
Абсолютно съм съгласна с това. На децата им липсва богатство в речника, за да вербализират чувствата си. Затова употребяват изрази, които са им познати, но не задължително с това значение. Хубаво е, вместо да се правят големи драми - като например да е обвинява другото дете в манипулаторство, а родителите му-в неумение да възпитават, да се дадат на детето думи, с които да изрази емоциите си адекватно. Много хора не го правят и децата така си растат-с беден речник. В по-голяма възраст използват думата "гадно", за да изразят всяко негативно усещане. "Ти как се почувства, когато загубихте мача?" - "Ами, гадно ми стана!"

Общи условия

Активация на акаунт