Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 19 та част

  • 101 998
  • 689
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
1. Продължителността на отпуска за бременност и раждане е 410 дни, от които 45 дни преди термина на раждане;
Чл. 163. От КТ Работничката или служителката има право на отпуск поради бременност и раждане в размер 410 дни за всяко дете, от които 45 дни задължително се ползват преди раждането.

Правото на получаване от осигурените лица на обезщетение по времето на този отпуск - необходими са не по-малко от 12 месеца осигурителен стаж с осигуряване за общо заболяване и майчинство и към момента на излизане в болничен да е осигурена т.е да работи.
Чл. 48а. От КСО Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

Изискването за дванадесет месеца осигурителен стаж с осигуряване за общо заболяване и майчинство преди раждането не означава, че това е непрекъснат стаж и трябва да е непосредствено преди началото на отпуска. Тези дванадесет месеца могат да са придобити когато и да е.

Когато нямате необходимия осигурителен стаж от тези 12 месеца, но работите няма да имате право на обезщетение, но имате право на неплатен отпуск поради бременност и раждане, който се зачита за осигурителен стаж и  и от датата, на която придобитият преди отпуска и по време на отпуска осигурителен стаж стане 12 месеца, ще започне изплащане на обезщетението до края на ползване на отпуска.  Така докато навършите необходимия осигурителен стаж за получаване на обезщетението  и сте в неплатен отпуск поради бременност и раждане можете да получавате  помощи по реда на Закона за семейни помощи за деца - еднократна помощ за бременност и месечна помощ за отглеждане на дете, ако отговаряте на определени критерии и брутният доход на член от семейство е по- малък или равен на 350 лв. за 2009 г.(ако имате 1 дете това означава, че брутният доход на двамата родители общо трябва да е по-малък или равен от 1050лв. , ако имате 2 деца съответно 1400лв. и т.н.)/
При достигане на необходимия осигурителен стаж след това в базата за изчисление на обезщетението за бременност и раждане за периода, в който сте били в неплатен отпуск поради бременност и раждане за осигурителен доход за този период, се приема минималната работна заплата за страната.

2.   Начин на изчисляване на размера на дневното обезщетение 
Чл. 49. От КСО Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.
(2) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1.  не е било осигурено за общо заболяване и майчинство
2. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
3. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;
5. е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна.
(3) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.
(4) Сумата, от която се изчисляват паричните обезщетения, не може да бъде по-голяма от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за периода, от който се определят паричните обезщетения.
(5) Начинът на изчисляване на обезщетението се урежда с акт на Министерския съвет.

Дневното обезщетение се изчислява от среднодневния осигурителен доход за 18-те месеца, предхождащи месеца, в който започва отпускът. То е 90 % от този среднодневен доход, но не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение и да е по - малко от МРЗ.


     
      4. Как ще бъде определяно обезщетението за бременност и раждане,ако майката излезе в нов отпуск за бременност и раждане преди навършване на 2-годишна възраст на предходното дете.
      (49. (2) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.)

Това обаче не се прилага, когато майката се е върнала на работа и получава 50 % от обезщетението за отглеждане на малко дете в момента на издаване на 45 дневния болничен преди термин, тъй като отпуск за отглеждането му е прекратен и не се ползва.

Тогава базата за изчисление на обезщетението за второто дете ще бъде
1)   за месеците, в които майката е работила се взима осигурителния доход
2)   за месеците, в които майката е била в отпуск за бременност и раждане – се взима доходът от който е изчислено  обезщетението за бременност и раждане
3)   за месеците, в които майката е била в отпуск за отглеждане на малко дете се взима МРЗ

# 1
  • Мнения: 2 200
Благодаря, Елфита!

# 2
  • Мнения: 1 117
Здравейте имам 1 година трудов стаж 6 месеца се изпитателен срок,болничните и отпуските не са проблем за да взимам майчинство предната година бях студентка и са.ми внасяни осигувките.

# 3
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 023
Здравейте имам 1 година трудов стаж 6 месеца се изпитателен срок,болничните и отпуските не са проблем за да взимам майчинство предната година бях студентка и са.ми внасяни осигувките.
Осигуровките по време на студентството не ги слагай за стаж.Ако сега си на договор и тази една година е на 8 часов договор, не е проблем да вземаш болничен/отпуска и да си изкараш майчинството.

# 4
  • Мнения: 1 117
Здравейте имам 1 година трудов стаж 6 месеца се изпитателен срок,болничните и отпуските не са проблем за да взимам майчинство предната година бях студентка и са.ми внасяни осигувките.
Осигуровките по време на студентството не ги слагай за стаж.Ако сега си на договор и тази една година е на 8 часов договор, не е проблем да вземаш болничен/отпуска и да си изкараш майчинството.
да на осем часа съм значи ще взиимам майчинство ?

# 5
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 023
Да

# 6
  • Мнения: 1 117
Цитат на: pantera666 link=topic=936573.msg33552795#msg33552795 date=14и70920255
Да
благодаря Simple Smile

# 7
  • Мнения: 1 380
Правилно ли съм разбрала - майчинството през 1-вата година се изчислява на база 18 месеца? Не ги ли направиха 24?

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Правилно ли съм разбрала - майчинството през 1-вата година се изчислява на база 18 месеца? Не ги ли направиха 24?

Базата е 24 месеца.
Ако си чела първия пост на тази тема,инфото е останало от предната тема и вече не мога да го редактирам

# 9
  • Мнения: 1 380
Радостта ми беше кратка, но искрена!  Grinning Благодаря за отговора!

# 10
  • Мнения: 836
Здравейте! Как се изчислява майчинството, ако през въпросните 24 месеца е имало период, в който майката е била на борсата и съответно е получавала обезщетение за безработица?

# 11
  • Мнения: 2 200
Здравейте! Как се изчислява майчинството, ако през въпросните 24 месеца е имало период, в който майката е била на борсата и съответно е получавала обезщетение за безработица?
Взима се мин. раб. заплата за съответния период

# 12
  • Мнения: 836
Благодаря много!  Peace

# 13
  • Мнения: 271
Здравейте,

на 28 август ми изтича платеният отпуск след втората година майчинство. Налага ми се болничен заради втора бременност. Възможно ли е той да ми бъде издаден на 27 или 28 август, или непременно трябва да е на 29-и? Благодаря предварително за отговора.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,

на 28 август ми изтича платеният отпуск след втората година майчинство. Налага ми се болничен заради втора бременност. Възможно ли е той да ми бъде издаден на 27 или 28 август, или непременно трябва да е на 29-и? Благодаря предварително за отговора.

Болничният може да започне по всяко време.Ако е по време на платения ти отпуск,автоматично го прекратява и не ползваните дни ти остават за след това

Общи условия

Активация на акаунт