Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте! Преди няколко месеца започнах работа в една фирма, без изпитателен срок. Първият месец не получих заплата като идеята беше да я получа като евентуално напусна. Дойде и този момент. В началото на този месец си пуснах предизвестие 2 месеца ( както е по договор). Сега работодателят иска да пусна нова молба и да се разделим по взаимно съгласие. За мен няма никакъв проблем, но сигурно ли е, че ще получа тази "задържана" заплата при положение, че е по взаимно съгласие?

# 1
  • Мнения: 18 993
Ако в договора е записано, че трябва да си изработиш предизвестието или да платиш неустойка в размер на 1 заплата (понякога е повече), имат право да задържат заплатата, ако напуснеш без предизвестие. По принцип 2 месеца предизвестие за работа без изпитателен срок, която, предполагам, не е кой знае колко висококвалифицирана или тясно специализирана, ми изглеждат много. Виж да не се опитват да те прецакат - да са "загубили" първата ти молба (надявам се, че е заведена с входящ номер и имаш копие от нея) и да те накарат да пуснеш сега нова молба със сегашна дата, че да излезе, че не си изработила предизвестието и да имат право да ти задържат заплатата.

# 2
  • Мнения: 9
Ами аз имам копие, но не са ми давали никакъв номер...

# 3
  • Мнения: 18 993
Ами аз имам копие, но не са ми давали никакъв номер...

Вижда ли се по някакъв начин от молбата, че си им я предоставила и че са я приели?

Разпитай за новата молба от коя дата ще бъде и по кой член точно ще те съкратят, ако искаш да взимаш обезщетение за безработица.

# 4
  • Мнения: 9
По взаимно съгласие ще е. Всъщност мога ли да поискам копие от молбата, която е при тях, защото започва много да ме съмнява тази работа. Съгласна съм по взаимно, така няма да да си изплащаме обезщетения. Но искам да съм сигурна, че първият месец, в който съм работила ще ми бъде изплатен.

# 5
  • Мнения: 18 993
Да, поискай си копие от молбата - ако откажат да ти дадат, е много съмнително.

# 6
  • Мнения: 9
Дам. Ако всичко е наред с първата молба, а после и с втората, би трябвало да получа заветната заплата... Grinning

# 7
  • Мнения: 40 914
За пръв път чува за такава договорка - да не се плаща за първия месец, а да се плати при напускане #Crazy В това няма никакво законово основание. В договора ти какво пише всъщност?

# 8
  • Мнения: 18 993
За пръв път чува за такава договорка - да не се плаща за първия месец, а да се плати при напускане #Crazy В това няма никакво законово основание. В договора ти какво пише всъщност?

И на мен ми се видя малко странно, обикновено последната заплата се има предвид като неустойка.

# 9
  • Мнения: 9 050
Никоя заплата или част от нея не може да бъде неустойка. Дори служителят да не отработи предизвестието, работодателят няма право да си удържи дължимото. Работодателят трябва да изплати всичко, а служителят трябва сам да си внесе това, което дължи. Евентуален начин това да се избегне е ако служителят подпише молба, парите които дължи да му се удържат.

Колкото до конкретния казус, няма как да става дума за неспазено предизвестие. Работодателят предлага раздяла по взаимно съгласие. Което значи, че той сам се отказва от това, служителя да работи за него още два месеца. Не разбирам за какво неотработено предизвестие изобщо говорите, но при прекратяване по взаимно съгласие, такова не може да има.
Колкото до първата заплата, изобщо не са имали право да я задържат. Честно казано, може и да не я изплатят, защото не виждам по какъв начин ще се докаже, че не са я изплатили на време. Това "задържане" някъде писмено уговорено ли е? Просто питай и ще разбереш дали ще си я получиш.

# 10
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 453
И аз да питам един въпрос
Може ли да напусна след изработени три дни след подписване на трудов договор по член.67,във връзка с член.70за неопределено време със срок на изпитване 6месеца в полза на работодателя.И предизвестие 1 месец

# 11
  • Мнения: 40 914
И аз да питам един въпрос
Може ли да напусна след изработени три дни след подписване на трудов договор по член.67,във връзка с член.70за неопределено време със срок на изпитване 6месеца в полза на работодателя.И предизвестие 1 месец

Можеш само, ако работодателят се съгласи на напускане по взаимно съгласие. Иначе трябва да си отработиш предизвестието.

Общи условия

Активация на акаунт