Бебе на 4 месеца отказва АМ, а кърмата ми не стига

  • 6 179
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 554
isa_pisa, благодаря много за идеята! И на мен ми мина през ума, но имах същите съмнения като твоите. Ще потърся малко информация и можеби така ще процедирам.

Иначе идеята ми не е да минаваме на АМ, искам да заместя тези хранения за които нямам достатъчно кърма. Т.е. да минем на някакъв човешки режим (не хранене на 2 часа) за нейната възраст (от по 5-6 хранения на денонощие), а кърма ще давам докато имам.

# 16
  • Мнения: 148
И при двете ми деца кърмата ми спря в петия месец - дойде ми цикъла и млякото почна да намалява. Нито чайчета, нито хранене на поискване свършиха работа - просто хормоните ми си казаха думата и край. Трудно захраних сина си с АМ - сменях видове и биберони до ужас, дори бях взела замразена кърма от приятелка. Накрая се оказа, че малчо просто не пие затоплено мляко. Пиеше го само със стайна температура и това е. Grinning

# 17
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 414
Бебе на 4 месеца трудно може да изкара с по 5-6 кърмения дневно. А к о е на ам, да, но на кърма малко ме съмнява. Ако спите заедно или се кърмите кожа до кожа, дали не бина се пооправили нещата? Rolling Eyes

# 18
  • София
  • Мнения: 554
isa_pisa, познавам такова бебе. Освен това и моето беше така докъм третия месец. Хранене на 3 часа с една пауза от 4 часа следобед и вечерната. В момента е по-зле от новородено (поне за мен не е приятно да кърмя на 2 часа, понякога и по-често). Какво имаш предвид под оправяне на нещата? Ако приема по-голямо количество кърма на хранене, би следвало да увеличи интервалите. Но затова казвам, че ми е намаляла кърмата защото не мога да го осигуря това по-голямо количество на всяко хранене. Дори и по малките часове като яде (когато имам повече), пак се буди след 2-3 часа да яде.

Мама Калинка, за съжаление това също е изпробвано и не дава по-добър резултат Sad Радвам се, че при теб е било решението на задачата.

# 19
  • Мнения: 2 837
Всъщност режимът ви е съвсем нормален като за кърмено бебе - повечето сучат толкова често, а изцеждането на тази възраст е трудно и ако успяваш да изцедиш 120 грама, това е отличен показател. Аз самата съм откърмила две деца, като и двете са кърмени доста дълго време, но 120 мл съм изцеждала само веднъж, и то в първия месец на бебето. И никога не са сукали по 5-6 пъти, винаги е било повече пъти - просто при даването на АМ принципът е да се намалява броя на храненията, като се увеличават количествата, сложени в шишето. Физиологията на гърдата е друга обаче - там трябва да се изпразва често, за да се напълва отново.
Иначе и наддаване от 300 грама за четвъртия месец не е особено малко, много зависи как се движи наддаването преди това, а и бебетата често растат скокообразно. Детето трябва да удвои теглото си до шестия месец, макар че повечето бебета го удвояват преди това. Критерий са напишканите памперси, ако на бебето не се дава вода - ако са пълни и напишкани със светла урина, то обичайно няма проблем.
Разбирам притесненията ти, очевидно вече си поуморена, вероятно затова ти се иска да минеш на смесено хранене. Ако заместиш някое хранене, за което според теб нямаш кърма обаче всъщност наистина ще намалиш кърмата, защото тя е на принципа на търсенето и предлагането. Ако си готова да се върви към отбиване, това не е проблем. Ако обаче искаш кърменето да продължи още малко, можеш да се довериш на бебето - то на тази възраст няма да се остави да гладува. Имай предвид също така, че нервниченето често е породено и от съвсем други причини - детето вече е наблюдателно, уморява се, впечатлява се от много неща и затова вечер е особено неспокойно и склонно да отвисява на гърдата. Допълнително започват да ги дразнят венците. Отново  те съветвам да прочетеш статията на Хедра, която посочих в предишния си пост, изключително полезна е.

Само да спомена и това, че не е добра идея да се смесват АМ и кърма в една бутилка - желязото, добавено в АМ и лактоферинът в кърмата правят реакция и така нито една от двете съставки не се усвоява от бебето.

# 20
  • София
  • Мнения: 554
Румцайс, много благодаря за изчерпателното мнение! Малката се роди 2,800. Спадна до 2,600 някъде и после започна нагоре. На края на първи месец беше малко под 4. На втори месец беше 5. На края на трети месец беше 5,700 а на края на четвърти - 6. В момента (на почти 4 месеца и половина) е 6,100. Значително намаля наддаването й последните месец и половина иначе отдавна си е удвоила теглото. Освен това само на кърма беше първия месец. От втория включих вода.

Да, уморена съм и наистина това постоянно кърмене ме умаря още повече. Да не говорим, че трябва да кърмя навън ако искам да изляза където и да било което никак не ми е приятно и съответно ограничавам и това. Ще погледна статията на Хедра, благодаря. Имам желание да кърмя, но бях подготвена че с времето ще стане по-лесно и ще се разредят храненията (съответно затова напраивх извод, че кърмата не ми стига), а не че ще се сгъстят.

# 21
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 676
И аз не мисля,че кърмата ти не ти стига.По скоро нещо друго я мъчи и така се успокоява. newsm78

# 22
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 414
...
Само да спомена и това, че не е добра идея да се смесват АМ и кърма в една бутилка - желязото, добавено в АМ и лактоферинът в кърмата правят реакция и така нито една от двете съставки не се усвоява от бебето.
Предполагах,  че ще има нещо такова. Ако периодът на смесване е от порядъка на седмица, примерно, дали би било критично? Rolling Eyes
С всичко останало съм също съгласна. От всички постове на aldora обаче разбирам, че целта не е увеличаваане на кърмата. Без да искам да звучи грубо или обидно, смятам, че крепостта е паднала, битката е загубена и колкото и да се пънкаме да принасяме доводи и схеми за успешно кърмене, не мисля, че ще има ефект, защото решението е взето. А ако има и някой отстрани, който "да пее", че бебчето гладува, схемата съвсем се усложнява... По-скоро, да изумувааме идеи как да го прилъжат да папка ам Peace което ми хрумва на мен, е да пробват с кисело мляко, но не знам за толкова малко човече дали е ок. Друг вариант е ранно захранване и минаване на кашички, в които, ако са безмлечни, може да се добавя изцедена кърма.  newsm78
Все пак, ще направя един последен опит с размисли върху опосания режим на бебето.
...
Преди правеше нощна пауза: последно хранене в 9 вечерта, после се събуждаше около 5. В момента след нощното хранене се събужда в 2-3, после в 5, после в 7 и така цял ден си продължаваме с хранене на 2-2.5 часа. След 5 часа става на 1 час. Не мисля, че суче малко и ако имаше какво да се стимулира досега трябваше да се е стимулирало, защото това продължава месец. На хранене поема около 80гр кърма. В пътите когато съм се цедила в 5 сутринта (след 8-часово пълнене) от едната изцеждам 80мл, от другата 120мл. На фона на това какво изцеждах по-рано, това със сигурност е много по-малко. Да, зная че за да имам кърма трябва да съм спокойна и да се храня пълноценно, но поради ред причини не се случва и няма да се случи. Проблемите с храненето и постоянното й недоволство допълнително ме изнервят и ситуацията става още по-зле. Затова нямам желание да си засилвам лактацията, искам да минем на смесено хранене но нямам идея как да я окуража да приема АМ.
Преди, когато бебчето е спинкало повече, може да е имало други причини за това. Неизпразване на гърдите в продължение на 8 часа е сигнал за организма, че така се храни бебето и кърмата така се регулира. В първите месеци се образува повече кърма и за това може да се усеща като осезаема разлика, особено при цедене. Цеденето не е мярка за това колко кърма има всъщност, бебето обикновено изяжда повече, освен ако няма причина, поради която не суче ефективно - след регулиране на кърмата гърдите поомекват, зърната се променят и може да е по-рзлично за бебето; бебето пораства и се променя позата при кърмене; бебето се разсейва и пуска гърдата преди да се е нахранило...При една консултация с консултант по кърмене, може да се отстрани подобна трудност и бебето да се нахранва повече, с което да увеличи интервалите и да се дотигнат заветните 5-6 хранения. Ако ще звучи упокоително, моят мъник след първия месец наддаваше по 600, 400, 300, 200, 300 и т.н. грама, което беше "о! Ужас!", но си беше много активен, което обяснява мижавото наддаване. Отделно имаше месеци, в които растеше на дължина, което си е ок. Peace
За кърменето навън искам само да кажа, че веднъж покрай мен в подобен момент мина агитката на футболен отбор и никой не обърна внимание #Crazy 😛
В никой случай не искам да звуча като фанатик-проповедник на тема кърмене, просто си разсъждаваме. Надявам се, съм била полезна. Simple Smile

# 23
  • София
  • Мнения: 554
isa_pisa, благодаря за обстойното разсъждение. Ще помисля със сигурност над това което си написала Simple Smile

# 24
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 414
Нещо, което ми хрумна днес е да пробвате дохранване с нещо кзто сонда. Не съм ги виждала, нито пробвала, но принципът е такъв, че от съд с изцедена кърма се изкарва малка тънка тръбичка, която се прикрепя по някакъв начин към зърното. Така, докато суче, бебето получава допълнителна порция от изцедената кърма, а в същото време стимулира лактацията. Тези неща в подробности по-добре ще ги обясни един консултант по кърмене, за това правя последен призив, с риск да стана нахална, да направите едно последно усилие за стъпка напред в общуването с вашето бебче, преди да заковете на място. Ако не стане, каквото стане, ще знаете, че сте опитала всичко, което е било по силите ви, пък и повече.  bouquet
Не трябва да изключвате вероятността да има дразнение заради зъбки, което кара бебчето да търси мама и да си иска най-сигурното и успокояващо нещо.  Wink
П.П. На изцяло кърмено бебе  до захранването не е необходима вода. Всяка капка вода е капка по-малко кърма, следователно по-малко калории и ценни вещества. Препоръчва се даването на вода да става само след кърмене в ко!ичества за изплакване на устичката. Simple Smile С въвеждането на нови храни е нормално да се предлага и вода, но не за сметка на кърмене. Ако бебето е жадно, ще пие.
Ако ми хрумне още нещо по основния въпрос, ще допълня...

# 25
  • Мнения: 112
Аз със сонда дохранвам вече втори месец  Peace  върши работа и малката отново привикна към гърдата, че иначе вървяхме стремглаво към отбиване на едномесечна възраст...

# 26
  • Мнения: 2 532
Моето бебе също е на 4м и яде през 2ч денем. Не е да не му стига явно, защото суче от едната гърда и обикновено отказва втората. Явно иска да яде по малко на често просто. Може и при вас да е така. Като по-малка и тя сучеше през 3ч по едно време, но май беше по-скоро, защото много спеше и аз следях да не превишава този интервал.

# 27
  • София
  • Мнения: 554
Благодаря на всички, които се включиха със съвети и коментари - наистина ми помогнахте и ми дадохте доста идеи bouquet

Общи условия

Активация на акаунт