За вкуса на миналото

  • 178 389
  • 2 221
  •   1
Отговори
# 165
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Аз си спомням опашката за лиглин и памук в аптеката. Опашка за хранителни продукти нямам спомен да е имало преди 1989г.

# 166
  • Мнения: 12 662
То хранителни продукти нямаше, всеки се снабдяваше от село.

# 167
  • София
  • Мнения: 62 595
имаше, ама кампанийно - за захар по време на компотите, за олио по време на лютениците, яйца по Великден. Спомням си как баба ми ме караше да отивам по два пъти да се редя в магазина за олио или захар (никога не ги пускаха по едно и също време) и всеки имаше право да купи две бутилки олио и десет яйца или три килограма захар. А когато дойдеше време за ягоди или дефицитната червена капия, отивах с колелото да пазя ред, за да може майка ми след работа да дойде и да вземем двойна доза. Повечето деца бяхме командировани така по опашките и бабите все ни се караха, защото си организирахме веселба.

# 168
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Повече от странно е, че соцът се отрече и от емблемата си -  дефицита и опашките. Всъщност не е странно, де.

Хубаво е да се подчертае осем-девет дебели черти, че купоните са фирмен знак именно на соца -  както в кървавото му крадливо детство, така и в грозната му агония през ранните 1990 години. Да да си беше тръгнал през 1988-9, или пък със свалянето на правешкия самодържец. Но не би, ами остана още доста време. Мен ако питате - духът му още витае.

Предлагам едно списъче с дати, от които да си избираме кога е "дошъл" капитализЪмът:
- приемане на нова Конституция (1991)
- декриминализация на частната собственост (1988)
- Юлски пленум на БКП, констатирал  (поредната) клиничната смърт на социкономиката (1987)
- приемане на чисто нов Търговски закон (ок. 1993)
- закон за престъпния характер на комунизма (2000)
- начало на приватизацията (1992)
- край на приватизацията (TBD)

Нека всеки избере, уточни или предложи нова/ не за друго, но да знаем кога е "дошъл" гадният капстрой.

Обезлюдяването на селата се ускорява и става необратимо с престъпното отнемане на собствеността на хората. Днес  в хиляди села гледаме тъжния финал на тая демографска катастрофа, която и самите комунисти наричат "Велик Прелом". Преломиха те, гръбнака на народа.

# 169
  • София
  • Мнения: 62 595
обаче започва окрупняването в селата и то ще тече в пълна сила според договорените фондове за определени квоти по култури. Вече комасацията стана при земите за зърно. По зарзавата е по-трудно, защото квотите ни са малки.

# 170
  • Мнения: 3 826
Аз си спомням опашката за лиглин и памук в аптеката. Опашка за хранителни продукти нямам спомен да е имало преди 1989г.

За всичко имаше опашки - дори за хляб и за мляко, за безалкохолни, за бира,
тия снимки от магазини, които се пускат са рекламни, нагласени, не са истински да се видят празните магазини, комунистите не обичат да документират реалността, да не оставят следи ....

# 171
  • Русе
  • Мнения: 11 918
  Не се сещам за хляб и за безалкохолни да е имало опашка.За бирата не знам. Нямаше разнообразие то дрехи. Само едни модели със съмнително качество на материята.
  Всъщност кола нямаше . Но пък в едон затънтено селче в Родопите бяхме намерили неочаквано.

# 172
  • Мнения: X
Eau, не зная откога са спомените ти. Моите са от 70-те-80-те (1971-ва съм). Драматичните опашки, за които пишеш, бяха типични за края на 80-те и началото на 90-те. И за лигнин в аптеките по морето. Преди това чак такива виещи се като влакови композиции нямаше, освен за банани по Нова година.

# 173
  • Мнения: 3 826
Снимка на торовия завод Химко  Враца, нали ви е ясно колко много се е торило

# 174
  • Мнения: X
Eau, няма нужда да обръщаме темата на бясна пропаганда про- и анти. Самата аз силно не понасям червените и соца, но нека да не разваляме темата.

# 175
  • Мнения: 12 662
Великата реплика "Пуснали са чушки" не си ли я спомняте?

# 176
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
А защо някой вярва, че по социализма на село е ял био продукти. Аз съм от Димитровград и знам по колко амониева селитра бълваше химическия комбинат. Да, основно за износ, после за ТКЗС-тата, но пък нямаше начин младите да работят в Химкомбината и да няма поне 1 - 2 торби тор за старите на село. Все си имаше начин да си „вземеш“ или купиш. И баба на село тореше, та да ѝ станат доматите повече и по-големи от на комшийката.

А великите опашки бяха пред Показния магазин по Нова година за мандарини и банани. Другата стока там бяха консерви за износ със сбъркани етикети или друг дребен дефект по опаковката. Понеже наистина хубавите се изнасяха. То и самото название на магазина говори много “Показен“ - да покажем и ние стил и стандарт.

# 177
  • Мнения: 12 662
Eau, няма нужда да обръщаме темата на бясна пропаганда про- и анти. Самата аз силно не понасям червените и соца, но нека да не разваляме темата.

Уиш, аз го писах  - миналото ни е соца, няма как да се абстрахираме.

# 178
  • Мнения: 3 826
Eau, не зная откога са спомените ти. Моите са от 70-те-80-те (1971-ва съм). Драматичните опашки, за които пишеш, бяха типични за края на 80-те и началото на 90-те. И за лигнин в аптеките по морето. Преди това чак такива виещи се като влакови композиции нямаше, освен за банани по Нова година.


   През '87 държавата вече е неплатежоспоссобна впрочем, фалирала вече ...
По селата винаги са докарвали хляба по някое време на обяд, където хората седят наредени на опашка и свършва за половин час, ако изпуснеш този момент, оставаш без хляб,
бирата също се разваляше бързо, та се пускаше по малко, по-добре да не стигне, отколкото да остане ....

# 179
  • Мнения: X
Да де, края на 80-те и началото на 90-те започнаха опашките за чудо и приказ. Иначе за банани, за дамски превръзки или лигнин си бяха стандарт. Клетият ми баща всяка година на морето се редеше и той на опашка за дамски превръзки и после червен като домат се мъкнеше по улицата със заветния топ лигнин под мишница. До него аз и майка ми- с още по един топ. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт