Време ли е за специалист, ако да, то какъв

  • 10 635
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 128
Здравейте, детето ми е на 2 г и 1 месец и имам притеснения, че изостава с развитието си от неговите връстници. Говори много но на негов си език, нито една смислена дума. Не посочва и не назовава предмети и хора, не пита за предмети, отказва да повтаря думи, не гледа картинки. на моменти игнорира изцяло хората около себе си, не изпълнява команди и рядко се обръща на името си. само когато му изнася. Не се заиграва с нормални за възрастта му играчки. Не си играе с деца на неговата възраст, игнорира ги. Вместо това нон стоп тича, скача, навън е като отвързан, не се води за ръка. ако се опитащ да сменищ траекторията му започва да се тръщка и търкаля по земята. забранищ ли нещо започва да те бие, рита, хапе...Проблемите с храната са големи. Не посяга към храна, не си иска храна, яде единствено у дома на стола си и то в неговата купа и само супа . Сухи храни не, сокове не, само вода. Иначе  моториката му е много добре развита за възрастта.
На моменти е много весел и усмихнат, на моменти проявява силна агресия. Не стои седнал за секунда, освен на стола докато яде, гърнето е мираж, подстригването също.
Дайте моля ви съвет към какъв лекар и трябва ли изобщо за в момента да търся помощ от специалист. Личната лекарка иска да сме изчакали....а аз виждам голямата разлика с другите деца около него. Не ходи на ясла, не смея да го пусна заради агресията. За капак е и много едър за възрастта си. висок е над метър, 17 кг, удря здраво  Sad
Благодаря, че изчетохте оплакването ми  Grinning

# 1
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Това много на аутизъм ми прилича. Може да се консултираш първо с личен лекар.

# 2
  • Мнения: 653
И според мен е добре да го види специалист, не съм сигурна дали детски психолог или логопед.

# 3
  • Мнения: 3 793
Все едно описа моя син ,само където е на 2,6.Беше много агресивен лятото биеше децата наред без причина,
но откакто тръгна на ясла престана.Там научи и доста неща-почна да се храни сам,да говори по малко жалко,че и много боледува та не ходи често.
Не мисля,че има за какво да се притесняваш-просто характер ли е темперамент ли..просто са по-енергични и не знаят как да изразят по друг начин желанията и чувствата си.

# 4
  • София
  • Мнения: 11 495
Това много на аутизъм ми прилича. Може да се консултираш първо с личен лекар.

Ама как така давате диагнози и стряскате хората  ooooh!
Настоявай ЛЛ на детето да те насочи към правилния специалист. Просто му (ѝ) кажи, че не желаеш да изчаквате  bouquet

# 5
  • Мнения: 12 670
Както го описваш, съвсем нормално дете.  Но щом имаш съмнения, заведи го.

# 6
  • Мнения: 7 325
До колкото знам аутизма се диагностицира след 3 години.
Направи консутация с психолог.

# 7
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Това много на аутизъм ми прилича. Може да се консултираш първо с личен лекар.

Ама как така давате диагнози и стряскате хората  ooooh!
Настоявай ЛЛ на детето да те насочи към правилния специалист. Просто му (ѝ) кажи, че не желаеш да изчаквате  bouquet
Чак пък да давам диагнози...

# 8
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 353
Запишете детето на ясла,да има контакти с други деца,да се отпуши говора ,да има някакъв режим,явно на вас ви прави на инат и се въртите в кръг само Peace

# 9
  • Мнения: 666
Аз бих завела детето на специалист - друг педиатър и/или психолог, подкрепям miamim. Ако всичко е наред, яслата е много добър вариант, подпомагащ социалното развитие на детето.

# 10
  • Мнения: 128
Другия проблем за яалата е , че често боледува и то всеки път прави асматични пристъпи, бронхити....всеки път е на инжекции. Инхалации не можем да му правим, изпада в истерия, абокат също на няколко пъти се опитаха но не можаха. Казват такъв звяр не ни се е падал😞😞. Иначе яслата може би ще е решение, имам желание да го запиша. Благодаря за бързите отговори 😙😙, ще говоря по- сериозно с личната

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Мисля, че нищо му няма на детето. Четох, че децата, които не говорят, са по-агресивни, явно така се опитват да изразяват чувствата си. Трудно е за родителите, за самите деца също. Като проговори, ще се промени.
Моят съвет е да настояваш пред педиатъра да те насочи към специалист. Въпреки съветите и да изчакате. Нека да го прегледат, за да можеш да се успокоиш.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Според мен не са удачни мнения нито в посока на "Аутизъм е!", нито "Съвсем нормално е, нищо му няма!". Никой от нас не е специалист, а и да е няма как да прецени състоянието му без да го е видял. Най-добре е да се направи консултация със специалист и то с детски невролог, а не логопед или психолог. Ако установи проблем - да се вземат своевременно мерки, ако не - вие да се успокоите.

# 13
  • Мнения: 18 532
Аз бих започнала с проверка на слуха. Peace

# 14
  • Мнения: 381
Вижте, аз нямам дете,но имам много близки наблюдения от моята племенница. Аз я гледам от мъничка и тя също доста късно проговори, отказваше да яде ,когато майка и я нямаше. Доста често посягаше да удря и много агресивна на моменти. Общо взето, като гледам доста сходни неща.Сега вече е на 3 години и 3 месеца ходи на градина и има доста голяма промяна. Говори, все още не много добре, но има всеки месец напредък и не е така агресивна. Остана само да казва,  че си лош ако не и угодиш. Най вероятно на детенцето му няма нищо. Ако искате за ваше успокоение една консултация с психолог. За мен лично, в днешно време децата се раждат и развиват интелектуално по бързо, те са по хитри и добри манипулатори. Пак казвам, аз нямам дете и е възможно да греша.

# 15
  • Мнения: 666
Пепитка, всеки от нас, дори и с деца, може да греши. Всички говорим само от личния си опит с едно-две-три деца, наши или чужди. То и лекар може да сгреши. Но щом майчиното чувство се обажда и има нужда от успокоение и изясняване на ситуацията, ясно - да търси отговор и да започне с педиатър. Вярвам, че всичко ще е нормално.

# 16
  • Мнения: 381
И аз вярвам,че всичко ще е наред.

# 17
  • София
  • Мнения: 11 775
На мен ми липсва да разкажеш какво прави? Ти тук казваш какво не прави, а няма никакъв фокус към това което прави. Аз също се бях вглъбила само в това което не прави моето дете, и изпусках важни и ключови моменти в неговото развитие. Имай и в предвид че е навлезнал в бебешкия пубертет. Най-добре е една консултация с логопед, и от там да видите как ще тръгнат нещата.

# 18
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 293
И аз бих проверила слуха.Също бих  завела детето и на логопед и на детски психолог.
Ако не чува добре,няма и да говори добре.Няма и да реагира на името си.
За гърнето-и моята дъщеря не искаше да седи на гърнето.Но малко преди да навърши 3 години сама започна да ходи в тоалетната.Всяко дете е различно.
За храната-докато беше бебе ядеше всичко,но точно на две години започна да си избира храната и да става капризна.
Може би при вас е започнал бебешкия пубертет и ще пробва дали му минават номерата.

Ако има астматични пристъпи,яслата изобщо не е препоръчителна.

# 19
  • Мнения: X
Това много на аутизъм ми прилича. Може да се консултираш първо с личен лекар.
Не. Аутизмът е много сложно и трудно за диагностициране състояние. В описаното има някои аутистични черти, но само от тях, в никакъв случай не може да се определи категорично. Авторката може да поиска направление за детски психиатър и детски невролог, които да прегледат детето. Напълно е възможно да има проблем, но точно толкова е възможно и да е нещо, което ще се израсте. Затова, да не се губи време, а да се иска направление за посочените специалисти.

# 20
  • Мнения: 11 854
Като препатила майка и познавайки много други такива ще кажа - майката има много добър усет и когато нещо я притеснява най-добре да отиде при нужните специалисти....ако се окаже напразно притеснението, нищо по-хубаво от това, но ако не е всеки месец работа с детето са от значение защото в един момент изоставането става лавинообразно.
Има някои притеснителни неща в описанието което даваш за детето за това и моя съвет е консултация с - невролог, психолог, логопед.

# 21
  • Мнения: 128
Благодаря още веднъж за мненията. Днес вечерта ми дадоха направление за детски невролог. Хиперкинетично разтройство неуточнено. Така пише. Обърнахме пода на лекаря, голямо тръшкане беше. Дори ме питаха да не е ял нещо превъзбуждащо, а той е болен и даже е кротък 😞. Надявам се всичко да е ок и да се успокоя, наистина е тревожно да гледаш другите деца как си играят, А твоето страни от тях. Имаше един въпрос какво може  малкия да прави, какви са му силните страни. Определено е спортна натура, като катерица е 😂 и бяга много бързо. Обича да слуша когато някой пее от екрана и самия той свири с интрес. това е спорт и музика 😂. Много държи и всичко да е подредено по определен начин и се дразни ако сменя позицията на нещо, което малко ме притеснява. ще видим какво ще каже дортора другата седмица. Хубава вечер на всички и благодаря още веднъж. 😃

# 22
  • София
  • Мнения: 7 996
Освен невролога, задьлжително се виж и с логопед. Понякога агресията е формата да избият напрежението от това, че не говорят.
Сьщо обьрни внимание на контакта с очи -гледа ли те, когато му правиш смешки, говориш, караш се. Периодично го проверявай дали разпознава предмети - дай топката/ количката/ кубчето.
Относно храненето - дьвче ли, пасирате ли храната? Това пак е в периметьра на логопедите, някои са и хранителни терапевти.
Не го карай да повтаря думи, а звуци. Зареди се с книжки от тия с копчетата и звуците. Разказваш за някое животно (сигурно не иска да му четеш) и натискаш звука. И така бавно започвате - как прави кокошката, овцата и пр.
Намери му и сензорни книжки, карти - от тези с грапавите повьрхности, да почувства с прьстите. И последно - опитай се да работиш вьрху фината моторика - мозайка за редене под твой надзор, магнитна дьска с печатчета и писалка, дьрвен пьзел с дрьжки, лабиринт (тип икейския с топчета).

Последна редакция: сб, 18 мар 2017, 07:25 от милинка

# 23
  • Мнения: 11 854
..... Имам чувството, че не ме разбира изобщо какво му говоря 😞.

За съжаление най-вероятно е така  Confused . Аз за това ти казах, че майката усеща нещата защото тя комуникира най-много с детето. Нещата които описваш - това с фиксирането с търкалящи/въртящи предмети, това с идеалната подредба и раздразнението ако не е така хич не са добри признаци Rolling Eyes

Аз се чувствах по същия начин с моето дете, усещах че не ме разбира. Въпреки, че той нямаше толкова притеснителни неща като твоето дете...играеше си с играчки, гледаше книжки, не беше агресивен ....но на 1г и 9м не посочваше и не можеше да проследи ако аз му соча, не слагаше сам храна в уста (например солета), ядеше пасирано и не искаше да дъвче, нямаше думички а разни звукосъчетания...И аз също от съвети от сорта - нищо му няма, момче е те се развивали по-късно, пусни го на градина/ясла и т.н. изгубих време до 3г . Чак тогава започнахме работа с логопед и психолог, а можеше да се започне много по-рано...затова както и милинка ти е казала, независимо от невролога направи консулт и с логопед.

# 24
  • София
  • Мнения: 7 996
Моят син на тази вьзраст беше сьщата работа по отношение на говора - никакви срички, само мучащи звуци. За говор изобщо не можеше и реч да иде. Отделно не можеше да се концентрира, много бавно успях да прокарам идеята за разглеждане на книжки. За храната беше това, което пише и жената преди мен - никакво посягане, само пасирана храна. То аз и оттам започнах -хранителни терапевти пьрво. На година и 2 месеца беше като катерица - катереше се по пьрзалки, докато децата все още се учеха да ходят. Според едната от терапевтките това беше и причината за изоставането в говора - прекалено развитата моторика за вьзрастта.
До кьм 2 години и 7-8 месеца беше като животно - само мучеше, беше сврьх раздразнителен, изключително енергичен и ядеше храна с консистенция за 6-месечни. Малко преди 3 години речникьт му включваше "мама, баба, кола и не". Да-то дойде на по-кьсен етап. Всички около мен обясняваха как си измислям проблеми и че е момче и те по-бавно се развиват. Радвам се, че не ги послушах и стартирах много интензивна работа с логопед. Не го дадох на градина, за да не засиля агресията и да не се комплексира от това, че вьншните хора не го разбираха. Отделно беше с памперс до 3.5 год и не се и хранеше нормално. Предстои ви много работа, тьрпение, упоритост и важното да знаеш - не изчаквай, започни веднага.
Забравих да добавя - намали глутена в храната. Минимизирай храните, които го сьдьржат и бьрзите вьглехидрати. Спрете всякакви шоколадени и захарни изделия. Не настоявай за сокове, по-добре да пие вода. Работи вьрху пиенето от чаша, защото има врьзка с позицията на челюстите.

# 25
  • Мнения: 128
Да, това с пиенето от чаша е наистина катастрофа. Излива течността в отворена уста...как ли не му показвахме, но той не подражава на нищо. Пие от чашка с мек накрайник на Нук, А адаптирано мляко, не се отказва от него, с биберон от 0 до 6 месечни предназначен. Яде бисквити и солети, не са му проблем.Не спира да бърбори , но на нещо като незнам и аз аборигенски. Звуците са все едно както имитираме кон. Незнам как са го опиша по друг начин, езика е на небцето. Всичко това е придружено с ентусиазирано ръкомахане, въртене, подскачане. Играе си с въженжа много, върти ги бързо с ръка в кръг и е като под хипноза и почти винаги трябва да върти нещо в ръката си. Някак си живее за съжаление в негов си свят, А когато иска да ми привлече вниманието идва и започва да ме рита или хапе. Изнервящо е, защото имам чувството, че говоря както се казва на стената. Баща му все ми се кара, чв съм изкарвала детето тъпо и т.н, колко деца на познати преговаряли късно....Немога да му налея в главата, че не това толкова ме притеснява, колкото поведението и възприемането на нещата около него. Не е нормално да не изпълнява проста команда като "дай ми това " или " седни, стани, спри" . Той не само не  изпълнява, просто ми се смее насреща или изобщо не ме отразява, и съм сигурна, че не е разбрал какво се иска от него. Със сигурност ще имаме доста работа и ходене по логопеди, психиатър и т.н, успокоявам се само, че детето ми не е единствено и с усилия и упоритост ще постигнем резултат. Другата седмица сме на невролог, да видим какво ще каже.

# 26
  • Мнения: 5 134
Всичко, което сте описала сочи към трудности на детето и неговата нервна система да интегрира правилно стимулите от околната среда както и затруднения от липсата на адекватна за възрастта комуникация. И двете неща подлежат на промяна с терапия, както са ви писали. Успех с консултацията, а след това непременно се обърнете към логопед и хранителен терапевт.

# 27
  • Мнения: 10 630
Благодаря още веднъж за мненията. Днес вечерта ми дадоха направление за детски невролог. Хиперкинетично разтройство неуточнено. Така пише. Обърнахме пода на лекаря, голямо тръшкане беше. Дори ме питаха да не е ял нещо превъзбуждащо, а той е болен и даже е кротък . Надявам се всичко да е ок и да се успокоя, наистина е тревожно да гледаш другите деца как си играят, А твоето страни от тях. Имаше един въпрос какво може  малкия да прави, какви са му силните страни. Определено е спортна натура, като катерица е  и бяга много бързо. Обича да слуша когато някой пее от екрана и самия той свири с интрес. това е спорт и музика . Много държи и всичко да е подредено по определен начин и се дразни ако сменя позицията на нещо, което малко ме притеснява. ще видим какво ще каже дортора другата седмица. Хубава вечер на всички и благодаря още веднъж.
Bim-bam-bum, за да те успокоя малко, ще ти кажа, че моето, също на 2 г. (и 2 м.) я има тая мания да не се разменят местата на нещата, примерно да не се сменя купичката за ядене, приборите, яде само едни и същи храни, не вкусва нещо ново или различно, играчките не могат да се местят на различни места, ами където си стоят винаги, нищо ново или различно, ако прави с някой дадено занимание, не може да го прави с някой друг - трябва да е същия човек по негово изискване. За разлика от твоето, моето спряга цели глаголни перифрази - т.е., това поведение и говорното развитие нямат нищо общо, явно. Агресията също според мен е някаква част от т.н. бебешки пубертет. И при моето дете я има на моменти - когато не му се угоди или ако реша да му наруша "правилото" да не се сменят местата на предметите, тогава побеснява и се тръшка. При твоето притеснението е, че е по-едър и може да нарани някой, като се разбунтува. За яслата, бих ти казала, да пробвате - там децата се учат на "оцеляване" сами без мама, което налага промяна в поведението на по-буйните, щото там я няма мама да му позволи или защити от непознатото. Природно правило - да си кротуваш на непознато и при непознати. Може и да му се отрази добре и да се изненадаш.
Не мисля, че детето ти изостава, по-скоро бебешкия пубертет при него явно е по-силен и това, че не успява да се изрази го прави по-агресивен. Когато някой не те разбира е нормално да се ядосваш. Това, че не играе с други деца - на 2 г. уж все още играят по отделно в яслата, т.е., се приема за нормално.
Наблюдавала ли с кого (познати хора, семейство) най-добре се разбира детето ти? Ти самата правила ли си опити от малък да го социализираш с другите деца в парковете? Дискутирали сме теми за майки, които дърпат децата си от другите деца с цел да не се разболяват като малки. Не знам...  Rolling Eyes
Щом е любител на музиката, песни сигурно знае? Пее ли? С песни бихте могли да упражнявате развитието на говора.

Последна редакция: пн, 20 мар 2017, 09:53 от amy_nka

# 28
  • София
  • Мнения: 4 578
Ако имате желание, може да прочетете и тук http://www.sensory-processing-disorder.com/sensory-integration-d … ion-symptoms.html

# 29
  • Мнения: 475
Подкрепям поста на Вени,
Вземете си едно направление за проверка на слуха също, не изключвам другите специалисти. Моето дете не отговаряше по име, каза мама осъзнато към годинка и три месеца за първи път. Оказа се, че за две година събраната ушна кал е в невероятни количества, находка колкото нокът на кутрето на възрастен, истинска твърда тапа във всяко ухо.
Успех!

# 30
  • Мнения: 4 708
Определено е спортна натура, като катерица е 😂 и бяга много бързо. Обича да слуша когато някой пее от екрана и самия той свири с интрес. това е спорт и музика 😂. Много държи и всичко да е подредено по определен начин и се дразни ако сменя позицията на нещо, което малко ме притеснява. ще видим какво ще каже дортора другата седмица. Хубава вечер на всички и благодаря още веднъж. 😃
Това явно е характерно за доста деца, защото и моето дете на тази възраст се вълнуваше само от това, което пишете, не говореше, но разбираше всичко. Не си направих труда да се връзвам излишно, и я оставих на мира без да се вторачвам в това какво не може. На 2г и 4м /малко след тръгването на ясла/ проговори с цели изречения, 6 месеца по-късно казваше всички звуци. Сега е на 3г и 7м не млъква, водят я според госпожата за едно от най-интелигентните деца в групата, и определено ми липсват годините в които всичко беше под конец у нас  Laughing Така че всичко, което описвате не е за пренебрегване /просто аз за нас прецених, че до 2,5 г не е пък чак толкова късно/, но не е "краят на света", късмет и дано му няма нищо на детето, просто да няма какво да ви каже  Laughing А ето това http://www.detskigovor.com/normi-i-periodizacia ми остана като линк оттогава разгледайте го.

# 31
  • Мнения: 2 760
Какво каза лекарят?  bouquet

# 32
  • Мнения: 128
Какво каза ли..... нищо съществено. Да изчакаме и да наблюдаваме, малък бил още. Сега е на две и два месеца, стана доста по- контактен. Разликата е огромна. За съжаление все така не казва смислена дума. Спря да казва мама, което е странно. Може би просто е по - особен като характер....незнам. Като станел на три и продължава да ни притеснява поведението му, да го заведем пак. И така......😃 От началото на месеца е все болен, растат и зъби, та говоренето му съм го оставила мнооооого на заден план засега .

# 33
  • Мнения: 2 280
А кога му е слагана последната ваксина?
На 2,2 години не е притеснително, че не говори.

# 34
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Какво общо има ваксината?!!?

# 35
  • Мнения: 128
Последната ваксина беше на 1г 5 м, но от тогава е все болен и не му слагат последния прием на тая пет валентната. Сега тъкмо оздравя от ангина, взе че лепна чревен вирус. Трети ден е с 38.5 и буквално вода ака. Ще се побъркам вече. Та за говора дали трябва да говори на две години, направо незнам какво трябва и не трябва вече😂. Всеки различно казва, според доктора ще почне отведнъж...малкия говори много, не млъква, но на китайски 😃😃 Изразите се повтарят, но вкарва и нови.  Например за Браво той казва Къти 😂😂 няма никаква логика....но той си пляска сам н себе си с ръце и казва Къти в отговор. Когато ще тръгваме на вън казва Ади буа 😃... и така за всичко си има негови думи, но крайно различни и неразбираеми. Поне в последно време започна да разбира повечето неща които му говорим.

# 36
  • Мнения: 2 280
"Ади буа" сигурно е "Айде да се общуваме" Simple Smile иначе и моето говореше така на китайски, но знаех, че е временно и много й се радвах. Не се притеснявай, ще проговори Simple Smile

# 37
  • Мнения: 4 708
"Ади буа" сигурно е "Айде да се общуваме" Simple Smile иначе и моето говореше така на китайски, но знаех, че е временно и много й се радвах. Не се притеснявай, ще проговори Simple Smile
Не общуваме, а обуваме  Laughing

# 38
  • Мнения: 2 988
И аз имам нужда от съвет за развитието на моето дете. На 2 години  и 3 месеца е, но казва само 6-7 думички. Една от тях използва за 4 различни неща. Лелките в детската градина казват, че се опитва да повтаря това, което говорят другите деца. Не повтаря (поне не мен), не казва за пиш и ако (започва да напъва, когато трябва да прави нещо). Ако го питам има ли пиш- казва да или не, но да каже пиш или ако е невъзможно. Не виждам как ще го пусна на градина от септември. В сравнение с другите деца е много назад с развитието си. Другите повтарят и се опитват да правят изречения, едно дори пее песнички и на български и на английски и познава буквите, моето дете в сравнение с тях е като бавноразвиващо се. Знам, че не трябва да сравнявам децата, но... Логопедът в ОДЗ-то, което посещава, не може да работи с него, защото той като я види се дърпа, защото не я познава. В разговор с нея тя ми каза, че той е и още много малък и не може да работи кой знае колко с него. Мъжът ми и всички баби ми казват, че изведнъж ще започне да говори и няма да мога да му затворя устата, но аз просто вече не вярвам, че това ще се случи. Не знам дали нещо с мен не е наред и имам твърде големи очаквания за него или трябва да търся специалисти по-скоро, за да може да спре да изостава от останалите и да навакса.

# 39
  • Мнения: 18 532
Didi i Mitko, изобщо не е ясно, че ще се отприщи и ще е на нивото на връстниците си. Много е вероятно, като започне да говори, да мине през всички фази на развитие на речта, което няма как да не е със закъснение спрямо връстниците щом сега има такова. Не е страшно, наваксва се, но си трябва работа. Много четене на приказки, упражнения за фината моторика, посещения при логопед. Има тема за късно проговорили деца, много е полезна и със сигирност ще получите добри идеи.

# 40
  • Мнения: 2 988
Благодаря за съвета. Поне не само аз мисля, че изостава и нещо не е наред. Иначе за проговаряне, ако трябва да съм честна, той каза смислено баба, мама и ам още на около 10 месеца. При него нещата стават изключително бавно, но разбира всичко и изпълнява сложни команди. Просто отказва да говори. Като му кажа: Кажи банан/ бисквита/ дай или каквото и да е друго казва не и спира да иска определеното нещо. Не знам и дали не е и характер или инат...

# 41
  • Мнения: 18 532
Само да добавя, че не съм изразила, мнение, че изостава. Написах го, само защото ти смяташ така и го приемам за факт.

# 42
  • Мнения: 1 544
Ако имате съмнения,че нещо не е наред,можете да заведете детето при детски психолог или логопед. Ако от раз ви каже мнение - значи не е специалист . За такива оценки се изисква да наблюдава детето поне 2-3 пъти ,за да бъдат реални резултатите, има си методики как да се направят.

Ако специалист сметне,че е рано да се работи с детето,поне може да даде насоки върху какво да се работи вкъщи - според мен е огромна грешка да се разчита на ясла и на детска градина за корекция на поведенчески или говорен проблем - може да бъде от полза,но не е панацея. Peace
Според мен колкото по-рано се започне ,толкова по-добре.Хубаво е да се направи консултация със специалист,за да ви насочи какви занимания и с каква продължителност - не очаквайте детето да ангажира вниманието си повече от 5 минути. В интернет има много идеи и материали за деца.

# 43
  • Мнения: 2 988
Аз не разчитам на яслата за говоренето. Иначе всеки ден го приспивам с песнички, опитвам се да му чета приказки, но обикновено той изобщо не си задържа вниманието и прелиства по 4-5 страници наведнъж и не ме оставя да прочета нищо. Разглеждаме книжки с него, като се разхождаме обяснявам всяко нещо какво е по 5000 пъти, но резултат не виждам. Последната ми надежда е една роднина, която учи за логопед. В града, в който живеем, специалистите са крайно недостатъчно, а да не кажа и че няма.

# 44
  • Мнения: 2 280
"Ади буа" сигурно е "Айде да се общуваме" Simple Smile иначе и моето говореше така на китайски, но знаех, че е временно и много й се радвах. Не се притеснявай, ще проговори Simple Smile
Не общуваме, а обуваме  Laughing
Така де, автокоректора ме е "поправил" Simple Smile

# 45
  • Мнения: 1 544
Аз не разчитам на яслата за говоренето. Иначе всеки ден го приспивам с песнички, опитвам се да му чета приказки, но обикновено той изобщо не си задържа вниманието и прелиства по 4-5 страници наведнъж и не ме оставя да прочета нищо. Разглеждаме книжки с него, като се разхождаме обяснявам всяко нещо какво е по 5000 пъти, но резултат не виждам. Последната ми надежда е една роднина, която учи за логопед. В града, в който живеем, специалистите са крайно недостатъчно, а да не кажа и че няма.

Големият ми син беше така - с него не млъквах,непрекъснато обяснявах,говорех... Книжки не бутваше,освен за да ги скъса. По никакъв начин не можех да го накарам дори да ги разглеждаме.Сега е на 4 и сам ме кара да му чета.Не се притеснявай и не спирай да му предлагаш !
Малкият ми син ,на 2 г . и е същия по отношение на книжките. Просто съм минала по този път и не отдавам голямо значение,макар че признавам-малко ме е яд Simple Smile Peace

# 46
  • Мнения: 4 708
Didi i Mitko дъщеря ми беше същата, тръгна на ясла септември на 2г и 1м и нищо не говореше, мама, тате, кака всичко останало беше ка. Не слушаше приказки изобщо нищо. Но си бях дала психологична граница от НГ и ако няма напредък да я водя някъде. Иначе както казваш всичко разбираше, изпълняваше когато иска сложни команди. Но около Коледа, била е на 2г и 4м, изведнъж проговори всичко без определени звуци, но със сложни изречения. 5-6 месеца по-късно вече слушаше къси приказки, и казваше всички звуци. Така че гледай не толкова дали говори, а дали разбира.  Иначе води си го на логопед за да си каже мнението, но не го сравнявай с други деца.Аз пък така и не видях тези деца "еднорози", които на 2г говорят 2 езика и познават буквите, че и четат. Иначе и аз съм чувала, че има такива. Някъде http://www.detskigovor.com/normi-i-periodizacia тук, имаше какво трябва да гледаш и дали е за специалист, или твоите очаквания са прекалено високи.

# 47
  • Мнения: 10 630
Scarlet~, ако дете на 2 години чете, значи е вундеркинд. Иначе да говори два езика го виждам възможно за дете не вундер. Ако разпознава букви, значи има много добра памет. На тази възраст всичко се научава "на изуст".

Обаче, имам наблюдения, че много родители не разбират бебешкия говор на децата си, (някои не си и правят труда да го разбират) и може би от там да тръгва някакъв проблем с проговарянето.  newsm78 (не говоря специално за Диди - мисля, че тя не е от тези родители).

Последна редакция: пн, 24 апр 2017, 13:24 от amy_nka

# 48
  • Мнения: 1 544
Е,аз на 3 четях ,на 3 и половина съвсем гладко ,че и скоро намерих доказателство,понеже не ми вярваха ,че и пишех . Но да уточня,че не съм станала професор.
Така че ранното проговаряне не означава непременно свръх умно дете  Crazy

# 49
  • Мнения: 18 532
Е,аз на 3 четях ,на 3 и половина съвсем гладко ,че и скоро намерих доказателство,понеже не ми вярваха ,че и пишех . Но да уточня,че не съм станала професор.
Така че ранното проговаряне не означава непременно свръх умно дете  Crazy
Същата работа съм била и аз. Но действието се е развивало по време на режима на тока, когато освен четене на книжка на свещ, друго просто не е имало какво да се прави. Laughing А щерката е толкова различна в това отношение...Чак сега, почти на 9 г. изчете цяла книга с желание, без подканяне от моя страна.

# 50
  • Мнения: 10 630
Е,аз на 3 четях ,на 3 и половина съвсем гладко ,че и скоро намерих доказателство,понеже не ми вярваха ,че и пишех . Но да уточня,че не съм станала професор.
Така че ранното проговаряне не означава непременно свръх умно дете  Crazy

Интересно! Браво, поздравления! А, с математиката как си, отдава ли ти се?

# 51
  • Мнения: 4 708
Scarlet~, ако дете на 2 години чете, значи е вундеркинд. Иначе да говори два езика го виждам възможно за дете не вундер. Ако разпознава букви, значи има много добра памет. На тази възраст всичко се научава "на изуст".
В такъв случай моето и всички мои познати деца, са изоставащи. Нито едно не говори 2 езика, нито едно не познава буквите. Но виж по форумите много съм чела, че имало и такива. Моята само като чуе, че не говорят на български и отказва да слуша изобщо какво се говори, така е откакто почнах да разбирам какво ми говори. Въпреки опитите ми да я уча на буквите, резултата е 0.
Виждала съм дете миналото лято, набор на моето, което говореше много лошо, но само на английски, тогава моята говореше добре на български. Родителите казаха, че е отгледана с детските пред тв, и затова така се е получило, те са си българи.
И не, няма да тръгна по логопеди и психолози, защото моето мнение е, че на тази възраст трябва да се учат на други неща, не на азбуката, математиката и т.н.
Между другото и аз съм четяла на 4, голямата дъщеря на 4 също четеше гладко, но не защото аз исках, ами тя сама някак си се научи, от коя е тази буква, до как се чете това, така е не се научи да срича. Не е гений, не е била пълен отличник в училище и т.н. това явно не е никакъв критерий.

# 52
  • Мнения: 128
А как мислите, възможно ли е това, че гледа детски филми на чужд език да е една от причините за объркването на говора. Човечето вместо чао, казва бай- бай 😂😂. Направих грешката преди време да му пускам бейби тв, защото това беше единственият начин да го нахраня и сега се опитвам да го откажа от този му навик, но удрям на камък. Започва да блъска телевизора, крещи, реве, тръшка се. Някой път му минава ако нещо друго му привлече вниманието, обаче друг път такива драми прави......От три- четири дни не е гледал детско обаче и тайно се надявам да е забравил. Криех и дистанционните, защото ми ги носи и почваше един театър с пищене. Незнам как ще издържа да не му угодя, особено като е болен и е по цял ден у дома.

# 53
  • Мнения: 18 532
По спомени, по Baby Tv не говорят чак толкова много, че чак да се обърка детето с езиците, освен ако не са променили кардинално програмата последните години. Но телевизията е противопоказна при късно проговаряне, определено. Peace

# 54
  • Мнения: 4 708
На много места съм чела, че гледането на тв или игри, гледане на детски на телефона 100% забавя развитието на говора. Така че спирай ги и наблягай на четенето на стихчета и тем подобни. http://seeworldofwords.blogspot.bg/2012/05/blog-post_7230.html ето такива имам предвид.

# 55
  • Мнения: 2 988
Аз пускам на моето дете песнички на компютъра или таблета и бейби тв, но съм до него и му говоря и обяснявам непрекъснато. Така с много зор започна да казва как казват кучето, котето, кравата и патето. От последните дни има още 2 думи в речника си(Пепи-името на дядо му и мля-мляко). Снощи докато му пеех повтори някои срички от края на песничките(хи-хи-хи от педя човек лакът брада).

# 56
  • Мнения: 1 544
Е,аз на 3 четях ,на 3 и половина съвсем гладко ,че и скоро намерих доказателство,понеже не ми вярваха ,че и пишех . Но да уточня,че не съм станала професор.
Така че ранното проговаряне не означава непременно свръх умно дете  Crazy

Интересно! Браво, поздравления! А, с математиката как си, отдава ли ти се?

Не я харесвам,но я учех по необходимост.Нямам спомен на колко години съм можела да смятам,но навремето предучилищната не изискваше толкова задълбочени знания,а и не беше задължителна. Мои съученици се учеха да четат в 1-ви клас .
Сега нещата са безкрайно различни.

# 57
  • Мнения: 5 134
Аз на 3 четях и взех, че пък буквално станах професор  Joy

# 58
  • Мнения: 80
А как мислите, възможно ли е това, че гледа детски филми на чужд език да е една от причините за объркването на говора. Човечето вместо чао, казва бай- бай 😂😂.
Нашето дете още от малко много се заглеждаше по детски филмчета и му пускахме на всякакви езици (всъщност той си ги избираше по картинките в YouTube и настояваше да гледа определени). Не му пукаше, че са на руски, корейски, английски - ок си му бяха. Нямаше проблем с объркване при проговарянето. Сега (на почти 5 години) вече има предпочитания и гледа само на български и в краен случай на английски. В резултат на това е научил около 20-тина израза на английски, но не ги използва в ежедневната реч.
Разказвам това с идеята да кажа, че според мен е много по-важно хората около него на какъв език говорят и едва ли би се объркал до такава степен от телевизора. Аз задължително бих настоявал за консултация с детски психолог.

# 59
  • Мнения: 10 630

А как мислите, възможно ли е това, че гледа детски филми на чужд език да е една от причините за объркването на говора. Човечето вместо чао, казва бай- бай 😂😂.

И моето, двегодишно, учи нон-стоп английски от детските клипчета в тубата. Ние телевизия нямаме у нас от много години насам. Вече знае да брои до десет на 3 езика. Познава цветовете, животните, превозни средства и изрази на английски. Не само че не е причина за объркване на говора, ами допринася за развитието на говора. Не ме притеснява като каже "Къде е блю-а?" или "Уау! Амейзин!" докато играе, защото от лингвистична гледна точка е правилно.

Никога не бих ограничила детето от към езици. Езикът е богатство.

Проблема с проговарянето го търсете другаде - според мен:

1. Способността на родителите да комуникират с детето. Много родители не разбират "бебешки".
2. Физиологична причина (всеки организъм/мозък се развива с различно темпо).
3. Трудността на езика. Българският не е особено лесен за научаване език.

По мои наблюдения, децата проговарят на даден език, точно както ние възрастните бихме проговорили на чужд език - процесът е същия. Разликата е, че децата не се срамуват да говорят с грешки.  Peace

# 60
  • Мнения: 4 708
amy_nka  Доказано е, че гледането на тв, "тубата" и тем подобни определено забавя развитието на говора, както и че в двуезични семейства много по-често имат проблеми с късното проговаряне. Доказано с изследвания от специалисти в областта, така че не успокоявай потребителката с това, че при е било еди как си, не доказва нищо.  bouquet

# 61
  • Мнения: X
Не всяко двуезично дете проговаря късно, но двуезичието би могло да е причина за късно проговаряне.
По същия начин и телевизията би могла да пречи на развитието на детето, ако се гледа прекалено много. Ако е в разумни граници не вярвам да пречи, то едва ли има дете, което да не го е правило.

# 62
  • Мнения: 199
А как мислите, възможно ли е това, че гледа детски филми на чужд език да е една от причините за объркването на говора. Човечето вместо чао, казва бай- бай 😂😂. Направих грешката преди време да му пускам бейби тв, защото това беше единственият начин да го нахраня и сега се опитвам да го откажа от този му навик, но удрям на камък. Започва да блъска телевизора, крещи, реве, тръшка се. Някой път му минава ако нещо друго му привлече вниманието, обаче друг път такива драми прави......От три- четири дни не е гледал детско обаче и тайно се надявам да е забравил. Криех и дистанционните, защото ми ги носи и почваше един театър с пищене. Незнам как ще издържа да не му угодя, особено като е болен и е по цял ден у дома.
Вероятно Бейби тв има връзка с проговарянето му.Моето момченце каза 'мама' на три, а иначе до тогава само с мучене и неразбираемо бръщолевене, никаква комуникация...беше ни мн.трудно общуването...и той е гледал на английски ,преди да започне да казва думички на бг език, аз съм го хващала да казва заучени цели изречения на английски напр.Where are you? и др.Започна занимания с логопед на 2,8г.(за съжаление мн.малко има които се наемат да се занимават с толкова малко дете),подобри значително рАзбирането и до момента посещава логопед.Логопедите са категорични детето да слуша САМО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК.Като са малки явно попиват много лесно, нашият се научи сам пак от детско филмче,да брои на испански до 6.Сега обаче знае че може само на български да гледа.
Направи си консултациите за да си спокойна.Първото му изречение беше на 4,2 г.,все още не се изразява ясно, предъвква думите, но работим за да влязат в норма нещата.Желая ви успех!А на теб търпение.

# 63
  • Мнения: 10 630
Еййй, Скарлет, благодаря ти, че изкара детето ми вундер.  Grinning  Hug  bouquet

Където и да се намирате, детето ви ще проговори на езика, който всеки миг попива от средата, която го заобикаля. Това е езика по подразбиране. Езикът, който чува вкъщи не е по подразбиране. Ако детето не може да определи, кой е езикът по подразбиране, тогава не проговаря, т.е., си запазва правото да не комуникира, ами остава в режим "само попивам". Ако от средата си детето чува същата реч, която чува вкъщи, то причината за непроговарянето, т.е., некомуникирането, я търсете във физиологичното и психологично строго индивидуално човешко развитие. Фактора "родителите не разкодират бебешката комуникация" също е предпоставка за забавяне на речевата комуникация. Двуезичието не е причина за некомуникиране. От тубата двуезичен не се става - учи се само речник и фразеология, плюс прагматика. Тубата не е причина за некомуникиране.
 Peace

# 64
  • Мнения: 1 565
Ние проговорихме след гледането на детския филм отвътре на вън  с героите радост ,тъга ,страх ,отврат ,бяс лют и момиченцето Райли , и другия Филм Търсенето на Немо ,значително много думи научиха от тези филми. Обичат си ги и могат да ги гледат отново и отново. За колата Маккуин Светкавицата същи е доста интересно на две годишните. Аз съм за гледане на детски филм,но тези от Замунда ,тези от телевизията като бейби тв не са ми никак по вкуса и не мисля ,че и на децата са чак толкова интересни ,като се има предвид ,че повечето е само картинки без говор .

Последна редакция: пт, 07 юли 2017, 23:41 от Ани Иванова_429091

# 65
  • Мнения: 2 988
В нашия случай детето усвоява нови думи, но го прави много бавно и трябва някоя дума да му „хареса”, за да я каже. Последно си хареса мий и ми носеше чинии за миене.   Laughing Сега като се замисля донякъде може да го притеснява и факта, че в нашия град почти на всяка площадка се говори и турски. Всеки ден чува и този език. Гледането на телевизия съм го ограничила до прогнозата за времето и едно влакче по бейби тв.

Общи условия

Активация на акаунт