Завърнали се от чужбина

  • 63 847
  • 615
  •   1
Отговори
# 90
  • Немция
  • Мнения: 6 893
И аз се замислих дали майката е прибрала играчките, защото детето й не иска да ги дели с други деца. Големият ми син все още не обича кой да е да му играе с играчките, особено ако забележи някое дете да играе невнимателно с тях. И аз съм прибирала нашите, след негово настояване.

За приятелството- зависи. Ето, имам две млади съседки германки, които спонтанно си разменят децата по домовете. Не често, но понякога. Между мен и тях тази спонтанност липсва, но тук става дума до каква степен сме сприятелени.
Затова и забелязвам, че моите добри приятелства тук са все с чужденки или с българки, явно имаме общи теми, по които да задълбаваме. Може би роля играе и нивото на езика. Моят немски е добър, но не е перфектен като майчиния.
От друга страна познавам българки, които имат силни приятелства с германки от периода им на следване, живели са заедно и са станали много близки.
Относно приятелствата всичко е много относително.
Както и кой как общува помежду си.
Сещам се за една състудентка германка, която разказваше как по време на практиката си в Лондон била сприятелена само с чужденци, но не и с англичани.

В отсрещното блокче срещу нас имат огромна поляна, при хубаво време децата са нон стоп навън на надуваемите басейни, родителите следобед и вечер, особено уикенда, са редовно насъбрани, скарата пуши през ден и е така от години.
Ние също се организираме, но по-рядко, обаче сме само 8 семейства, като от тях само 3 фамилии с деца. С децата съумяваме по-често да се засичаме на нашата поляна, тогава е по-спонтанно, с майките се засичаме, без специални уговорки.

За шум, причинен от деца по заведенията- веднъж го изпитах на мой гръб с моите двамца хубавци, които бяха се развилнели в този момент. За първи път забелязах неодобрителни погледи, от едната страна ни направиха забележка. С чужди деца на обществено място има някаква скованост, няма ги непринудените закачки от страна на някой възрастен.

За стресираните немци- има и професии , в които наистина здраво са работи и наистина на човек му идва нанагорно. Но като цяло са поразглезени, търсят си почивката- ако може малко да се работи и много да се печели, хаха, както и дългото спане през уикенда, закуска преливаща в обяд, търсят си комфорта хората.

# 91
  • Мнения: 7 519
В западна Европа имаш възможност да вадиш добри пари, дори и ако си със средно образование. Там образованието се гледа ако кандидатстваш за някаква висока позиция, но ако си примерно електричари не очакват да имаш виШе, а просто изкаран сертификат и на края можеш да получаваш повече от някой с висше. Системата е такава, че ако имаш професия/занаят можеш да водиш приличен живот, докато в Бг всеки знае приказваката за " учи мама, че после да не работиш". Един вид куцо, кьораво и сакато се насърчава да учи висше, което в повечето случаи просто се купува.

# 92
  • Мнения: 7 519
За тези, които се оплакваха че в чужбина се чакало дълго за специалист ...
http://www.boredpanda.com/my-5-days-in-a-bulgarian-hospital-with … amera-by-my-side/

# 93
  • Мнения: 3 294
За тези, които се оплакваха че в чужбина се чакало дълго за специалист ...
http://www.boredpanda.com/my-5-days-in-a-bulgarian-hospital-with … amera-by-my-side/
Състоянието на базите или т.нар болници с няколко изключения е на ниво свинеферми у нас, дори по-зле.
Мизерията е поголовна, а ремонт не е правен от десетилетия. Като във филм на ужасите е, а как са тоалетните, няма да казвам.
Важното е, да се усвояват здравни пътеки!!

# 94
  • Мнения: X
За тези, които се оплакваха че в чужбина се чакало дълго за специалист ...
http://www.boredpanda.com/my-5-days-in-a-bulgarian-hospital-with … amera-by-my-side/

 Само дето здравната осигуровка в България, която ти отдържат от заплатата е десетина-15 лева месечно, а в Германия е над 100 евро на месец.

# 95
  • Мнения: 3 294
За тези, които се оплакваха че в чужбина се чакало дълго за специалист ...
http://www.boredpanda.com/my-5-days-in-a-bulgarian-hospital-with … amera-by-my-side/

 Само дето здравната осигуровка в България, която ти отдържат от заплатата е десетина-15 лева месечно, а в Германия е над 100 евро на месец.
Стига с тази здравна осигуровка!
На места всички удръжки са общи, няма точно определена здравна. На 500лв или на 400лв, колко да удържат?
За сметка на това, се усвояват милиони по т.нар здравни пътеки, което значи, че има пари за усвояване, но няма за елементарни неща!
Това е основната задача на всяка болница и доктор.

# 96
  • Мнения: X
За тези, които се оплакваха че в чужбина се чакало дълго за специалист ...
http://www.boredpanda.com/my-5-days-in-a-bulgarian-hospital-with … amera-by-my-side/

 Само дето здравната осигуровка в България, която ти отдържат от заплатата е десетина-15 лева месечно, а в Германия е над 100 евро на месец.
Стига с тази здравна осигуровка!
На места всички удръжки са общи, няма точно определена здравна. На 500лв или на 400лв, колко да удържат?
За сметка на това, се усвояват милиони по т.нар здравни пътеки, което значи, че има пари за усвояване, но няма за елементарни неща!
Това е основната задача на всяка болница и доктор.

 Е как стига? Като плащам 10 лева ми е ясно, че няма да ми дадат одеало Дормео и меню с първо, второ и трето в болницата. Съвсем други претенции имам като плащам 150 ЕВРО. И като изключим условията и обзавеждането на болничните заведения, в тях работят специалисти. Лекарите от старото поколение в България като цяло са добри. Естествено има изключения, естествено има алчни за пари, но имат умения и знания. Хайде да не изкарваме всичко чак толкова лошо и черно в България.

# 97
  • Мнения: 742
Е и в България ,ако имаш професия/занаят можеш да водиш приличен живот.Стига да знаеш цената на парите ,да не ламтиш за скъпи вещи и да се контролираш.Имам познзато семейство,които печелят добре,но не чак толкова ,за да си позволят телефоните и редовните хранения по ресторанти.И все се жалват,че не им стигат...Ами как да ви стигат.Може вместо телефон за 1400лв. да си купиш такъв за 500-600,може вместо да си купуваш крем за лице за 40 лв,да си купиш такъв за 10,може да се откажеш от изкуствените мигли и ежеседмичния маникюр...може да си вземеш нещо пък да сготвиш,вместо всеки ден да вечеряш в ресторант.Ама то пък после чинии за миене...маникюра отиде Grinning
Тук е същото.Ако искаш да живееш,като баровец ,а не си,затъваш в дългове ,парите никога не са достатъчни.Да,печели се повече,но и стандартът е много по-висок.Тук няма квартири за по 150 евро...Отоплението с топлата вода ни е около 1000-1200 евро годишно.Вярно,топло ни е зимата,но пък плащаме добри пари за удобството.Детската градина струва 180 евро ,за мен толкова струва,защото е до обяд,след това,ще стане към 300 за целодневна грижа.Данък на куче,данък на кола,такси за телевизия и всякакви още такси и таксички безспир.
 Така че според мен,ако си човек с професия можеш да живееш нормално и тук и там,стига да можеш да си правиш сметката.

# 98
  • Мнения: 742
Апък за здравните...наистина в България понякога  се страхувах,че няма да мога да купя лекарствата на детето,като се разболее.Тук са безплатни.Всякакви терапии и лечения минават през касата.Аз лично тук съм по-доволна от системата на здравното осигуряване,но пък за лекарите не мога да кажа същото...

# 99
  • Мнения: 7 519
Е и в България ,ако имаш професия/занаят можеш да водиш приличен живот.Стига да знаеш цената на парите ,да не ламтиш за скъпи вещи и да се контролираш.Имам познзато семейство,които печелят добре,но не чак толкова ,за да си позволят телефоните и редовните хранения по ресторанти.И все се жалват,че не им стигат...Ами как да ви стигат.Може вместо телефон за 1400лв. да си купиш такъв за 500-600,може вместо да си купуваш крем за лице за 40 лв,да си купиш такъв за 10,може да се откажеш от изкуствените мигли и ежеседмичния маникюр...може да си вземеш нещо пък да сготвиш,вместо всеки ден да вечеряш в ресторант.Ама то пък после чинии за миене...маникюра отиде Grinning
Тук е същото.Ако искаш да живееш,като баровец ,а не си,затъваш в дългове ,парите никога не са достатъчни.Да,печели се повече,но и стандартът е много по-висок.Тук няма квартири за по 150 евро...Отоплението с топлата вода ни е около 1000-1200 евро годишно.Вярно,топло ни е зимата,но пък плащаме добри пари за удобството.Детската градина струва 180 евро ,за мен толкова струва,защото е до обяд,след това,ще стане към 300 за целодневна грижа.Данък на куче,данък на кола,такси за телевизия и всякакви още такси и таксички безспир.
 Така че според мен,ако си човек с професия можеш да живееш нормално и тук и там,стига да можеш да си правиш сметката.
Относително е! Все едно да ми кажеш, че ако имаш достатъчно пари можеш да живееш нормално и в Сомалия. Каква е примерно файдата, че караш хубава и скъпа кола, след като пътищата са разбити. Каква е ползата, че имаш хубава къща, но като излезеш навън и газиш в кал? Един добър доход в западна Европа ти осигурява много по- добър живот, от този в Бг. В Бг дори да имаш пари, ще трябва да ги харчиш за боклуци.
Не отричам, че и в Бг живеят хора, просто на тях това им стига и не им пречи мръсотията, корупцията и чалгата. Други пък са непримирими и търсят по- добър стандарт.

# 100
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Аз бих казала, че нито в Бг е 15 лв, нито тук е 100 евро здравната вноска. Wink

Чакането за специалист честно казано малко ме интересува, защото спешни случаи поемат веднага, на същия ден, след няколко часа (за жалост от опит говоря). Не става дума за това да дойде линейка и да влезеш в болница. Но ако те боли зъб, в клиниката, в която ходя, получаваш час на същия ден. Да, ще закъснее часът сигурно, но говорим за след няколко часа все пак, не са имали време да планират всичко. А щом преценяват, че можеш да почакаш, значи сигурно можеш. И е факт, че тук продължителността на живота е по-дълга от българската, че бабите на 80 години карат колело по-бързо от мен и ма'ат в планините всеки уикенд пак по-бързо от мен.
Има и профилактика, т.е. викат те на профилактични прегледи над определена възраст, даже при нас го правят във фирмата. Не съм разбрала баба ми, баща ми или който е да е друг, да са го викали на ежегоден профилактичен преглед за конкретно заболяване.

Напълно съм съгласна с ОХ ' АМАН за училищата и университетите.
За жалост, само с училищните ми познания (интензивно език, езикова гимназия), бих изкарвала много по-малко пари, отколкото с университетската ми специалност, така че специалността ми е много по-важна.

Понеже някой каза за почивките, че не всеки ходел на толкова почивки.
В моя бранш, особено в Байерн, хората средно ходят веднъж на ски за 5-6 дни (или 2 пъти по 2-3 дни) със семействата си, правят една голяма скъпа почивка ол инклузив - нз дали точно в Ямайка  Laughing, но на сходно скъпа дестинация за около 10 дни (обикновено Пфингстфериен) и изкарват някакви дни в планината на Вандерн - дали нощуват в хотели, дали при приятели спят - това не съм разпитвала. Отделно от това, се замислих за няколко отдела, с които работим заедно или в които съм била/съм и 80% от хората са всяка седмица в друг близък град - Volksfest, Wandern, мачове от Verein-а на децата, посещения в други градове. Масово това. Не един, не двама.
Не съм сигурна дали и на други места е така, защото все пак Бавария има най-високия стандарт.

# 101
  • Мнения: 2 811
За себе си мога да кажа, че се чувствам в свои води в Австрия - хората са спокойни, приветливи, отзивчиви, възпитани. Вероятно има значение самото светоусещане и темперамент на отделния човек за това дали ще се напасне в дадена атмосфера или не. На мен лично ми е много уютно. Въпреки че съм израсла в България ми е чуждо това вечно злословене и клюкарстване или най-малкото натрапване на мнение и непоискани съвети.


Да точно така, индивидуалното общество си има и свои плюсове. Това е зачитането на чуждото лично пространство. Това в България просот го няма като понятие. Но пък хората са по-съпричастни в България и по-дистанцирани в Германия. Точно защото ние сме по-комунални, а те по-индивидуалистично общество.

Всяко нещо си има своите хубави и лоши страни Simple Smile Аз си ценя и двете . Не мисля, че е толкова драстично различно, че да не може българин да се впише. Вече по Азия (Япония , Корея) е много трудно да се впише чужденец.

# 102
  • Мнения: 742
Е ,стига с тази мръсотия.Тук не блести от чистота.Пловдив ,където аз живея ,никога не е бил мръсен град,освен в една друга част...На смятайте София за България.Не искам да обиждам немците,но по мои виждания са много по-големи мърльовци от нас.Само дето след тях има кой да чисти и пак не е чак толкова чисто.Чисто е поселата.В големите градове е същата кочина,каквато е и в София.
Аз лично в Бг,като си изляза от къщата стъпвам на тротоарни плочки.В гетото ли живеете? Каква кал?!И защо в Бг да трябва да си харчиш парите за боклуци?! Ин-лайн търговията е достатъчно добре развита,за да си харчиш парите за същите неща,за които ги харчиш и тук. Да не говорим,че прехвалените марки,някои от тях изобщо не предлагат кой знае  какво качество за разлика от цена.Тук ,като нямаш пари също пазаруваш боклуците на КИК и Алди.Стига с тези крайности за България.Не е само там.

# 103
  • Мнения: 5 462
Е и в България ,ако имаш професия/занаят можеш да водиш приличен живот.Стига да знаеш цената на парите ,да не ламтиш за скъпи вещи и да се контролираш.Имам познзато семейство,които печелят добре,но не чак толкова ,за да си позволят телефоните и редовните хранения по ресторанти.И все се жалват,че не им стигат...Ами как да ви стигат.Може вместо телефон за 1400лв. да си купиш такъв за 500-600,може вместо да си купуваш крем за лице за 40 лв,да си купиш такъв за 10,може да се откажеш от изкуствените мигли и ежеседмичния маникюр...може да си вземеш нещо пък да сготвиш,вместо всеки ден да вечеряш в ресторант.Ама то пък после чинии за миене...маникюра отиде Grinning
Тук е същото.Ако искаш да живееш,като баровец ,а не си,затъваш в дългове ,парите никога не са достатъчни.Да,печели се повече,но и стандартът е много по-висок.Тук няма квартири за по 150 евро...Отоплението с топлата вода ни е около 1000-1200 евро годишно.Вярно,топло ни е зимата,но пък плащаме добри пари за удобството.Детската градина струва 180 евро ,за мен толкова струва,защото е до обяд,след това,ще стане към 300 за целодневна грижа.Данък на куче,данък на кола,такси за телевизия и всякакви още такси и таксички безспир.
 Така че според мен,ако си човек с професия можеш да живееш нормално и тук и там,стига да можеш да си правиш сметката.
Относително е! Все едно да ми кажеш, че ако имаш достатъчно пари можеш да живееш нормално и в Сомалия. Каква е примерно файдата, че караш хубава и скъпа кола, след като пътищата са разбити. Каква е ползата, че имаш хубава къща, но като излезеш навън и газиш в кал? Един добър доход в западна Европа ти осигурява много по- добър живот, от този в Бг. В Бг дори да имаш пари, ще трябва да ги харчиш за боклуци.
Не отричам, че и в Бг живеят хора, просто на тях това им стига и не им пречи мръсотията, корупцията и чалгата. Други пък са непримирими и търсят по- добър стандарт.
Е дай сега като ни пречи мръсотията , корупцията и чалгата .. да вземем де що човек има в тази страна да се изнесем .С това ти мнение хич не съм съгласна .Не си мисли , че тези дето сме си останали в Българя сме някакви непукисти и олигофрени дето им е все тая и се примиряват с всичко лошо ей така ..  ooooh!Даже ми прозвуча малко обидно , че ни смяташ всички останали които  живеем в Б-я за чалгари /във всякакъв смисъл/ . Confused Shocked
Спрете да идеализирате чужбината .И там и тик в Б-я си има и хубави и лоши страни .Писна ми да чета само плюнки за българите в Б-я като за хора идиоти .При това написано от българи .Жалко и пошло е .

Последна редакция: чт, 01 сеп 2016, 12:07 от Markrit

# 104
  • Мнения: 7 519
Никой не казва, който е останал в Бг да се изнася, просто е смешно да се твърди, че в Бг би имал същият стандарт на живот, който би имал в Германия.
Колкото до разбитите пътища и тротоари, ами мога да ви снимам и изобщо не става за цигански квартали. Wink
Мога да ви снимам и разсипаният боклук от контейнерите.

Общи условия

Активация на акаунт