Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София II

  • 142 088
  • 1 202
  •   1
Отговори
# 45
  • в града на вечния купон
  • Мнения: 1 091
Къде мога да проверя и някой имали инфо колко първи класа ще ас в 55то и 8мо СОУ?


тО ТОВА Е ВАЖНО, ЗА ДА СЕ ПРЕЦЕНЯТ РЕАЛНО ВЪЗМОЖНОСТИТЕ

Ако само 2 и с максимумам 43 няма шанс.

# 46
  • Мнения: 1 186
Приветствам решението на Педагогическия съвет на 27 СУ в Люлин да няма допълнителни критерии. Така трябваше да направят повечето училища.
Това училище не е от много желаните в Люлин. Предполагам затова няма допълнителни критерии. Всички останали, които прегледах в Люлин са с допълнителни критерии.

# 47
  • Мнения: X
Къде мога да проверя и някой имали инфо колко първи класа ще ас в 55то и 8мо СОУ?


тО ТОВА Е ВАЖНО, ЗА ДА СЕ ПРЕЦЕНЯТ РЕАЛНО ВЪЗМОЖНОСТИТЕ

Ако само 2 и с максимумам 43 няма шанс.
На сайта на 55-то им има инфо - 7 паралелки. За 8-мо като гледам от миналата година приемът е от две паралелки.

# 48
  • Мнения: X
По въпроса за критериите:

За мен единственият допълнителен критерий трябва да е поредност на желание.
+1

Бих добавила и:
 - служители на училището. Когато си от 7:30 на работа е най-удобно детето да учи в същото училище;
 - деца на родители, завършили образователна степен в училището. Това гарантира уседналост, което трябва да се вземе под внимание щом адресът е водещ критерий и продължаване на традициите на училището.

# 49
  • София
  • Мнения: 8 933
По въпроса за критериите:

За мен единственият допълнителен критерий трябва да е поредност на желание.
+1

Бих добавила и:
 - служители на училището. Когато си от 7:30 на работа е най-удобно детето да учи в същото училище;
 - деца на родители, завършили образователна степен в училището. Това гарантира уседналост, което трябва да се вземе под внимание щом адресът е водещ критерий и продължаване на традициите на училището.
Това само ако и адресът на семейството е все още в района на училището. Иначе не виждам смисъл.

# 50
  • София
  • Мнения: 3 291
В момента има много деца, учили до 7ми клас в училища извън района им и такива, приети след 7ми. Та този критерий не доказва уседналост. Всъщност критерият за братче в същото училище е заради удобството да се водят две деца на едно място, а не заради уседналост.

А и това дублира критерия за съвпадащи постоянен и настоящ адрес.

# 51
  • Мнения: 371
По въпроса за критериите:


Бих добавила и:
 - служители на училището. Когато си от 7:30 на работа е най-удобно детето да учи в същото училище;
 - деца на родители, завършили образователна степен в училището. Това гарантира уседналост, което трябва да се вземе под внимание щом адресът е водещ критерий и продължаване на традициите на училището.

А когато си пак от 7:30, но не си служител в училище и работиш да кажем на 30 - 40 мин. с транспорт и няма кой друг да ти води детето, тогава какво? Задължен си в най-близкото училище, не забравяйте.
Големият ми син имаше съученик, родителите го оставяха в 7 часа сутринта в училището, а учебните часове започваха в 8 ч.
За каква уседналост говорим, това е смешно в днешно време.

# 52
  • Мнения: 2 702
Къде мога да проверя и някой имали инфо колко първи класа ще ас в 55то и 8мо СОУ?


тО ТОВА Е ВАЖНО, ЗА ДА СЕ ПРЕЦЕНЯТ РЕАЛНО ВЪЗМОЖНОСТИТЕ

Ако само 2 и с максимумам 43 няма шанс.
55-то миналата година направиха 7 паралелки. На първо класиране беше сеч, но на второ се освободиха много места. 8-мо направиха 3 паралелки, но имаха готовност и за 4. Обади се направо в уЧилището. Ако не се получи, пиши ми на личната поща.

# 53
  • Мнения: X
А и това дублира критерия за съвпадащи постоянен и настоящ адрес.
По-добрият вариант е от томбола при много деца с еднакви точки. Би бил от значение само в този случай...

mready, тогава бих си избрала училище до местоработата ми. Защото и за да го взема пак ще имам 30-40 мин пъ. Трябва да излизам по-рано и съм с почти час под 8-те часа, които трябва да направя. Ако ми е на 5 мин от работата няма да имам проблем с водене и взимане.

# 54
  • Мнения: 371
Въздухарка, съгласна съм, че тогава трябва да се избере близко училище до местоработата, но така основния принцип на приетата система губи смисъл, а и може да не го приемат детето.
Нещо не става, едните имат право на привилегия, а другите в същото положение - нямат.

# 55
  • Мнения: 5 234
Къде мога да видя деленето по улици на адм. райони на София?

# 56
  • Мнения: X
Има няколко класирания, нищожна е вероятността да се запишат всички деца, приети на 1-во класиране в дадено училище. На второ или трето би трябвало да се приеме детето в желаното училище. Тази година според мен истинското класиране ще е второто. На първо родителите ще са подали документи навсякъде покрай цялата суматоха и неясноти с приема. Ще изберат къде да запишат детето в последния момент.

Не забравяйте, че няма единна система и може по всяко време да се изтеглят документите от едното училище и да се запише в друго. Приемат ни на 1во класиране в кварталното, ама аз искам в това до работата ми. Ще го запиша в кварталното за да запазя място и ако ни приемат в желаното - ще изтегля документи и ще го запиша там. Тази схема няма как да се проследи щом няма единна система. Много хора ще направят така според мен.

# 57
  • София
  • Мнения: 2 312
Съгласна с въздухарка за класиранията.
А по повод дали е по-добре детето да е в училище , близко до работата или в кварталното, зависи от възрастта. В 1-2 клас, ако ползвате занималня, няма проблем след работа да си го приберете. Но в 3-4 клас рязко намаляват децата в занималните, тогава какво ще го правите детето като  го вземете на обяд?
Ако се избере кварталното училище, не на всеки е удобно да го води сутрин съобразно работното си време, от друга страна - около 3 клас детето може и само да ходи на училище ( с уговорка все пак, не навсякъде, зависи от пресичане на улици, самото дете и др.).
Сложно е , според мен. Както има една приказка - не знам как е, ама и така не е.

# 58
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
въздухарка, много си права. Всеки ще подаде за всички училища в района. Тъй като при нас в Лозенец стана весело с новото разпределение и аз съм принудена да подам за всички училища - близки и не близки. И ще чакам да видя къде ще влезе и дали изобщо ще влезе, защото това че живея от години в Лозенец и съм с постоянен адрес от години тук, не ми гарантира никакво предимство пред човек който сега може да отиде в общината и да си смени постоянния адрес.
По същия начин в момента не ми гарантират че детето ми ще бъде прието по критерий близост.
Така че реалното класиране ще бъде второ, само че за някои училища може и да няма второ класиране.

Недоволството се тушира с аргументи и факти. Такива на този етап няма и все повече ще се натрупва недоволство от недостатъците на системата.

# 59
  • София
  • Мнения: 66
Къде мога да проверя и някой имали инфо колко първи класа ще ас в 55то и 8мо СОУ?


тО ТОВА Е ВАЖНО, ЗА ДА СЕ ПРЕЦЕНЯТ РЕАЛНО ВЪЗМОЖНОСТИТЕ

Ако само 2 и с максимумам 43 няма шанс.
55-то миналата година направиха 7 паралелки. На първо класиране беше сеч, но на второ се освободиха много места. 8-мо направиха 3 паралелки, но имаха готовност и за 4. Обади се направо в уЧилището. Ако не се получи, пиши ми на личната поща.

От родителската среща, която организираха в ОДЗ-то на детето с представители на 8-мо и 55-то училище, стана ясно следното: В 8-мо училище ще има прием за 4 паралелки в първи клас, 3-целодневно обучение и 1 полудневно. В момента имат една подготвителна група, която ще продължи в първи клас с полудневно обучение. Остават за запълване 3 паралелки целодневно обучение.
В 55-то училище вече са публикували приема. В момента има 3 подготвителни групи, които е логично да продължат и в първи клас. За свободен прием остават 4 паралелки по 24 деца.

Общи условия

Активация на акаунт