Как се научихте да казвате 'Не"?

  • 3 963
  • 55
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 229
Трудна работа е човек да отказва. И аз и половинката ми не се научихме да го правим и затова често пъти ставаме жертва на нечии интереси. Даже се бъзикаме какви сме мухъли.

# 46
  • Мнения: 412
Практически стъпки:
1. Прочети отново постинга на блажка и потренирай да казваш виртуално не
2. Степенувай нещата - само при децата има да и не, черно и бяло. В повечето случаи не-то не е необоримо, безвъзвратно и категорично, понякога е "не сега...", "не по този начин, а...".
3. След като си помислила в/у т.2 бъди пределно ясна и недвусмислена относно нещата, които категорично отказваш. Ясно е, че ако някой ти предлага секс, не е уместно де му откажеш с контра предложение "а не искаш ли да правим еди какво си" (обикновено съм съгласна с Lennie  Wink);
4. След като си изяснила важните неща, за които трябва да си категорична, обратно - в останалите случаи опитай да отказваш меко, с алтернатива, но все пак достатъчно ясно. Според мен способността ти да отказваш блокира точно от идеята, че трябва да "срежеш" някого и да си рязка.
5. Тренирай и проигравай ситуации. По един начин отклоняваш неуместни искания на колегите, по съвсем друг разкарваш нахалната съседка.
6. Имай готови формули за натрапниците. Особено такива, които дори не заслужават ясно да или не.
7. И накрая имай предвид, че нещата са до голяма степен  и въпрос на култура. Българите отказваме. Французите могат да ти скъсат нервите с вечно мрънкане и шикалкавене. Иска да каже не, но е прекалено възпитан и обяснява да, но...да, обаче....Т.е. дори и да поработиш успешно върху характера си, да надвиеш плахостта, важно е и да наблюдаваш средата...да си осъвременяваш формулите  Simple Smile

# 47
  • Мнения: 7 914
Много важно умение е .Моя принцип е "Право, куме, в очи"! - предпочитам директно да  откажа нещо , отколкото да увъртам или манипулирам. Смятам, че това е полезно  за взаимоотношенията между хората.И особено в семейството- ако двама съпрузи не могат да си кажат какво не харесват един в друг, то как ще си помогнат взаимно и дадат шанс да се променят?Отхвърлянето дава възможност на другия да предприеме промяна.А умението да отказваш те прави индивид и по своему е форма на любов към самия себе си.
  Като съвет бих ти казала да си смела и да не се боиш да отказваш,разбира се,когато прецениш,че има нужда!
 (което не означава груба или невъзпитана!)

 Peace


Да съм ти казвала, че ми взимаш понякога думите от устата newsm78 Hug  love001

# 48
  • Мнения: 22 870
НЕ винаги успявам,доста често съм ощетена,но ...характер...

# 49
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
Ами с времето! Heart Eyes Когато правиш кански усилия, за да помогнеш на някого като за целта прецакваш своите планове, а в крайна сметка повечето от тези молби са глупости, които тези, които молят, могат да свършат то се научаваш.
Най-важното е : това да не пречи на моите планове или да съставлява проблем за половинката ми. Винаги има изключения от правилото, но като цяло се придържам към него!

# 50
  • Мнения: 494
Не мога да се науча и това ми е най-голямата грешка. newsm45

# 51
  • Мнения: 6 167
Чандра, примера ми със секса май не беше много подходящ,
но техниката не съм я измислила аз , а именно отговарянето на въпрос /предложение с контравъпрос/предложение.
ще потърся още такива, може да са полезни.
и аз, като вас с Блажка мисля, че форума също е място,
където могат да се упражняват някои неща.
за себе си мога да кажа, че съм била в плен на 'Да-то"
много дълго и съм прогресирала доста.
говоря за междуличностни отношения.
Обикновено Не не могагт да казват хора, за които мнението на околните е много важно.
мисля, че Не-то е свързано и с отърваване от това, което наричаме ' данък обществено мнение'.
 Peace

# 52
  • Мнения: 5 317
Аз още не съм се научила да казвам НЕ.

# 53
  • Мнения: 218
Още се уча.

# 54
  • Мнения: 5 577
Има моменти когато е невъзможно, и направо ги мразя.  Close

# 55
  • София
  • Мнения: 35 943
Зависи от ситуацията и от човека.
Никога не ми е било проблем да кажа  НЕ, по скоро обратното, прекалено често казвам НЕ.

Общи условия

Активация на акаунт