Проходилка и/или бънджи за тежко бебе

  • 2 436
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 187
Здравейте,
Все още се колебая дали да купувам/вземам от приятелка такова чудо - проходилка или бънджи. Принципно вероятн оможе и да ми е от полза, но проблемът е, че бебето ми е малко тежичко за възрастта си. В момента на почти 6 м. е почти 10 кг. Когато гледах информация за проходилки, масово са до 13 кг, вероятно и бънджитата са с такива ограничения на тежестта. Не вярвам (а и се надявам) скоро да ги стигне тези килограми, но ми е малко под въпрос дали е уместно да я оставям да се провисва отвреме-навреме на такова нещо с цялата си голяма тежест. Ще се посъветвам и с педиатърката, и с ортопед по въпроса, но бих искала да чуя мнение и на други майки, имали същия случай като мен.
Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 11 747
И двете съоръжения се отричат в последните години, не само за тежки, а за всякакви бебета. Дори съм срещала информация, че във Франция и Канада са забранени за продажба проходилки. Не съм проверявала дали това е точно така. Носят доста рискове - натоварва се гърба, привикват към неправилна стойка, впоследствие ходене на пръсти, което после се влачи с години. И това е доста дискутирано, дали всъщност заради проходилките го правят това ходене на пръсти, но много деца го правят и на по 3г все още ходят на пръсти изцяло. Също забавяне на прохождането. Щом имаш колебания и предвид, колко спорна е употребата на тези вещи, по- добре прескочи ги. Децата наистина не се нуждаят от тях, хем спестете малко пари и не си задръствайте жилището с бебешки вещи.

# 2
  • Мнения: 442
Здравейте! Това, което и аз знам е, че се подкрепя естественото развитие на детето и трябва да бъде оставяно да се учи и справя само. Така процедирам и с моя син. Не сме ползвали проходилки и бънджи. Тъй като ходехме на прегледи при добър специалист, свързани с двигателното развитие на малкия, той ни напътстваше и беше категоричен да не използваме тези приспособления. Разбира се, всеки родител сам преценява и решава кое е най– добро за детето му. Дано съм била полезна.

# 3
  • София
  • Мнения: 983

Синът ми ползва бънджи (мисля до 13 кг беше) от 7 до края на 8 месец и после му стана скучно и започна да се надига да ходи; дъщеря ми я сложихме на 7+ мес, скача си, сега е на 8 мес и подозирам,че скоро и на нея ще омръзне. Давали сме го на други деца и част от тях категорично отказват да седят в него,както моите деца пък пищят,когато съм пробвала да ги сложа в проходилка. Та може би трябва да се пробва newsm78.
Лично аз съм против проходилките,но бънджито ми свърши страхотна работа,защото ръцете ми са слаби и нямам сила да ги държа докато подскачат по цял ден Laughing

# 4
  • София
  • Мнения: 195
И с двете деца ползвах и бънджи, и проходилка, но проходилката само колкото да отида до тоалетна или да свърша нещо неотложно до 5-10 минути, а бънджито, за да си подскача по 15-тина мин., когато ми омалеят ръцете и ако спре не ги оставях да седят вътре. Но много ги карах да клякат, стават и т.н.

# 5
  • Мнения: 921
Не бих ви препоръчала да купувате на детето нито едно от двете.  Оставете го само да се изправи и проходи. В човешката еволюция оция, пълзенето се случва преди ходенето.  Така детето се научава как да се изправя само,  как да стане като падне,закрепва. Да не говорим че е абсурдно да се натоварва така гръбначния стълб на 6 месечно бебе.  Всеки сам решава кое е най-доброто за детето си, но щом си пуснала запитване, давам своето мнение.  Препоръчвам статията на доц. Чавдаров '' Как да не пречим на кърмачето''.

# 6
  • Мнения: 67
В Германия живеем и тук нашия педи ни каза преди 8м да не го слагаме да сяда пък камо ли за проходилки. Щерката не съм я слагала в проходилки и подобни, почна да сяда на 7м сама и тръгна да ходи на 11м. Може би защото беше по време на отпуска и 1м бяхме при роднини и все имаше някой да се занимава с нея. Малкия сега е на 10м, той също на 6м беше 10кг, сега е 12. Аз не исках проходилка но миналия месец свекърите му купиха... сега се чудя на къде да го бутам, малкия отказва да седи там повече от 2мин. Иска да ходи- държа го за ръце и така. Като ме заболи кръста го оставям да поседи малко ако успее да се заиграе, но много много не иска- предпочита да ходи  Rolling Eyes
Имам позната малкия си го сложи на 4м в проходилка, казах и че е рано каза ми 'детето си е мое аз решавам'. Етървата и тя вика да стане на 4-5 и му е достатъчно. Това са момичета, които слушат свекърви и баби и само тормозят децата  #2gunfire

# 7
  • Мнения: 187
Здравейте,
Благодаря ви за коментарите. Вероятно е било нужно да доуточня, че не планирам сега да я слагам в бънджи или проходилка (ако реша да купя такова нещо), а по-късно, когато вече може да седи стабилно, още повече, че и малко по-слабо подвижна е може би заради килцата. Знам, че не се препоръчват, идеята ми да ги ползвам е точно това, което serrendipity описва - за малко, докато успея да свърша нещо, а тя междувременно да се движи, без да я мисля. Дори не съм гледала подробно какво се предлага на пазара, засега само проучвам възможностите спрямо особеностите на детето.
Та за ползите и вредите от тези неща е ясно, че трябва да се насоча към по-общите теми.
Моля ви за мнения по въпроса ми за килограмите (абстрахираме се от това колко е полезно или вредно в средностатистическия случай).

# 8
  • Мнения: 67
Ако кърмиш няма от какво да се притесняваш. Някои деца наддават повече други по малко. И да е по едро бебе като проходи ще се оправи. Предполагам сте говорили с педи, той/тя ако смята че е добре няма какво да се притесняваш. Казах по нагоре моя е на 10м 12к. Дъщеря ми пък на 1г беше 9кг. До дете си е

# 9
  • София
  • Мнения: 983
за килограмите (съответно натоварването на ставите) само ортопед може да те консултира, но така или иначе никой не слага дете в бънджи,примерно,без консултация PeaceАко на своя глава си решиш нещо или искаш да прочетеш тук:да,ОК, слагай го-си е твой избор и цялата ти тема се обезмисля.

Общи условия

Активация на акаунт