Познаваме ли емоциите си - откъде сме получили това знание и предаваме ли го

  • 27 082
  • 462
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 438
По темата с антибиотиците. Антибиотик не съм пила до 21 г. Имаше навремето един аналгин хинин, с него се лекувахме предимно. На сина ми досега 2-3 пъти се е налагало, при много екстремни ситуации. Педиатърката ни избягваше антибиотицитеи ги изписваше в краен случай. За съжаление тя скоро почина. Още не ни се е налагало да ходим при новия. Ще видим как е.

# 451
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 976
Това не клони ли към езотерика - нещо като карма, изплащане на дължимо?
Емоциите много често остават заринати в подсъзнанието и са причина за много болести.

А това го знаеш как точно?
Не ми отговаряй - това е риторичен въпрос.

# 452
  • Мнения: 24 467

...
Анди, не мисля че е до тревожна нервна система, а до организъм.
При супер ниско кръвно е нормално да ти прилошава при лошо време. С кислорододефицитна анемия съм също и знам, че или трябва да легна или да се раздвижа и произведа кислород..)

Майка ми е с ниско кръвно и нисък хемоглобин. И да, така се получава при нея. Но за жалост тя не се движи много. Мисля, че определено би й се отразило добре.

Има и специален термин в тази насока - сезонно афективно разстройство:
http://www.puls.bg/health/hot-news/news_11291.html
Не става въпрос изобщо за емоционалнално лабилни хора. Дори напротив:
"То е емоционално разстройство, при което хора с иначе уравновесена психика получават депресивни епизоди или панически атаки през зимата или лятото.
Счита се, че появата и развитието на САР са обусловени от промените в слънчевото греене, най-вече намаляването му.
Учените допускат съществуването на връзка между слънчевото греене и нивата на серотонин в мозъка – важен невромедиатор, за който е известно, че при понижаване на нивата му в централната нервна система настъпват депресивни разстройства. Изтъква се също така аргументът, че слънчевото греене регулира някои поведенчески аспекти."
И тук става въпрос за светотерапия. Simple Smile

Цитат
Не бих рискувала здравето на близък, особено на дете...
Повечето хора правят същото. И аз не рискувам да тровя близките си хора с медикаменти, които не са необходими. Още повече, че и на самите тях е изрично написано в кои случаи се прилагат. Предпочитам да проверя дали има смисъл. В почти всички случаи до сега с годините се е оказвало, че няма. Peace
Човек затова има глава на раменете си - за да мисли, а не да следва всяко нещо, което някой с диплома му каже. Още повече, че различни хора с една и съща диплома препоръчват различни неща. Предпочитам да взимам по- информирани решения. Както писах - на мен хора с диплома и богата болнична практика ми отвориха очите. И винаги съм готова да споделя, т.к. ще помогне и на други, които искат.

Последна редакция: пт, 26 авг 2016, 08:15 от Judy

# 453
  • Мнения: 1 463

А това го знаеш как точно?
Не ми отговаряй - това е риторичен въпрос.
Все пак, ще ти отговоря.
От опита, от практиката, емпирично.

# 454
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 976
"Емприрично" , "от практика" и "от опит" означават всъщност едно и също.  

Наистина беше риторичен въпросът. Може и с още въпроси да продължа, но наистина няма смисъл. Защото каквото имах да казва за личния субективен опит и вярвания, го казах вече 3-4 пъти.  Peace

Що се отнася до времето. Аз съм с ниско кръвно и най-много мразя жегите. Чусвтам се като парцал, което съответно ми влияе на настроението.

Иначе живея в страна, в която се редуват дълги дни и дълги нощи. Вярно, че не ми е особено приятно всяка сутрин да събуждам в пълен мрак и да се прибирам от работа по тъмно или като е сумрачно, нищо че може да е 3 часа следобед. Но пък обичам уюта на запалени свещи и камина. Обожавам и бял пухкав сняг, който може да ми носи много настроение. Също и северното сияние. Лятото пък не обичам особено да спя докато навън е светло. Имам щори и тъмни пердета в спалнята, но понякога се налага да ползвам и от онези превръзки за очите докато спя, защото само един лек процеп, от който да прониква светлината може да ме събуди, а аз мразя да се събуждам в 4 сутринта и да си кукувам по никое време. После съм и недоспала, със всичките последици от това. Но пък обожавам в 12 през нощта да се рахождам покрай океана и да се наслаждавам на залеза. Така че вичко си има предимства и недостатъци. Каквото мога да направя, за да огранимча едните и да се наслаждавам на другит, го правя.

# 455
  • Мнения: 24 467
...
Що се отнася до времето. Аз съм с ниско кръвно и най-много мразя жегите. Чусвтам се като парцал, което съответно ми влияе на настроението.
...

При нас по майчина линия сме си с ниско кръвно и хемоглобин. Както писах, при майка това създава особени проблеми, именно защото лежи, не си създава позитивни емоции. Аз писах как реагирам и това ми помага.
Нищо чудно, че жегите не ти допадат. И аз не ги обичам, но още повече не мога да издържам на студ, а тъмното и облачно време са ми много неприятни. В дадената статия, посветена на проблема, са посочени като проблемни именно крайностите - както зимата, така и лятото.  Peace
Да, определено става въпрос за специфика на организма.
И човек е добре да се настройва точно така спрямо нещата, които му влияят не особено добре - търси си начин да направи живота си по- приятен.

# 456
  • Мнения: 12 473
Джуди, така е.
Въпрос на познаване на организмът си е.
Ако си познавам физиологията добре, ще мога и да успокоя и отрегулирам емоциите си.

Аз също не понасям жеги. Мога и съм припадала направо.
Хем обичам да ми е топло, хем не понасям да е прекалено..))
И със студа е така.
Но в крайна сметка - времето е непроменлив фактор. Значи трябва да променя нещо в себе си, за да не съм зависима от него. И се научих да го правя.

Ето нещо интересно от денс:
http://www.168chasa.bg/article/5727543

# 457
  • Мнения: 1 463
Да, парацетамолът е много вреден. По-добре да не се използва или само при температура над 38 градуса, за облекчаване на симптомите.

# 458
  • София
  • Мнения: 62 595
И откога това? По същия начин, както обявиха амидофена за вреден малко преди да лансират нурофена? С парацетамола се случва същото - трябва да бъде изместен от пазара, за да се направи мястона друг аналгетик. Не забелязваш ли как рекламират всички  лекарства с ибупрофен с тежката артилерия? Това е съвсем елементарен ход, също като навремето с $лошия холестерол$ в маслото, за да бъде изместено от маргарините.

# 459
  • Мнения: 12 473
Съгласна.. Аз за това им нямам вяра на лекарствата..)

# 460
  • Мнения: 6 424
Да, парацетамолът е много вреден. По-добре да не се използва или само при температура над 38 градуса, за облекчаване на симптомите.

Всички лекарства са вредни, т.е. имат странични ефекти. Много трябва да се внимава с предозирането. Статията ... ич я няма. От медицинска гледна точка. Парацетамолът е с максимална дневна доза 3 гр, т.е. 6 таблетки. Не се пие повече от 3 дни с такава дозировка. При предозиране може да увреди черния дроб. Ето това е най-важното, което е трябвало да напишат.
Аналгинът се пие много у нас и в Русия. Ние и руснаците си го понасяме (метаболизираме) добре. Максималната дневна доза пак е 3 гр. Основният страничен ефект е агранулоцитоза. (Макар според мен това да става при предозиране или системна употреба.) За деца - в краен случай - при много висока температура - над 39 градуса.
Аспиринът на деца не се дава - чак над 15 години може. При него пак максималната дневна доза е 3 гр. Противопоказан е при язва на стомаха и дванадесетопръстника (нестероидно противовъзпалително е). Изключение правят дозите под 100 гр, напр. аспирин протекта или ацетизал кардиото, които се пият по 1 вечер за разреждане на кръвта. Препоръчително е да се пие след ядене - точно заради това, че дразни стомаха (ацетилсалицилова киселина е).
Амидофенът не знам защо точно го спряха, май пак заради агранулоцитозата беше.
Ибупрофенът пак може да дразни стомаха. Той е нестероидно противовъзпалително средство. От тази група са и толкова често ползваните аулин, нимезил. Те са задължително след храна и са противопоказани при язви на стомаха и дванадесетопръстника. Ибупрофенът доста добре сваля температурата. Само знам, че са го пуснали в Б-я много отдавна (основно като температуропонижаващо) и после са го спрели. (Явно са се стреснали от страничните му ефекти.) Максималната му дневна доза пак е 3 гр.
Да уточня, че МДД (максимална дневна доза) съм я писала за възрастни - т.е. над 14 год. и над 50 кг. За деца дозата се определя от кг-те на детето.
Температура под 38 градуса (за деца под 38.5) не се сваля, т.е. няма нужда да се дава температуропонижаващо лек-во.  Друг е въпросът, че много хора малко нещо да им стане и веднага - лек-во. Главоболието например е много често срещано при хора, които пият малко вода - има-няма 1 л на денонощие. И наблягам на "вода", всяка друга напитка се възприема от организма като храна.

# 461
  • Мнения: 6 424
... Това е съвсем елементарен ход, също като навремето с $лошия холестерол$ в маслото, за да бъде изместено от маргарините.

Ууу, пък за маргарините думи нямам ... хидрогенирана мазнина - организмът няма как да я преработи. А такива мазнини има в много продукти - бисквитки, вафли, кроасани и къде ли още не. Направо е страшно.

# 462

Общи условия

Активация на акаунт