За вкуса на миналото

  • 178 461
  • 2 221
  •   1
Отговори
# 1 065
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Като ви чета за аспержите и кивито, се сещам за чудния вкусен български домат, краставица, чушка, ягода и всичкия зарзават, който затриха с годините. За 25-6 години, затриха цялото ни селско стопанство...

То това не е свързано с тогавашното селско стопанство и гадните ни политици. Просто технологиите и хибридните сортове навлязоха у нас по- късно, но си беше неизбежно. Както и навсякъде по света. 7,5 млрд. как се изхранват с натурални плодове и зеленчуци, като няма световни войни и чума да ни поразреди?  

# 1 066
  • Мнения: X
О, бригадите. Ходила съм на бригада за бране на домати. От там усвоих умението, като замеряш някого с домат, да го уцелиш в основата на тила, така че доматът да се разпльока и да се стече във врата му.

# 1 067
  • Мнения: 4 188
О, бригадите. Ходила съм на бригада за бране на домати. От там усвоих умението, като замеряш някого с домат, да го уцелиш в основата на тила, така че доматът да се разпльока и да се стече във врата му.
Хахаха, голям купон беше. И на ябълки съм бил. Пък вечерните купониии ooooh!,

# 1 068
  • Мнения: 7 848
Кореком. Но за горките руснаци си бяха много готини, защото те пък май си нямаха дори Кореком.  newsm78
Имаха и се казваше Берьозка. Но! да, тук в България можеше да е намерят много повече западни стоки, а за тях пазарът, както и някои др. соц. страни беше много, много по- затворен от нашият.

На бригади съм ходила. И в училище и в у- нито. Била и съм и на полето и в комбинати. "Най - трудно" ми бе брането на памук. Тъпчеш, тъпчеш един бездънен чувал, а кантарът не помръдва. И ваденето на цвекло не е от най - приятните. ooooh!

Последна редакция: нд, 23 апр 2017, 20:14 от Билян@

# 1 069
  • Мнения: 54 448
Голям купон бяха бригадите. Party Днешните тийм билдинги нищо не са. Simple Smile

# 1 070
  • Мнения: X
Те изобщо бяха някаква смешна имитация на западните маратонки, подобно на дънки Панака. Дори имам спомен, че изобщо не беше престижно да носиш такива, затова всички търсехме връзки за Кореком. Но за горките руснаци си бяха много готини, защото те пък май си нямаха дори Кореком.  newsm78

Ромика са хубава марка. Преди няколко години във Варна откриха магазин и моделите не са изобщо като от онова време.

http://www.romika.co.uk

# 1 071
  • Countryside
  • Мнения: 11 631
Аз помня Корекома, имаше шоколадови яйца, голям хит бяха. И станиолчетата се изглаждаха и се пазеха като супер ценна разменна монета Mr. Green
Дъвките Идеал бяха твърди и не правеха балони, после навлязоха едни турски дъвки, ама какви балони правеха...
И винаги съм се чудела: защо по времето на соца нямаше внос на нищо от Турция да речем. Едва ли са били толкова западни или пък буржоазни турските стоки. То не че и качеството им щеше да е кой знае какво, но поне щеше да има някакво разнообразие.

# 1 072
  • Мнения: 4 188
Доста голяма колекция имах от играчките на тия яйца, все механизирани, с разни джаджи, не като сегашните. За съжаление, дъщеря ми разпиля и съсипа всичко. Уникални бяха.

# 1 073
  • Мнения: 2 134
Ромика - нямаха  износване. В момента не зная аналог на тях.
В София къде мога да ги открия ?

# 1 074
  • Countryside
  • Мнения: 11 631
Доста голяма колекцияб имах от играчките на тия яйца, все механизирани, с разни джаджи, не като сегашните. За съжаление, дъщеря ми разпиля и съсипа всичко. Уникални бяха.
Дааа, бяха много хубави, а не като сегашните една пластмасова играчка маскимум от две части. Но аз имам спомен, че се падаха само рицари и едни сребристи колички Thinking Бяха с много части, но аз самата не успях да ги опазя и се попиляха.

# 1 075
  • Мнения: 14 635
Ромика - нямаха  износване. В момента не зная аналог на тях.
В София къде мога да ги открия ?

Май имаха магазин на ул.''Алабин''.Бригадите за мен бяха ужас.

# 1 076
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
...
И винаги съм се чудела: защо по времето на соца нямаше внос на нищо от Турция да речем. Едва ли са били толкова западни или пък буржоазни турските стоки. То не че и качеството им щеше да е кой знае какво, но поне щеше да има някакво разнообразие.

Ами нали принципът на СИВ /Съюз за икономическа взаимопомощ/ е точно страните в нея да си оказват такава, като си купуват взаимно стоките, независимо дали има по-качествени извън системата. Напр. вносът от Турция означава да се вкарват пари в нейната икономика, а не в тази на другарчетата. Затова и всички имаха работа и се строяха заводи, защото и да произведеш скапани дъвки, има къде да ги продадеш. И, всъщност, това е и една от причините след промените много отрасли да фалират: просто не бяха конкурентноспособни на свободния пазар.

# 1 077
  • Мнения: X
Принципът на СИВ като цяло е в областта на ненаучната фантастика, но от друга страна, внос от Турция имаше, поне във Варна. Да не говорим, че до Истанбул се ходеше като до Констанца.

# 1 078
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Съвет бил, а не Съюз. Ето, ако на някой му е интересно да прочете повече информация:

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D1%82_%D0 … D0%BC%D0%BE%D1%89


# 1 079
  • Мнения: X
Въобще не ми е интересен СИВ.

Общи условия

Активация на акаунт