Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София II

  • 142 124
  • 1 202
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 710
02/871 91 76
02/871 90 35
Това са телефоните на 8- но. Иначе те от години не са връщали първокласник. Още на първо класиране приемат всички желаещи.
Мисля, че 105-то няма подготвителни групи и доста деца от Дианабад се записват за предучилищна в 8-мо.

# 61
  • Мнения: 254
1. Някой писал ли е на РУО относно критериите, които Обществените съвети към училищата трябва да предложат при равен брой точки?

В наредбата няма упоменат срок кога да се обявяват, но според мен трябва да се обявят преди да почне подаване на заявления в училищата, за да е ясно.

Освен на 73то, аз не знам за друго училище, което да ги е обявило. Ако някой сложи критерий време на подаване на документи. Или пък не обявят никакви, как ще се решава кое дете да влиза.

2. 32 са свалили всички допълнителните критерии, предполагам в резултат на писмото. Но има съобщение, че ще има онлайн система http://www.school32.com/priem_i_bg.html. Предполагам системата, ще бъде само за 32ро?

3. Това писмо с дискриминационните критерии дали е изпратено до всички училища, някои не са махнали критерия "работещи в сферата на образованието" и тн администрации?

# 62
  • София
  • Мнения: 2 317
Отговарям по точки Laughing
1.Аз не съм писала. Както чета Системата, мисля, че предложението на Обществения съвет е  след класирането, но това са само мои разсъждения, не претендирам да е вярно. Като виждам какви трудности имат с допълнителните критерии, какво ли ще е ако опрат до Обществения съвет, не ми се мисли.
2. 32-ро не го следя, какви са му били критериите? Он-лайн системата ще бъде само за тях, за София няма разработена обща.
3.Писмото за критериите е изпратено до
Цитат
Изх.№ РУО1-5313/24.03.2017 г.

ДО
ДИРЕКТОРИТЕ НА
СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА, КОИТО РЕАЛИЗИРАТ ПРИЕМ В ПЪРВИ КЛАС  

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Кой и защо го прилага или не ..........

Последна редакция: ср, 29 мар 2017, 17:45 от sali

# 63
  • София
  • Мнения: 5 884

Ама колко пъти да пишем, че не децата на учителите са ни проблема?!?!?
Проблем са видимо алчните и неадекватни критерии, които маса училища публикуваха.

А, не зная колко пъти трябва да пишеш. Или четеш друга тема.
Аз обяснявах, обяснявах, че 2-3 деца на учители не може да са проблем, но потребителките в темата писаха, писаха жалби до РИО и училищата трябваше да махнат въпросния критерий и да измислят безумия за "сферата на образованието, държавни, общински слъжители"  и прочее, а то всъщност далаверите и недостстъците са другаде...

Както и да е де, изумена съм от отношението и липсата на уважение към учителите. Е, няма да има качествено образование и няма да има читави кадри за тая професия.


Иначе всички критерии са дискриминационни. Че защо трябва да бъдат дискриминирани децата по признак адресна регистрация?  И ако живея в обеля и искам детето ми да учи в 133 пък? В Обеля да не са втора категория хора, та да ги лишават от качествено образование?  Ама ако въведат изпити, родителите на неприетите ще вдигат вой до небесата.  Tired

# 64
  • София
  • Мнения: 2 317
Цитат
да измислят безумия за "сферата на образованието, държавни, общински слъжители"
Ако беше чела по-внимателно, щеше да разбереш какъв е проблема в "100 страници тема", да те цитирам от предния ти пост.

# 65
  • София
  • Мнения: 5 884
Тези критерии ги добавиха след като масово засипахте с мейли РИО, начело с теб,  да махнат критерия за деца на учители. Мисля, че ясно се изразявам, разбира се и от предния коментар.
Да те цитирам освен и аз от предната тема, ако не помниш какво си писала.

# 66
  • Мнения: 48
На сайта на община Лозенец картата е с ново райониране за училищата в квартала. Вече незнам кое е последно и кое е валидно  ooooh!
Някой, ако знае да каже...

# 67
  • София
  • Мнения: 2 317
Цитат
Тези критерии ги добавиха след като масово засипахте с мейли РИО, начело с теб,  да махнат критерия за деца на учители. Мисля, че ясно се изразявам, разбира се и от предния коментар.
Да те цитирам освен и аз от предната тема, ако не помниш какво си писала.
Нищо подобно. Училищата (някои) бяха тези, които първо въведоха  критерии за деца на работещи в общинската и държавна администрация, Столична община, МОН и всякакви други комбинации. Ако бяха записали текстове за деца на учители и служители в училището никой нямаше да скача, защото все пак сме минали през детските градини и това изключение не ни е чуждо. Но с горните текстове , пак казвам някои, не всички, училища прекалиха и затова се стигна до писма до РУО.
Доста съм писала в темата, ето един цитат, за да не ровиш, има и други подобни.
Цитат
Деца на учители бих приела, ако СО си променят Системата, но внуци на служители, деца/внуци на бивши учители е вече нахално.
Писала съм и до РУО  и до СО, но чак Райна Княгиня да предвождам писателската дейност, не съм. За твое сведение, предложението ми до тези инстанции беше всичко да се оформи законно и да се предвиди изричен текст в Системата, даващ право на  Педагогическите съвети да включат допълнителен критерий за деца на работещи в училищата, извън точките по т.8 и т.9 от Системата. Това да ти звучи като защита на учителите, защото за мен е? Намери си вътрешен човек там да провери че има такова предложение, то е идентично до двете инстанции.
Факт е,че ако СО искаше, можеше да  запише такъв текст в критериите или поне в писмото, а не е направено. Това ме навежда на мисълта, че този подход може да се тълкува като дискриминационен и затова не са го записали директно, а са искали да мине само по доп. критерии, както е в детските градини. И не ме изяждай, това е само предположение защо няма подобен изричен текст.
Цитат
Както и да е де, изумена съм от отношението и липсата на уважение към учителите. Е, няма да има качествено образование и няма да има читави кадри за тая професия.
Не знам някой в темата да е изразявал лошо отношение или липса на уважение към учителите.
Да се допълня. Подчертаното е дословния текст от писмото ми до РУО и СО.

Последна редакция: ср, 29 мар 2017, 23:55 от sali

# 68
  • Мнения: 371
Много моля за разбирателство. Уважението към учителите няма нищо общо с привилегиите им. След като е обявено обсъждане по системата за прием, всеки има право да си даде мнението. Това беше в периода  до 21.02. Ако някой е имал предложение, ами да е писал. След това системата беше приета на тъмно.
Нивото на образование не зависи от това дали детето или внучето учат в същото училище. Учителите са интелегентни хора, не ги подценявайте.

Последна редакция: ср, 29 мар 2017, 22:48 от mready

# 69
  • София
  • Мнения: 5 884
За детските градини се води общ критерий, не допълнителен.
Защо не го включиха в наредбата, за мен е мистерия. Вероятно недомислица, която в момента няма време да коригират.


Момичета, за всяко нарушение, което видите, пишете до РИО, rio_sofia_grad@mon.bg, и звънете по телефона.
Аз писах, че критериите по т.8 и 9 се дублират с доп. критерии за учители, служители и работещи в образованието, говорих и със старши инспектора. Днес видях, че едно училище, което следя и вече си бях сметнала точките, е свалило допълнителните си критерии, обадих се, щели да свикват нов Педагогически съвет и да гласуват нови. Значи, ефект има, просто проявете и вие активност.


Цитат
Забелязвам също, че 55 СОУ са махнали от сайта си информацията за допълнителните критерии. Ако не се лъжа, имаха само един критерий, който даваше предимство на деца чиито родители работят в 55 СОУ - 17т.
Аз вече писах,но няма кой да чете предните постове  Peace
След сигнали за критерия за работещи родители в училищата, РИО са се задействали. Някои училища вече са махнали този критерий и ще гласуват нови. И аз чакам да видя какви ще са. И се надявам всички училища да си оправят критериите, защото има някои, които няма да се дадат"без бой".

Райна Княгиня - едва ли.
Темата е налична и който желае, може да проследи диалога и кой за какво се бори.
Но важното е, че успешно се отклони вниманието към несъшествен въпрос за едно, две, три първолачета на училище и евентуално едно на домакинката...  Tired

# 70
  • София
  • Мнения: 965
sali, до кого пишеш в СО?. а
Аз писах на РУО и на Районната администрация за припокриване в картите, но ме отсвириха и от двете места. Искам да пиша на СО.

# 71
  • София
  • Мнения: 2 317
Елица, темата няма да обръщам в чат, защото ти или не искаш, или не можеш да разбереш за какво пиша. Правя последен опит, с който приключвам.
1.В Наредбата за приемане на деца в общинските детските градини няма общ критерий за предимство на деца на родители в системата на образованието, текстът е в допълнителните критерии "Детето има поне един родител, който работи на трудов договор в общинските детски заведения  ...."
2. Няма мистерия с невключване на текста. Не е включен в в детските градини, няма го и в системата - защо ли? Има го като допълнителен в детските градини, само че в Системата така са написани останалите текстове, че не позволяват тези да се включат   като допълнителни. Може да е формалност, но е факт.
3. Не е било необходимо да ровиш толкова в писанията ми. Ще копирам част от това, което с толкова труд си намерила и си дала в поста си:
Цитат
Аз писах, че критериите по т.8 и 9 се дублират с доп. критерии за учители, служители и работещи в образованието, говорих и със старши инспектора.
Цитат
След сигнали за критерия за работещи родители в училищата, РИО са се задействали. Някои училища вече са махнали този критерий и ще гласуват нови. И аз чакам да видя какви ще са. И се надявам всички училища да си оправят критериите,
А ето какво съм писала аз в предишния ми пост:
Цитат
Ако бяха записали текстове за деца на учители и служители в училището никой нямаше да скача, защото все пак сме минали през детските градини и това изключение не ни е чуждо.
Мисля, че четеш както дявола чете Евангелието. Има разлика между мнението ми за децата на персонала в училището( което подкрепям като критерий) и персонал в училищата изобщо.
4.Мисля, че сериозно си се подвела по това, също от мой пост:
Цитат
Днес видях, че едно училище, което следя и вече си бях сметнала точките
Смятам си ги, да, но това не означава, че критериите им ми пречат. Всъщност смятам  точките на три училища, защото ме интересуват. И това правят всички пишещи тук майки, включително и ти, убедена съм.
5.
Цитат
Темата е налична и който желае, може да проследи диалога и кой за какво се бори.
Ако изобщо на някой му се занимава, всичко си е там, нищо не е изтрито.
6 Това съм писала в темата, отговор до теб.
Цитат
Елица, има припокриване. Ако работещият в системата на образованието работи и в прилежащия или административния район, той ще получи веднъж 8 или 10 т. от системата и втори
път по допълнителните критерии.
Въпросът не е толкова за работещите тук или там. Просто училищата изкарват родителите малоумни, неможещи да четат нормативни документи. Този начин за заобикаляне на Системата е обиден и унизителен за всички родители, които не са облагодетелствани по решение на училищата. Пример за това, кои критерии не бива да се определят като допълнителни, е 133-то, и не само то, разбира се. Там всичко се припокрива с критериите по системата, като че ли са правени за определени деца. Изобщо децата от района ще могат ли да влязат?
На фона на това обяснение, считам нападките ти от последните постове най-малко за некоректни.

Последна редакция: чт, 30 мар 2017, 01:03 от sali

# 72
  • София
  • Мнения: 5 884
О, не изобщо нямам желание да си чатя, но ти явно държиш да ми отговаряш с фермани от страница и половина. Прочетох достстъчно още в предната тема, няма нужда да ми обясняваш.
Ето критериите за детските градини, макар че не е от съществено значение и достатъчно досадихме на съфорумките  Tired

http://kg.sofia.bg/isodz/sdoc/prot19.html

# 73
  • София
  • Мнения: 2 317
Чети, то сляпото окАто прави! И не ми пробутвай наредби от 2009 г. има нова от 9.02 .2017 г, защо ли в новата няма част от старите текстове, на които държиш?
http://kg.sofia.bg/isodz/normdocs
Приключих, достатъчно ти отварях очите.

Последна редакция: чт, 30 мар 2017, 13:01 от sali

# 74
  • София
  • Мнения: 1 905
Къде мога да проверя и някой имали инфо колко първи класа ще ас в 55то и 8мо СОУ?


тО ТОВА Е ВАЖНО, ЗА ДА СЕ ПРЕЦЕНЯТ РЕАЛНО ВЪЗМОЖНОСТИТЕ

Ако само 2 и с максимумам 43 няма шанс.

В 55-то последните години да минимум 6-7 паралелки по около 25 деца от тях две са Шилер и една Луис Карол. Тази година все още не е ясно колко паралелки ще са сдруженията.

Общи условия

Активация на акаунт