Преференции за майки в държавата, в която сте?

  • 6 269
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 160
Тук много зависи от щата и от фирмата в която работиш. Аз имах 6 седмици платен отпуск, върнах се на работа когато сина ми беше на 1 месец. Не знам колко щяха да ми пазят работното място (няма закон), но без парички малко трудно се смогва с 3 деца....Имахме късмет, че в моята и на мъжа ми фирмата ни разрешиха да работим на плаващо работно време, така че се редувахме да гледаме малкия докато навърши една годинка, след което го дадохме на ясла. Не зная дали има ясли/градини, които се субсидират за средната класа (мисля че има такива само за бедните), но за детската градина сега давам около 1/4 от заплатата си (беше повече когато сина ми беше по-малък). Повечето градини искат децата да бъдат взети до 6 часа и имам късмет, че и настоящия ми работодател ми дава възможност да ходя по-рано на работа и съответно да си тръгвам по-рано за да мога да взема децата, тъй като разстоянията са доста големи и докато се приберем става  #Crazy Детски надбавки няма, вземаме малко парички, които ни връщат от данъците в края на годината.

# 31
  • Мнения: 3 491
Винаги съм се чудела как оцеляват хората тук/USA/ с повече деца.Тази система ме раздели с моето слънчице/за кратко де/,но аз така и си страдам,защото не можах да намеря градина под 600 $.Сега ще ходи при баба си в Бг,за да мога аз да залегна на английския и после да поуча малко.Момичета,много ми е тежко без бебо,вече незнам дали правилно постъпвам .Но така или иначе това не е държава за малки деца или бедни родители:)
Искрено ти съчувствам, и ако удовлетворявате изискванията за социално слаби, ти препоръчвам да се обърнете към програмата Head Start.

http://www.acf.hhs.gov/programs/hsb/hsweb/index.jsp

Това е федерално спонсорирана програма за детски градини, виждам, че има и за деца от 0 до 3 г. На една позната момиченцето ходи там, чака се да те приемат, но си струва. Понеже се харчат пари от федерален грант, контролът над качеството на работа е доста сериозен. Гадно ми става така, като трябва да се дели семейство. Потърси също организацията около вас, която отговаря за subsidized child-care. Успех!

# 32
  • Мнения: 369
Аз да кажа за Канада-Онтарио.

   Всеки,който е изработил 600 раб.часа, една година от датата на подаване на док.за майчинство има право на такова. Майчинството е 50 седмици (15 майчинство+35 родителство). Може да се ползва най-рано 8 седмици преди термина. Обаче ако се вземе болничен до датата на термина, майчинството започва да се брои от раждането и така може да се увеличи до 65 седмици, но не по-късно от навършване на годинка на детето. Горните 35 седмици може да се ползват и от бащата. (Една канадка ми разправяше, че който има по-голяма заплата, той отива на работа. Покрай мойта дъщеря съм се засичала с бащи, които гледат 4-5-6 месечни бебета)
  Размерът на майчинството е правопропорционален на получаваната заплата, но има таван от 1600$ (при годишна заплата от 40 000$ и нагоре)

  Детски кухни-няма. В училищата също няма столова (както ние сме имали на времето) и децата го карат на сухоежбина в повечето случаи.

  Детски ясли и градини-таксата е 800-1200 долара за деца, съответно бебета. Група от 10 дечица. Раб.време е 7,30-18,00 часа. Ако родителите работят или учат се полагат субсидии в размер на 50-750 долара/месец в зависимост от доходите.
 

# 33
  • Мнения: 676
Аз да кажа за Канада-Онтарио.

   Всеки,който е изработил 600 раб.часа, една година от датата на подаване на док.за майчинство има право на такова. Майчинството е 50 седмици (15 майчинство+35 родителство). Може да се ползва най-рано 8 седмици преди термина. Обаче ако се вземе болничен до датата на термина, майчинството започва да се брои от раждането и така може да се увеличи до 65 седмици, но не по-късно от навършване на годинка на детето. Горните 35 седмици може да се ползват и от бащата. (Една канадка ми разправяше, че който има по-голяма заплата, той отива на работа. Покрай мойта дъщеря съм се засичала с бащи, които гледат 4-5-6 месечни бебета)
  Размерът на майчинството е правопропорционален на получаваната заплата, но има таван от 1600$ (при годишна заплата от 40 000$ и нагоре)

  Детски кухни-няма. В училищата също няма столова (както ние сме имали на времето) и децата го карат на сухоежбина в повечето случаи.

  Детски ясли и градини-таксата е 800-1200 долара за деца, съответно бебета. Група от 10 дечица. Раб.време е 7,30-18,00 часа. Ако родителите работят или учат се полагат субсидии в размер на 50-750 долара/месец в зависимост от доходите.
 


Pisanka и за Онтарио са 52 общо.

Здравейте и от мен!
Мога само цаст от вапросите да засегна, тъйкато все оше не сам майка.
В Канада, и по-спецялно British Columbia, за да се възползваш от майцинство няма знацение колко време си на конкретна длъжност. Майцинството е 17 седмици. Може да се напусне 11 седмици преди раждането и трябва да се стои по майцинсво до 6 седмици след раждането. Това може да се удалжи ако има докторско нареждане, це неможе да се жърне на рабора майката.След този период се връща на съшата или подобна.
След 17-те седмици, майката си взима т.нар. "родителска отпуска", в продължение на 35 поредни седмици от общо 52. Не съм убедена какво става със заплащането, но мисля, це не са платени тези 35 седмици. "Родителската отпуска" може да бъде разделяна между майката или таткото на новороденото.
По отношение на детски градини и ясли ..... цувала сам, це са много скъпи. В многото слуцаи родителите на бебетата са без бабо-дядовска подкрепа и единият родител остава да гледа детето, защото само едната заплата отива за покриване на яслите. Отделно, це те работят до, примерно, 3 следобяд.
Предполагам това дава и малко разлицна информация.

Като тръгна да раждам сигурно ще имам по-конкретни данни.

Поздрави!

denzul платен е целия срок от 52 седмици. Разделен е на 2 срока за са могат тези 35 седмици да се ползват от родителя по-избор (майката или бащата)

# 34
  • Мнения: 369

Pisanka и за Онтарио са 52 общо.



 А плащат ли ти 52 седмици ?  Mr. Green  Както и да е, по закон се водят 52, но плащат 50.

 Както описах по-горе  майчинството може  да се увеличи и  до 65 седмици.  Peace
 
 

# 35
  • Мнения: 676

Pisanka и за Онтарио са 52 общо.



 А плащат ли ти 52 седмици ?  Mr. Green  Както и да е, по закон се водят 52, но плащат 50.

 Както описах по-горе  майчинството може  да се увеличи и  до 65 седмици.  Peace


Да, плащат ги то4но 52, поне на мен си ми ги платиха...сигурно съм им симпати4на Grinning но може и да знаят 4е подобни теми са ми професия и заради това да си плащат  Laughing

# 36
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
инфо актуално от човек работил до раждането и отново 6 следмици след него за Щатите
 Период на платено майчинство
(В България - 1 или 2 години, според това, дали майката се е осигурявала)- няма по закон!ако работодат.реши най-често е 6 седмици,но това е екстра,на фердерално ниво няма закон
- Период на неплатено майчинство-зависи от позицията,много често няма такова,зависи колко време си работил,имаш ли натрупана отпуска и дни по болест и пр
(1 година тук)
- Сума на платеното майчинство (за месец и сравнено със заплатата)
160 лв + 18 лв/месец детски надбавки, ако се класират според доходите...- на мен ми платиха заплатата за 6 седмици както ако ходя на работа
- Пази ли се работното място- никои не е длъжен,затова в големия си прцент хората се връщат много бързо
- Детски ясли, детски кухни и прочие екстри - доколко са в улеснение на майките и има ли преференции някакви?-кухни няма; ясли има от 6седми1на възраст,струват много!!!!!,затова в сем с 2 и повече деца е по-евтино майката да си ги гледа отколкото да работи ако е на средна или под средната заплата; има ваучери за много бедни но важат само в определени градини..има облекчения за кърмене на някои места,при някои магазини има паркинг запазен за бремени и маики с малки деца и това е мисля..
дано съм била полезна,
Анна

Единственият закон на федерално ниво е Family and Medical Leave Act, по който се дава 12 седмици неплатено майчинство/бащинство/осиновителство, ако си работил поне 1 година за даден работодател. Този закон е за работодатели, които имат над 50 души, работещи за тях. Ако работодателя ти предлага някакво платено майчинство (6 до 8 седмици обикновено), те се взимат от неплатените 12. За това време се пази мястото.

Знам, че за кърмене се отпускат две допълнителни 30-минутни почивки на ден за помпане. В края на месеца се връщам на работа и ще докладвам дали се прилага.

Всичко останало annette1104 го е обяснила.

За коментара на mariana, може и да е жестоко, но държавата има положителен прираст (не само от емиграция, хората масово имат по 3 и повече деца) и няма нужда да прилага мерки за стимулиране на раждаемостта, както в Западна Европа примерно. Те и така си раждат Simple Smile А как се справят - сметката лесно се прави, ако имаш 2 деца и заплатата ти едва стига за покриване на детската градина (в нашия край за бебе цената е около $1500/месец, за по-голямо дете $1200), разходи за кола и прочие, си оставаш у дома да ги гледаш.

# 37
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Само да допълня Ружа и Зелена клонка за Франция: За безработните и тези с ниски доходи се полагат детски от 165 евро на месец до навършване на 3-годишна възраст на детето.

# 38
  • Мнения: 713
Да допълня за ЮК - лекарствата за децата с рецепта са безплатни до 16 г възраст, на неработещите майки им се води за стаж гледането на дете до 16 г за минимална пенсия, детските са - за 1-во дете 15 на седмица, за всяко следващо - 10 до 16-та им година. За самотните майки има най-различни социални помощи, с които не съм запозната в детайли, но това, което знам от една позната испанка тук - дадоха и апартаментче от общината, плащат и сметките и получава по 50 на седмица + детските. Не е голямо богатство, но за нея и дъщеричката и е достатъчно, а ако си намери работа, ще и плащат 70% от разхода за детска градина + такс кредит като работещ родител.

# 39
Здравей Анан! Искам да те питам за UK дали знаеш какво е положението със самотните майки българки. Или по-точно как ще стане след евентуалното ни влизане през 2007 в ЕС. Дали ще имаме същите превилегии както испанските гражданки например, или в началото ще сме без право на помощи... Аз все още съм в БГ, но смятам да се върна в UK с детето ми.

# 40
  • Мнения: 713
Испанката е била омъжена за англичанин и детето и е с английски паспорт. Затова и се полагат соц. помощи. Извинявам се ако съм подвела някой с необмисленото си писание и отклонение.

# 41
  • Мнения: 2 292
привет бу,
в германия се дели на 2 отпуски майчинство 14 седмици 6 преди и 8 след раждането получава се пълната zаплата. после следват 3 години zа отглеждане на дете където спрямо доходите на семейството се получава от 0 до около 500 (тук zа сумата не съм сигурна може да е по малко) евро на месец. считай ако има добри доходи нищо не получаваш и така (в Австрия до колкото zнам всички получават неzависимо от дохода). 2 години са фиксирано до 2 рата година на детето могат да се вzемат. третата може да се жzеме до 8 мата година на детето. Майката може да работи до 75% считай 0 до 6 часа на ден и да остане на отпуска zа отглеждане. Теzи часове може да промени и намали когато поиска но да увеличи само с раzрешение на работодателя. паzи и се работното място преz цялото време докато е в такава отпуска.
zа кърмене има на 8 часа 2х30 мин.
раzходите zа гледане на детето се псиспадат от данъците до около 1300  евро годишно...
Ако майката не работи по време на таzи отпуска се сменя данъчната класа на двамата съпруzи като тоzи който печели плаща много по малко данъци (около половината на това което е плащал ) ...
Майката има право да работи и от в къщи ако работата и е такава че може и от в къщи. раzбира се с работодателя.
Друго интересно не се сещам

Общи условия

Активация на акаунт