Фиброаденом - да се оперираме ли ? 4-та тема

  • 115 019
  • 756
  •   1
Отговори
# 510
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
Много се надявам, че в България вече казват за слагането на Хепарин инжекции след подобна интервенция. Общо 10 дни си слагайте на всяка цена. Един ден преди операцията и после 8,9 дни още. Важно е! Понеже в България преди никога не са ми казвали, но пък и медицината върви напред, от 2007 не съм се оперирала в България, но силно се надявам, че това се е променило, и че към днешна дата ви го казват. Обръщам особено внимание на тези с пресни операции. Освен Хепарин, АБ 7 дни.

# 511
  • Мнения: 2 721
Liorena, даже не знам какво е това. Би ли споделила ? Моята вече никак не е прясна , но освен аулина ,който изпих в деня за махането на конци (заради страх да не ме боли) други обезболяващи не съм взимала. И антибиотик не съм пила. Хм..

# 512
  • Мнения: 132
И аз си мислех, че е добре да пия някакъв антибиотик, че зачервяването и болката не намаляват. Ще питам лекаря в петък...

# 513
  • Мнения: 132
Сега прочетох за хепарина, много полезно нещо...предотвратява образуването на кръвни съсиреци, използва се при отоци, хематоми, синини и т.н. Има го и под формата на маз. Видях че в Лиотон 1000 гел се съдържа 1000 IU хепарин натрий и смятам да го пробвам.

Последна редакция: ср, 27 юни 2018, 01:58 от di..

# 514
  • София
  • Мнения: 1 928
Сега прочетох за хепарина, много полезно нещо...предотвратява образуването на кръвни съсиреци, използва се при отоци, хематоми, синини и т.н. Има го и под формата на маз. Видях че в Лиотон 1000 гел се съдържа 1000 IU хепарин натрий и смятам да го пробвам.
Мисля че Liorena, говори за хепариниви инжекции, различно е от Лиотон 1000. След операция ( нямаща връзка в моя случай с фиброаденом) си слагах хепаринови инжекции .

# 515
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
Точно така. Хепарин инжекции. И все си мислех, че нещо се е проиенило у нас напред да вървим. Важно е, да не се образуват съсиреци.
9 дни общо слагах. Много е лесно да си ги слага човек и сам.Ако не може сам, но е много лесна инжекция, в корема се поставя, ако човек го е страх толкова може и сестра да ги слага. На мен не ми се разкарваше всеки ден до болницата за една лесна инжекция и си ги слагах аз. Вечерта преди операцията отидох да ми сложат, след това в болницата ми слагаха на другия ден и после вкъщи 7 дни продължих, сутрин по една. Слага се превантивно да не тръгне тромб, и наистина е важно. Зинат изписват тук 7 дни. И още едно едно хапче пих, но съм забравила името(мога да погледна).
А болка нямах никаква, но го отдавам и на леда, който налагат на гърдите веднага след операция в реанимация. После в стаята пак ми предлагаха лед, но аз нямах никаква болка и отказах. Тук подобна операция не се прави както в България- лягах, режеха и тръгвах. Предполагам силно, че сега не е така и поне ден се нощува в болницата под наблюдение. Тази ми операция беше двустранна последната, която направих.И в София съм имала двустоанна. Фиброаденомите тогава дори ми извадиха в Амбулаторията на Раковата и след това ми казаха довиждане.
Тук на 48 час се къпех вече с конците под душа- вода и сапун най-добрият дезинфектант, в България помня каква мъка ми и е било това пазене от немокрене до сваляне на конци.
За разрези не ми се говори какви ги имам белези от предните пет рязания у нас. Като видяха тук старите белези се облещиха как е рязано.
Та мисълта ми беше, че поне Хепарин вече изписват у нас, а то май много нещата не са се променили. За противотромбозните чорапи дори да не ви пиша, които са задължителни за операционна тук и след това дори една нощ спах с тях, но може пък това да са го въвели у нас знам ли. Все пак близо 10 години откакто не съм в България и нямам вече много поглед. Но 5 фиброаденома все пак са ми махани у нас, вярно че по-отдавна, но и медицината все пак върви напред.

P.S. Тук инжекциите се казват Clexane. Различни % са.

# 516
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
И аз си мислех, че е добре да пия някакъв антибиотик, че зачервяването и болката не намаляват. Ще питам лекаря в петък...

Зинат 7 дни пих, но веднага след операцията.

# 517
  • Мнения: 2 721
Леле нищо общо с тук.. Объркаха ми документите и без да искат ми дадоха входящ номер , че съм приета и заради тази грешка ме пратиха вкъщи и казаха да отида в деня на операцията, за да не чакам 3дни там.  Тя беше в 8 сутринта , в 4 следобед си бях вече вкъщи.
Белега ми е огромен , от ляво на гърдата към мишницата и се вижда.
В болницата само ме питаха веднъж дали съм добре и толкова. Казаха ми дори , че вкъщи нямам нужда от обезболяващи. Сега се замислям , че след каквато и да е операция трябва да се пие антибиотик, защо не се сетих да попитам тогава...
 На 12 ден ми махнаха конците, много време и труд ми отнемаше къпането, чак след махането на конците се изкъпах като “бял човек” дето се вика..

# 518
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
Ето. Като ви чета и все повече си мисля, че положението е останало там на ниво 2007г когато ми беше петата операция в България. 1:1 както ги пише __Magi. А в България започнах с първа операция 1993г. Просто съм си продуктивна много откъм фиброаденоми, винаги са едно и също.

По същия начин ме пращаха вкъщи веднага след срязването, а си взимаха пари от касата все едно лежа в болницата.
Белезите от предните 5 пъти са ми безобразни. Тук ми обясниха точно как се реже да няма почти белег и да е максимално естетично.
Никога не са ми давали нищо в България, а трябва да се мисли максимално за пациента. АБ е нужен най-малко за да не стане по-лошо.
Точно като бял човек не можех да се къпя у нас и петте пъти, мъка беше. Този път хем двустранно, без лепенка без нищо всеки ден от 48 час бях под душа под течаща вода и сапун.
на 14ти ден само отидох да махнат конците. и толкоз.
В България и петте пъти с локална анестезия, тук не се поставя под въпрос пълната упойката. Максимално щадящо за пациента се прави всичко. У нас с локална анестезия усещах всичко по време на операциите - дърпането особено се усещаше.
Тук бях около час в реанимация след това с наложени торби лед върху гърдите над превръзката- която представлява стегнат бандаж около гърдите и отгоре лед. То и затова никаква болка не усетих никога.
Та като чета, ми беше мисълта, явно нещата у нас са си същите от моите спомени, а те спомените ми са ясни, не са избледнели изобщо.

Последна редакция: ср, 27 юни 2018, 08:19 от Liorena

# 519
  • Мнения: 2 721
Мале мале, хората са с години по-напред от нас.. Нито стегната лента, нито лед, само една марличка с лекопласт имах като се събудих след операцията.  Поне бях под пълна упойка.
А добре, ще ми кажеш ли какъв е шанса да се появи отново, независимо на коя гърда?
Майка ми е оперирана 2 пъти през 4 години, повечето хора ми казват, че веднъж махнато отново ще се появи.  При мен махането беше неизбежно , заради огромните размери.

# 520
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
Е поне пълната упойка е някаква промяна като, че ли. Иначе марличките и лепенките - същата работа и при мен са били всичките 5 пъти у нас.

Това с появата е Божа работа. Но определено фиброаденомите са типични за млади години, от 16 до 20 и нещо. След това е странно да ги има, особено на 40+ да речем. Но моят професор ми каза, че и баба на 90 е оперирал с фиброаденом, което е голямо изключение разбира се. Няма страшно, ако са фиброаденоми. Следят се редовно на 6-10 месеца. Ако растат, над 2см ако са и повече порастнали е добре да се премахнат.
Ако това ще те успокои малко, имам 7 извадени, и имам още 8-9 в момента, но са много малки и не се пипат. Само следене на определен период от време. Майка ми също преди много, много години е имала.
Не се притеснявай дори и в бъдеще да има нов фиброаденом.

# 521
  • Мнения: 2 721
Меси! Аз съм на 23г. Моят беше 4,5см на 4,5-5см голям и доста навътре. Тук в БГ много ме дразни това, че ми дават полагащото ми се направление и като отида ме опипват и до там. Ехографа сама си го плащам 40лв..

# 522
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
На 23 е възможно още да се образуват. Млада си още Simple Smile Не се притеснявай от размера, но много добре, че си го махнала, много добре!!!
О, да, за ехограф в София си плащах всеки Божи път.
Силно се надявам да вземем да влезем в крак с напредъка на медицината, не са толкова сложни нещата да се постигнат и да се мисли за максимално щадене на пациентките!
Аз нямаше грам да знам, че има и друга, по-различна страна на палачинката, ако не ми се беше наложило да легна пак на операционната. Нямаше да имам тая база за сравнение, но вече определено, виждайки разликата има огромна такава в самата процедура и хода на операциите у нас и извън у нас. Малко по-касапски го караме ние като че ли Wink

# 523
  • Букурещ
  • Мнения: 7 833
И тези, на които им предстои операция, искайте си Clexane да ви сложат преди и рецепта за след операцията да продължите.
Не се осланяйте на думи като - Няма нужда, не е необходимо и прочие.

Има нужда и щом това се прави вече по процедура в други държави значи има защо.
И АБ си изисквайте за след операцията 7 дни да ви дадат. И бандажна стегната превръзка през гърдите и гърба за да нямате никакви болки, марличка и лепенка са въздух под налягане, няма нужда и не е нормално да ви боли, и няма ако просто ви стегнат в бандаж-корсет от стегнато навита цяла голяма марля превръзка през гърба. И лед, ако нямат, да ви донесат ваши близки да наложите след операцията върху голямата стегната цялостна превръзка. И така нищо няма да усетите.

Все много не сложни неща, а излизате само с положителни емоции от подобно нещо. Грам негативно не ми се отрази тази 6-7 двустранна при мен операция.
И това с къпането с конците е голямо удобство също. След баня една лека превръзка слагах само всеки път след  това до махането им.
Не знам в България с какво шият сега, но не искам да ви разказвам за след! операция номер 5 при мен с раната в наш’та Онкология софийска какво ми се случи, спестявам ви страхотии.

# 524
  • София
  • Мнения: 1 928
И тези, на които им предстои операция, искайте си Clexane да ви сложат преди и рецепта за след операцията да продължите.

Фраксипарин също върши работа( както Клексана), но има различни дозировки, лекар трябва да ги изпише. Всеки сам може да си ги бие, игличките са много малки и тънки, не боли.

Общи условия

Активация на акаунт