Каква работа за млад човек с предстоящ ТЕЛК

  • 3 924
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 17 409
Първо, брат ти е адекватен, и способен да взема решения сам.
Второ, не е  важно какво ти искаш,  желанията и възможностите на пациента, съобразно функционалния капацитет са определящи.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Пише на решението дали е с право на работа.Аз съм с телк с право на работа.Трябва да избягвам тежък физически труд и химии.За сега вече 2-ра година ме оставиха на работа,но честно само при мисълта да си търся нова ме обхваща страх.
vaflichka отстоявайте си позициите.Има вече организации,които БИ трябвало да ни защитават.
Скоро при нас съкращаваха персонала и се бях притеснила.Говорих с член от комисията на Телка,каза че трудно разрешавали да се съкрати работник с Телк.Но сме в България все пак ...

# 17
  • Мнения: 6 998
Вафличка, брат ти има ли фейсбук профил?
Ако има - във фейсбук има една група за фрийлансъри и там съм виждала обяви за качване на стоки в онлайн магазин. - https://www.facebook.com/groups/greelance.bg/
Не казваш какъв учител е бил? Може би да се включи към някоя онлайн платформа и да предоставя уроци? Не е нужно да са по български и математика, те търсят по всякакви предмети. Макар че всъщност не знам дали е платено това. newsm78

# 18
  • Мнения: 8 828
Първо, брат ти е адекватен, и способен да взема решения сам.
Второ, не е  важно какво ти искаш,  желанията и възможностите на пациента, съобразно функционалния капацитет са определящи.

Принципно си права напълно, но мисля, че Вафличка просто иска да му помогне с идеи, даже конкретни предложения, защото ще има нужда със сигурност.
Що се отнася до това, че е адекватен....да, адекватен е, но бъди сигурна, че е объркан. Когато преживееш нещо такова, шокът е голям и наистина ти е трудно да се опомниш и да бъдеш максимално креативен. Още повече този човек ще трябва изцяло да промени работната си среда, тъй като не може вече да се върне на предишната си работа. Ако има и деца, за които продължава да носи отговорност, е още по-трудно.
Като знам какво е положението у нас на болните, хм.....виждам го след 2-3 години пак на работа, без да се съобразява с условието тя да отговаря на новото му здравословно състояние. Стига да успее да се възстанови до такава степен. Стискам му палци! Peace

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 4 067
Първо, брат ти е адекватен, и способен да взема решения сам.
Второ, не е  важно какво ти искаш,  желанията и възможностите на пациента, съобразно функционалния капацитет са определящи.

Този пост не го разбирам - изглежда ми като обвинение. Не виждам с какво го заслужих. Не моля за пари в този форум както правят много хора, помолих за идеи от хора, които са попадали в подобна ситуация или имат близки в подобна ситуация. Надявам се поне да ви е ясно, че подобно състояние е доста сериозно и въпреки очевидното възстановяване до известна степен има доста висок риск,а живота след това се променя коренно. Честно казано аз съм на принципа, че ако не помогна не се намесвам и не преча, препоръчвам да направите същото. Лек ден.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 4 067
Друг въпрос - ако бъде освободен от работа и има решение на ТЕЛК за инвалидност кой плаща здравните осигуровки в бъдеще? Лицето с ТЕЛК или се заплащат от държавата?

# 21
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Мисля,че здравните си ги плащаме ние.Иначе сме освободени от някои данъци,но за сега аз само за 6 месеца успях да си ги взема,другите ми ги прибира работодателя Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 5 825
Много, много се извинявам,че нахълтвам в темата, но исках да попитам, за да не отварям нова тема - до края на живота ли им е забранено на получилите инфаркт да вдигат тежко. Освен пенсия , имат ли право на някакви други помощи, които да не са парични. Майка ми получи инфаркт преди 2 седмици, на 47 г е.  Sad Тя е фармацевт и след като се възстанови предполагам, че ще продължи да си работи същото. Но и е много неприятно, че няма да може да вдига,гушка и да се занимава като цяло пълноценно с внучето си. В крайна сметка това са бели кахъри де, най-важното е да се оправи напълно, но исках да уточня защо питах за тежкото.  Embarassed

Във вашия случай според мен нека след като мине комисията да иде в бюрото по труда да видят какво могат да му предложат от там, а после ще мислите какво друго може да се направи.
 

Никакви помощи не дават. Само 20 лв социална интеграция и това е. А на следващия ТЕЛК веднага ти свалят процентите, тоест намалят ти пенсията, ако не представиш медицински документи, че състоянието ти се е влошило, а най-добре да добавиш от какви още болести си се разболял. То наистина се влошава и се доразболяваш, защото страничните ефекти на лекарствата ни скапват допълнително, но наглостта на комисиите е пословична. За нелечими прогресиращи заболявания намалят проценти и оттам пенсията, да не говорим за друго. Трябва наистина нвещо да се намери да се работи, но пък е много трудно, като разберат, че си болен, никой не те иска. Ако скриеш, пак лошо. Изобщо....разболееш ли се в Бг, все едно, че си умрял. даже по-лошо Sad

   Здравите хора не можем да си намерим работа какво остава за болните. Щом работодателят чуе, че имаш някаква болест, веднага те отрязва с много хубави думи. Това е да се живее в България. Като си болен, означава, че си умрял вече. Никой не те иска никъде вече.

# 23
  • Мнения: 19 139
Друг въпрос - ако бъде освободен от работа и има решение на ТЕЛК за инвалидност кой плаща здравните осигуровки в бъдеще? Лицето с ТЕЛК или се заплащат от държавата?

Ако е с ТЕЛК и получава пенсия, здравните осигуровки се внасят от републиканския бюджет и ако е работещ, има данъчни облекчения. Ако не получава пенсия, не съм сигурна как стои въпросът с осигуровките, но ще се опитам да проверя.

# 24
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 721
Не могат да го уволнят по никакъв начин и не бива да прави глупост да напуска сам, че иначе лошо. Здравните осигуровки се плащат от бюджета, освободен е от ДОД също, полагат му се и 6 дни допълнителна отпуска към годишната.  Никой не наема хора с телк решение. Това е истината. За подробности ако искаш, пиши ми на лични.

# 25
  • Мнения: 19 139
Не могат да го уволнят по никакъв начин и не бива да прави глупост да напуска сам, че иначе лошо. Здравните осигуровки се плащат от бюджета, освободен е от ДОД също, полагат му се и 6 дни допълнителна отпуска към годишната.  Никой не наема хора с телк решение. Това е истината. За подробности ако искаш, пиши ми на лични.

Да, и аз щях да кажа в никакъв случай да не се съгласява да напуска сам или по взаимно съгласие работа, особено преди да е трудоустроен. Дори и работодателят да го убеждава, че така трябва.

# 26
  • Мнения: 8 828
А как да си изпълнява задълженията, как да работи, като не може да върши физически труд и то толкова скоро? Доколкото разбрах е работил на бензиностанция физическа работа. Работодателят е длъжен да го трудоустрои, но зависи дали изобщо има позиция, която да му предложи. Ако няма такава, какво да му предложи? Те си имат и вратички разни, закрива длъжността и готово, отиваш на бюрото по труда, после увисваш. Правилно са се ориентирали към търсене на нова работа, но ще е на хонорар и от къщи, иначе забрави.....Преди да го трудоустроят, едва ли ще остане висящ, сега много дълго ще е в болнични, през това време има надежда да мине и през ТЕЛК-а. Мъките вече започват..... Sad

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 4 067
А как да си изпълнява задълженията, как да работи, като не може да върши физически труд и то толкова скоро? Доколкото разбрах е работил на бензиностанция физическа работа. Работодателят е длъжен да го трудоустрои, но зависи дали изобщо има позиция, която да му предложи. Ако няма такава, какво да му предложи? Те си имат и вратички разни, закрива длъжността и готово, отиваш на бюрото по труда, после увисваш. Правилно са се ориентирали към търсене на нова работа, но ще е на хонорар и от къщи, иначе забрави.....Преди да го трудоустроят, едва ли ще остане висящ, сега много дълго ще е в болнични, през това време има надежда да мине и през ТЕЛК-а. Мъките вече започват..... Sad

Наближават 6 месеца вече и затова мисля за бъдещето. Възможно ли е да бъде съкратен от работодател, а не да напуска сам след ТЕЛК с цел да получава и обезщетение за безработица няколко месеца? Не намирам никаква информация по въпроса.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Няма да напуска сам,това ти обясняват момичетата.Ако се разберат с работодателя и той е съгласен да го съкратят разписва документите и толкоз.Само да гледа добре какво разписва.

# 29
  • Мнения: 6
Аз същи имам ТЕЛК, но работодателят ми не знае. При кандидатстване на нова работа как ще разберат, че имаш ТЕЛК?

Общи условия

Активация на акаунт