За вкуса на миналото

  • 178 393
  • 2 221
  •   1
Отговори
# 870
  • София
  • Мнения: 19 249
А показните магазини помните ли?

# 871
  • Мнения: 54 413
О само в антисоц теми пише.
Но тук не коментираме строя.

# 872
  • Мнения: 4 303
Каква ми е вината,че татко е носил тенекия маслини?И бяха купени от кварталния магазин, не с връзки или членство в партията.Всеки можеше да си купи, не само обикновения електротехник и автомонтьор от Ж.П.завода.И как едно дете може да е комунист, преди още да е тръгнало на училище?
И аз мисля, че малко се преиграва с това нямане. Друг е въпросът, че някои и да има, не купуваха.
Съдя от моите баби. Едната ми баба живееха сами с дядо и у тях вечно се намираше кутия с халва, от големите. У нас, макар и да бяхме повече хора никога не се е купувало с кутия.

# 873
  • Мнения: 5 178
В това отношение да- старите хора, говоря за 10-40 набор, бяха преживели глад и много ценяха храната и парите.
Баба ми можеше от чушки и картофи да сготви чудни манджи, които сега моят хубостник може и да не погледне.

# 874
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Абе имаше разлика в снабдяването София/малък град. Аз имам роднини в Монтана и си спомням, че им носехме някакви бонбони, шоколади, сокове, прежди и платове, каквито при тях не продаваха. Не говоря за най- масовите, а за по- луксозни стоки, внос от Полша, Чехия и пр. Също подарявахме за празници дезодоранти, парфюми, кремове, които там също ги нямаше. Те като идваха в София се забиваха в ЦУМ да си пазаруват обувки, платове и джинси /ако бяха пуснали/. Определено в София, Пловдив и курортните места се пускаха повече, по-луксозни и скъпи стоки.     

# 875
  • Мнения: 5 462
И разликата в снабдяването не беше само меьду малки и големи градове , а за всеки град си имапе едва ли не различно снабдяване.Варненци пазаруваха например от добричките/Толбухински/ хали и други магазини там.

# 876
  • Мнения: 5 178
Ооо макар да измествам темата - 2-3 пъти годишно правехме следния тур
- за обувки се посещаваха Добрич и Габрово, понякога Русе и Търговище
- за спортни комплекти и якета - Попово (там ги шиеха)
- за бельо - Трявна..
Така да се каже летните екскурзии преминаваха под егидата - да напазаруваме за следващата учебна година Simple Smile

Няма да забравя какъв рев и молби дръпнах на нашите, когато видях в Бургас комплект 32 цвята флумастери на Хемус  Mr. Green

# 877
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Да, да, и това се правеше: посещаваха се заводите, където се шиеха дрехи за износ и се пазаруваше с познат или от показния магазин, ако има такъв.

# 878
  • Мнения: 5 462
Да, да, и това се правеше: посещаваха се заводите, където се шиеха дрехи за износ и се пазаруваше с познат или от показния магазин, ако има такъв.
Ахха както и от фирмените магазини на ЦНСМ , Рила стил , Студио Б /ямбол / и т.н.

# 879
  • Мнения: 5 462
и от завод Дружба да се снабдиш с нещо от това което е било за износ.

# 880
  • Мнения: X
Няма да забравя какъв рев и молби дръпнах на нашите, когато видях в Бургас комплект 32 цвята флумастери на Хемус  Mr. Green

Точно как въздишах по разни шаренийки като сомалийче пред хуманитарна помощ се сещам, когато купувам на дъщеря ми разни флумастери, моливи, пастели, тефтерчета и всякакви подобни. Наскоро ѝ взех комплект флумастери 56 цвята и си помислих, че като дете бих убила за него. Laughing

# 881
  • Мнения: 7 848
Аз бях за такова нещо на училище:

 Ужасно дрънчеше, но на гърба има таблицата за умножение. Найс, а? Mr. Green

А за такова бленувах:

 Е, получих го на по късен етап. От чужбина и съответно на втория ден беше полупразен, не можах да го опазя.

# 882
  • София
  • Мнения: 15 463
Една приятелка на майка ми беше омъжена за алжирец, та тя ни беше донесла от там едни много дебели химикалки, с 12 цвята пълнители.Не можахме да ги опазим, още първия ден ни ги откраднаха в училището.На другия ден Валери продаваше на учениците по левче цветни пълнители...  #Cussing out.Не успяхме да си върнем химикалките.

# 883
  • Мнения: 7 848
А не, Тайна, не са ги откраднали, или не ми се ще да вярвам. Когато го извадих  и всички "дай да видя това, да пробвам този цвят..." Аз не съм свидлива, просто се разпиляха и нашите като видяха побързаха да ми се скарат и да разбера защо и кутийката ми е била много.  Embarassed
И колелото ми повече го караха съседските деца отколкото аз.

Да, помня ги и тези многоцветните химикалки. Много неудобни, и нито пълнител не пускаше както трябва...

# 884
  • Мнения: 4 270
А показните магазини помните ли?
Как да не ги помним. Преди Коледа нашите ни купуваха банани и портокали от там, в останалото време - каквото има.
Ходила съм и в Ловеч да си купя кожена пола, но връзката ми не беше силна и не стана. След това си купих красиво кожено яке от ул. "Алабин", българско.
Много от съученичките ми, които учиха УПК за продавач-консултанти, започнаха работа в ЦУМ. Чувахме се, когато получаваха стока. Имах жълти, розови и зелени лачени унгарски обувки с ток. Колко кристални неща бях накупила...Ясно е на какви щандове работеха приятелките ми Mr. Green Майката на мой съученик работеше в магазин "Валентина" на Графа. Отивахме и тя ни вадеше от склада немски червила и лакове, спирала за очи Маргарет Астор, помните ли ги? Гръцко бельо, индийски пуловери, кожени ботуши за 75 лв. Купих си ниски обувки, с два номера по-големи, защото това имаше.
По повод мненията, че в София е имало, а в малките градове не, имам спомен че наша роднина работеше в РУМ в малък град и доскоро вкъщи имаше нови големи и дебели, красиви като разцветка хавлиени кърпи, с цена 5.70 лв. на картонен етикет. Явно сме купували количества.

Общи условия

Активация на акаунт