За веганите и тяхното веганство

  • 4 660
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 163
“Веган съм не защото смятам, че превъзхождам другите, а защото не мисля, че ги превъзхождам.”

"Не може да има мир между хора, които носят в сърцето си наслада от убийството на други живи същества."

Няколко поредни теми от Клюкарника показват, че много форумни потребители нямат представа какво точно мотивира хората да станат и останат вегани. И понеже непознатото обикновено плаши, целта на тази тема е да даде яснота за веганството като явление, за веганите като хора и за веганизма като ценностна система и начин на живот.

Какво всъщност е веганизъм?
Веганизмът е начин на живот, основан на морална система, според която всички същества имат равни права на достоен живот, добруване и щастие.
От гледна точна на храненето, веганизмът е стриктно вегетарианство, изключващо всякакви стоки от животински произход.
Веганите също така отказват да финансират производството на всички видове продукти, предполагащи ползването на животни: дрехи, аксесоари, забавни програми, състезания и увеселителни паркове.

Какво кара хората да станат вегани?
Има три основни причини, поради които хората стават вегани:
* Етика: от съчувствие към животните
* Екология: за опазване на околната среда
* Диететика: поради здравословни съображения

Какво ядат и какво не ядат веганите?


Веганите не ядат никакви животински продукти (месо, карантия, желатин, животински бульон, мляко, млечни, риба, хайвер, морски дарове, яйца, мед хранителни бои от животински произход и пр.).

Защо повечето вегани не ползват дрехи и аксесоари от животински произход?
Защото подобни стоки са произведени от суровини, взети насила от други живи същества. На принципа, на който за всеки нормален човек е ужасяваща идеята за хитлеристките лампи от човешка кожа, така за веганите е ужасяваща идеята да носят дрехи, обувки и аксесоари направени от нечия кожа, козина (вкл. вълна) и пера. Особено при наличието на толкова много алтернативни материали, които не предполагат насилие и експлоатация на живи същества.

Защо веганите не ходят в зоопарк, на цирк и на състезания с животни?
Веганите гледат на зоопарка като на затвор за животните. В цирка се използват животни, които са заставени против волята си да изпълняват трикове за забавление на хора. При състезания животните са подлагани на огромни стрес и физическо натоварване. Според веганската морална система, всичко това е експлоатация и насилие.

Какво мотивира хората да останат вегани?
Веднъж осъзнали реалността за начина, по който се създават, отглеждат, експлоатират и убиват милиарди животни, веганите изключително трудно могат да се върнат към потребяването на животински продукти.
Освен това на днешно време е много лесно да си веган заради огромния избор на лесно достъпни растителни храни, дрехи и аксесоари.

Каква е разликата между веган, веган-активист и “войнстващ” веган?
Ето пример, илюстриран с помощта на три уебсайта:
Веган
Веган-активист
Войнстващ веган
Има разлика в подхода, нали?

Къде мога да видя съвременни данни и документални кадри?
Веган активисти като Bite Size Vegan, Compassion Cult, The Vegan Soldier, 269 Life и др. почти ежедневно публикуват документални кадри от държави на всеки континент.

Има ли законови норми, които противоречат на експлоатацията и насилствено причиняваната смърт на животни за човешка консумация, удоволствие и забавление?
В много страни такива закони съществуват, но са писани от хора, чиито морални и етични устои са пречупени през призмите на видовизма и карнизма. Има прависти, които се борят за промяна в законите така, че те да са обективни и справедливи за всички живи същества, напр. Гари Франсиони.

Често задавани въпроси
В тази група съм вписала въпроси, които са били задавани от потребители в различни теми на форума.
Скрит текст:
1. Веганите не страдат ли от недостиг на протеин? Всяко растение съдържа белтъчини, но най-добрите източници са бобовите и зеленолистните. За справка, погледнете мускулатурата на мъжко кенгуру или кон. При хранене основно с цели растителни продукти, което дава оптималното количество калории, веганите получават достатъчно белтъчини.

2. Веганите не пият ли непрекъснато разни добавки? Единствената хранителна добавка, която веганите трябва да приемат, е вит. В12. Останалите са въпрос на личен избор и трябва да се съобразят със здравословното състояние и общия начин на хранене на човека.

3. По колко вит. В12 трябва да приема един веган? Скоростта, с която се изчерпват запасите от В12 зависи от много фактори, един от които е стреса. В общият случай, суплементирането с една или две таблетки от 5000 микрограма метилкобаламин седмично са напълно достатъчни. Имайте предвид обаче, че и ядящите месо са податливи на недостиг на В12. Добитъкът - също. В условията на постоянен стрес, при които се раждат, растат и живеят, кравите получават инжекции с В12 много по-често, отколкото предполагате. Във фуража се добавят и други витамини от В групата, и вит. Е, и вит. А, и вит. D (който няма как да бъде произведен при положение, че повечето добитък не вижда слънце).

4. Защо веганите изпитват необходимост да говорят за веганизма? Да предположим, че ставате свидетел на това как съседът ви  удря с чук по главата немската си овчарка. Кучето, зашеметено, пада на земята, но е все още живо. Съседът ви хваща животното, вдига го и го закача надолу с главата, след което му срязва вратната артерия. Кръвта шурти, кучето вие и се мята. Как ще постъпите? Дали ще си стоите удома и ще наблюдавате безучастно и спокойно или ще имате нужда да се обадите на полицията или да се намесите? Дали ще забравите станалото или ще говорите за него с другите съседи, с роднини, приятели, познати и колеги? Дали ще създадете нова тема в bg-mamma? Или ще отидете да помогнете за одиране на кучето, за набучването му на шиш и за изяждането на чевермето от кучешко месо? Или друга ситуация: знаете, че съседите ви въртят бизнес, като отглеждат котки, за да ги продават на виетнамски ресторант. В него по традиция в началото на месеца  мъжете ядат котешко, а в края - кучешко месо. Как ще постъпите в този случай? Веганите изпитват необходимост да говорят за веганизма, защото прасето, кравата, пилето, сьомгата, котката, акулата и кучето имат еднакви права на достоен живот, добруване и щастие. Отделно на ръка е, че често веганите биват провокирани да защитават тезите си.

5. А нима не е мое лично право да избирам какво да ям? “Какво” - да. “Кого” - не. Приемане яденето на животински продукти за “личен избор” не взима под внимание факта, че животните предпочитат да живеят. Садизмът, убийството, изнасилването, насилието над деца и жестокостта към животните са аморални прояви, а не ”личен избор”, защото предполагат причиняване на незаслужени болка и страдание върху друго живо същество. Логиката "Ще ям бекон и ще нося кожени панталони, защото имам право на избор" е същата, която ражда довода “Ще изтезавам деца/ще смилам жена си от бой/ще платя на наемен убиец да сложи бомба под колата на конкурента ми, понеже това е мой избор и имам право на такъв, понеже съм свободен човек”. Макар да имаме правото да вярваме в каквото пожелаем, нямаме правото да се отнасяме към по-слабите както си пожелаем. Ако вярваме в превъзходството на човека, трябва да приемем, че заедно с това превъзходство идва и по-голямата отговорност за грижа и защита на по-слабите. Когато някой човек наранява някого и/или отнема нечий живот, останалите хора имат пълното право да търсят отговорност от престъпника. Другият аспект на този проблем се крие във факта, че т. нар. "личен избор" за ползване на животински продукти всъщност е резултат от многогодишна индоктринация, реклами и предаване на навици.

6. Хората са яли месо в продължение на хилядолетия. Сега ли пък ще променяме това? Подобен аргумент е бил издиган в полза и на други неща, които са били утвърдени като практика, традиции или социални норми. Човекоядството; избиването на американските индианци; робството; гладиаторските борби; ловът на вещици; кръстоносните походи; Инквизицията; расизма и апартейда; хитлеризма; бинтоването на момичешките стъпала, за да останат малки; женското обрязване; схващането, че Земята е център на Вселената… Със социално-културния напредък се развиват традициите ни, увеличават се знанията ни, разраства се обхвата на ценостната ни система. Къде щяхме да бъдем днес, ако бяхме отказали да разширим сферата на хуманността си и към хората с друг цвят на кожата? А на онова време подобно разбиране за равенство на расите е било считано не просто за абсурдно и смешно, но за наказуемо.

7. На Земята хомо сапиенс е най-висшето същество/“венец на Творението”. Нима в такъв случай човекът няма право да се разпорежда със света и населяващите го организми? За да се даде отговор на този въпрос, най-напред трябва да се уточни по какъв критерий се определят параметрите за “най-висше същество” и “венец на Творението”. Препоръчвам филма Superior Human?, който може да се гледа в YouTube.
 
8. Не е ли по-полезно да се ядат животински продукти вместо растения, пълни с пестициди, хербициди и инсектициди? Всъщност е точно обратното. Дори да консумирате редовно растения, които са били обработвани с химикали, в тялото ви пак ще постъпват по-малко токсини, отколкото ако ядете животински продукти. Защо е така? Защото в съответствие със законите за био натрупването и био увеличението, колкото по-нагоре в хранителната верига е организмът, толкова повече токсини се натрупват в него. Къде се отлага най-голямо количество от тези токсини? В мастната тъкан на животните. Това означава, че най-високо токсични са високомазните животински продукти. Нещо повече: те се отделят и в млякото (вкл. на майката-кърмачка).

9. Аз застъпвам идеята за консумацията на продукти от пасищни животни, които са били убити хуманно. Какво лошо има в това? Дори да са живяли на пасище, животните, убити за човешка консумация не са искали да умират. Нещо повече: няма хуманно убийство при клането на добитък. Единственото хуманно убийство на животни е евтаназията. Тя е скъпа и времеемка процедура. Прилага се от ветеринар върху домашни любимци, които са в много тежко здравословно състояние. Евтаназията предполага употребата на медикамент, чието приложение при индустриалното животновъдство е неприложимо. Едно, че такава практика би отнела много време и пари. И второ, употребата на подобен химикал би направила месото негодно за човешка консумация. Отделно на ръка е, че отглеждането на пасищни животни е нецелесъобразно от екологична гледна точка. Те имат нужда от много повече територия, за да се изхранват, а пасищните крави произвеждат 4 пъти повече метан, отколкото тези, хранени със зърно.

10. А не са ли всички истории за жестокост към животните все от ферми в Северна Америка? При нас, в Европа законите са други и подобни изверги няма. Правилата и практиката за зашеметяване и колене на добитъка са едни и същи както в Северна Америка, така и в Европа, и в Австралия, и т.н. Веган активисти като Bite Size Vegan, Compassion Cult, The Vegan Soldier, 269 Life и др. почти ежедневно публикуват документални кадри от различни точки на света.

11. Щом веганите претендират за еко осъзнатост, защо не отглеждат сами продукцията, която консумират? Така, както е нереалистично да се очаква от застъпниците на палео храненето да се върнат да живеят като палео хора, така е нереалистично да се очаква от веганите да напуснат работа и да се преместят на село или да отглеждат всичките си храни в саксии на балкона. В края на краищата повечето вегани имат успешна професионална кариера, чрез която допринасят за развитието и напредъка на обществото и/или околната среда. Със сигурност е най-добре да се консумира сезонна, био растителна храна но всеки веган продукт е с в пъти по-малък екологичен отпечатък, отколкото кило телешко, свинско, птиче или рибешко месо.

12. На мен пък ми се струва, че тези филми с измъчвани фермерски животни са само веганска пропаганда. Не е ли така? Документалните кадри, заснети най-често от веган активисти под прикритие, са съвсем реални и отразяват ежедневието на животновъдната индустрия. Пропагандата предполага да бъдат наемани актьори, да се подбира терен, да има сценарий и декори. Каква е вероятността крава, получила 3 удара със зашеметяващо оръжие, след което да й е прерязано гърлото, да е актриса?

13. Ами бубулечките, които биват избити при производството на спелта за веганска вечеря и памук за веганска тениска? Разликата между добитъка, отглеждан за човешка консумация (като храна, палта, вълнени пуловери или за кожени седалки) и бубулечките, пострадали при отглеждането на растителни култури е огромна. Първо и най-вече едните биват нарочно и насилствено зачевани, отглеждани в неестествени условия, хранени с неестествена за тях храна и масово убивани за удоволствието на хората. Докато другите по стечение на обстоятелствата са попаднали на грешното място в грешния момент. Никой не е отишъл нарочно да жъне в точно определен час от деня, когато по житните класове има най-много калинки. И второ, говорим за различни класове животни. Едните са гръбначни, със сложна нервна система. Вторите са безгръбначни с проста нервна система. Като следствие от тези чисто биологични различия има огромна разлика и в интелекта, и в осъзнатостта, и в наличието на морал при двата класа животни.

14. А защо на веганите не им е мъчно, че нараняват и убиват растенията? От биологична гледна точка растенията са устроени по съвсем различен начин от гръбначните животни. Растението няма нервна система, която да обуславя наличието на интелект, емоции и способността за изпитване на болка. Освен това, за растенията това някой да ги изяде е част от стратегията за оцеляване и разпространяване на вида. Докато при животните случаят е точно обратният: краят на живота може да е и край на вида.

15. Веган ли са растенията, отгледани с оборски тор? Веган са, естествено. Защото ползването на торта не предполага експлоатация и не води до убиване на животното. Кравата може да е домашен любимец и пак ще произвежда тор. Разбира се, най-добре ще бъде да се компостира, защото ползването на оборски тор е свързано с риск от зарази.

16. А какво ще стане с милиардите селскостопански животни, ако всички хора утре станат вегани? Първо, практически е невъзможно всички хора изведнъж да станат вегани. Преминаването към веганизъм обикновено става плавно. Сиреч, чисто реалистично погледнато няма как добитъкът, които се отглежда в днешно време, да бъде освободен изведнъж. И второ, икономическият закон за връзката между търсене и предлагане гарантира, че плавното нарастване броя на веганите би довело до плавно намаляване броя на животните, отглеждани за човешко потребление под формата на храна, дрехи, обувки, аксесоари и забавление.

17. Как веганите възнамеряват да убедят хищниците (лъвове, делфини, вълци, акули и пр.) да не ядат месо? Отговорът е прост: никой не възнамерява подобно нещо. Истинските хищници сами, със зъби и нокти улавят плячката си и са устроени да оцеляват чрез консумация на месо и субпродукти. Нещо повече: тези животни заемат критични позиции в екосистемата. Еко- ориентираните и грамотни вегани са напълно наясно с този факт.

18. А хищниците в зоопарка с какво ще ги храните? Една от целите на веганизма е ликвидирането на зоологическите градини. Това премахва нуждата от отглеждане на добитък за изхранване на хищниците в зоопаркове.

19. Не разбирате ли, че аз съм като лъвовете и вълците - обичам месо и без него не мога да живея? Лъвовете и вълците са хищници по природа. Човекът не е. С изключение на една изключително малка група хора, за повечето от нас ползването на животински продукти е въпрос единствено на вкус, навик и традиция. Хомо сапиенс е примат, а най-близките ни сродници - големите маймуни, се хранят основно с растения. Да, боноботата от време на време хващат по някое животно и го изяждат, но това се случва извънмерно рядко. Освен това, те ядат плячката си сурова. Друго нещо обаче е интересно като факт: ядящите месо хора се обиждат, ако биват сравнявани с големите маймуни, когато става дума за ядене на растителни храни. Пак тези хора обаче нямат нищо против да се сравняват със същите маймуни, когато стане дума за консумацията на животински продукти. Същата група хора гордо се сравняват с вълци и лъвове по ядене на месо, но се отвращават от факта, че въпросните хищници поглъщат и пълните с несмелена храна и изпражнения вътрешности. Двоен стандарт?

20. Защо ме карате да ставам веган и да трябва и аз да се храня като крава, само с треволяци? Подобно сравнение е доста неудачно. Кравите са тревопасни, а човекът не е. И докато менюто на дивата крава варира само по отношение на видовете трева, които пасе, менюто на веганите зависи изцяло от въображението, желанието и възможностите на човека. Магазините са пълни със стоки, които са изцяло растителни и това разнообразие става все по-голямо. Ако имате нужда от вдъхновение, пуснете в Инстаграм търсене #whatveganseat.

21. Ако веганите са толкова против месото и млечните, защо има веган заместители на месо и млечни? Повечето настоящи вегани са консумирали животински продукти в миналото. Веганизмът не означава, че човек спира да яде месо и кашкавал, защото не са му вкусни. Веганите не ползват животински продукти заради жестокостите и несправедливостта, сврързани с производстовото на тези стоки. Между другото, суровото месо само по себе си изобщо не е апетитно за хората. Затова го мариноваме и подправяме. С растения. След което го готвим.

22. Според мен веганите виждат само едната страна на нещата. Не съм ли прав(а)? Повечето вегани са били поне вегетарианци, преди да приемат веганизма като начин на живот. Това им дава възможността да виждат реалността през гледната точка и на хората, които предпочитат да продължат да консумират животински продукти заради вкуса им. Иначе казано, познавайки на практика и двете гледни точки, веганите са в състояние да бъдат много по-обективни.

23. Ако спрем да доим кравите, те няма ли да страдат? Както всяка кърмила майка знае, производството на мляко зависи от наличието на бебе и от количеството кърма, което то изпива. Кравите, козите, камилите, овцете са все млекопитаещи. Ако доенето се спре, ще спре и производството на мляко.

24. А нали ако спрем да стрижем овцете, те ще страдат? Овцете в стопанствата на Австралия, да кажем, са били заченати, отглеждани и нарочно увеличавани като бройка с цел печалба. Как се процедира по време на стригане на овце от големи стада? За повече информация и документални кадри, http://investigations.peta.org/australia-us-wool/ Решението на този проблем е сходно с това на кравефермите, прицефермите и свинефермите.

25. Нима промишленото отглеждане на добитък за човешка консумация не е най-спестовното, измерено като разход на ресурс за единица продукция? Само погледнете цените и ще ви стане ясно. Цените не са показател единствено за "спестовността" на дадено производство. При ценообразуването се взимат предвид множество фактори, сред които са срокът на годност на дадена стока, съотношението между нейното търсене и предлагане, а също и субсидиите, които държавата дава не само на съответния отрасъл, но и на дадения производител. Другото измерение на този проблем е в ефективността на животновъдството изобщо. Само един факт е достатъчен: за добиването на 1 кг месо са нужни 7 кг зърно, а за 1 кг кашкавал - 10 л мляко. Отделно на ръка са водата, горивото, електроенергията, замърсяването, човешкото здраве...

26. Ама вие, веганите все за животните мислите. Не е ли по-хуманно първо да помислите за хората? Добруването на хората е неразделно от общото състояние на Земята. Щом природата е замърсена, ако наистина се стигне до непоправима, глобална екокатастрофа колко хора ще пострадат и по какви начини? При това не само вие и аз, а децата, внуците ни и поколенията след тях. От чисто практическа гледна точка, работещите в сферата на животновъдството и обработката на месо са изложени на толкова лоши и рискови условия на труд, че професиите от тази сфера са се доказали като по-опасни дори от тези на полицаите и пожарникарите. От друга страна, проучванията показват, че веганите са групата с най-оптимално тегло и най-ниска заболеваемост от сърдечно-съдови, ракови, ставни, стомашно-чревни и пр. болести. Помислете само колко много човешки животи биха били спасени, ако се спре консумацията на животински продукти! Ще се намали до минимум и човешката заболеваемост от зоонози, каквито са e. coli, птичи грип, бяс, салмонела, луда крава, бруцелоза, антракс, трихинелоза, шап, ку-треска, различни ендо- и ектопаразити и пр.

27. Как ще се изхранват близо 8 милиарда души, ако всички са вегани? Можем да изхранваме 65 милиарда животни, а не можем да изхраним 7 милиарда души?! Ако спрем да ядем телешко, да пием краве мляко и да ядем млечни продукти от краве мляко, ще разполагаме с около 20 до 30 пъти повече земя, на която ще можем да садим ядливи растения. В момента вместо да се хранят гладуващите хора, годишно се изхранват и убиват 56 милиарда животни: крави, свине и птици. В тази статистика не са включени рибите и другите морски животни, чиято смърт се мери в тонове. А в същото време по 350 деца умират от глад всеки час. Да, проблемът с гладуващите е комплексен и има социални, културни, политически и икономически аспекти. Но все пак производството на 120 кг. телешко са нужни над 4 000 кв. м. земя. Същата площ би ни дала 25 000 кг. домати или почти 27 000 кг. картофи.

28. Кога се очаква цялото човечество да мине на веган хранене? Лично моето мнение е, че едва ли е възможно в близко бъдеще цялото човечество да приеме веганизма като начин на живот.     
                                                                                 
29. Купувам само големи, доказали се и сертифицирани производители, чиито пасищни крави са хуманно отглеждани и колени, и чиито кокошки са свободни. Гордея се, че с моите пари не само подкрепям правилното отношение към добитъка, но и давам на семейството си най-висококачествена и чиста храна. Не е ли това най-добрата стратегия? Каква е разликата между кило месо от пасищна крава и такова от крава, отгледана във ферма тип “поточна линия”? От гледна точка на факта, че и двата продукта идват от интелигентни, социални същества, които искат да живеят, разликата е никаква. Кравите, независимо дали пасат на поляна или са затворени в сграда, преминават през един и същ процес на осеменяване, стрес, раждане и лишаване от радостта да откърмят детето си. След това и пасищните крави отиват в кланиците. Които, дори сертифицирани, не практикуват хуманно клане, защото такова нещо не съществува. При отсяването на пиленца за свободно отглеждане, мъжките са били не по-малко живи, когато са смляни на кайма от тези на кокошките от клетка. Свободните кокошки също се отглеждат в затворени помещения и са принуждавани да снасят повече яйца, отколкото е нормално за този вид птици. След това и свободните кокошки отиват в кланиците. Които, дори сертифицирани, не практикуват хуманно клане, защото такова нещо не съществува. Достатъчно е да гледате документални кадри, заснети под прикритие. За жалост има изобилие от такива и от САЩ, и от Канада, и от Австралия, и от Ирландия, и от арабски страни…

30. Млякото и телешкото, които ям са от съседските пасищни крави, които виждам всеки ден. Нима това не прави моя екологичен отпечатък в пъти по-малък, отколкото този на веган, който яде киноа от оня край на света? Да се опитаме да пренегрегнем факта (но защо да го правим?), че и съседските пасищни крави са интелигентни социални същества, които искат да живеят и чието мляко е предназначено за собствените им телета. Като се вземе предвид неефективността на производството на месо, мляко и млечни, даже най-екзотичният плод е по-екологичен, отколкото съседските био бекон с био яйца, пържени в био масло. Защо да е неефективно? Защото: за производството на 1 кг месо е нужно 7 кг зърно; за производството на 1 кг кашкавал са нужни 10 л мляко; за направата на един хамбургер е неоходима на 560 литра вода.

31. Съседският добитък се коли по хуманен начин. Това ме прави по-човечен от онези, дето купуват месо от магазина, нали? Насилствената смърт, причинена за удоволствие или печалба не може да бъде хуманна. Хуманна е евтаназията на болно същество, чиито живот е мъчение. В този смисъл, независимо дали плащате на промишлените производители на месо или на съседа, пак подкрепяте практиката за създаване, отглеждане и насилствено отнемане на нечий живот, без на днешно време това дори да е жизнено необходимо за вашето здраве и добруване.

32. Аз не купувам месо, а ловувам. Нали това е естествено, екологично и справедливо? Какво ви кара да смятате убийството на интелигентно, социално, здраво животно в разцвета на силите си за необходимо, нормално, естествено и хуманно? Доколко вашите здраве и живот зависят от това да застреляте и изядете сърна? На какъв принцип квалифицирате убийството за удоволствие като спорт? Дали на дивото животно му е по-драго да умре от на кравата? Защо се изтребват вълците и лисиците, а след това се чудим как да контролираме популацията от диви сърни, зайци и пр? Колко по-немъж ще е мъжът, ако не позира за снимка с убит елен? Защо в днешно време родители учат детето си да прегризва шията на убития от него гълъб? Къде е границата между погрешно разбиране за стойността на чуждия живот и престъпната жестокост към себеподобните? Колко време е нужно за преминаването й?

33. Отглеждам прасета. Коля ги сам и ползвам почти всичко: месо, сланина, кожа. Даже си правя домашен сапун и варя бульон от кокалите. Не съм ли пример за подражание? По какъв начин фактът, че се използват почти всички части на животното ни право да отнемаме нечий живот? Дали това, че Чикатило е ядял жертвите си го прави по-малък изверг от Джак Изкормвача? Дали фактът, че Алберт Фишер с “любов” е изнасилвал децата, които след това е ядял го прави “хуманен” канибал?

34. Имам си собствен добитък. Разпознавам ги, обичам ги, имат си имена. Доя ги, а като дойде време, ги коля. Какво лошо има в това, при положение, че съм ги отгледал с толкова обич и грижа? Представете си, че девствената ви дъщеря ви отива на първа среща с момче, което е влюбено в нея. Тя също има чувства към него. Той я води първо на кино, след това на ресторант, после отиват на дискотека. Прекарват си чудесно. Накрая момчето я води в апартамента си, изнасилва я брутално и я пребива до смърт. Това, че преди това момчето се е грижило за нея и че е влюбено в нея оневинява ли изнасилването и побоя? Точно обратното. Много по-страшно е да бъдеш предаден от човек, комуто си имал пълно доверие.

35. Ям само риба от ферми. Това не прави ли моя избор по-екологичен в сравнение с този на консумиращите океанска риба? Всъщност не е. Едно, че рибите, независимо дали от ферма, океан, море, язовир, море или река, са социални животни, имат интелект и силна чувствителност към болка. Но от чисто екологична гледна точка, фермите за риба са:
    - Неефективни: за отглеждането на една сьомга е нужен улов на 70 диви риби, с които да се храни фермерската сьомга.
    - Неестествени: също като промишлените ферми за свине и крави, фермите обричат рибите на това да живеят в пренаселена, мръсна среда, която не позволява почти никакво движение. Промишлено отглежданите риби са хранени или с протеинови пелети (с високо съдържание на животински продукти), в които има и смес от ГМО царевица, соя и пр. Всички тези смески които водят до замърсяване не само на водата в аквариума, но и на реките и океаните.
    - Антибиотици и пестициди: заради пренаселеността на фермените аквариуми, рибите често боледуват от преносими зарази. Затова във водата се сипват антибиотици и пестициди, които след това хем остават в рибата, хем излишекът от препаратите се излива в реките и океаните.
    - ГМО риба: вече има фабрично отглеждана сьомга, която е генно модифицирана, за да расте по-бързо. Ще можете ли да видите разликата между ГМО и не-ГМО разфасованата сьомга с просто око? А какво става, когато ГМО рибите успеят да избягат в открити води?
    - Замърсяване: водата от аквариумите на промишлено отглежданите риби се оттича в реките, моретата и океаните. В тази вода има не само висока концентрация на рибешки екскременти, но и пестициди, антибиотици, паразити и болестотворни организми. Отпадъчните води също така водят до замърсяване на басейни с питейна вода.
    - Вредни за човешкото здраве: мазнините от т.нар. “тъмни риби” (сьомга, риба-меч, сардини, скумрия и пр.) предизвикват смущения в сърдечния ритъм; сьомгата, треската и скумрията са силно замърсени с мастно разтворими индустриални токсини, които след това се предават на бебето през майчиното мляко. Откъде се вземат тези индустриални токсини в промишлените аквариуми? Ами нали водата в тях постъпва от океаните, моретата и реките наоколо.

36. Купувам само диво уловена риба или ходя на риболов. Не е ли този вид риба по-здравословен? Предполага се, че годишно над 300 000 китове и делфини, 100 милиона акули и 100 хиляди албатроси биват уловени по погрешка от риболовните кораби. Близо 7 милиона тона мъртви морски животни, вкл. хиляди костенурки, са изхвърляни  зад борда, защото за тях няма пазар, а са попаднали по случайност в мрежите. 90% от улова на тропически скариди отива на боклука. Истината е, че тези стойности със сигурност са занижени, защото има и много незаконни риболовни кораби. За кого е здравословен този разсипнически начин на хранене?

37. Няма ли да пострадам от липсата на Омега 3, ако не ям риба или не приемам капсули? Първото нещо е, че ползата от Омега 3 е силно преувеличена. Второто, ако все пак държите на Омега 3, можете спокойно да приемате такава от растителен произход. Тя хем не е причинила смъртта на разумни, социални същества, хем не съдържа токсини.

38. Моята Омега 3 е от крил. Нали това не застрашава природата? Напротив. Милиони животни зависят от наличието на крил, вкл. антарктическите икони: китове, пингвини, албатроси и тюлени. Нарушаването на еко баланса ще им се отрази незабавно. А знаем, че започне ли човек да събира животински ресурси с цел печалба, това неизменно води до страдание, замърсяване, изчезване на животински водове и болести. Затова, ползвайте веган Омега 3. Такива се продават и в България. Или просто яжте чия, едамаме, ленено семе, орехи, черен боб и тикви.

39. Против ГМО съм. Не е ли по-малък рискът от консумация на ГМО при режимите, основани на животински продукти? Всъщност, точно обратното е вярно. Основната порция ГМО продукти (царевица и соя) отиват за фураж, който се купува от фермите и с него се хранят и крави, и прасета, и пилета, и риби. Следователно, на практика количеството ГМО, което изяжда (макар и индиректно) човек, консумиращ предимно животински продукти е в пъти по-голямо от това, което яде един веган.

40. Напоследък се чува за e. coli зарази, които са тръгнали от спанак. Какво й е тогава по-безопастното на растителната храна? Въпростните зарази са също плод на животновъдната индустрия. Заразата се разнася от животински фекалии, които са изтекли от фермите.

41. Защо веганите вечно съдят избора на другите? Веганите показват и говорят за това, което в действителност се случва с животните. Защо се чувствате осъдени от тези факти? Ако това, което става зад вратите на кланицата ви смущава или потриса, ако го криете от децата си, значи в него има нещо, на което се противопоставя самата ви същност. Вече има достатъчно и лесно достъпни храни, които ще ви позволят да сте не само по-здрави и  в мир със себе си, но и да допринесете многократно повече за опазването на Земята.

42. Религията ми изисква да правя редовни приношения/курбани. За целта трябва да коля животни. Имам ли избор? Разбира се! Ето някои от основните противоречия между вярата и жертвоприношенията:
    - Хората са склонни да се прекланят пред създадени и приети от хората символи на вярата (кръстове, икони, мощи, писания, ритуални облекла, храмове), а не пред Божието Творение
    - Животните са част от Божието Творение, следователно са част от самия Бог
    - Проявата на жестокост и убийството на животните е проява на жестокост и убийство на части от Божията същност
    - Животните, за разлика от хората, не са прегрешили по никакъв начин и не са сторили никому умишлена злина.
    - Каква е логиката милостивият и справедлив Бог да използва хората като оръжие, сеещо болка, страдание и смърт сред невинни, интелигентни, социални същества?
    - Четенето на свещени книги не ни прави автоматично по-добри, нито ни помага да постигнем по-дълбоко разбиране за Бог, защото той не е в книгите, нито в символите, които човекът е избрал за вярата си. Бог е в Творението Си и там е мястото, където Бог може да бъде разбран най-добре.
    - Не вярата и символите й са това, което ни прави по-добри, а действията ни. Истинският критерий и доказателство за принадлежността ни към Божието семейство е дали сме справедливи, честни и дали нараняваме другите. Ако дискриминираме, измъчваме, подтискаме или отнемаме живота на други, за да се облагодетелстваме, това признак на вяра в Бог ли е?
    - Основните ценности на веганизма са ценности и на всяка вяра: доброта, милозливост, обич, емпатия; правилото да не нараняваш другите; грижа и защита и помощ за по-слабите. Кой смята, че практикувайки тези принципи ще разгневи Бога си?

43. Защо веганите, ако са толкова миролюбиви, обявяват война на месопроизводителите, месопреработвателите, лабораториите и пр? Близо 100 милиарда животни годишно биват убивани за удоволствието на хората. Нима човечеството вече не е обявило война на няколко животински вида? Веганите-активисти и войнстващите вегани просто са преминали от страната на агресора към страната на подтиснатите.
 
44. Аз познавам еди-кой-си, който е веган и е 100 кила. Пък в интернет пише за едни италианци, чието дете било на веган режим и починало. Как тогава веганството ще е здравословно? Дори веганството може да е нездравословен режим, ако е основан на боклучави храни или не е съобразен с възрастта и нуждите на хранещия се. Както с всяко друго нещо, човек трябва да спази съотвените правила и да приложи правилната формула, за да се получат коректни резултати.

45. Подходящо ли е веган храненето за деца? Когато е съобразено с нуждите на детския организъм, веган храненето може да е от огромна полза. В последното ревизирано издание на книгата си “Грижи за бебето и детето”, д-р Спок препоръчва именно веган хранене за деца над 2 години: “Вече знаем за вредите от месното хранене… Децата могат да получават предостатъчно белтъчини и желязо от зеленчуците, бобовите и останалите растителни храни, в които липсват мазнината и холестерола от животинските продукти… Вече не препорчвам млечни продукти за деца, навършили 2 години. Други източници на калций имат много предимства, които млечните продукти нямат.”
За да сте сигурни, че знаете какво трябва да правите, четете. Препоръчвам книгите Becoming Vegan: Comprehensive Edition: The Complete Reference to … t-Based Nutrition и Тhe Secrets of Vegan Baby Nutrition: a Healthy Recipes Guidebook for Babies.

46. С какво веган ядене да изхраня вечно гладния си, трениращ тийн? Спортуващият подрастващ ще има нужда от повече калории и от белтъчини в съотношение 1.5 гр/кг телесна маса. Комбинацията нишестени + бобови продукти покрива и калорийното, и протеиновото изискване. Смески от сушени плодове, ядки и семена са чудесни за високоенергиен снак. Ако целите контрол на теглото и за да сте сигурни, че знаете какво трябва да правите, четете. Препоръчвам горещо книгата Becoming Vegan: Comprehensive Edition: The Complete Reference to … t-Based Nutrition и Cooking Vegan. В тези две книги има препоръки, рецепти, насоки и научни препратки.

47. Страдам от гастрит и не мога да ям по-голяма част от растителните храни. Как тогава да стана веган, без да навредя на организма си? Ако не можете да консумирате ядки, зеленолистни, повечето бобови и някои плодове, можете да се придържате към хранителен режим, основан на нишестени продукти. Макар искрено да искам да помогна, не съм нито медик, нито нутриционист. Заради строго индивидуалните параметри, както в случая с гастрита, така и при киселинен рефлукс, язва, пропускливи черва и пр. стомашно-чревни проблеми, е добре да се консултирате със специалист в областта. Затова е най-добре да се обърнете към медик, например д-р МакДугъл (ако не владеете английски бих помогнала с превода на имейла) или сертифициран нутриционист с богат опит, например Надя Петрова.

48. Имам ИР/диабет. Възможно ли е високовъглехидратен режим като веганския да бъде подходящ за мен? Веган храненето не просто е подходящо, но в много случаи би довело дори до пълното премахване на симптоматиката, свързана с диабет от 2-ра степен. Повече информация можете да получите от книгите The End of Diabetes : The Eat to Live Plan to Prevent and reverse Diabetes, Defeating Diabetes, а също и Dr. Neal Barnard’s Program for Reversing Diabetes: The Scientifi … tes Without Drugs. Можете също да се свържете с д-р. Сайръс Камбата.

49. Спортувам редовно и целя качване на мускулната маса. Няма ли веган храненето да ми попречи да постигна и поддържам желаната форма? Точно обратното. Има много веган спортисти, любители и професионални: фитнес маниаци, културисти, бегачи, футболисти, каскадьори, олимпийци... Ето като пример един сайт за веган бодибилдъри.

50. Не е ли много скъпо да се храниш само с растителни храни? Като всеки друг хранит елен режим, веганизмът може да е и евтин, и скъп. Веган менюто може да е пълноценно и разнообразно, без да изисква вложение на големи суми и ползването на екзотични продукти. В интернет има голям брой разнообразни предложения и рецепти за спестовно и пълноценно веган хранене, например тези.

51. Искам да стана веган, но имам нужда от напътствия. Къде мога да намеря повече информация? Българско вегетарианско общество
The Vegan Society
В bg-mamma: Веганството - да споделим опит и Веганизъм, суровоядство и спорт

"Никога не забравяйте, че това, което направи Хитлер, беше легално в Германия." - Мартин Лутър Кинг

"Няма фундаментални различия между човека и животните в тяхната способност да изпитват удоволствие и болка, щастие и нещастие." - Чарлз Дарвин

"Светът няма да бъде унищожен от тези, които вършат зло, а от онези, които гледат, без да направят нищо." - Алберт Айнщайн

# 1
  • Мнения: 12 664
Пълни идиотщини. Определено трябва да се класифицира като психично заболяване и да се забрани.

# 2
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Мен ме интересува хлорофила. От къде вегани са прочели/научили/въобразили, че човек има нужда от хлорофил?

# 3
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Пълни идиотщини. Определено трябва да се класифицира като психично заболяване и да се забрани.
И да се преследва от закона, когато се прилага върху деца.

# 4
  • Мнения: 35 966
Темите за веганите и тяхното веганство станаха повече от нужното. Ако някой желае да се информира по темата, може да го направи в някоя от текущите, например:
НК-ВВХ - храненето на столетниците

НК-ВВХ е нискокалорично, високовъглехидратно хранене на растителна основа.
При него фокусът е върху цели растителни храни в естествен вид. Те са калорично ниски, но богати на хранителни вещества по природа.

Дискусионната тема за вредите, ползите и всички други аспекти на веганизма, които съфорумците биха желали да обсъдят, е на първа страница в текущия подфорум.

Общи условия

Активация на акаунт