За училищния тормоз и... две ябълки

  • 18 086
  • 221
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25 604
Роузи Дътън посещава различни училище, за да преподава на децата техники за трениране на вниманието, управление на емоциите и подобряване на междуличностните отношения. Наскоро тя публикува във Facebook страницата си – наречена Relax Kids Tamworth – урок, който е провела с децата за училищния тормоз.

Ето какво пише тя:

„Днес в един от часовете показах на децата две ябълки (преди часа бях хвърлила едната ябълка няколко пъти на пода, но децата не знаеха това и нямаше как да го видят, защото и двете ябълки изглеждаха перфектно). Започнахме да говорим за ябълките и децата описаха как двете ябълки изглеждаха еднакво. И двете бяха червени, с еднакъв размери и изглеждаха достатъчно сочни.

Взех ябълката, която бях хвърляла на пода, и започнах да им говоря как не харесвам тази ябълка, как мисля, че изглежда отвратително, че цветът ѝ е ужасен и дръжката ѝ е прекалено къса. Казах им, че тъй като аз не я харесвам, не искам и те да я харесват и те също трябва да я обиждат.

Някои деца ме гледаха, сякаш съм луда, но предавахме ябълката в кръг и я обиждахме – „ти си смрадлива ябълка“, „не знам изобщо защо съществуваш“, „сигурно в теб има червеи“ и т.н.

Наистина разкъсахме горката ябълка на парчета. Направо ми стана жал за бедното нещо. Отново взех в ръце двете ябълки и пак говорихме за приликите и разликите – нямаше промяна, те продължаваха да изглеждат еднакво.

След което разрязах ябълките. Ябълката, с която се бяхме държали добре, беше свежа и сочна отвътре. Ябълката, която бяхме обиждали, беше наранена, мека и покафевяла.

Мисля, че в този момент на всички деца им просветна. Те действително схванаха, че това, което виждаме вътре в ябълката – нараняванията, изсъхналото и счупеното, е това, което се случва с всеки от нас, когато някой ни нагруби с думи или с действия.

Когато хората биват нападани и тормозени, особено децата, те се чувстват ужасно отвътре, макар че понякога може да не покажат или да не кажат на другите как се чувстват. Ако не бяхме разрязали ябълката, никога нямаше да знаем колко болка сме ѝ причинили.

Споделих собствения си опит от миналата седмица, когато пострадах от груби думи. Отвън изглеждах нормално, продължавах да се усмихвам. Но отвътре ми бяха причинили болка и ме болеше.

За разлика от ябълките, ние имаме способността да спрем това. Можем да научим децата, че не е окей да си казват груби неща един на друг и да обсъждаме как това кара другите хора да се чувстват. Можем да научим децата си да се защитават един друг и да спрат училищния тормоз, както едно момиче направи днес, когато отказа да казва обидни неща на ябълката.

Ако никой не направи нищо, за да прекрати училищния тормоз, още и още болка и вреда се трупат отвътре. Нека отгледаме едно поколение от внимателни и грижовни деца.

Езикът няма кости, но е достатъчно силен, за да разбие сърце. Бъдете внимателни с думите си.


Източник

# 1
  • Мнения: 1 463
Харесва ми! Така е! Имаме нужда от емоционално възпитание - както децата, така и възрастните.

# 2
  • Мнения: 6 554
много хубав и ценен урок, дава много храна за размисъл.  Peace

# 3
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Страхотен експеримент!

# 4
  • Мнения: 12 662
В основата е една лъжа. Децата ще го научат и ще разберат, че са лъгани. 

# 5
  • Мнения: 25 604
Трещерица, копирала съм само част от историята, в линка има повече подробности.
Самата учителка пояснява допълнително:

Уау, не очаквах, че ще получа такава реакция, но тъй като излязоха и много въпроси, мисля, че трябва да поясня някои моменти.
Ябълката беше червена ябълка и за да гарантирам, че отвън ще изглежда невредима, я тупках многократно (но внимателно) на пода. На пипане се усещаше нараняването, но нямаше как да се види. Никой не го забеляза по време на урока.
След като ябълката беше разрязана и ефектът беше постигнат, казах на децата, че нарочно съм наранила ябълката преди часа, за да им покажа нагледно как понякога не виждаме болката, която думите ни причиняват. Това имаше голямо въздействие. Децата го схванаха и разбраха.
В нашия час Relax Kids (и във всеки час) предлагаме на децата инструменти и техники да се справят с емоциите си и чрез нашите уникални седем стъпки предлагаме стратегии и решения за справяне със стреса и тревожността. Всички наши дейности насърчават работата в екип, уважението, подкрепата, разрешаването на конфликти, самочувствието и самоувереността, и децата научават къде могат да потърсят помощ, ако имат нужда.
Благодаря ви за невероятната подкрепа и милите думи.

# 6
  • Мнения: 46 514
Защо в основата да е лъжа?
Нима като срещнете непознат човек някой върви до него и ви дава информация как точно го е подхвърлял и отупал животът?

Хубав е експериментът. В 1-2 клас имаха такива часове, ако детето ми сега беше малко щях да го предложа за проба Peace

# 7
  • Мнения: 12 662
Да, продължението дава нужното пояснение.

# 8
  • Мнения: 5 060
Вярвам, че има и родители, които са провели този или подобен експеримент с децата, за да развиват емоционалната им интелигентност.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 573
Експериментът е хубав, но уви, не вярвам, че може трайно да промени мисленето на децата. Всичко започва и свършва вкъщи. Ако едно дете не е било обиждано или нагрубявано, то няма да обижда и нагрубява или най-малкото ще знае, че това е лошо и без да са необходими ябълки.

Преди време си играх с едно 4-годишно момченце и то ни в клин, ни в ръкав ми изсъска: "Ти си боклук!".
Аз го попитах къде чува такива думи, а то ми отвърна: "От мама". И докато ми минаваше през ума, че явно я е чуло докато се кара с някого, то допълни "Мама ми казва, че съм боклук"...
Нещо насаждано с години в най-крехка възраст няма как да се поправи с никакви демонстрации, колкото и изразителни да са те.

# 10
  • Мнения: 1 610
Подкрепям всяка инициатива, когато се говори за възпитание на деца, общество и култура.
Обичам реда, правилниците...закона.

Но от опита, който натрупах в живота, стигам до извода, че човек се ражда завършен индивид с характер.
Училището и средата,  може  лекинко,  почти козметично да "манипулира"...НИЩО ПОВЕЧЕ!!!

Този, който си е внимателен, чувствителен, духовен и пр...ДОБРО Човече - него можеш да го "манипулираш" /усъвършенстваш и да БЛЕСТИ ... Дори не е необходимо да прилагаш, кой знае какви методи...

Този, който си е пакостник "катил" , не подлежи на възпитание....ако щеш и на Еверест да се качиш.   
С такива хора трудно се работи, почти невъзможно...
Може малко да се повлияе, но е в рамките на неговия комфорт. 

Затова смятам, че подобни експерименти могат само ЕДИНСТВЕНО да вдигнат  рейтинга на госпожата преди родителските срещи  Laughing  и да отчете дейност!

Добрите деца,  нямат нужда да изпитат и  болката на другите. Те много добре знаят що е обида, грубост...
А,  лошите се кефят на всяка пакост, която са реализирали. Така, че ще са доволни от презентацията...

Затова... newsm78
Така нареченият "Другарският съд"  върши по -добра работа.
Лошите ученици не трябва да са за пример, а да се сложат там където им е мястото...
Нищо не трябва да им се прости- нито обидата, нито грубото поведение  Naughty

Добрият ученик трябва да се показва за пример и да се насърчават единствено талантливите деца...
Това за мен е Нормално поведение !   
Всеки трябва да е ОТГОВОРЕН за постъпките си.

И справедливо наказание за недобрите постъпки .

 

 

# 11
  • Мнения: X
Колежка току що ми разказа случка от видно столично централно училище, случила се миналата седмица с деца от 3 клас. Момичета от класа бият свито момче с очила. Бият го пред всички други в клас. Реакцията на учителката - кара децата да напишат съчинение на тема "Какво правя аз като ме бият?"

Ду ю имеджин какъв е масовия отговор на децата на подобен безумен въпрос?

# 12
  • София
  • Мнения: 4 328
... човек се ражда завършен индивид с характер.
Училището и средата,  може  лекинко,  почти козметично да "манипулира"...НИЩО ПОВЕЧЕ!!!...
това е абсолютно невярно.

# 13
  • Мнения: 8 891
Интересен експеримент. И толкова. Това са неща, които се учат в семейството с личен пример.

# 14
  • Мнения: 2 854
Представям си ако този експеримент беше направен от българска учителка и го бе описала на фейсбук страницата си колко ли упреци щеше да отнесе?!

Общи условия

Активация на акаунт