Зима на вратата чука, Августинче в креватче гука

  • 31 630
  • 737
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 135
Янна, в София положението с яслите е критично... И доста се различават нещата от останалите градове като система за кандидатстване. Имам опит с по-голямото ми дете, не беше прието и се наложи да го запиша в частна ясла, защото трябваше да се върна на работа след като навърши една годинка... За такива малки деца има много малко места. С градините нещата са малко по-добре, но с яслите направо е плачевно... Примерно в нашия квартал има само три ясли, и само в една от тях приемаха 25 деца, в останалите - по-малко. Смятай дали за цял един квартал тези места са достатъчно! Гледат се точки за месторабота, за местоживеене и какво ли още не, разиграват се томболи за деца с еднакъв бал... деца с по-малко от 8.2 точки не стигат дори до томбола и нямат никакъв шанс. Поне когато ние участвахме в класирането беше така. Има една разпространена шега за това - че е по-лесно да кандидатстваш за университет и да те приемат, отколкото за ясла... Разгледай сайта https://kg.sofia.bg/isodz/  Ще придобиеш някаква представа какво те чака..... 

Иначе - да, и малкия ще се опитам да го запиша на ясла, но отсега знам, че едва ли ще се класира за държавна. Свободните места се обявяват през февруари, а самото класиране е през месец май. Тръгването на ясла е от септември. Мисля обаче, че системата те пуска да направиш профил на детето, но не ти позволява да подреждаш желания преди да навърши 10 месеца.

# 706
  • Мнения: X
Someday каква ти е количката? От това, което се вижда, подозирам, че е като моята. И твоят Мартинчо е голям сладур!

# 707
  • Мнения: 135
Мерси, НадяSimple Smile Количката е Chipolino Vip, тя ни е наследство от каката  Grinning  Твоята такава ли е? Аз съм доволна, защото е много лека и маневрена, само кошът за багаж не ми харесва, защото е много малък и не събира почти нищо. Нищо по нея не се е повреждало и чупило, само по гумите може да се познае че доста разходки е видяла  Grinning  Може още деца да отгледа  Sunglasses Но ще са на някой друг, аз приключих с моя принос за човечеството  Laughing

# 708
  • Мнения: 992
mgpd, раждането ти с цезарево е било точно както трябва да бъде. В МД са много добри, проблемът е точно в конвейера и в пълната липса на условия. Кой доктор ще ти клечи в краката повече от три часа за естествено раждане (!!!) и ще те окуражава, докато две акушерки те държат, а после ще се изсипят един куп лекари за прегледите на бебето в самата родилна зала, ако чакат още 20 жени да раждат...Аз сериозно се замислям да почна да помагам като доброволен консултант, а ако раждам пак ще си го запиша изцяло. Вярно е това за плацентата, в моя план пишеше половин час, но я отрязаха по-рано заради загубата на кръв.
Още един прекрасен синеочко си имаме в групата  Heart Eyes  Heart Eyes
Положението с яслите е катастрофално Sad Аз мисля за Монтесори Simple Smile Някой друг да се интересува?
Между другото, една приятелка украинка с бебе на 5 месеца ми разказва за педагогическото захранване, като ми остане време ще попреведа, пратила ми е и материали, но всичко е на руски.
И днес с Виолета се кърмим като в родилното  Shocked Събуди се колкото да хапне, да изстреля два залпа & заспа върху мен. Елхичката много я разсейва и ми помага да я оригвам върху мен  Simple Smile
Днес я намерих почти обърната върху гимнастиката, почнахме някакви опити, но сме далеч, само играчки си взимаме и ги ядем.

# 709
  • Мнения: 2 173
Someday, много благодаря за отговора, аз профил в системата си направих вече, точно се чудех кога е добре да се засилвам, за да не изпусна някой срок, защото знам, че е кошмар. Аз съм в центъра на София и се чудя накъде... с частните също бих проучила въпроса.

# 710
  • Мнения: 992
Янна, аз съм учила в София и всичките ми колежки от университета са с бебета, повечето на по 2-3 години, ще разпитам Simple Smile
someday, ще чакаме съвети като от по-опитна Simple Smile

# 711
  • Мнения: 992
И както сме на тодлър вълна, трикове от много любимия ми сайт
http://www.maikomila.bg/18-трика-с-които-да-си-улесните-живота/

# 712
  • Мнения: 135
В центъра май също не е много добро положението с местата, защото много хора, които работят в центъра предпочитат да водят децата си в ясла близо до местоработата им. Просто виж за къде бихте имали най-голям шанс от местата, които предпочиташ. Къде са обявили най-много места, къде кандидатстват по-малко деца с предимство и т.н. По-натам ако видиш че нещата отиват към частна ясла, мога на лични да ти разкажа за нашата, аз съм много доволна, и не е далече от центъра.

# 713
  • Мнения: 135
Allistra, вие в България ли ще се връщате като дойде време за ясла?  Simple Smile

# 714
  • Мнения: 353
Интересувате се от ясла защото мислите да се връщате по-рано на работа ли? Аз мисля 2 години поне да си го гледам и ми се струва, че е рано още да гледам за ясла. Или греша?

# 715
  • Мнения: X
Мерси, НадяSimple Smile Количката е Chipolino Vip, тя ни е наследство от каката  Grinning  Твоята такава ли е?
Да, правилно съм я познала. Моята е сиво с лилаво - любимите ми цветове  Grinning
Доволна съм от нея. При свекърите имаме Кенгуро Скорпио, по-лесна ми е за управление, но ми е наследство от сестра ми  и коша е избреднял.
Аз съм от по-малък град и тук записванито за ясла и градина не е такава мъка.
До сега см получила имейлите само на Алистра и  Линуша.

# 716
  • Мнения: 992
И аз ще си я гледам сама, нямам други добри варианти, а след две години нямам идея къде ще сме. Има някаква вероятност и за БГ, но гледам да не се навивам от сега и да не забравя съвсем българския, че в работата ми използвам и други езици и е пълна каша. Вече почнах да се образовам по темата за дву- и триезичието при децата...

# 717
  • Мнения: 135
Амели, аз лично, както беше и с другото ми дете, ще се връщам на работа преди навършени 2 год. Много са факторите, за да взема това решение. Освен, че ме притискат от работа да се връщам, на нас няма да са ни достатъчни тези 340 лв през втората година от майчинството. Има и много други причини, като цяло съм за ранното тръгване на ясла. Много зависи обаче от детенцето, не за всяко дете ще бъде добре да тръгне толкова рано. То и аз хубаво си правя планове, ама ще видим моят човек дали ще е готов за ясла малко след годинката. Пък и ако не го приемат, пак трябва да се дават пари за частна  Sad

# 718
  • Мнения: X
На мен ми се иска да я гледам вкъщи поне до тригодишна. Но сигурно ще се наложи да тръгне на две. Няма да можем да се оправяме с една заплата.

# 719
  • Габрово
  • Мнения: 478
Аз баткото го гледах вкъщи до тригодишен по принуда(тогава ни поставиха диагнозата аутизъм)  и сега ми се  иска и малката да я гледам до към три години ама най-вероятно ще я пусна на ясла на 2 год.

Общи условия

Активация на акаунт