След депозитите накъде?

  • 115 552
  • 770
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 54 482
Интересна статия за взаимните фондове и инвестиционните застраховки.

# 601
  • Мнения: 6 993
Много мразя такива статии, дрън-дрън - не правете това. А какво да правя? Ми ела на семинар за 500 евро да ти кажа  Crazy   Tired

# 602
  • Мнения: 54 482
Това за таксите е вярно обаче.
Печелят посредниците, застрахователни или инвестиционните.

# 603
  • Мнения: 9 052
Много мразя такива статии, дрън-дрън - не правете това. А какво да правя? Ми ела на семинар за 500 евро да ти кажа  Crazy   Tired

а... дай ми на мен само 250 за д ти кажа да ми дадеш на мен останалите си и то при ограни4ена гаранция и 100 предтекста да не ти ги върна. И след това вси4ко нали4но пак на мен. Аз ще се погрижа.

# 604
  • Мнения: 6 993
 Laughing
Да, точно нещо подобно подозирам, че е.  Mr. Green

# 605
  • София
  • Мнения: 16 056
Много мразя такива статии, дрън-дрън - не правете това. А какво да правя? Ми ела на семинар за 500 евро да ти кажа  Crazy   Tired
 
Във финансовите среди е така - който не може да си печели от парите и да привлича чужди организира курсове. Все обещават да разкрият така ценната тайна на богатството.
Доста хора им вярват и плащат. По мои наблюдения повечето са сравнително имотни и с високи доходи.
Но да седнат сами да се обучат и да мислят не желаят.

# 606
  • Мнения: 54 482
Съвсем нямам намерение да ходя на обучението му.
Но пак казвам, че посредниците печелят страшно от комисионни и такси.
Малко са такива, като Аиша, които имат възможност да се обучат относно борсовата търговия.
Аз лично се затруднявам много.

# 607
  • София
  • Мнения: 16 056
То и аз се затруднявах. Но с четене в сайтовете, с наблюдения стана работата.
Има и необходими загуби, но ги приемам като плащане напр. на наем на помещение или други разходи.
Като понаблюдава човек известно време и разбира как се движат нещата. Просто трябва да се започне поне от демо версията.
Моя колежка беше много ентусиазирана, регистрира се и започна да чете. Мъжа и я смотал, че това било работа за мафиоти и се изплаши и отказа.
Не се рекламирам, че вече доста пъти получавам на лични предложения да им въртя парите. Отказвам категорично.
Мога да загубя колкото съм преценила собствени средства. Но чуждо - не искам.

# 608
  • Мнения: 6 993
Много мразя такива статии, дрън-дрън - не правете това. А какво да правя? Ми ела на семинар за 500 евро да ти кажа  Crazy   Tired
 
Във финансовите среди е така - който не може да си печели от парите и да привлича чужди организира курсове. Все обещават да разкрият така ценната тайна на богатството.


Не само там, навсякъде е така. И във фотографията го наблюдавам.  Rolling Eyes

Но за таксите на фондовете и застраховките, честно, не вярвам да има човек, който да не знае. Те не работят от добра душа с нашите пари  Mr. Green
Чета много финансови блогове, за съжаление повечето са в Щатите и там е друга планета по отношение на управлението на финансите, но от там съм го разбрала аз Simple Smile

# 609
  • Мнения: 282
Здравейте!
Четох, четох...
Може ли някой , който е инвестирал във взаимен фонд, договорен или както там се води, да даде пример за реализирана доходност - колко е вкарал, за какъв период и накрая след всички такси и прочее колко реално е изкарал като сума, съответно и на каква чиста печалба?
Мисля, че с конкретен пример ще го разбера най-добре.
Предварително благодаря за вниманието!

П.П.: А ако може и пример специално с фонд на ДСК, ще е най-добре, защото съм се насочила към тази банка и фондовете й.

# 610
  • Мнения: 4 587
shusholinkova, това е много относително - някой е изгубил, друг е спечелил много, трети - съвсем малко. Някой фонд е направил за една година период 10% доходност, но на следващите месеци е изгубил 12% (примерно). Някой има по-висока такса за теглене в първите месеци и показаната доходност всъщност е по-ниска, друг има съвсем малка такса и реално с него печелиш повече...

Можеш да влезеш в сайта на почти всяко управляващо дружество и да сметнеш за минал период каква доходност имат. Примерно пишеш в търсачка "калкулатор взаимни фондове". Обаче това е минала доходност, тя не дава абсолютно никаква гаранция какво ще се случи. Някой да смята колко е вложил и колко е изкарал - това нищо не казва, защото следващите месеци пазарите може да са коренно различни.

Мога да ти помогна с мои сметки - в началото на юли миналата година си направих депозит (лихвата е пренебрежимо малка, но парите могат да ми потрябват и не искам да губя от тях). Сега съм си с толкова, колкото съм внесла (2000 лв.), плюс няколко лева лихви. Ако ги бях оставила в нискорисков фонд на ОББ щях да имам 2025,40 лв. Защо не съм - фондът не ми гарантира доходност, дори и като нискорисков, има вероятност да ми потрябват пари, а тогава да е на минус, и аз реално да изгубя от тях.

Няколко насоки за избор:
1. Ако имате кредит в някоя банка, е възможно да ви намалят лихвата по него с вложение във взаимните им фондове.
2. Колко пари сте готови да изгубите и за колко време можете да ги оставите във фонд, без да се налага да теглите?
Фондовете в акции са най-рискови, при тях може да направите добра доходност, но с търпение. Ако оставите 100 единици и след три месеца ви потрябват, може да се окаже, че имате 80 единици. Но след 2 или 3 години да са станали 120 единици. И двата варианта могат да важат за всеки един момент.
3. Рискът се проверява като видите колко е стандартното отклонение - всеки фонд го публикува. Колкото е по-високо, толкова повече риск и вероятност от загуби.
4. На семинар никой няма да ти даде готово решение  Laughing То ако имаше, всички щяхме да сме богати и щастливи. И не слагайте всички спестявания във взаимни фондове, или поне ги разпределете между такива с различна насоченост.

Дано съм била полезна!

# 611
  • Мнения: 54 482
Здравейте!
Четох, четох...
Може ли някой , който е инвестирал във взаимен фонд, договорен или както там се води, да даде пример за реализирана доходност - колко е вкарал, за какъв период и накрая след всички такси и прочее колко реално е изкарал като сума, съответно и на каква чиста печалба?
Мисля, че с конкретен пример ще го разбера най-добре.
Предварително благодаря за вниманието!

П.П.: А ако може и пример специално с фонд на ДСК, ще е най-добре, защото съм се насочила към тази банка и фондовете й.

Понеже и аз търся мнения за взаимните фондове, открих нашия приятел Kokopapa в друг форум, интересни неща пише там. Wink На когото му се чете:


# 612
  • София
  • Мнения: 16 056
За четене - чете ми се докато си довършвам днешните сделки с петрол и чакам Дакса да затвори.
Но Кокопапата е приключил с рекламата в  другия форум още 2013 г. От тогава много вода изтече, много нови възможности се явиха.
Май и там са му резнали дървеняшката реклама, но толкова си може.

# 613
  • Мнения: 54 482
Да, стари са публикациите. Но ми стана интересно, че тук се представи като начинаещ инвеститор, в ДСК Растеж, а се оказа, че има предишен опит. Simple Smile

# 614
  • София
  • Мнения: 16 056
А кой му вярва - то от км. си личи дървената му агитация тук.
Явно имат мамите за не особенно финансово грамотни.
Та затова са ни пратили по-семпло рекламистче.

Общи условия

Активация на акаунт