Пролетно слънце грее, СЕПТЕМВРИЙЧЕ ден след ден лудее! тема №11

  • 71 739
  • 535
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 1 538
Диагноза за малкия ли? Ох, дано всичко да се оправи, Малчо да е добре, да не ходите повече по болници и никой да не ходи. Това е най-големия кошмар за майката.

# 256
  • Мнения: 9 896
Не на моя, но на други деца. Моят с гърчове с неизяснен произход. Ще пием един сироп, трябва да се оправи-до 2 години. В стара загора ми казаха 6 месеца трябва да го пие, в софия ми казаха 2 години.
Като питах - следвали различни ШКОЛИ. Е пааа, на гърба на нашите деца ли трябва да експериментират? Щото разликата в дозата и периода е бая голяма.
Абе накратко, и това ще мине
Simple Smile

# 257
  • София
  • Мнения: 1 538
Lovely Wife, честит рожден ден на Валери. Желая му здраве, щастие и много весели игри.  Hug

# 258
  • Мнения: 5 259
Честито и от мен! Да е жив и здрав и да си спретнете най-веселия празник Simple Smile

Приключихме с рождените дни за тази година Simple Smile

# 259
  • Мнения: 1 453
Честит рожден ден на Валери и от мен с малко закъснение! Lovely, бъдете мнооого здрави и щастливи, дните да са изпълнени с много веселие и игри, а нощите да бъдат спокойни! Hug

# 260
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 380
O,мноого ви благодаря,момичета! Как помните?!
Рожденика беше на сватба на рождения си ден.Скача,игра си и се гони с другите деца Grinning Мисля,че си прекара добре, докато мама и тати постоянно го търсиха къде е Sunglasses И тъй като си легна по-късно и си развали режима.
А снощи не искаше да заспива,вече беше станало 23ч,а иска да играе с колите оттатък ( само повтаря "оттатъка,оттатъка" ). Понякога като го водим на ясла и в колата казва "Оттаттъкаа" , т.е. иска вкъщи Heart Eyes
През нощта пи АМ 3 пъти ( но не в пълни дози) и сега съм като пребита,а трябва да ходя на работа. Отивам да го будя и него за яслата Confused 

# 261
  • Мнения: 9 896
ей, как сте, мами и малчета? И моят се е научил да бръщолясва. Много е смешски!
"икам токам" означава "искам да цокам" Wink)))
"никам" - означава "не искам"
"ка бу" - означава, че колата се движи.

Хиххи
дайте малко информация за вашия речников запас - да си пообогатя малко речника, че някой път хептен не му разбирам какво иска/респ. не иска
Wink)

# 262
  • Мнения: 5 259
Еха, сватба Simple Smile Това си е голям бонус към рождения ден Simple Smile Мега празненство!

И при нас говоренето е много смешно. Елеонора човешки няма да научи скоро, но ние яко сме започнали да разбираме елеонорски Grinning
Даже като каже нещо и не го разбирам, първо ми хваща главата с длани, приближава си лицето до моето и го повтаря на срички с много сериозен тон. Ако не се разхиля, може да я разбера.
Ако не я разбера, започва да ми обяснява дума по дума. Хваща един предмет, посочва го и казва как се нарича. После прави някакво действие и повтаря как се казва то.
Нейните думи имат бегла или никаква прилика с българските. Граматиката ѝ също е интересна.

"тарито" е "Колелото на Кали". Кали е сестра й. Нарича я Тари, защото явно не може да каже К и л. "То" е колело.
"точица" е кукла. На всички кукли така казва.
"точица_та" е "косата на куклата", само "та" е коса.

С времето аз се научавам да я разбирам, но тя не си променя произношението на думите, което, както казах, може да няма никакви общи звуци с оригиналната дума. Просто аз научавам още един език и запомням кое как го нарича. Разбрах даже много дълго и сложно изречение, чийто смисъл беше "Мамо, ела прочети този лист Кали написала", но не мога да повторя как звучеше. Страничен слушател би разбрал само "мамо", "ела" и "този", тях ги казва както трябва, и евентуално "почести" (прочети) и Тари, която вече я споменах.

В 90% от случаите обаче не я разбирам, а говори супер много, повтаря ми бавно и на срички като на глупак и проявява голямо снизхождение към това, че не разбирам Grinning
Днес разгадах думата "тѝси", която повтаря от много време. Най-после взе чехлите ми в ръка, размаха ги и рабрах, че това било въпросното"тиси".

Много си пее песнички с измислени от нея текст и мелодия. Понякога разбирам по някоя дума, пример "пони", което си значи точно пони, понякога в песничката се чува името на някоя играчка.

Взех да търся някакви логопедични упражнения, да видя дали с нещо не мога да помогна да се подобри произношението, но тези, които намерих, не вършат работа, защото тя си ги може - да духа свещ, да прави сапунени мехури, да се изплезва на ляво и на дясно и т.н.

Вече на 3г ако  още не говори разбираемо, ще му мислим.

# 263
  • Мнения: 9 896
Чудесни сте! Забавни и страхотни!
При нас "моа" е бонбон.ма нз що?
Simple Smile

# 264
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 380
Ваьо юйеййй - означава,че Вальо иска да се люлее Simple Smile
Мама доди там - мама да дойде там(на пързалката)
Бизаука - близалка
Казва много от нещата много ясно.Други не чак толкова.Но като се удари винаги съобщава "Удаи са", " Боуи" (Боли).
Знае повечето марки автомобили,както и цветовете.Като мине кола покрай нас ,оставам изумена като каже "чевено бе ем бе" или "чено ауди" Joy Нашата кола я знае и я ползва в изречения - като не иска в яслата и иска да се върне обратно в колата и казва " Ваьо опел корсатааа толчетоооо" ,т.е. иска в столчето Simple Smile
Онзи ден му купихме количка с дистанционно от Джъмбо.И той естествено не разбра за какво служи дистанционното и не му обърна внимание.Но след като баща му взе да движи колата малкия така се разстрои,че се разплака и крещеше "Кола сприи,сприи" Simple Smile

# 265
# 266
  • София
  • Мнения: 1 538
Леле, всички сте страхотни и много забавни.  Hug
Юна, според мен тя просто си има свое разбиране на нещата и си ги отстоява. Като чета написаното, не ми изглежда да има пробелем.

На една приятелка момченцето също си има свой речник за нещата, много бяха интересни думите - пак така нямаха нищо общо с българската дума, но за съжаление запомних само една - „ньоха”, което означава „гуш”. Като казваше „ньоха мама”, протягаше ръчички да го гушне. Той е точно на възрастта на нашите деца - края на август е роден. На друга приятелка момиченцето говореше бързо и цели изрешения, като никоя дума не можеше да й се разпознае и дори малко не съвпадаше с българската. Сега е на 2г и 5м и от скоро започна да си говори разбираем български, като забелязах, че директно преобразува изрешенията от нейния език на нашия  Laughing, без да минава през етапите на изговаряне на една дума, после на съчетание от 2, после прости и накрая сложни изрешения. Както си бърбореше дълги и неразбираеми за нас неща, така просто в един момент реши, че явно няма да стане и ще трябва на нас да ни говори на български, че да я разберем.  Grinning
А моето момче си говори, думите са на български, обяснява доста и прави сложни изречения, обаче има звуци, които или не може да каже, или изговаря странно, като все едно фъфли. Например „с” му се чува като „ф”, понеже изкарва неправилно езичето напред. И с други звуци има проблем и мисля, че това вече си е логопедичен проблем. Но изчаквам, защото разчитам на това, че е още малък и се надявам сам да се усети в един момент как да изговори правилно звуците.

# 267
  • Мнения: 5 259
Говорните умения се развиват по две отделни направления. Едното е способността на мозъка да свързва думите във фрази, а другото е техническото изговаряне.
Децата, които бърборят неразбираемо, имат някаква идея на ум, която искат да кажат, но не им се разбира, заради недобре развити мускули на говорния апарат. Притеснително е ако не бърборят или казват само по една дума.

Затова няма смисъл да се ходи на логопед толкова рано. Развитието на говорния апарат отнема време и повечето проблеми с изговора се оправят от само себе си.
Попадала съм на теорията, че децата, които ядат пасирана храна до късна възраст, имат по-слабо развита мускулатура и проговарят разбираемо по-късно, защото не им се е стимулирало достатъчно движението на езика.

Но е много интересно какви неща децата смятат за интересни, че да имат желание да ги споделят с нас. На мен ми се струва, че дъщеря ми е на светлинни години от идеята да ми разкаже какво е станало в някакъв момент. Ако я пусна на ясла, може да се надявам, че докато стане предучилищна, ще се е научила да разказва Grinning

# 268
  • Северо=Западналия край
  • Мнения: 1 033
Из речника на Емо:
Опка - топка, ола - кола, иш - виж, бучо - вуйчо, ба - вода, ица - деца......и още безброй подобни. Някой думи си ги нацелва точно. Все повече го разбирам какво иска да каже. Ако види, че не го разбирам направо ме води до мястото/нещото и вика "мамо иж!". Много е смешен Simple Smile

# 269
  • Мнения: 584
Здравейте, момичета!
Успокоихте ме, защото наскоро се бях притеснила че Никола говори много несвързано и не иска да произнася думите с истинските им имена. Например може да казва “кола” обаче не иска и си ѝ казва “бруна” и съответно много други думи които не разбирам защото не искам аз да уча неговия език а той нашия 😁
На площадката има две деца скорпиони родени през ноември и те говорят страшно много и отчетливо а нашия е мн назад спрямо тях. Ама когато стане тогава.

Общи условия

Активация на акаунт