Да запазиш ли семейните приятели, когато децата ви разделят?

  • 17 404
  • 286
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Здравейте, момичета! Сигурно доста от вас са се сблъсквали не веднъж с този въпрос, така че ще се радвам на градивни съвети, почерпени от личния ви опит, защото аз съм все още под влияние на скорошно преживян неприятен разговор на темата и не мисля, че каквото и да предприема в момента ще е добре обмислено и обективно.
Няколко дни назад близко приятелско семейство ни предложи да планираме заедно лятна ваканция с децата, изпратиха ни детайли и съпругът ми запази набързо стая в предложения от приятелите ни курорт. Същата вечер нашите приятели ни позвъниха и с доста напрегнат тон ни попитаха дали нашето дете проявява все още агресия към други деца, защото след последното ни виждане преди 8 месеца, когато тогава 2,5 г. ни син посегна на 2 пъти и удари по лицето и главата 10 месечния им тогавашен син, защото "бебето" му взело играчката. Тогава претърпяхме много неприятен момент, защото освен навикванията нашето дете отнесе силен шамар по едната буза от баща си, за пръв и последен път досега. Потекоха извинения от наша страна, ситуацията се нормализира и след дълги обяснения и тренировки да помагаме на по-малките, втората ни среща протече позитивно.
Понеже приятелите ни живеят в чужбина, не сме се виждали след второто виждане с децата. Връщам се към телефонния разговор след месеци - след предложение за обща ваканция, направена резервация, въпрос за поведението на сина ни, последва признание, че след инцидента с 2-та удара тяхното дете получили стрес и започнало да удря непознати деца по детските площадки. Последвала тежка 6-месечна битка за превъзпитаване на малкия им син и в момента бил престанал да го прави. Но не искали да ни казват, за да не ни тревожат.
Как мислите се почувствах - в унизително състояние да се извинявам за нещо, за което не съм знаела, без да съм сигурна, че нашият син е виновника за промяната в поведението на приятелското дете. Не изключвам такава възможност, но не мога да променя миналото. Седях с телефон в ръка и си се представях като на родителски изпит, който трябва да издържа, за да бъдем "допуснати" със семейството ми на предложената обща ваканция. След първоначалния стрес настъпи гнева. Опитах се да се овладея, извиних се още веднъж за поведението на сина ми тогава и че съжалявам за настъпилите последствия, но подчертах, че мисля, че по-правилно щеше да бъде първо да ми разкажат историята, да обсъдим децата как ни "изглеждат" към момента и след това да коментираме обща почивка. И да вземем решение.
Разделихме се учтиво, но аз помолих мъжа ми да изпрати веднага мейл до агенцията, за да прекратим резервацията.
Днес сутринта получих учтиво съобщение от другата мама, че са искали да бъдат откровени с нас, че се надяват да не сме се обидили и че с радост искат да се видим през март.
Мили дами, това е цялата история накратко. Представям последователността на събитията без да преиначавам.
От една страна винаги съм държала на това приятелство, грижела съм се за взаимоотношенията ни. Ето че сега покрай проблемната ситуация с децата виждам хората в различна светлина, родители застъпници, ОК, нашето виновно, но мълчание, предложение и после вадене на душата. Май не искам да си го причинявам. Възможно ли е следващият път да си внушат, че сина им е получил лош тик, който е взаимствал от нашия? И ако ще го караме така, какъв е смисъла да прекарваме съвместно време в лоши взаимоотношения? Животът ни е изпълнен с хора и общуване, но  да се борим ли на всяка цена за приятелите си, или да се оттеглим с мир, докато не е настъпила сериозна кавга?
Ще се радвам да чуя мнения, защото съпругът ми е единствения замесен и запознат с казуса човек, а ми се иска и други.
Благодаря на всички предварително за вниманието!

Последна редакция: вт, 31 яну 2017, 13:16 от Marysol

# 1
  • Мнения: 12 473
Откровено им съобщи и ти своите "притеснения" и им припомни, че децата чудесно сами ще се оправят, както и свръхбързо ще забравят каквото и да стане помежду им.
И на-важното - че децата са отражение на родителите си.
И ако някое е "стресирано" - да ес погледне първо вътре в семейството, а не на вън.

# 2
  • Мнения: 496
Мисля, че щом вътрешното ти усещане е такова (да прекратиш почивката и да ограничиш контактите), трябва да се вслушаш в това.

# 3
  • Мнения: X
мисля, че по-правилно щеше да бъде първо да ми разкажат историята, да обсъдим децата как ни "изглеждат" към момента и след това да коментираме обща почивка. И да вземем решение.
Да, това е нормалното и логично поведение, което би следвало да очакваш. Вашите познати са постъпили, меко казано, неадекватно. Или целенасочено са искали да ви "натрият носа" заради инцидента.

# 4
  • Мнения: 35 961
не бих прекарала почивката си с тези хора

# 5
  • зад кестените
  • Мнения: 795
не бих прекарала почивката си с тези хора
 

Не само почивката,ами и приятелската връзка бих преразгледала.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Моят син е на годинка. Не си представям да започне да удря децата по площадките, защото друго дете го е ударило.
Ама какви площадки, на десет месеца едва ли може да ходи, още по-малко да бие децата   ooooh!

Възмутих се и се ядосах само като чета, представям си на теб какво ти е. От близки хора, подобно поведение боли още повече.

На този етап не виждам смисъл да се опитвате да поддържате близки взаимоотношения. Ограничете контактите и оставете нещата да се уталожат. Вярвам, че в един момент те ще разберат, че децата растат, променят се, бият, хапят, тръшкат се и за това им поведение не са виновни другите деца, а е част от тяхното нормално развитие. Преди да го проумеят обаче, по-добре не си създавайте излишни главоболия от срещи с тях.
Казваш, че животът ви е изпълнен с хора, събирайте се с тези, които ви зареждат с положителни емоции и не ви натоварват. Живейте си живота и оставете тази случка назад. Не е лесно да загърбиш приятелство, но в случая не си заслужава.

# 7
  • Мнения: 14 654
Изобщо няма да се занимавам с подобни тъпанари. Ако сега още не сте се изпокарали, след ваканцията със сигурност ще се мразите, защото пак ще има повод да се скарате заради децата, нали не си въобразявате, че  ще си играят кротко през цялото време и няма пак да има ударени и разревани? И каква е тая глупост- хем ви канят с тях, хем не са забравили случката, явно им е скучно без компания и понеже няма кой, канят вас. Ако ме дразни нечие дете, или се виждам с родителите без деца, или не се виждаме изобщо, не ги викам с мен на почивка.
Общите почивки с деца ми се виждат като кошмар, не бих си го причинила никога вече. Или почивам с моето си семейство, или с приятелка без деца, просто нямам никаква търпимост към детски фасони и лиготии и неумението на родителите да се оправят със собствените си деца.

# 8
  • Мнения: 10 993
Аз съм била много пъти във вашата ситуация и вече не поддържам контакти с никого. Съпругът ми си има приятели и се вижда с тях, но аз приятелки с деца не. Писнало ми е все моите да са виновни. Не че ги защитавам, но нервите ми не са за един ден. В крайна сметка аз съм ги родила тези деца и са ми най-важните. Когато все пак трябва да се ходи някъде ходим без децата. При нас е малко проблематично кой да намерим да ги гледа, защото ходя на работа и свекървата ако не съм на работа, а по кафета не е съгласна са ги гледа. Майка ми и тя е тежка артилерия и не иска и реално съм си жертва ла целия социален живот. Общувам само с колеги и пиша тук. Но децата пораства. Много ми беше трудно първоначално, но сега ми е далеч по-спокойно.

# 9
  • Мнения: 7 325
Ако аз съм от страната на другото семейство и смятам, че вашето дете ще навреди на моето не бих ви поканила, ако съм на ваше място не бих приела подобна покана.
Никой не обича да удрят детето му, още по малко когато е бебе, но при положение, че е имало реакция от ваша страна не виждам проблем. А това, че 10 месечно бебе е получило стрес и е започнало да удря децата в парка са глупости според мен. Хората се чудят къде да намерят обяснение за агресивният етап на детето си. 
Не им се връзвай, просто се отдръпни от тях. Децата се кара, бият се, сдобряват се .... ако родителите коригират поведението им не е нужно да се развалят познанства. Когато обаче има неадекватни действия по добре да се ограничат контактите. От опит го казвам.

# 10
  • София
  • Мнения: 38 476
Да знаеш само вашето "дяволче" е заразило тяхното "ангелче" с лошо поведение! Mr. Green
Що за глупости!
Всяко дете преминава през такъв период.
Аз имах гоолеми илюзии, че съм родила "ангел небесен", докато тя не ме прасна с една йоника в главата. Без никой никога преди да и е показвал как става това. И така разбрах, че няма ангели, има истински деца.

# 11
  • Мнения: X
Дори детето на авторката да е дяволче, невъзпитано, агресивно и т.н., и т.н., абсолютна идиотщина е първо да се предлага да прекарат ваканцията заедно, а после да им четат лекции на тема детето им постфактум. Ако не са пълни идиоти въпросните приятели, остава вариантът да са хорица, които са решили по този начин да си отмъстят за пострадалото отроче и да им натрият носа.

# 12
  • Мнения: 635
Интересно ми стана...10-месечно бебе още не може да ходи. Къде е бляла майка му докато вашето го е удряло?

Мисля че е направилно формулиран въпроса..Не децата ви разделят. Разделя ви вашето собствено неадекватно поведение.

# 13
  • Мнения: 14 654
Сега, някои деца наистина са агресивни тъпанарчета, от които могат да се очакват само неприятности, но не виждам защо бих искала да си общувам с родителите на тези същества. Да не говорим пък колко е гадно да си по-голямото дете, от което се очаква да прояви разум, да се държи прилично и да си дава играчките, докато по-малката гад може да прави всичко и да врещи, просто защото е по-малка.
С повечето ми отдавнашни приятели съм ограничила контактите, защото децата на всички са по-малки и на моите им е адски досадно с тях. Малкият специално ме е помолил никога вече да не каним две семейства, защото в единия случай бил бавачка, а в другия му счупиха играчките. Ами сори - няма да идват, щом детето ми не иска тяхното. Не може да се очаква децата да се харесат, само защото възрастните се харесват.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 838
Божее, какъв патос - "шестмесечна борба" да превъзпитат бебе ударено 2 пъти от по-голямо бебе. Ще кажеш, че са се преборили да не се превърне в сериен убиец.
  Изобщо не ти и трябва да  си хабиш почивките с тях. Тръпки ме побиват от такива хора, лишени от елементарно чувство за хумор и прекалено вторачени в Златното си Дете.

Общи условия

Активация на акаунт