Математически турнири - 45

  • 142 452
  • 743
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 711
В тази задача проблемът е изречението с тирето:
Осем от тях са пътували само с автомобил, а три – със самолет и автомобил.
Вие как го разбирате за тези 3?

# 691
  • Мнения: 4 266
Аз подразбирам, че липсата на само е пропусната и са само 3 самолети и автомобили, но може и да греша. Да се има в предвид 3 са самолети и автомобили, ама това може да включва самолети и автомобили и самолети и автомобили и влакове. А по-надолу ни казват, че 1/4 от 8 били самолети, автомобили и влакове.

# 692
  • Мнения: 5 234
Здравейте.
Зачачите от състезанието днес за 4 клас в 125 СУ дали ще излязат някъде?

# 693
  • Мнения: 6 951
5 задача на НЕК, 3-4 клас:
само с А: 8 (по условие);
С+А: 3 (по условие);
В+А:5 (по условие "пет не са пътували само със самолет);
С+В+А: 2 (четвъртинката на 8 по условие)
С+В: 6 (8-2)
С: 3 (14-3-2-6)
В: 1 (14-5-2-6)

за да са се возили поне 3 деца точно на 2 превозни средства:
8+2+3+1+3=17

Не виждам къде греша, че да получим 19.

# 694
  • Мнения: 4 266
Ако 5 е B+A, логиката Ви е правилна. Въпросът е какво е 5.
Защото по условие може да се помисли, че 5 сумата от всички начини, по които може да се движи без да се използва самолет. Но пък това ще бъде сумата от B, B+А и А, което не е възможно като А е 8.

# 695
  • Мнения: 711
Ако 5 е B+A, логиката Ви е правилна. Въпросът е какво е 5.
Защото по условие може да се помисли, че 5 сумата от всички начини, по които може да се движи без да се използва самолет. Но пък това ще бъде сумата от B, B+А и А, което не е възможно като А е 8.

Всъщност явно въпросът е какво е 3. Ако е 3 е САМО С + А, то отговорът е 17, но явно те са решили, че 3 е С + А и С + А + В, тогава се получава 19, което е посочено за верен отговор

# 696
  • Мнения: 6 951
"Пет не са пътували само със самолет", за мен означава, че 5 са пътували с всичко друго освен със самолет.
"Осем са пътували само с автомобил, а три - със самолет и автомобил." - никъде не се споменава влак. Защо С+А+В да е 3?
Те могат да си нагласят както си искат условието, за да им се получи 19, но истината е, че пак има грешна задача на национално състезание.

# 697
  • Мнения: 4 266
maria77bg, нямаше ли контестации да обяснят какво имат предвид?

# 698
  • Мнения: 6 951
maria77bg, нямаше ли контестации да обяснят какво имат предвид?
Аз бях от тези, които не пуснаха децата си на това състезание. Освен това задачите ги публикуваха днес, а от преразказ на дете не можеш да си сигурен какво е пишело. И най-важното: по регламент може да предявиш контестация само ако смяташ, че си ощетен само на седма задача...

# 699
  • Мнения: 4 266
А, не знаех! Ние сме малки и не държа на контестации, но с тези условия.....

# 700
  • Мнения: 41 490
"Пет не са пътували само със самолет", за мен означава, че 5 са пътували с всичко друго освен със самолет.

Аз не го схващам така Twisted Evil
Нека вземем анатгониста "Пет са пътували само със самолет". Това мисля, че е съвсем ясно - пет деца са пътували само и единствено със самолет.
 А сега неговия антагонист, или условието на задачата "Пет не са пътували само със самолет". За мен смисълт е, че тези пет деца са пътували и с друго, но не и само и единствено със самолет.

Но изобщо в математиката не бива да има такива условия, за които да се налага обсъждане какво се има предвид ooooh!

# 701
  • Мнения: 4 266
"Пет не са пътували само със самолет", за мен означава, че 5 са пътували с всичко друго освен със самолет.

Аз не го схващам така Twisted Evil
Нека вземем анатгониста "Пет са пътували само със самолет". Това мисля, че е съвсем ясно - пет деца са пътували само и единствено със самолет.
 А сега неговия антагонист, или условието на задачата "Пет не са пътували само със самолет". За мен смисълт е, че тези пет деца са пътували и с друго, но не и само и единствено със самолет.

Но изобщо в математиката не бива да има такива условия, за които да се налага обсъждане какво се има предвид ooooh!
Да, да бяха написали Пет са пътували само не  със самолет", не че звучи много български де.

# 702
  • Мнения: 30
Здравейте! Моля да кажете къде са задачите от Националното ЕК.

# 703
  • Мнения: 6 951
"Пет не са пътували само със самолет", за мен означава, че 5 са пътували с всичко друго освен със самолет.

Аз не го схващам така Twisted Evil
Нека вземем анатгониста "Пет са пътували само със самолет". Това мисля, че е съвсем ясно - пет деца са пътували само и единствено със самолет.
 А сега неговия антагонист, или условието на задачата "Пет не са пътували само със самолет". За мен смисълт е, че тези пет деца са пътували и с друго, но не и само и единствено със самолет.

Но изобщо в математиката не бива да има такива условия, за които да се налага обсъждане какво се има предвид ooooh!
И как тогава да се използва тази информация за задачата? Тогава и онези 6, които са пътували само със самолет и влак отговарят на условието, че не са пътували само със самолет. Получава се конфликт.

# 704
  • Мнения: 4 266
Аз не знам как за това време петокласникът ще открие скрития замисъл на автора. Освен ако задачите не са предвидени въобще да не могат да се решат.

Общи условия

Активация на акаунт