Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София II

  • 142 186
  • 1 202
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 234
Мили мами, има ли и на други места освен в Лозенец смяна на районирането от тази седмица? И среша ли се в друг район освен в Лозенец да има две училища с една прилежаща територия?
Утре смятам да пусна жалба. Това е подигравка с родителите!

# 31
  • Мнения: 423
Правилно каза някой в старата тема, че всички видове допълнителни критерии биха били дискриминационни. Всичко важно, според което следва да се класират децата си го има в основните критерии. Просто не трябва да има допълнителни такива. Децата с еднакъв брой точки е по-добре да се приемат напринципа на томбола.

Колкото до огромния брой точки, които се дават в допълнителните критерии - не трябва да се дават нито на служители в образованието, нито на държавни служители. Трябва всички да са поставени на възможно най-равна нога.

Нямаше ли да се избегне томболата, ако РУО и комисията по образование  към СОС си бяха стиснали ръцете преди години и да бяха направили по-голяма част от училищата желани от родителите.
Някой доста по-рано в тема 1 даде статистика, че тази година кандидатите за първи клас са по-малки от тези от миналата година. Проблемът е бил по-голям миналата година. Е и какво направиха за една година, Май още по-зле.
Сега, когато дойде яйцето до знаете къде, изведнъж започнаха да си подхвърлят горещия картоф.
А това с томболата за мен е много несериозно.
Но тази статистика е на база родените 2009 и 2010 година. Преди време ми беше попадала информация, че тази година, въпреки бр. на родените, първокласниците ще бъдат около 2000 повече спрямо мин. година, заради придошлите хора в София.
Може би затова въведоха точно сега с-мата, от 2011 година наборите намаляват. Могат да го усетят всички с по-малки деца, кандидатстващи за градина.

# 32
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
Мили мами, има ли и на други места освен в Лозенец смяна на районирането от тази седмица? И среша ли се в друг район освен в Лозенец да има две училища с една прилежаща територия?
Утре смятам да пусна жалба. Това е подигравка с родителите!


Има, всички училища в Лозенец са с променени. Тъпизма е че територията на 107-мо и 122-ро покрива и Витоша, а 35-то и 120-то покриват един смешно малък район.
Толкова като искаха да покрият Витоша можеше да включат и 21-во и още някое училище за да е по-честно разпределението. А района на местоработата ми е изрязан на триъгълник и не вземам макс. точки за месторабота.

# 33
  • София
  • Мнения: 234
Ysabell, чудех се извън Лозенец дали има такова чудо. Защото иначе е дискриминация. Защо само в Лозенец да има две училища в един микрорайон. И защо по никое време сменят изцяло схемата на районите

# 34
  • Мнения: 1 350
Приветствам решението на Педагогическия съвет на 27 СУ в Люлин да няма допълнителни критерии. Така трябваше да направят повечето училища.

# 35
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
Ysabell, чудех се извън Лозенец дали има такова чудо. Защото иначе е дискриминация. Защо само в Лозенец да има две училища в един микрорайон. И защо по никое време сменят изцяло схемата на районите
Не знам за другите квартали.

# 36
  • Мнения: 6
Здравейте момичета, интересува ме остана ли изискването за постоянен и настоящ адрес  поне 6 месеца назад за живеене на съответния адрес.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 841
Учителите получават доп. точки от месторабота в района на училището + 10 това не е малко предимство.

Беше толкова просто, наясно съм че това което предлагам ще принуди родителите да излязат в едноседмични отпуски, но смятам че е по-добро от това което в момента обърква мен и много родители на първокласници.
Изпит - така и така децата в подготвителните групи са обучавани на логически задачи и т.н.
Един стандартен тест (като пример) - 20 задачи и още 5 допълнително, които са различни за училищата с профил.
Така всеки има право да кандидатства където иска, ако детето има заложби и родителите желаят да ги развиват има възможност да влезе в училище с профил.
Препоръчително е училищата да имат възможност да правят интервюта с родителите или информационни вечери на които да покажат с какво тяхното училище е по-добро и как да привлекат повече деца.
След като има програми за какви ли не интеграции безсмислени според мен, защото не се усвояват по предназначение, толкова ли не може да обмислят вариант за пускане на училищни автобуси - това значително ще облекчи родителите, дори и с минимални заплащания за транспорт.
Има толкова много неща които може да се направят и да бъдат положителни за всички - родители, ученици, учители, а те хабят ресурс в система която не решава проблемите, прехвърляне на отговорност и разочарование за всички.

Подкрепям напълно.

# 38
  • София
  • Мнения: 2 348
Здравейте момичета, интересува ме остана ли изискването за постоянен и настоящ адрес  поне 6 месеца назад за живеене на съответния адрес.
Няма такова изискване.

# 39
  • Мнения: 371
Правилно каза някой в старата тема, че всички видове допълнителни критерии биха били дискриминационни. Всичко важно, според което следва да се класират децата си го има в основните критерии. Просто не трябва да има допълнителни такива. Децата с еднакъв брой точки е по-добре да се приемат напринципа на томбола.

Колкото до огромния брой точки, които се дават в допълнителните критерии - не трябва да се дават нито на служители в образованието, нито на държавни служители. Трябва всички да са поставени на възможно най-равна нога.

Нямаше ли да се избегне томболата, ако РУО и комисията по образование  към СОС си бяха стиснали ръцете преди години и да бяха направили по-голяма част от училищата желани от родителите.
Някой доста по-рано в тема 1 даде статистика, че тази година кандидатите за първи клас са по-малки от тези от миналата година. Проблемът е бил по-голям миналата година. Е и какво направиха за една година, Май още по-зле.
Сега, когато дойде яйцето до знаете къде, изведнъж започнаха да си подхвърлят горещия картоф.
А това с томболата за мен е много несериозно.
Но тази статистика е на база родените 2009 и 2010 година. Преди време ми беше попадала информация, че тази година, въпреки бр. на родените, първокласниците ще бъдат около 2000 повече спрямо мин. година, заради придошлите хора в София.
Може би затова въведоха точно сега с-мата, от 2011 година наборите намаляват. Могат да го усетят всички с по-малки деца, кандидатстващи за градина.
И все пак не смятам, че София е извън държавата. РУО София и СОС трябва да имат впредвид придошлите хора в София. За жалост това е реалността, хората търсят поминък и никой не може да ги упрекне.
Това положение не е от изминалата година, а вече е години наред.

Последна редакция: вт, 28 мар 2017, 23:08 от mready

# 40
  • София
  • Мнения: 330
     Аз пък получих отговор на писмото с въпроса ми в кои случаи се получават 28 точки  Laughing Писах 2 пъти и са ми отговорили смесица от 3 писма  Laughing И неточности има в отговора.... Явно има зор с тези писма и отговарят набързо. Но в общи линии се потвърждава написаното от някой по-горе, че 28 точки се получават само в случай, че по-близко до теб е училище от друг административен район.
     Относно прилежащите райони, за сега промяна има само в Лозенец,както има и припокриване в Оборище. Незнам кой вариант е по-добър, по-напред в темата имаше доволни от това ново разпределение в Лозенец. Аз лично нямам нищо на против, но е малко странно, че има райони в София, които
дават на дете в две училища по 43точки, в други райони 43 точки ще се получават само за едно училище, а има и райони без училища!
    Изпита сме го дъвкали в предната тема- не е най-оптималното нещо със сигурност. Отделно колко време трябва да имаш да правиш изпити и да се срещаш с родители(макар че това второто за мен е ок до някъде, защото ще се срещнеш с хората и ще видиш мотивите и целите им). 134-о, 18-о правеха срещи с родители и хора, които работят там са споделяли, че това отнема страшно много време, нерви, недоволни родители, които после пишат жалби и какво ли още не............ Също така ако всяко дете кандидатства в поне 4-5 училища, кога ще са тези изпити, как така няма да се засичат и изобщо как ще има универсалност-логически задачки звучи добре, ама има всякакви по трудност Wink
    Изцяло подкрепям предложението за допълнителни точки за избор на училище, но това не може без въвеждане на онлайн система.

# 41
  • София
  • Мнения: 5 884
Здравейте момичета, интересува ме остана ли изискването за постоянен и настоящ адрес  поне 6 месеца назад за живеене на съответния адрес.
Няма так ценаова изискване.
Мдам, който трабва, ще си оправи регистрацията.
А вие изпишете още 100 страници тема и сто писма до РИО, щото две даскалици от емнайсто училище ще имат първолачета тая година и ще ви дискриминират Tired

# 42
  • Мнения: 2 712
Май сами сме си виновни. Мислех си, че притесненията са, дали ще приемат децата ни в най-близкото и удобно училище. След първоначалния шок последва окопитване и започнаха да изплуват задни мисли, как да се доберем до "елитното" училище и как да надцакаме системата(другите).

# 43
  • София
  • Мнения: 1 120
В много градове отдавна въведоха централизирано кандидатстване на първокласниците за общинските училища както е за седмокласниците. Водещ критерий е местоживеенето на детето, деца със СОП и сираци също ползват предимство. Не разбирам защо от СО не го направят.

# 44
  • София
  • Мнения: 4 598
И аз съм да има точки за поредност на желанията. Но без единна система (електронна) това няма как да се случи.

Здравейте момичета, интересува ме остана ли изискването за постоянен и настоящ адрес  поне 6 месеца назад за живеене на съответния адрес.
Няма так ценаова изискване.
Мдам, който трабва, ще си оправи регистрацията.
А вие изпишете още 100 страници тема и сто писма до РИО, щото две даскалици от емнайсто училище ще имат първолачета тая година и ще ви дискриминират Tired
Ама колко пъти да пишем, че не децата на учителите са ни проблема?!?!?
Проблем са видимо алчните и неадекватни критерии, които маса училища публикуваха.

Общи условия

Активация на акаунт