Готвени ястия, които могат да се замразяват

  • 17 995
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • MI
  • Мнения: 11 817
А защо трябва да се замразяват? Не може ли просто да се приберат в хладилника? Ще издържат 3-4 дни, а и зеленчуковите супи може да не се притоплят. При възможност аз винаги избягвам повторно топлене на храната.
Скрит текст:
Също направено на момента и много вкусно - миш-маш, пържени яйца, аз мога да ги ям всеки ден. Спагетите стават за 20 минути максимум.

Ами, авторката попита какво може да се замразява, не дали според нас трябва да го прави... Аз лично замразявам понякога сосове или тестени (лазаня, баница и сие) просто защото съм сготвила прекалено голямо количество,а мразя да ям 2-3 дена едно и също. Така го вадя след 2 седмици например и при правилно размразяване и стопляне си е същото като току що сготвено.  Peace Ясно е, че няма много смисъл да замразиш ориз например, при условие че се приготвя за половин час, но това си е мое мнение.

# 16
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Бобът изобщо не си променя вкусът след замразяване.
Аз замразявам и тесто за паста или самата паста - точа, подреждам листите като редувам стреч фолио и винаги имам прясна паста, която се сварява за 2-3 мин.

Сърмите по празници замразяваме, когато се направят доста.
И да, картофите са ужасни, нещо им става на структурата.

# 17
  • MI
  • Мнения: 11 817
Бобът изобщо не си променя вкусът след замразяване.
Аз замразявам и тесто за паста или самата паста - точа, подреждам листите като редувам стреч фолио и винаги имам прясна паста, която се сварява за 2-3 мин.



Предполагам, че Ева имаше предвид, че сварената паста не може да се замразява, което е вярно. Сурова прясна паста може, както и част от тези на фурна може.

# 18
  • Мнения: 892
Да, това имах предвид, че става за 20 минути горе-долу като сложиш и соса, иначе самата паста се сварява по-бързо. Иначе сурова паста би било добре да се замрази, но аз не мога да правя, така че пред мен не стои този въпрос.

Иначе относно замразяването - ние си замразяваме само зелени подправки с малко сол в малки бурканчета, също може и песто да се замрази, и после само го вадиш и слагаш на прясно приготвени спагети или картофена салата (пресен копър много отива) Също и печени и небелени чушки в пакетчета - стават за много хубава салата.

# 19
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Много хубави стават печени патладжани/тиквички с олио на фурна. От 1кг. патладжан, след като се опече, се пълни една средна кутия от сладолед /около 400 грамова/. Пак разделям с фолио, за да не се размразява наведнъж. После става чудна салата с цедено мляко, майонеза, извара.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
страхотна тема  Heart Eyes
макар и без опит се присъединявам

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 328
Ех, късничко попадам на тази тема! През почивните дни замразих пиле с ориз и зеленчуци - но само 1 порция - за проба. В друга кутия сложих боб яхния, защото нещо този номер със затварянето на горещо ястие във винтов буркан не ми се получи. Като го обръщам с капачката надолу винаги протича и се отказах...
Иначе съм замразявала бульони, печени чушки (като заготовка за чушки с яйца или миш-маш), сос за спагети (и с кайма и спаначен), гарнитура от царевица и грах с копър и масло и малки кюфтенца, вече изпържени (като заготовка за кюфтенца с доматен сос).
Налага ми се да правя подобни експерименти, защото понякога не смогвам да сготвя разнообразно, а щерката се мръщи да яде 2 пъти едно и също (освен ако не е боб или таратор). А като се прибере от училище и види, че "няма нищо за нея" в хладилника, най-много да си изпържи яйца, но пък и това не ми се ще да става прекалено често, та за разнообразие в такива случаи правя backup във фризера. Ще се възползвам от идеите ви  Hug

# 22
  • София
  • Мнения: 15
Здравейте,аз не замразявам нищо защото си мисля,че при такива минусови температури всички витамини ще заминат.Най-много запечатвам още топла храната в буркани с винт и обръщам,слагам в хладилника и издържа поне 1 месец.
Dive при теб може би капачката не е добра или не си ги затворила добре за да не ти се получава.

# 23
  • Мнения: 400
Присъединявам се към мнението на pepa_rp за консервирането на топло ядене в буркани.Едно време като студентка майка ми все така ми консервираше храна.Най- малко 1 седмица издържаха.

# 24
  • Мнения: 2 245
Много полезна темичка и практична за майки с новородени. За съжаление нямам голям опит и не мога да посъветвам много различно от гореспоменатите.

Спомням си, че родителите ми замразяваха нарязани краставички и копър и много лесно и бързо правиха таратор. Някой пробвал ли е да замразява вече готов таратор?

# 25
  • Мнения: X
Ясно е, че няма много смисъл да замразиш ориз например, при условие че се приготвя за половин час, но това си е мое мнение.
Една идея за замразяване на ориз. Обръщате ориза в сгорещената мазнина за няколко минути (с и без зеленчуци, както искате), наливате малко вода (не повече от 1 чаена чаша) и, когато оризът поеме водата, сваляте от котлона. Една част (количеството е по ваше желание) замразявате, другата приготвяте за хапване на момента. Така, когато готвя ориз, правя двойно количество- едната половина е за ядене на момента, а другата е полуфабрикат за фризера. Когато нямам много време, вадя полуфабриката от фризера, добавям горещ бульон или вода и след 10 минути имам готово ядене.

# 26
  • Мнения: 10 068
Сготвен зрял боб, грах,  жълт(зелен) боб, сготвено прясно и кисело зеле спокойно замразявам. Не усещам разлика във вкуса.
Замразявам също и задушено месо, зелеви сарми и кюфтета.
Печени чушки и патладжан също стават.
Супата не ми хареса след размразяване - приготвям я с картоф и фиде, които се разкашкват.

# 27
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Аз не замразявам, но слагам в буркани-супи, боб, леща.. изобщо готвено със сос в момента, в който изключа котлона докато е много горещо наспивам в буркани с винтови капачки, затварям и обръщам с капачката надолу докато изстине-след това в хладилник. Издържат 2-3 седмици. Така винаги имам нещо готвено за децата, а и не се напъваме да изядем някоя супа спешно за да не се развали.
За мен това е по-удачния вариант, с бурканите. Питането ми е може ли извън хладилника?   
Или за извън хладилника- изстинала манджа, да се налее по буркани и да се кипнат.

# 28
  • Мнения: 10 068
Питането ми е може ли извън хладилника?  
Или за извън хладилника- изстинала манджа, да се налее по буркани и да се кипнат.
За извън хладилника трябва да си сигурна, че добре са затворени бурканите.
Аз никога не съм сигурна, че добре ги затварям и затова прилагам втория вариант. Изстинала манджа
в бурканчета и после, за по-бързо, стерилизирам в тенджера под налягане. Става за много кратко време.

# 29
  • София
  • Мнения: 634
Аз имам една книжка "Домашно замразяване на хранителни продукти" - от  Надя Димитрова Тодорова- Пери, издателство "Петър Берон", 1991 год. В нея освен начина на замразяване на зеленчуци, плодове, меса, хлебни, риба, млечни продукти, има и близо сто страници как и какви домашно приготвени ястия се замразяват във фризер, или камера на хладилник. Потърси я тази книжка - много е добра.
А на първо време, ако имаш въпрос за замразяването на някоя сготвена храна, или пък на продукт, пиши. Аз ще проверя дали има инфо в книжката.

Общи условия

Активация на акаунт