Време ли е за специалист, ако да, то какъв

  • 10 628
  • 65
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 708
Определено е спортна натура, като катерица е 😂 и бяга много бързо. Обича да слуша когато някой пее от екрана и самия той свири с интрес. това е спорт и музика 😂. Много държи и всичко да е подредено по определен начин и се дразни ако сменя позицията на нещо, което малко ме притеснява. ще видим какво ще каже дортора другата седмица. Хубава вечер на всички и благодаря още веднъж. 😃
Това явно е характерно за доста деца, защото и моето дете на тази възраст се вълнуваше само от това, което пишете, не говореше, но разбираше всичко. Не си направих труда да се връзвам излишно, и я оставих на мира без да се вторачвам в това какво не може. На 2г и 4м /малко след тръгването на ясла/ проговори с цели изречения, 6 месеца по-късно казваше всички звуци. Сега е на 3г и 7м не млъква, водят я според госпожата за едно от най-интелигентните деца в групата, и определено ми липсват годините в които всичко беше под конец у нас  Laughing Така че всичко, което описвате не е за пренебрегване /просто аз за нас прецених, че до 2,5 г не е пък чак толкова късно/, но не е "краят на света", късмет и дано му няма нищо на детето, просто да няма какво да ви каже  Laughing А ето това http://www.detskigovor.com/normi-i-periodizacia ми остана като линк оттогава разгледайте го.

# 31
  • Мнения: 2 760
Какво каза лекарят?  bouquet

# 32
  • Мнения: 128
Какво каза ли..... нищо съществено. Да изчакаме и да наблюдаваме, малък бил още. Сега е на две и два месеца, стана доста по- контактен. Разликата е огромна. За съжаление все така не казва смислена дума. Спря да казва мама, което е странно. Може би просто е по - особен като характер....незнам. Като станел на три и продължава да ни притеснява поведението му, да го заведем пак. И така......😃 От началото на месеца е все болен, растат и зъби, та говоренето му съм го оставила мнооооого на заден план засега .

# 33
  • Мнения: 2 280
А кога му е слагана последната ваксина?
На 2,2 години не е притеснително, че не говори.

# 34
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Какво общо има ваксината?!!?

# 35
  • Мнения: 128
Последната ваксина беше на 1г 5 м, но от тогава е все болен и не му слагат последния прием на тая пет валентната. Сега тъкмо оздравя от ангина, взе че лепна чревен вирус. Трети ден е с 38.5 и буквално вода ака. Ще се побъркам вече. Та за говора дали трябва да говори на две години, направо незнам какво трябва и не трябва вече😂. Всеки различно казва, според доктора ще почне отведнъж...малкия говори много, не млъква, но на китайски 😃😃 Изразите се повтарят, но вкарва и нови.  Например за Браво той казва Къти 😂😂 няма никаква логика....но той си пляска сам н себе си с ръце и казва Къти в отговор. Когато ще тръгваме на вън казва Ади буа 😃... и така за всичко си има негови думи, но крайно различни и неразбираеми. Поне в последно време започна да разбира повечето неща които му говорим.

# 36
  • Мнения: 2 280
"Ади буа" сигурно е "Айде да се общуваме" Simple Smile иначе и моето говореше така на китайски, но знаех, че е временно и много й се радвах. Не се притеснявай, ще проговори Simple Smile

# 37
  • Мнения: 4 708
"Ади буа" сигурно е "Айде да се общуваме" Simple Smile иначе и моето говореше така на китайски, но знаех, че е временно и много й се радвах. Не се притеснявай, ще проговори Simple Smile
Не общуваме, а обуваме  Laughing

# 38
  • Мнения: 2 988
И аз имам нужда от съвет за развитието на моето дете. На 2 години  и 3 месеца е, но казва само 6-7 думички. Една от тях използва за 4 различни неща. Лелките в детската градина казват, че се опитва да повтаря това, което говорят другите деца. Не повтаря (поне не мен), не казва за пиш и ако (започва да напъва, когато трябва да прави нещо). Ако го питам има ли пиш- казва да или не, но да каже пиш или ако е невъзможно. Не виждам как ще го пусна на градина от септември. В сравнение с другите деца е много назад с развитието си. Другите повтарят и се опитват да правят изречения, едно дори пее песнички и на български и на английски и познава буквите, моето дете в сравнение с тях е като бавноразвиващо се. Знам, че не трябва да сравнявам децата, но... Логопедът в ОДЗ-то, което посещава, не може да работи с него, защото той като я види се дърпа, защото не я познава. В разговор с нея тя ми каза, че той е и още много малък и не може да работи кой знае колко с него. Мъжът ми и всички баби ми казват, че изведнъж ще започне да говори и няма да мога да му затворя устата, но аз просто вече не вярвам, че това ще се случи. Не знам дали нещо с мен не е наред и имам твърде големи очаквания за него или трябва да търся специалисти по-скоро, за да може да спре да изостава от останалите и да навакса.

# 39
  • Мнения: 18 447
Didi i Mitko, изобщо не е ясно, че ще се отприщи и ще е на нивото на връстниците си. Много е вероятно, като започне да говори, да мине през всички фази на развитие на речта, което няма как да не е със закъснение спрямо връстниците щом сега има такова. Не е страшно, наваксва се, но си трябва работа. Много четене на приказки, упражнения за фината моторика, посещения при логопед. Има тема за късно проговорили деца, много е полезна и със сигирност ще получите добри идеи.

# 40
  • Мнения: 2 988
Благодаря за съвета. Поне не само аз мисля, че изостава и нещо не е наред. Иначе за проговаряне, ако трябва да съм честна, той каза смислено баба, мама и ам още на около 10 месеца. При него нещата стават изключително бавно, но разбира всичко и изпълнява сложни команди. Просто отказва да говори. Като му кажа: Кажи банан/ бисквита/ дай или каквото и да е друго казва не и спира да иска определеното нещо. Не знам и дали не е и характер или инат...

# 41
  • Мнения: 18 447
Само да добавя, че не съм изразила, мнение, че изостава. Написах го, само защото ти смяташ така и го приемам за факт.

# 42
  • Мнения: 1 544
Ако имате съмнения,че нещо не е наред,можете да заведете детето при детски психолог или логопед. Ако от раз ви каже мнение - значи не е специалист . За такива оценки се изисква да наблюдава детето поне 2-3 пъти ,за да бъдат реални резултатите, има си методики как да се направят.

Ако специалист сметне,че е рано да се работи с детето,поне може да даде насоки върху какво да се работи вкъщи - според мен е огромна грешка да се разчита на ясла и на детска градина за корекция на поведенчески или говорен проблем - може да бъде от полза,но не е панацея. Peace
Според мен колкото по-рано се започне ,толкова по-добре.Хубаво е да се направи консултация със специалист,за да ви насочи какви занимания и с каква продължителност - не очаквайте детето да ангажира вниманието си повече от 5 минути. В интернет има много идеи и материали за деца.

# 43
  • Мнения: 2 988
Аз не разчитам на яслата за говоренето. Иначе всеки ден го приспивам с песнички, опитвам се да му чета приказки, но обикновено той изобщо не си задържа вниманието и прелиства по 4-5 страници наведнъж и не ме оставя да прочета нищо. Разглеждаме книжки с него, като се разхождаме обяснявам всяко нещо какво е по 5000 пъти, но резултат не виждам. Последната ми надежда е една роднина, която учи за логопед. В града, в който живеем, специалистите са крайно недостатъчно, а да не кажа и че няма.

# 44
  • Мнения: 2 280
"Ади буа" сигурно е "Айде да се общуваме" Simple Smile иначе и моето говореше така на китайски, но знаех, че е временно и много й се радвах. Не се притеснявай, ще проговори Simple Smile
Не общуваме, а обуваме  Laughing
Така де, автокоректора ме е "поправил" Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт