Шумоизолация на таван?

  • 9 377
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, от скоро имаме доста шумни съседи над нас. Не усилват музика или нещо подобно, но са си направили дневната зона точно над спалнята ни, стоя там до късно и говорят силно (няма скандали), всичко се чува много и не можем да заспим докато не млъкнат, което често е след 00:00 - 01:00 часа. Отделно имат две малки деца, едното бяга, другото плаче, изтърват разни неща и т.н.
Ние отдавна мислим за смяна на жилището, но където и да отидем няма гаранция на какви съседи ще попаднем. Въпроса ми е ако направим шумоизолация на тавана дали ще има ефект? Поне за такива шумове като силен говор, усилен телевизор, токчета, влачене на мебели и т.н.? Шумозилоацията ще бъде направена качествена без пестене на средства...или направо да търсим последен етаж? Tired

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Сигурно ще има ефект, защо да няма...
При нас по подобен начин холо-кухнята на съседите е до нашата спалня. Не ти тропат по стената, разбира се, както по пода, но пак се чуваха всички шумове. Изолирахме и сега е доста по-добре.
Първо бяхме пробвали изолация с корк, много ни я бяха нахвалили, но не вършеше чак толкова добра работа. Сегашната не се сещам с какво беше, но мъжът ми лично пробва по някакъв начин и избра материала.

# 2
  • Мнения: 25 600
Първо бяхме пробвали изолация с корк, много ни я бяха нахвалили, но не вършеше чак толкова добра работа. Сегашната не се сещам с какво беше, но мъжът ми лично пробва по някакъв начин и избра материала.

Да беше го попитала пък? Ако не те затруднява, де.  Laughing

# 3
  • Мнения: X
Магдена, ще съм благодарна ако попиташ мъжа си за материала.  Simple Smile
Иначе ние ще се допитаме до майстори да ни препоръчат и да го направят възможно най - добре, но все пак ми се ще да чуя опит на хора, които са го изпробвали доколко наистина изолира. Ясно е, че ако съседа кърти стена или прави дискотека няма да има ефект, но поне за обикновения битов шум. Защото вече сериозно се замислям за последен етаж, но мъжът ми е против и настоява за шумоизлоацията...

# 4
# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
Да беше го попитала пък? Ако не те затруднява, де.  Laughing
Затруднява ме. Иначе нямаше да чакам да ме подсещат каките Сийки, които са на всяка манджа мерудия (нищо, че в Чудомировия разказ оригиналната кака Сийка е само слушател, вероятно по неволя).

-----

Калина, нашата изолация е дунапрен и дърво. Плоскости дървен паркет, закрепен на стената (няма опасност да падне, има какво да го придържа), и отдолу слой дунапрен. Според мъжа ми именно комбинацията от двете (меко и твърдо, така се изрази) дава добрия резултат.
Предполагам, че има и много други варианти, в това число фабрично готови звукоизолиращи плоскости, разбира се.

Последна редакция: нд, 04 дек 2016, 19:52 от Магдена

# 6
  • Мнения: X
нашата изолация е дунапрен и дърво. Плоскости дървен паркет, закрепен на стената (няма опасност да падне, има какво да го придържа) и отдолу слой дунапрен.
Дунапренът трябва да е такъв:
Скрит текст:
http://www.avitel-bg.com/silent-coat-sound-absorber35-zvukoizolacia

# 7
  • Мнения: 306
За да бъде най-ефикасна шомоизолацията, тя трябва да бъде поставена отгоре над плочата. Тогава варианта е този - http://hydromat.bg/bg/shumoizolacia.html
Предполагам обаче, че този вариант няма как да стане и ще трябва да търсите решение при вас, под плочата.
Един от вариантите Ви е да направите окачен таван с гипсокартон и пространството между него и плочата да бъде с вата каменна 75 кг/м3 - поне 5 см дебелина. Той не е толкова ефикасен както горния вариант, но със сигурност ще има ефект.

# 8
  • Мнения: X
А има ли значение какво е строителството за това какъв тип шумоизлоация се използва и затова колко се чува като цяло? Сега сме в панел, но мислим да търсим тухла...само че четох, че е по - добре да бъде старо строителство защото в новото се чувало ужасно много  Thinking

# 9
# 10
  • Мнения: 306
А има ли значение какво е строителството за това какъв тип шумоизлоация се използва и затова колко се чува като цяло? Сега сме в панел, но мислим да търсим тухла...само че четох, че е по - добре да бъде старо строителство защото в новото се чувало ужасно много  Thinking

Не, няма значение вида строителство - ново или старо. Дори напротив - новите тухли на Winerberger/производство гр.Луковит/ са с много по добри в топло и звуко изолациионни свойства.
Може би има значение само ако е гредоред и вида на шума/т.е. каква е неговата честота/

# 11
  • Мнения: 133

Калина, нашата изолация е дунапрен и дърво. Плоскости дървен паркет, закрепен на стената (няма опасност да падне, има какво да го придържа), и отдолу слой дунапрен. Според мъжа ми именно комбинацията от двете (меко и твърдо, така се изрази) дава добрия резултат.
Предполагам, че има и много други варианти, в това число фабрично готови звукоизолиращи плоскости, разбира се.

А как по-точно е захванат паркетът? Лепи ли се или се прихваща върху допълнително изградена рамка, както се реди ламперия?
И колко дебел трябва да е дунапренът?

# 12
  • Мнения: 3 314
Ние сме с вата и гипсокартон и сме доволни.

Общи условия

Активация на акаунт