Пари vs Подаръци - Как да намекнем в поканите какво искаме?

  • 17 523
  • 79
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 45
На скоро си взехме жилище и вече сме си го обзавели по наш вкус с всякаква техника и мебели. Нямаме нужда от никакви уреди, чинии, чаши и т.н. За това пък имаме голяма нужда от пари, с които по-лесно да връщаме заема на банката Sad
Как можем да намекнем по елегантен начин в поканите, че предпочитаме гостите да ни поднесат плик с някаква сума? Не искаме да засегнем никой и не знаем как точно да го кажем на нашите близки и приятели. Някакви идеи?  newsm78

# 1
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Не би трябвало някой ще се засегне по темата.
Мисля, че подаръците вече отдавна не са на дневен ред, защото с варианта "пари" реално се улесняват и гостите.
Получвали сме няколко покани с текст - За подаръците не мислите, а в пликче ги сложете  Laughing
Не виждам нищо неуместно или обидно.  Peace

# 2
  • Мнения: 545
Аз миналата година бях на сватба на братовчедка ми. С нейния  мъж по същия начин не искаха - перални , посуда и подобни а по скоро пари. В поканата бяха написали че държат на присъствието ни и че няма нужда от подарък но ако ние държим може да поднесем скромна сума . Не помня за жалост тооочно как беше оформено но беше опоменато в поканата. В следствие естествено никой не се появи без плик със каквато и да е сума и работата се получи. Във вашия случай може да поканите хората на гости и да кажете че няма нужда да купуват нищо специално , но ако толкова държат може да отделят скромна сума.

# 3
  • Мнения: 29
Мисля, че вече никой не купува подаръци. На всеки е ясно, че парите са най-удачния подарък. Иначе аз съм получавала покана с подканване "И нека подаръците да са в брой, че посуда вкъщи безброй" или нещо от сорта.

# 4
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Ние бяхме казали на нашите гости - аз казах на един, той на втори и така, слухът се разнесе  Naughty

# 5
  • Мнения: 3 784
Не намеквайте. Ужасно грозно е. Всички знаят, че на младоженците ще им бъдат най-полезни парите, а не вещите. И без стихчета в поканата, 95% от поканените ще дойдат с пликче - за тях също е по-лесно. Останалите 5% ще се явят с тостери и комплекти чаши така или иначе - ако са възрастни хора с ниски възможности, или  с някакъв уникат - ако са от типа, когото нищо не може да разубеди от създаването на много личен, много персонализиран подарък. Стихчетата-искове не добавят някаква нова, неизвестна на гостите информация, а са неуместни в покана за официално събитие и излагат младоженците.

# 6
  • Мнения: 6 993
На който ме попита - казах, никъде не сме го писали официално. Повечето наистина донесоха пари, дори тези, които не ме бяха питали  Laughing Само една приятелка ми донесе подарък - фондю. Честно казано, зарадвах се, защото никога не бих се сетила да си купя сама, а е готино  Laughing

# 7
  • Мнения: 46 518
Не искам да поставям хората в неудобно положение. Някои от тях имат готови неща, подходящи за подарък, и ако нямат в този момент финансова възможност използват тях.

Бих казала само на някой, който ме попита.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 45
Във вашия случай може да поканите хората на гости и да кажете че няма нужда да купуват нищо специално , но ако толкова държат може да отделят скромна сума.
На най-близките със сигурност ще кажем лично, когато ни попитат, че няма нужда от материални подаръци. Но няма как да поканим на гости всички хора, защото доста от приятелите ни няма да ги видим преди сватбата понеже живеят далеч Simple Smile

# 9
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
И аз мисля,че е грозно да се намеква за пари в поканите.
Оставете гостите сами да преценят.Който иска и може ще ви даде.Но никой не е  длъжен да ви покрива заемите.
По-възрастните хора може и да нямат възможност да отделят пари.

Случвало ни се е да откажем покана за сватба,заради просташкото искане на определена сума.
,,Подаръците не мислете,а в пликче ги сложете-100лв.на човек.,, Sick
Ами ние сме трима и това са 300лв.За сватбата на колега на съпруга ми. Stop




# 10
  • Варна
  • Мнения: 45
И аз мисля,че е грозно да се намеква за пари в поканите.
Оставете гостите сами да преценят.Който иска и може ще ви даде.Но никой не е  длъжен да ви покрива заемите.
По-възрастните хора може и да нямат възможност да отделят пари.
Случвало ни се е да откажем покана за сватба,заради просташкото искане на определена сума.
,,Подаръците не мислете,а в пликче ги сложете-100лв.на човек.,, Sick
Ами ние сме трима и това са 300лв.За сватбата на колега на съпруга ми. Stop
Ехе чак за такова искане на конкретна сума не бях чувала! И аз не бих приела такава покана за сватба. Но пък не съм съгласна с първата част на коментара. Далече сме от мисълта, че ще си покрием заема от 100 000 лв с пликовете от сватбата. Но когато домът ни е вече обзаведен и хората така или иначе не биха дошли с празни ръце, защо да ни подаряват тостери, кафемашини, пасатори и т.н.?!
По-добре е възрастните хора, които нямат възможност да не дават 20 лв за предмет, който не ни е нужен. По-добре никакъв подарък отколкото подарък от типа "отбий номера". Не бихме се разсърдили на хора, които нямат финансови възможности, ако не ни подарят нищо. Щом сме ги поканили значи сме искали да са с нас!

# 11
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Според мен пък точно възрастните кътат пари именно за такива поводи, та надали ще се появят с тостер и т.н.
За мен гостите на сватбата трябва да са достатъчно близки, за да мога да им кажеш - дали в писмен или в устен вариант няма значение - че не желаеш подаръци. И не намирам нищо обидно или неуместно.

Конкретизирането на сумата е доста грубо,съгласна съм. Но същото така е доста грубо цяло семейство да отиде на сватба и да даде 40лв. при условие ,че струват на младоженците 200 примерно.  Peace
Ясно, че сватба не се прави, за да събереш пари, но идеята все пак е да се подпомогне младото семейство било то с пари или с вещи.  Wink

# 12
  • Варна
  • Мнения: 45
А възрастните, които идват с предмети от нямане, не ги купуват непременно специално за повода. Биха се чувствали неудобно да дойдат с празни ръце, така че "пари или нищо" по-скоро ще ги откаже да дойдат.
Чак толкова закъсали роднини и приятели няма да има на сватбата ни. Но има и друг вариант, който също обмисляме. Да има два вида покани за гостите ни. В единия да го има изречението за парите, а в другия да го няма. Така ще можем да дадем поканите с изречението само на хора, за които сме сигурни, че ще го приемат добре.

# 13
  • Мнения: 3 784
Калина, може би за вас това ще е най-добрият вариант.

Вълшебство, ти като гост може да желаеш да отидеш с определена сума по твоите разбирания. Като домакин обаче е грубо да организираш празника си с мисълта да избиваш/ правиш пари от него, както и да правиш сметка на чуждите пари - коя баба за какво къта и дали семейство Х си е покрило куверта. Бие на "няма да се прецаквам да каня закъсали/ няма да се оставя някоя скръндза да ме прецака с предмет".

Оттам идва неуместността на споменаването на подаръци в поканата - все едно правиш празник заради подаръците, та затова пишеш изрично и за тях, редом със задължителните елементи като час, място, хора. Негласно се знае, че гостите носят подаръци, негласно се знае, че за младоженците е най-добре да са в пари. Но споменаването им в поканата не е редно по етикет, колкото и да е разпространено напоследък. В разговор всеки си преценява какво и как да каже, все пак всеки си познава близките.

# 14
  • Мнения: 3 031
При две сватби на приятелски семейства направо ни казаха, че не искат подаръци. Не го пишеше в поканата. Стана лесно - младоженците казаха на най-близките роднини и приятели, а ние предаохме информацията нататък. Така си спестиха притеснението от разговора с другите.

# 15
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Калина, може би за вас това ще е най-добрият вариант.

Вълшебство, ти като гост може да желаеш да отидеш с определена сума по твоите разбирания. Като домакин обаче е грубо да организираш празника си с мисълта да избиваш/ правиш пари от него, както и да правиш сметка на чуждите пари - коя баба за какво къта и дали семейство Х си е покрило куверта. Бие на "няма да се прецаквам да каня закъсали/ няма да се оставя някоя скръндза да ме прецака с предмет".

Оттам идва неуместността на споменаването на подаръци в поканата - все едно правиш празник заради подаръците, та затова пишеш изрично и за тях, редом със задължителните елементи като час, място, хора. Негласно се знае, че гостите носят подаръци, негласно се знае, че за младоженците е най-добре да са в пари. Но споменаването им в поканата не е редно по етикет, колкото и да е разпространено напоследък. В разговор всеки си преценява какво и как да каже, все пак всеки си познава близките.

Права си  Peace
Въпреки че в качеството ми на гост такъв текст и изискване никога не са ме притеснявали, може би защото ми се струва естествено.
В последната покана, която получихме младоженците искаха пари вместо букети, като бяха посочили и каузата,за която ще бъдат дарени.  Peace

# 16
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Бяхме на една сватба в чужбина ,а там подаръците се пращат предварително.
Имаше посочена и банкова сметка,който иска да внесе някаква сума,която после се дарява на някаква фондация.
Мисля,че също е добра идея.Да си направите банкова сметка.

# 17
  • Мнения: 3 784
Аз се шегувах миналата година в една тема, че най-чисто и прегледно ще е с поканата да се праща картонче с IBAN, а хората вече го внедрили.

На който му се чете.  Mr. Green

Впрочем, темата е пълна с истински случки, горещо я препоръчвам.  Laughing

Ето и предложено решение - на база всички проблемни ситуации назад в същата тема.  Laughing

Пропуснах, че решението има и втора частLaughing

# 18
  • Варна
  • Мнения: 45
Това с банковата сметка не ми харесва. Прекалено е грубо пък и в България рядко се подаряват големи суми в плик, така че не виждам смисъл да се пращат по банков път, а не в плик. Макарче на сватбата на една моя позната имаше анонимен плик с над 3000 лв вътре.... Така и не разбра от кого е  #Crazy

# 19
  • Мнения: 194
И ние искаме пари, но ми беше много неудобно да го пиша в поканата. Не се надявам на нищо, защото ще се разочаровам. Сега като ни питат и ние с големи неудобства казваме, че нямаме нужда от нищо, а колкото са отделили да ни го дадат в плик. Обаче те не разбират и държат на подарък, дори можело да се комбинират с други хора /съвсем да не получим нищо в плик/. Така че ако не ви е много неудобно си го напишете да се знае. Да не получите рамка за снимка Grinning
Поздрави и успех Simple Smile

# 20
  • Мнения: 3 031
Обаче те не разбират и държат на подарък
Това не го разбирам. 100 пъти по-лесно е да дадеш пари вместо да се чудиш каква простотия да купиш на хора, които вероятно живеят заедно отдавна и имат достатъчно чаши и чинии.

# 21
  • Мнения: 194
Обаче те не разбират и държат на подарък
Това не го разбирам. 100 пъти по-лесно е да дадеш пари вместо да се чудиш каква простотия да купиш на хора, които вероятно живеят заедно отдавна и имат достатъчно чаши и чинии.

И аз не мога да го разбера, при положение, че го казваме и за тях по-лесно и ние доволни Grinning Ама ще го разберат като дойдат в нашето положение, да се женят

# 22
  • Варна
  • Мнения: 45
Обаче те не разбират и държат на подарък
Това не го разбирам. 100 пъти по-лесно е да дадеш пари вместо да се чудиш каква простотия да купиш на хора, които вероятно живеят заедно отдавна и имат достатъчно чаши и чинии.
И аз не мога да го разбера, при положение, че го казваме и за тях по-лесно и ние доволни Grinning Ама ще го разберат като дойдат в нашето положение, да се женят
Много добре казано! Лесно е да говориш, когато си от страната на гост, без да да има никакво значение за теб колко тостера, хлебопекарни и пасатора ще получат младоженците. Да ги видим, когато дойде тяхната сватба и нямат къде да съберат кашоните...

# 23
  • Мнения: 252
Нашата сватба беше преди вече две години, но мисля че тогава като избирахме покани имаше такива с готов текст, в които има закачки и намеци относно подаръка, като "за подарък не мисли, в пликчето го постави" - или нещо подобно. Нашата не беше такъв тип, нямаше никакъв допълнителен текст, но въпреки това от около 100 човека гости, получихме някъде 5-6 подаръка, всички други бяха дали пари. Е, сега вярно е че някой може и 10-20лв. да сложи в плика няма как да знаеш, какво ще има вътре, при нас имаше и празен плик  newsm78  Laughing но то по същият начин стои и въпроса с подаръците, всеки предварително си е решил, каква сума може да отдели.
Макар че ние, когато получим покана за сватба, абитуриентска, абсолвентска, кръщене и т.н. винаги даваме поне по 50лв. от човек / а ако са ни по-близки или роднини и повече/ от гледна точка на това, че само куверта е около 25-30лв. и е неловко да дадеш по - малко Simple Smile

В крайна сметка, важното е да си изкарате един чудесен ден, който да Ви остане незабравим спомен за цял живот - пожелавам Ви го от сърце  bouquet

# 24
  • Варна
  • Мнения: 45
И ние досега винаги сме давали минимум 50 лв на човек точно защото знаем по колко вървят кувертите в ресторантите. Това с пускането на анонимен празен плик е най-голямата простотия... Какъв човек трябва да си, за да го направиш?! И кого всъщност ще заблудиш така  newsm78

# 25
  • Мнения: 184
Най-хубавия вариант, който съм виждала, за сватбата на приятели американци - страница в сайт, на която пишеше, че понеже отдавна живеят заедно, имат всичко, но ще се радват гостите да допринесат за сватбеното пътешествие.

Отдолу изброени със снимки "Самолет до Рим - 1000 долара", "Хотел еди кой си - 200", "Спа ден - 50" и т.н. Всеки гост може да допринесе с каквато сума прецени за някоя от точките, тоест билета за 1000 може да се закупи от 1 или 20 човека! Младоженците не разбират кой каква сума е дал, вижда се единствено колко човека са участвали. А сайтът взима нещо от рода на 1.5-3 процента от всички приходи.

Струва ми се страхотно по няколко причини - няма го момента "Пешо даде 100, а Пенка 300"; като гост, усещаш, че подаряваш (част от) преживяване, не даваш просто плик с пари; крайният резултат е пак същият - младоженците получават пари. Simple Smile

Трябва ни БГ вариант на такъв сайт. Simple Smile

# 26
  • Мнения: 307
В днешно време и бабите ми знаят че предпочитам да ни дадат пари, а пък ние да си купим нещо. Когато са ми давали пари за рожден ден после винаги съм им казвала какво точно съм си купила. Така и те доволни и аз. В този ред на мисли си мисля да не пишем нищо за пари в поканата, не защото ми се струва грозно, а защото си мисля че няма нужда. Който е заинтересуван и ни попита, ще си кажем честно че предпочитаме някаква сума, която след сватбата ще бъде изхарчена за определено нещо и дори си мисля да им пращам по една благодарствена картичка със снимка на подаръка им. Grinning
На последните сватби на които съм ходила винаги съм давала пари. Никога не съм се интересувала за какво отиват. Предпочитам да не купувам непотребни неща. На една единствена сватба купих подарък- картина (страхотна между другото). "Младоженците"(не бяха много младии не беше първи брак) много се зарадваха, защото беше изобразен града в който се венчаха. Peace

# 27
  • Варна
  • Мнения: 45
много се зарадваха, защото беше изобразен града в който се венчаха. Peace
Страхотен подарък! И аз винаги съм обичала да подарявам и да ми подаряват красиви картини. Това е от малкото неща, които повечето младоженци биха харесали повече от пълен плик Simple Smile

# 28
  • Мнения: 1 872
Проблемът е, че има хора, които и да ти идват на гости са на принципа "трябва да донеса нещо". Тях никога не можеш да ги убедиш, че тия чаши и подноси няма къде да се приберат, защото шкафовете и без тях са пълни. Те са около 50-60 и са свикнали да правят напук за тези неща.

# 29
  • София
  • Мнения: 661
Не виждам защо на някои ви се струва грубо в поканата да има такъв намек. Аз лично познавам хора, които са искали подарък от нас (за да им е спомен) и други, които са предпочитали пари. И мен лично много ме улеснява ако са си го написали, че да не се чудя. В нашата покана написахме, че ще се радваме на присъствието им без цветя и подаръци (аз определено не искам букети да ми носят хората), но ако биха желали да ни направят подарък, то той може да се побира в пощенски плик. Като цяло изобщо няма да се разсърдя ако гост дойде без никакъв подарък, но ще ме затрудни ако ми донесе пореден комплект чинии (който вероятно няма да ми допадне и нямам къде да го сложа). Така че, за улеснение на всички, според мен е ок или да напишеш в поканата, или да кажеш лично на хората какво искаш, за да не харчат грешни пари за ненужни вещи. Иначе за бабите, които ти пазят безценни юргани от средата на миналия век, това по принцип са 3-4-5 човека и с тях е хубаво да се разберете лично, защото там въпросът е по-скоро сантиментален.

# 30
  • Мнения: 307
Аз не очаквам много хора да дойдат с подаръци. Може би най-близките ни ще ни подарят нещо, което ще е със сантиментална стойност, но смятам че едновременно ще ни дадат и някаква сума пари, която въобще не е от значение за нас. Инъче от родителите смятам че няма да имаме някакъв грандиозен подарък, все пак те ни помагат много за разходите по сватбата и не смятам че трябва да се затормозяват да ходят и да ни избират и още нещо. Не само заради финансите си, но и защото това е важен и натоварващ до някаква степен ден и за тях. Нека си отпочинат добре няколко дни преди сватбата, за да могат да й се насладят. ooooh!

# 31
  • София
  • Мнения: 10 330
Много, много ми е грозно да се пише за пари в поканата. Разбирам, че не искате тостери и мултикукъри, но пак си е грозно. Така или иначе 90 % от гостите ще ви попитат какво искате или директно ще приготвят пари, защо се излагате така? Съжалявам, не се засягайте, но да знаете, че ще има и не малко мнения като моето.  Peace

# 32
  • Мнения: X
Аз също мисля, че няма смисъл от това да го пише в поканите. По скоро кажете на най-близките, че предпочитате който каквото си е предвидил за подарък да го даде в пари и то ще се разнесе нататък по веригата... А и не забравяйте, че не всеки има възможност да даде пари, защото най - малкото е, че може да няма възможности и да предпочита да ви купи нещо символично, от това да ви даде 20лв в плик! Нашата сватба е септември, ние сме предупредили устно най- близките, пък в крайна сметка ние не се женим, за да изкараме пари...
 bouquet

# 33
  • London, UK
  • Мнения: 301
Аз пък за разлика от всички исках подаръци. Казах си още в началото на роднините какво искам, аз си избрах всичко, даже вече сме ги купили, остава само майките да ги разпределят по роднините кое от кой да е. Ако нещо остане и приятелите ми предпочитат да ми подарят предмет пред пари ще им го предложа. Знам, че пари е по-практично, но смятам, че подаръка остава по-хубав спомен и е по-личен. Естествено повечето приятели ще ни дадат пари. Те вече започнаха да питат и сме им казали и двата варианта и сме ги оставили сами да преценят. В поканите не пише нищо по въпроса, защото не смятам, че там му е мястото.

# 34
  • Мнения: 615
Виж сега, да ти кажа какво съм чувала да правят по селата:

Няма значение кой какво донесъл...

По средата на банкета тръгваш между гостите с една кошница и докато не ти сложат пари вътре не спираш да си искаш...

Може и репертоар да включиш "малко, но от сърце...", " куме, не се стискай...", "дай, ма како, че бебето е на път..."

Ако не ти е много неудобно (кат се напият), може да минеш с кошницата и втори път  Mr. Green

Абе минавай докато не събереш колкото за цялата ипотека  #Crazy

# 35
  • Мнения: 5 546
На мен ми е много грозно да се пише в поканите "Подаръците не мислете, в плик ги донесете/в плик ги вий сложете!", но ако държите на всяка цена да си спестите 10 комплекта ножове или чинии, може да го кажете и по малко по-елегантен начин.. Получавали сме няколко покани с молба и същевременно за наше улеснение, да предоставим на младоженците възможност сами да изберат най-подходящия за тях подарък. Така формулирано не ми се струва грубо и вече си е рутина. И въпреки това пак ще има гости, които да ви питат, можете да бъдете сигурни! Laughing

# 36
  • Мнения: 1 572
Здравейте, моля Ви за мнение.
Колега се жени през Септември и покани колегите на сватбата. Тези, които са семейни са канени семейно, а другите индивидуално. Подаръците ще са под формата на пари (като в поканата не пише изрично). Заделените от мен пари са 50 лв, което хем ми се вижда малко, хем не мога да отделя повече (имайки предвид всички други разходи за подготовката). Мислих си, че подарък дори символичен ще е много по-добре от едни 50 лв.
Какво мислите, как да постъпя?

# 37
  • Мнения: 615
Ми даваш 50 лв. и това е... Като искат пари хората, по- ли е добре да им купиш някой свещник или ваза, дето ще я захвърлят на тавана...!?

Колкото имаш - толкова... Това е положението... Те нали си се женят за тях си, не за подаръците или за едната сватба...

# 38
  • Мнения: 3 784
По-добре подари пари, особено щом младоженците са били достатъчно деликатни да не го напишат в поканата. Колкото си отделила - толкова, винаги могат да ги обединят с други парични подаръци и да си вземат точно това, което им трябва и от марката, от която го искат. А поредната нежелана ваза, сервиз или тостер само ще се чудят какво да я правят.

# 39
  • Мнения: 6 993
A какво толкова има да се подготвят обикновени гости на сватбата, не кумове, не родители на младоженците?  newsm78 Не че те карам да даваш повече пари, Попай, просто се чудя.

# 40
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
A какво толкова има да се подготвят обикновени гости на сватбата, не кумове, не родители на младоженците?  newsm78 Не че те карам да даваш повече пари, Попай, просто се чудя.

Освен рокля+евентуално прическа (които не са задължителни) , за сватба на приятелка на морето отидох 3 дни по-рано заради моминско парти. Та разход за подготовка ми се явяваше - хотела и пътя.  Peace

# 41
  • Мнения: 6 993
А, ясно, чак на такива момински партита не са ме канили.  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 1 572
A какво толкова има да се подготвят обикновени гости на сватбата, не кумове, не родители на младоженците?  newsm78 Не че те карам да даваш повече пари, Попай, просто се чудя.

Ами например - рокля, обувки, чанта + прическа, грим+букет за сватбата +транспорт от/до сватбата, като започна да смятам стават много неща, без които не може.

по принцип 50 лв ми се виждат малко, неудобно ми е даже да ги дам, но това е положението..всеки според чергата - така се успокоявам,

# 43
  • София
  • Мнения: 336
Ние сме канени на сватба в Букурещ. Майката на булката каза, че там традицията е да се дават пари, като е желателно да не са по-малко от куверта, който дават за теб като гост. Иначе едни приятели бяха направили много сладурско клипче в кухнята, в което нагледно обясняваха как си имат всичко, пералня Пепа и тостер Гошко, но обичат да пътуват, така че ще се радват да им се помогне.
Лично мое мнение е, че повечето хора ще попитат вас или родителите ви какво искате. Други директно ще дадат пари. А някой мил сервиз от сладка баба винаги ще влезе в употреба Laughing

# 44
  • London, UK
  • Мнения: 301
A какво толкова има да се подготвят обикновени гости на сватбата, не кумове, не родители на младоженците?  newsm78 Не че те карам да даваш повече пари, Попай, просто се чудя.

Ами например - рокля, обувки, чанта + прическа, грим+букет за сватбата +транспорт от/до сватбата, като започна да смятам стават много неща, без които не може.

по принцип 50 лв ми се виждат малко, неудобно ми е даже да ги дам, но това е положението..всеки според чергата - така се успокоявам,

Не искам да звучи като упрек, затова ще започна от това, че 50 лв. е стандартна сума която се дава по сватбите, но аз смятам, че ако нямаш средства изобщо не е необходимо да си купуваш нови рокля, обувки и чанта, а прическа и грим можеш да си направиш и вкъщи. Така че реално единствените разходи които ти остават са букет (който също не е задължителен, на мен ми прави впечатление, че вече не се носят много) и транспорта, който поне на отиване може да не е такси. Аз поне така виждам нещата

# 45
  • Мнения: 184
Не искам да звучи като упрек, затова ще започна от това, че 50 лв. е стандартна сума която се дава по сватбите, но аз смятам, че ако нямаш средства изобщо не е необходимо да си купуваш нови рокля, обувки и чанта, а прическа и грим можеш да си направиш и вкъщи. Така че реално единствените разходи които ти остават са букет (който също не е задължителен, на мен ми прави впечатление, че вече не се носят много) и транспорта, който поне на отиване може да не е такси. Аз поне така виждам нещата

Нови обувки за сватба е и много лоша идея, имайки предвид, че трябва да са удобни.
Аз ходя на сватби рядко и въпреки това, никога не съм си купувала изброените неща нови, прическа си правих веднъж и съжалих, защото сама се справям много по-добре.
Единственото, което не може да се избегне е транспортът, в зависимост от мястото може и хотел да трябва...

Не носете букети! Лично съм тъпкала цветя в багажник на кола, никой няма време и място да се занимава, пари хвърлени на вятъра.  Sad

# 46
  • Мнения: 1 572
нищо не приемам като упрек, все пак затова съм поискала мнения, така че няма място за сърдене или цупене. и всеки може да изкаже своето мнение.

засега единственото закупено е роклята. Нямаше начин да я избегна, тъй като досега не съм ходила на сватба и с ръка на сърцето мога да кажа, че нямам подходящо за сватба. Обувките и чантата ще бъдат от наличните.

От друга страна съм съгласна, че букетът е напълно излишен. Предполагам, че мн хора ще подаряват и наистина ще е една загуба и на ресурс, и на самите цветя. Но и да вляза с празни ръце пак ми се вижда зле. Като цяло явно ще се наложи да се мисли в движение

# 47
  • Мнения: 195
Моля ви за съвет!
Канена съм на сватба и знам, че младоженците предпочитат пари, но тук идва въпросът как е прието - просто се слага предвидената сума в бял плик (анонимно) или е по-добре да бъде придружено с картичка? Аз лично съм за втория вариант, но се опасявам да не се приеме като един вид изтъкване, че сме дали еди колко си пари, ако всички други са анонимни. Вие как постъпихте?  Wink

# 48
  • Мнения: 140
Мое мнение - на сватба аз бих сложила паричния подарък в плик за пари (не бял пощенски плик, а такъв украсен и цветен) и бих добавила надписана с пожелания картичка, задължително подписана от кого е.

# 49
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
С подписана картичка със съответно послание  Wink

# 50
  • Мнения: X
Аз също съм ЗА картичката, тя винаги остава спомен!  bouquet

# 51
  • Мнения: 5 546
Картичката е абсолютно задължителна! Не си представям ненадписани пликове, ужасно безразлично е просто да пъхнеш в пощенски плик 20,50,100 или 200 лв и да го подадеш. Липса на всякакъв вкус е!

# 52
  • София
  • Мнения: 17 775
Могат да се спестят парите от грим, прическа, обувки и чанта и да се отделят малко повече за подарък.
И според мен специалните изисквания за пари в поканата са изключително грозни. Ако не пише нищо по въпроса, бих дала пари, но ако е споменато особено пък със стихче, ще дам подарък. (Говоря за неособено близки хора)
Преди години получих подобна покана, не бяха просто споменати пари, мисля, че имаше загатанто и колко да са и още 2-3 претенции. Всичкото това в поетизиран вихър на елементарни рими.
Ами, отказах поканата с подобаващо стихче Mr. Green

# 53
  • Мнения: 615
Някой да ме кани, хем да му гледам сеира, хем и условия за подарък  - МЕРСИ !!!

Нали се женят за едната любов, защо ще търсят материалното от сватбата си !?!??

# 54
  • Мнения: 5 546
Ако е само загатнато, мен лично не ме дразни. Така се дава жокер на гостите кое би зарадвало най-много младоженците, без да е задължително да се съобразяват с това условие. Simple Smile Но просташките рими вече са туу мъч. Simple Smile

# 55
  • Мнения: 47 988
Има много красиви сватбени, слагам в такива парите и кратко пожелание https://www.facebook.com/pg/S.povod.ili.bez/photos/?tab=album&am … =1160408090667049

# 56
  • Мнения: 1 872
Ние помолихме гостите на нашата сватба да не носят букети, а вместо това да ни помогнат с дарения за един приют за домашни животни. За моя изненада всички се съобразиха.

Накрая май ние леко ги прецакахме като им раздадохме букетите от украсата на ресторанта.

# 57
  • София
  • Мнения: 17 775
Това е много мила инициатива. Браво

# 58
  • Мнения: 615
Накрая май ние леко ги прецакахме като им раздадохме букетите от украсата на ресторанта.

Е, това вече е мноооого безвкусно... По скоро гостите ви са ви помислили за хора без всякакъв стил !

# 59
  • Мнения: 5 546
Накрая май ние леко ги прецакахме като им раздадохме букетите от украсата на ресторанта.

Е, това вече е мноооого безвкусно... По скоро гостите ви са ви помислили за хора без всякакъв стил !
Що за глупаво изказване?! Аз пък одобрявам! Ние също мислим да подарим букетчетата от масите, които ще са рози в гъба, на по една дама от всяка маса! Нали украсата е купена от нас в крайна сметка?! Защо да не зарадваме няколко момичета в края на вечерта, когато е приключило събитието?

# 60
  • Мнения: 615
Алиса...

О, много ще ги зарадвате, няма що...

Дали сте пари за вашата си сватба и вашия си кеф, някой много го интересува другото... Особено да им подаряваш за "вечен спомен" от вашата сватба цветя и то от украсата, дето ще увехнат, но по-бавно...мерси !

Не разбрахте, че сватбата си е за ваш кеф... Хората идват да се наядат и напият, за малко сеир и чао...

А и не искат да се охарчват... Един тостер ви стига !!!

# 61
  • Мнения: 5 546
Захара, на сватбата си ще имам доста дами, които обожават цветя и с радост биха приели по един букет рози в гъба. Кой е казал за "вечен" спомен? Ще го подарим просто като малък жест на внимание.
И не обобщавай - ако ти ходиш по сватби да се наядеш и напиеш, не мисли, че всички са като теб! Изобщо от мнението ти лъха негативизъм и злоба, не знам защо!

# 62
  • Мнения: 615
Алиса, забравяш от къде тръгна нашият разговор...

Малдини88 каза, че прецакала гостите си като им раздала украсата от сватбата си... Ами съгласна съм, прецакване си е... На такива и аз бих им купила тостер... Ми и аз да ги прецакам... !

# 63
  • Мнения: 1 872
Момента с "прецакването" беше майтап, ама явно никой не го схвана. Цветята бяха много красиви рози в гъба, които иначе трябваше веднага да се изхвърлят.

И не ми обяснявайте колко не ни е грижа за гостите ни. С младоженеца сами сварихме 60 бурканчета ягодово сладко за подаръци за гостите, вместо да им вземем по някоя "прахосъбирачка." Когато вие си дадете толкова зор да зарадвате гостите си, тогава ми пишете злобни коментари.

# 64
  • Мнения: 327
А защо вместо да купувате цветя за ресторанта не събрахте парите и да ги дарите?

# 65
  • Мнения: 1 872
А защо да е или едното, или другото?
Преценихме, че можехме да си позволим и направихме и двете.

# 66
  • Мнения: 615
Голям зор ще да е било с това варене на сладко...  hahaha

На мен ако ми се прияде сладко, не отивам на сватба, а отивам до магазина и си купувам, така, че този труд бих ви го спестила   Mr. Green

А колкото до украсата, ами да ми "подаряват" украсата от масите, ми не МЕРСИ... Нека си остане по масите !

Но виж, харесвам прибори...тях подарявате ли ги ?! ...

# 67
  • Мнения: 1 872
Да, Захара - трол като вас едва ли някога е варил сладко, че да може да направи разликата с това в магазина. Отделно, че това, което на вас ви е непонятно е, че е важен жеста.

Продължавайте да си пишете глупостите, никой не ви обръща внимание. Само ни е жал за хората, които биха ви поканили на сватба.

# 68
  • Мнения: 615
Малдини, ами не е ли важен жестът, че съм дошла на сватбата Ви, купила съм Ви тостер ... Това за вас не е ли жест ?!

А вие искате пари...?!  Rolling Eyes

Все пак аз не съм Дядо Коледа та да изпълнявам желания, а съм ваш Гост и съм купила каквото съм преценила с много усилия, също както и вие сте ми сварили бурканче сладко и ми подарявате розичка в дунапрен от украсата, за която сте платили, както и аз съм платила за тостера...

# 69
  • London, UK
  • Мнения: 301
zahara1010, не мисля, че гледате на въпроса с подаряването на цветята от украсата от правилната гледна точка. Никой не казва, че това е жест, или че това ще е единствения начин да уважим гостите си. Аз лично обожавам цветя и ако след сватбата си бях вкъщи щях да си ги взема всичките за мен, но няма да съм. Още на следващия ден заминаваме и варианта е тези цветя на края на вечерта или да се изхвърлят, или да се подарят на хора които ще им се радват. И тъй като не искам да хвърлям цветя, точно защото много ги харесвам просто ще кажа на всеки който иска, когато си тръгва да си вземе по един от букетите на масите.

А това дали ще подарите тостер, пари или нещо друго си зависи изцяло от Вас. Но например, ако знаете, че младото семейство няма нужда от този предмет и въпреки това го изберете, не само не е жест, а е проява на неуважение според мен.

Също така не знам откъде идва тази заядливост у Вас, но ми прави впечатление, че във всички теми които пишете го правите със сарказъм, ирония, подигравателен тон или заяждане от друг тип. Това със сигурност не оставя добро мнение за Вас.

# 70
  • Мнения: 615
Защо това, че съм честна се приема като заяждане ?!

Не намирам за редно когато съм поканена на сватба да ми се НАМЕКВА какво да подаря - пари ли, вещи ли... Това празник на любовта ли е или празник на материализма ?!  newsm78

Хората се женят, искат да го споделят с близки и приятели, да почерпят - ОК ! Ние ще отидем, ще им подарим каквото можем, ще се почерпим и ТОЛКОВА !!! Не искам такова събитие да придобива материален характер !

Аз на моята сватба, взех кой каквото ни беше купил, зарадвах му се и ДА някой неща не ми бяха потребни, но голяма работа... Ако чакаш на една сватба да ти оправи живота...яко си я закъсал...

# 71
  • София
  • Мнения: 10 330
Аз напълно разбирам Захара. След като тостера на леля Тинче е ненужен и обида, за какво му е на чичо Кольо  букет от масата и сладко? Та той баш от ягоди не обича.  Mr. Green
Въобще стигне ли се до такова бакалско мерене на подаръците не се знае кой по-голям селянин ще излезе. А колко по-просто би било да се оцени просто жеста "даруване" - така й ще изпъкнат по-съобразителните.

# 72
  • London, UK
  • Мнения: 301
Ами на чичо Кольо, ако не му трябва букет да не си взима, така или иначе няма за всички и са само за хората които ги искат. Да не говорим, че леля Тинче и чичо Кольо обикновено са хора които младоженците са виждали 1-2 пъти, ако изобщо са ги виждали и са поканени от родителите, за да не се обидят. Е като те могат да се обидят, че не са поканени, аз мога да се обидя, че умишлено са избрали неподходящ подарък (говоря само и единствено за случая когато на някого е известно, че подарък който подарява е ненужен).

А колкото до подаръците не мисля, че някой цели да си оправи живота с подаръците/парите от сватбата. Това е събитие за което в днешно време се хвърлят поне 10000 лева и никой не очаква, че ще си ги избие от подаръци или ще излезе на плюс. Напълно съм съгласна, че не е уместно да се спомене в поканите, какъв тип да е подаръка, но ако ме попитат (а повечето хора питат) си казвам какво предпочитам.

Забравих да вметна, че домашно сладко е много по-добър подарък от някоя прахосъбирачка (разбирайте всякакви фигурки, малки лъжички и тям подобни). Аз няма точно това да подарявам, но ми харесва идеята за нещо сладко което подаряваш, за да подсладиш живота на гостите, така както твоя е сладък. Символиката ми допада, но съм сигурна, че не всеки ще я разбере.

# 73
  • Мнения: 615
Хора не бъдете лицемерни, като искате пари за подарък е ясно, че донякъде искате да си избиете разходите по сватбата  !

Но пак ще кажа - това си е ваш празник, черпите за здраве и кой каквото иска и му дава душата, това нека ви подари !!!

Няма нужда да НАМЕКВАТЕ ИЛИ ИЗНУДВАТЕ...

Друг е въпросът, ако някой пита какво да ви купи... Там си кажете !!!

И хора, ама моля ви, не канете гости, които не познавате и само ви дразнят... Ето пак лицемерие... Stop

Последна редакция: пн, 12 юни 2017, 22:38 от zahara1010

# 74
  • Мнения: 3 784
Момента с "прецакването" беше майтап, ама явно никой не го схвана. Цветята бяха много красиви рози в гъба, които иначе трябваше веднага да се изхвърлят.

И не ми обяснявайте колко не ни е грижа за гостите ни. С младоженеца сами сварихме 60 бурканчета ягодово сладко за подаръци за гостите, вместо да им вземем по някоя "прахосъбирачка." Когато вие си дадете толкова зор да зарадвате гостите си, тогава ми пишете злобни коментари.

Да не сте децата на мама Нинджа?  Laughing Тя май разказваше, че нейните син и снаха направили това за сватбата си. Ако е така, супер яка свекърва имаш!

Последна редакция: вт, 13 юни 2017, 13:25 от Nickkie

# 75
  • London, UK
  • Мнения: 301
zahara1010, отново няма как да се съглася с Вас. Това, че някой предпочита пари за подарък изобщо не значи, че иска да си избие парите за сватбата. В моя случай просто предметите ще събират прах, тъй като живея в чужбина под наем и няма как да си пренасям тостери и всякакви други уреди които съм получила за подарък. Така че при всички положения това са неща които просто ще събират прах и ще се чудя къде да прибера.

Колкото до това Ви изказване:
Цитат
П.П.... ако имате останала храна от сватбата, може ли да вземем за вкъщи ?! Че за да дойдем оставихме децата без вечеря в къщи... Нищо лично, но цвете от украсата не ни върши работа в случая  Rolling Eyes
няма как да ме убедите, че просто сте честна, а не се заяждате предумишлено. В крайна сметка решението да оставите децата вкъщи и да излезете да се позабавлявате (на чужд гръб) без тях си е ваше. На моята сватба повечето хора ще дойдат с децата си.

# 76
  • Мнения: 1 756
Захара, хората в този подфорум се радват на подготовката за сватбите си и едно откровено заядливо мнение ще си го преместят от единия в другия жартиер, защото тези дни ще празнуват (или вече са празнували) един от най-прекрасните си дни в живота. А вие си се занимавайте с тостери, кой каквото му е на сърце  Peace

# 77
  • Мнения: 615
Който иска да си празнува, който иска да си го мести...

Питат - отговарям... Не одобрявам намекваници за пари и това е !

Като не им харесва моят отговор, честно казано и аз бих си го преместила, ако имах какво !

# 78
  • Мнения: 1 872
Момента с "прецакването" беше майтап, ама явно никой не го схвана. Цветята бяха много красиви рози в гъба, които иначе трябваше веднага да се изхвърлят.

И не ми обяснявайте колко не ни е грижа за гостите ни. С младоженеца сами сварихме 60 бурканчета ягодово сладко за подаръци за гостите, вместо да им вземем по някоя "прахосъбирачка." Когато вие си дадете толкова зор да зарадвате гостите си, тогава ми пишете злобни коментари.

Да не сте децата на мама Нинджа?  Laughing Тя май разказваше, че нейните син и снаха направили това за сватбата си. Ако е така, супер яка свекърва имаш!

Не, не сме. Майка ми също пита дали не сме чели блога на Мама Нинджа, когато разбра за сладкото.

Не го бяхме чели. Видяхме, че в доста сайтове има бурканчета с мед за подаръци, но ни се искаше да направим нещо по-оригинално и персонализирано. Миналата година бяхме правили ягодово сладко за лична консумация и се получи добре, та за това се спряхме на него.

Подобно на децата на Мама Нинджа малко бяхме подценили ситуацията. Средата на май още нямаше от малките български ягоди навсякъде и доста си играхме с купуването на материала. В крайна сметка пет дни сме се занимавали с чистене и варене без да сме в отпуска.

# 79
  • Мнения: 615
Аз съм много добра в скулптурата... Сигурна съм, че подаръкът ми много би ви харесал...

Общи условия

Активация на акаунт