Бихте ли помогнали на близък или приятел безусловно?

  • 12 645
  • 129
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 46 511
дори ако ще ти се налага ве4ер да си доработиш, вместо да у4иш с детето за класно? Или ако трябва да вземеш 1/2 ден отпуска вместо да я ползваш да идеш с детето на кино/театър/музей/ .... Все пак у4ениниците имат ваканция в пъти по-голяма от нашата отпуска
Добре де, ако приятелката ти трябва да влезе по спешност в болница и няма на кого да си остави бебето на 5 месеца, няма ли да зарежеш всичко и да помогнеш? Класното няма да избяга, децата и сами могат да учат. На кино/театър/музей/ може да се иде и в извънработно време или събота/неделя.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 25 239
Ами ако и ти си в болница? Или вкъщи, но с тежък грип? Как ще помогнеш точно? Т.е. ще помогнеш, ако си в състояние, това също означава да помогнеш с условие. Ако не си в състояние няма да помогнеш, колкото и да ти се иска.
Безрезервно и безусловно са различни неща.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 36 601
...

Не говорим за "ще направя това, ако ти направиш онова". Ако примерно приятелката ти се обади, докато си на работа и ти каже "много те моля, дай ми назаем 100 лева да си купя едни обувки". Ти ще кажеш ОК, няма проблеми. Но ако тя допълни "ама ми ги донеси веднага в магазина, щото са последни и т.н. и седя и ги вардя". Ти ще хукнеш ли от работа да и ги носиш? Няма ли поне да поставиш условието да и ги предадеш в удобно за теб време и място? Та винаги има условия, аз пък не мога да си представя как ще помогнеш безусловно, ще захвърлиш всичко, абсолютно всичко и ще хукнеш? Винаги ли ще ти е възможно? Това означава да живееш заради другите, без грижа и отговорност за себе си, свиркат ти и хукваш да помагаш безусловно.

Нека допълня към тази ситуация - аз бих казала, че давам въпросните 100 лв, но при условие, че има ясно поставен срок за връщането им, който срок ще обсъдим и уточним така, че да е удобен за двете ни. И това условие не е дребнавост от моя страна, нито липса на желание да помогна, просто за мен въпросните 100 лв не са малка сума, отделям я от семейния бюджет, който по принцип е за мен, мъжа ми и детето и не бих искала да ги лишавам от нещо заради обувките на приятелката.

Условия винаги има, просто не всички го забелязваме, защото някои се подразбират от само себе си.

# 48
  • Мнения: 46 511
Ами ако и ти си в болница? Или вкъщи, но с тежък грип? Как ще помогнеш точно? Т.е. ще помогнеш, ако си в състояние, това също означава да помогнеш при условие.
Безрезервно и безусловно са различни неща.
Е, мислех, че е ясно, че става дума, ако си на линия. Но едно е да откажеш, защото искаш да идеш на кино, и съвсем друго, защото си в болница  newsm78

# 49
  • Мнения: 4 133
Ето ще ви дам пример. Една приятелка помогна на нейна приятелка с вноската й за университета. Въпросното момиче е с починал баща и болна майка и й беше доста трудно и не можеше да си плати таксата и трябваше да прекъсне. И моята приятелка й плати въпросната такса. А моята приятелка не е като не е да имала нужда от тези пари.

# 50
  • Мнения: 349
Мисля, че в случая безусловно означава изцяло чистосърдечно и без очаквания за връщане на услугата.
Колкото до времето, мястото и начина - това не са толкова условия, колкото просто да бъде възможно да се случи. За случая с обувките не е само дали би излязла от работа, за да ги занесеш, а дали имаш възможност да го направиш. Отделен е въпроса да прецениш кой наистина е приятел и кой се възползва, за да решиш и до каква степен е нужно да направиш усилие да помогнеш в дадена ситуация.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Ето ще ви дам пример. Една приятелка помогна на нейна приятелка с вноската й за университета. Въпросното момиче е с починал баща и болна майка и й беше доста трудно и не можеше да си плати таксата и трябваше да прекъсне. И моята приятелка й плати въпросната такса. А моята приятелка не е като не е да имала нужда от тези пари.

Ама едва ли е помогнала безусловно, просто да е извадила парите и да й ги е подарила. Сигурно е имало договорка помежду им за тия пари, все някога да се върнат. Това не е ли условие?

# 52
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Еееее, много задълбахте!

Ако условието да имам възможност да помогна, прави безусловната помощ условна, тогава вече самият въпрос се обезсмисля за мен и почваме да въртим на празни обороти. Щото ще излезе, че няма безусловна помощ.

ЛияЛ, е дала най-точното дотук определение на „безусловно“:
Мисля, че в случая безусловно означава изцяло чистосърдечно и без очаквания за връщане на услугата.

Ако аз реша да помогна на някого, то помагам, без да искам помощта да ми се върне непременно, било то когато съм в нужда, или пък спрямо уговорка за време и размер. Егати помощта би била тогава! Но преценката дали мога да помогна е моя, а не на нуждаещия се (бенефициента, тъй да се рече).

В случая с таксата, не самите пари са помощта, а фактът, че се е намерил някой, който да услужи. Ми ако беше казала въпросната дружка, йок, нямам, не мога да ти дам, дори назаем? Не всеки дава и назаем, нали се сещате? Rolling Eyes



Последна редакция: пн, 09 яну 2017, 12:48 от Мяуче

# 53
  • Варна
  • Мнения: 25 239
Е, мислех, че е ясно, че става дума, ако си на линия.
Да, именно. Ще помогнеш при условие, че имаш тази възможност.
Мяуче,
точно така! Строго погледнато НЯМА безусловна помощ. Има безрезервна, без да очакваш нещо в замяна, а това е съвсем различно.

# 54
  • Мнения: 4 133
Само ще кажа, че въпросното момиче дори не й е искало пари, просто мислеше , че ще прекъсне. Но моята приятелка сама е решила и й ги е дала. И съм сигурна, че не е поставяла условия трябва да ми ги върнеш еди кога си и тн. Важно е да се помогне в необходимия момент. Може би онова момиче й е върнало парите в последствие, макар, че е доста затруднена финансово. Но го е направило, защото така го чувства. А не защото й е поставено условие за това. Те са близки приятелки.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 36 601

Ако аз реша да помогна на някого, то помагам, без да искам помощта да ми се върне непременно, било то когато съм в нужда, или пък спрямо уговорка за време и размер. Егати помощта би била тогава! Но преценката дали мога да помогна е моя, а не на нуждаещия се (бенефициента, тъй да се рече)


Дори и с уговорка за време и размер помощта си е помощ и никак не е маловажна.

# 56
  • Мнения: 4 204
Бих помогнала за трупа в гората на няколко човека, броят се на пръстите на едната ми ръка. За други извън този кръг, доказал се с десетилетия- само условно. Ако имам възможност, ако ми е интересно, ако ми е приятно, ако няма да се затормозя много и т.н.

# 57
  • Мнения: 8 879
Не схващам съвсем темата, но не веднъж съм помагала на близки при стартиране/разширяване на бизнес със съвети и практически свършена работа. Никога не съм искала нещо в замяна, но за тях тази помощ е била ценна, защото услугите ми струват доста пари и големи компании плащат точно на хора като мен, за да им разработват стратегии за развитие.

Направила съм го, защото ми е било приятно, интересно и съм много щастлива, когато резултатът е добър  Peace

Пари давам до определена сума и то условно - да ми се върнат с определен срок.

Относно здравословно състояние - не мога да помогна, защото не съм лекар, но съм съдействала на нуждаещи се да стигнат до определен специалист, да съберат сума за лечение и в логистика на домакинството, ако има нужда от болничен престой. Намирам го за напълно нормално и не виждам какво мога да искам в замяна?

# 58
  • София
  • Мнения: 38 476
Аз пък мисля, че точно приятелство и безусловно са взаимно изключващи се. Нали приятелството е - аз на тебе - ти на мене. Днес ти ще ми помогнеш, утре аз. Ако не ми помогнеш днес, утре няма и аз. Ето така.
Понякога нещата даже стават твърде условни - тъй като аз ти направих тази услуга, ти си ми длъжен завинаги.

Безусловно помагаш на непознат.

# 59
  • Мнения: 9 991
Aми то не е помощ, ако е с условие, а бартер или както и да се нарече/по-скоро сделка/. Бих помогнала и помагам, но на хора които си мисля че си струва. И на мен са ми помагали, хора които дори почти не познавам. Добре че света не е като повечето във форума.

Общи условия

Активация на акаунт