Епилепсия - ТЕМА 24

  • 99 176
  • 737
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 732
Здравейте,извинявам се ако е обсъждано вече,но нямам възможност да ровя в момента.Има ли мама,която да прилага на детето си кето диетата?И ако да,кой доктор я е препоръчал,трудно ли свикна детето,има ли ефект върху епито?

Последна редакция: пн, 23 апр 2018, 16:10 от Ели_Попова

# 616
  • Мнения: 3
А за второ мнение към кого да се обърна
При необходимост с направление можете да влезете в болница.Аз февруари бях в Св.Наум именно,защото имахме нужда от допълнително становище.Друг вариант е във Варна -Ралчева,Щилиянов( дано не му обърках името).

Ако имате възможност и желание да разменим координати, все пак имаме общи проблеми.

# 617
  • Мнения: 241
А за второ мнение към кого да се обърна
При необходимост с направление можете да влезете в болница.Аз февруари бях в Св.Наум именно,защото имахме нужда от допълнително становище.Друг вариант е във Варна -Ралчева,Щилиянов( дано не му обърках името).

Ако имате възможност и желание да разменим координати, все пак имаме общи проблеми.
Пишете ми на емейла,ще разменим телефони.Ние пак сме в болницата.Миналата седмица се разминахме с един гърч,но тази уви не.

# 618
  • Мнения: 18
Здравейте,

Може ли да препоръчате физиотерапефт за бебе на 9 месеца .

Има някой двигателни проблеми и ни е нужна рехабилитация по възможност в дома ?

# 619
  • Варна/Белгия
  • Мнения: 311
Здравейте,извинявам се ако е обсъждано вече,но нямам възможност да ровя в момента.Има ли мама,която да прилага на детето си кето диетата?И ако да,кой доктор я е препоръчал,трудно ли свикна детето,има ли ефект върху епито?
Моята дъщеря е на кето диета.При нас е доста дълга история,но диетата+cbd oil е най-добрата комбинация за нас.Трудна е но се свиква,а за лекар само в чужбина в БГ няма подходящи.

# 620
  • Мнения: 732
daqna_diqnova може ли да ми пратите разрешени и забранени храни по вашата диета,може и на лично.Ще съм безкрайно благодарна.

# 621
  • Мнения: 154
Знам че тук не е мястото но намирам стари теми и педиатърката е отпуска за това искам само да попитам притеснителни ли са тези стойности за дете на 2г. Лимфоцити- 42.3% при стойности 50.0- 70.0 и моноцити- 0.90 при стойности до 0.800. Ще съм благодарна.

# 622
  • Мнения: 3 640
daqna_diqnova може ли да ми пратите разрешени и забранени храни по вашата диета,може и на лично.Ще съм безкрайно благодарна.
Много моля, и на мен!

# 623
  • Мнения: 774
Ще  полудея вече,  отново се случи това изтръпване на краката при сина . Вир вода беше станал. Единственото нещо което ме успокоява, че не губи съзнание и тялото му е съвсем спокойно. Този път се е случило докато е бил в павилиона чакайки нещо да си купи. Добре ,че момичето го познава и е забелязало ,че не се е чувствал добре. До вкъщи го е докарало с колата си. Честно казано макар и да ми е гадно ,душичката ми се стопли от постъпката на момичето. Защото не ми се мисли какво е можело да се случи докато се прибере у дома. Сега пак се налага да излиза за рехабилитация а на мен душичката ми се е свила от притеснение.

# 624
  • Мнения: 732
Мами,помощ.Днес стана нещо много странно със сина ми.Преди обяд както си беше добре изведнъж прижълтя много лицето му,каза,че го болят гърдите и трудно диша,че го боли корема и главата.Беше леко топъл и го гушнах да му измеря Т. Докато беше в ръцете ми усетих единични конвулсии.Оказа се с 37.5 Т и му беше видимо зле.Дадох Нурофен и заспа.Продължи да има потрепервания.Събуди се след 2часа сън,гледаше с премрежен поглед (като надрусан),не ми отговаряше на въпросите Как е? и Боли ли го нещо?Беше неориентиран и се смееше истерично на моменти,после спираше, но не можеше да каже защо се смее.Всичко това продължи около 10 Мин.После погледа му се оправи,започна да се държи и говори нормално,но каза,че е страшно уморен.Нямаше спомен за описаното по-горе.Сега, 1:30 часа по-късно е добре, нищо му няма.На някой случвало ли се е нещо такова?

# 625
  • Мнения: 1 988
Здравейте, включвам се и аз във вашата тема. Надявам се да ме приемете. Извинявам се за дългия пост, но искам да опиша нашата ситуация.
Синът ми се роди в 38 г.с с цезарово сечение заради риск от настъпване на фетално страдание, тъй като от средата на бременността, се установи намален кръвоток към средна мозъчна артерия на плода. Раждането мина добре и детенцето ми изглеждаше напълно здраво. Към 4-ти- 5-ти месец забелязах, че дясната ръка си я държи свита в юмрук и рядко посяга с нея. Заведох го на ТФЕ, за да огледат мозъка и се установи наличе на поренцефална киста (загубена мозъчна тъкан) вляво фронтално, вероятно след прекаран съдов инцидент по време на бременността. Кистата е малка и е подкорова. Казаха ни да очакваме двигателни проблеми и евентуално развитие на епилепсия. Започнахме веднага интензивна рехабилитация. В момента синът ни е на 1г. и 10м. Има проблем с фината моторика на дясната ръка. Всичко останало е добре. Проходи малко по- късно, но това се очакваше.
На 24.12.17г. синът ни направи първия си гърч. Въпреки че бяхме гледали клипове, за да се подготвим какво да очакваме, изобщо не разбрахме, че е гърч. Както си играеше, изведнъж се промени. Започна да преглъща по- често, лицето му пребледня, а устните му посиняха.Беше адекватен, но сякаш с леко замъглено съзнание. Отговаряше на всичките ми въпроси, движеше се нормално, не е губил съзнание. Изглеждаше сякаш му е много лошо. Спря да ми се усмихва. Отидохме веднага в болница, където казаха, че е направил гърч. Сложиха го на система и му биха инжекция. В болницата започна да получава леки конвулсии. Накрая повърна обилно и малко след това излезе от гърча. Всичко продължи около 30 минути. Хоспитализираха ни и лежахме 5 дни под наблюдение. Всичките изследвания бяха добри, с изключение на креатин киназа, който беше два пъти над нормата. После ми обясниха, че е в резултат на гърча. В болницата не получи повече гърчове. Изписаха ни най- лекото възможно лекарство в най- ниска доза. Лекарят каза, че заради проблема в мозъка предпочита да не чака втори гърч, а директно да назначи терапия. Изписаха ни и лекарство, което да поставяме ректално по време на гърч.
Същевременно направихме и ЯМР. Видяха се и други аномалии вляво, но доста леки и лекарите казаха, че няма да създават проблеми. Стана ясно, че изначално тази част от лявото полукълбо не се е развила правилно и така се е образувала кистата. В същото време откриха и следа от мозъчен кръвоизлив (натъкнаха се на малък желязонаситен участък с давност). Според лекарите причината за епилепсията е в тази киста.
Около 45 дни след първия гърч последва втори- пак от същия вид, но по- лек. Веднага поставих свещичката и след около 10 минути излезе от гърча. Лекуващият го невролог вдигна дозата на лекарството.
Имаше и трети гърч, който се получи 49 дни след втория. Беше толкова лек, че в началото не бях сигурна, че прави гърч, докато не започна да преглъща повече и да ми отговаря по- вяло. Иначе си ходеше, играеше си, но правеше гърч. Сложих го да легне настрани и чаках да мине, но видях, че няма да стане и сложих  лекарство. След около 15 минути заспа, но по време на сън устните му  потрепваха на моменти. Гърчът продължи около 45 минути. Когато се събуди, изглеждаше много изтощен, едва ходеше. Два дни след гърча беше по- раздразнителен и вял. Малко преди третия гърч правехме контролно ЕЕГ, което беше сравнително добро. Имаше леки отклонения , но не и нещо обезпокоително.
Тази вечер, около 36 дни след третия отново направи гърч. Този път беше още по- лек в началото, но след това се влоши и повърна. Въпреки свещичката, гърчът не минаваше и се наложи да отидем до бърза помощ. Там излезе от гърча, без да прилагат повече медикаменти. Това продължи около час.
Втория и третия гърч ги имам заснети с телефон. Когато показвах третия гърч на невролога, той едва видя, че прави гърч. Решихме  да дадем последен шанс на сегашното лекарство (Трилептал) и ако пак направи гърч, да започнем Конвулекс. Търся някакви закономерности. Преди мислих, че много го претоварваме с рехабилитация, беше започнал да се буди през нощта. Като цяло е много емоционален, всичко го впечатлява и доста лесно се превъзбужда. От около седмица пие едни хомеопатични лекарства, за да може да спи през нощта и съм доволна. Надявах се, че ще помогнат, понеже бяхме забелязали, че прави гърчове, ако няколко нощи подред се е будил. Този път обаче тези фактори липсваха.
Има ли някое детенце сред вашите, про което гърчовете да продължават толкова дълго. Въпреки че не изпада в безсъзнание и е адекватен, ми е много страшно да го гледам по 1 час в това състояние и да не знам какво ще стане.
Гърчовете му са еднотипни- с често преглъщане, леки конвулсии в тялото и лека отпуснатост. Понякога пребледнява и устните му посиняват, понякога повръща.

# 626
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Forest rain Пристъпите които описваш са типични за Роландовата епилепсия, а при нея е типична голяма продължителност на пристъпа. Тези пристъпи които прави са т.нар комплексни парциални (огнищни) пристъпи, затова детето не губи съзнание. Трилептал е на първи избор при този вид епилепсия, следващата стъпка ако не помогне е Конвулекс или Леватирацетам.
По въпросът ти моята дъщеря е неколкократно в неконвулсивен статус, като най-дългия беше 20 дена в подобно състояние. Но при вас не е статус просто пристъпите са по-дълги, защото неконвулсивните статуси продължават с дни.
Най-важното е че детето се развива добре, от разказа ви става ясно че може да отговаря на въпроси, умение което моята дъщеря придоби на 4 г. и 6 месеца.

# 627
  • Мнения: 1 988
romanol, страшно много ти благодаря за бързия отговор. Досега не бях чувала за Роландова епилепсия. Все съм смятала, че гърчовете са по- кратки, но аз нямам особени познания. Епилепсията на сина ни е първият ни сблъсък с това заболяване. Ние още днес ще купим новото лекарство и го започваме. При нашия син сме забелязали, че след всеки гърч дръпва двигателно и говорно. Особено силно изразено беше след първия, когато няколко часа след събуждане започна да казва още нови думи. Не знам има ли някаква логика в това.
На нас ни казаха да не допускаме да се превъзбужда толкова, но не знам как да го постигнем. Той е като навита пружина. Примемам съвети.
По време на такъв гърч нали няма опасност за живота на детето или за настъпване на някакво увреждане? Твоята дъщеря повлия ли се от Конвулекса?

# 628
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
По време на такъв гърч нали няма опасност за живота на детето или за настъпване на някакво увреждане?

На този въпрос не мога да отговоря еднозначно, но при продължителните пристъпи трябва да се хоспитализира.

Твоята дъщеря повлия ли се от Конвулекса?

Не сега е на 3 медикамента и продължава да има ежедневни пристъпи, но при всеки случай е различно.

# 629
  • Мнения: 1 988
Благодаря ти за отговора. Дано детенцето ти преодолее пристъпите. Аз се чудя дали с мъжа ми не трябва да си направим някакви генетични изследвания, макар че при при моето дете има причина за епилепсията. От доста лекари вече чух, че вероятно това в мозъка се е случило заради прекаран вирус по времето, когато се е развивало лявото полукълбо. Аз наистина се бях разболяла около трети- четвърти месец (не си спомням точно), преди това и след това също. Другият вариант е недостиг вещества до плода, в резултат на което е страдал вътреутробно. Питах дали не трябва да пуснем някакви генетични, но ни казаха, че няма нужда. Единствено сме се изследвали за предразположеност към тромбофилия. Искаме да имаме още едно дете, обаче започнах да се притеснявам вече да не би да сме носители на нещо.

Общи условия

Активация на акаунт