Как протича едно денонощие с новородено вкъщи?

  • 26 907
  • 179
  •   1
Отговори
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Здравейте дами, предстои ми да си имам бебенце живот и здраве през Септември.
Има много теми за кърмене, покупки за бебето, и какво ли още не...
Но ме интересува как минава ежедневието на една майка и на нейното прясно излюпено бебе.  Simple Smile
Защото знам, че колкото и да чета, няма как да разбера всичко. Но се надявам да добия представа с графика на другите мами.
Колко спите? Спите ли? Кога ставате? Какво правите първо? Какви са отговорностите на бащата? Може ли да оставите новороденото само с бащата за час- два? Имате ли помощ от други хора? Желана ли е тази помощ? Колко памперси заминават? Кои неща съжалявате, че не си купихте предварително? За кое нещо ви се иска да бяхте вложили повече средства? Кои неща съжалявате, че изобщо купихте? Струва ли си някоя скъпа придобивка, стига да донесе мир и спокойствие на новороденото? Какво бихте искали някой да Ви беше казал предварително?   bouquet
Ще съм благодарна да натрупам малко мъдрост от другите мами, търсих такива теми, но са много стари, и не толкова конкретни по този въпрос.
Абе общо взето какво правите по цял ден?

Последна редакция: нд, 11 юни 2017, 11:37 от crossfade

# 1
  • София
  • Мнения: 28 595
Здравейте дами, предстои ми да си имам бебенце живот и здраве през Септември.
Има много теми за кърмене, покупки за бебето, и какво ли още не...
Но ме интересува как минава ежедневието на една майка и на нейното прясно излюпено бебе.  Simple Smile
Защото знам, че колкото и да чета, няма как да разбера всичко. Но се надявам да добия представа с графика на другите мами.
Колко спите? Спите ли? Кога ставате? Какво правите първо? Какви са отговорностите на бащата? Имате ли помощ от други хора? Желана ли е тази помощ? Колко памперси заминават? Кои неща съжалявате, че не си купихте предварително? За кое нещо ви се иска да бяхте вложили повече средства? Кои неща съжалявате, че изобщо купихте? Струва ли си някоя скъпа придобивка, стига да донесе мир и спокойствие на новороденото? Какво бихте искали някой да Ви беше казал предварително?   bouquet
Ще съм благодарна да натрупам малко мъдрост от другите мами, търсих такива теми, но са много стари, и не толкова конкретни по този въпрос.

Бащата прави всичко, без кърмене. В моя случай, понеже реших да не кърмя, бащата правеше всичко, което и аз. Беше си взел отпуска и редувахме нощното спане на пресекулки.  Помощ не ни е била нужна. Тъй като в началото на бременността мислех да кърмя, бях купила помпа и други принадлежности за кърмене, които се оказа излишни. Съветът ми е двамата с бащата да си гледате детето, а не някоя баба да се прави на родител, освен ако не се наложи нещо по изключение. Скъпи придобивки в началото не ни бяха нужни и затова ти предлагам да не взимате нищо, освен минимума; след като детето се роди, постепенно ще виждате и преценявате от какво имате нужда.

# 2
  • София
  • Мнения: 22 958
В началото бебетата доста спят, което дава възможност на майката и тя да почива повече. През нощта се будят да ядат, което разбира се не се отразява добре на съня на майката. Дъщеря ми се събуждаше някъде към 3.00 ч за нощно хранене и после към 6.00 за закуска.  Simple Smile Общо взето спях през нощта, колкото мога, през деня ми беше по-трудно. Като почнат коликите става страшно, поне при нас беше така. Всяка вечер от 22.00 до 00.00 се ревеше нонстоп и нищо не можеше да я успокои. Първо сменях памперса, после храних бебето. Памперси сменях на всяко хранене - 6,7, 8 на ден. Зависи дали бебето е на кърма, на АМ, на поискване и т.н.

ММ си взе отпуската от 14 дни и той ми помагаше, първите 2 седмици и майка ми идваше от време на време, 3-та седмица свекърва ми и това ми беше... Помощта беше много желана, но нямаше как повече и наистина ми беше трудно сама с бебчето, но се свиква. ММ ми помагаше много, почти от самото начало все той си я къпеше например. Ние я къпехме през ден.

Съжалявам, че така и не купих музикален и вибриращ шезлонг за бебета. Бих си взела следващият път. Бейбифон ни бяха дали, добре че не купих нов, така и не го ползвахме.

Предварително си мислех, че ще ми е по-лесно, но не беше.  Simple Smile Общо взето ми се щеше някой да ми каже, че когато бебето реве много е възможно цялото му лице да стане на червени петна, че е нормално по бузките да излизат понякога дребни пъпчици, че ваксината бита в болницата ще се подуе и ще стане като подкожно топче. Все нормални неща, за които обаче си изкарвах акъла първоначално.

Това, което съм решила на 100 %, ако имам 2 дете е да не слагам 2 ваксини наведнъж. Изключително съм " за" ваксините, но бих ги слагала една по една.  Peace

Сигурно за още много неща ще се сетя, но за сега това ми хрумва.  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 630
Цитат
Колко спите? Спите ли? Кога ставате? Какво правите първо? Какви са отговорностите на бащата? Имате ли помощ от други хора? Желана ли е тази помощ? Колко памперси заминават? Кои неща съжалявате, че не си купихте предварително? За кое нещо ви се иска да бяхте вложили повече средства? Кои неща съжалявате, че изобщо купихте? Струва ли си някоя скъпа придобивка, стига да донесе мир и спокойствие на новороденото? Какво бихте искали някой да Ви беше казал предварително?  

Какво да ти кажа, всичко е индивидуално, при всеки е различно.
Спиш, ако бебето позволи. Ако те интересува моят опит - аз не спах хич добре близо 3 години, после нещата лека-полека улегнаха и сега имам най-кротката девойка на света - като заспи та до сутринта.
За отговорностите на бащата не знам какво да кажа, ние заедно гледахме детето, всеки поемаше това, което трябваше и когато трябваше, не сме правили графици.
Помощ - ако имаш предвид от родители, не съм ползвала, не ми е трябвала.
Аз съм от тези, които бяха купили всичко предварително, даже и детската ми беше наредена, не съжалявам. Въпросът със скъпата придобивка не го разбирам, не знам какво ще да е това нещо.
По отношение на последния въпрос нямаше нужда никой нищо да ми казва Laughing, както и друг път съм споменавала сестра ми роди шест месеца преди мен и се поупражник доволно с племенника. Е, без кърменето, естествено, има си хас Grinning.

# 4
  • Мнения: 30 802
Иска ми се някой да беше ми казал, че след раждане е полезно да се лежи. Не да хукнеш да чистиш или да се разхождаш по цял ден, ами да се търкаляш с пижама. Лежиш, ядеш, спиш и това е. Парадоксално, така по-бързо се възстановява тялото. Септември няма смисъл да хукнеш да излизаш, не ти трябват настинки, нито да стоиш на течение.

След това: да запомниш, че си в отпуск по майчинство. Не отпуск по домакинстване, не отпуск по готварство. Може да не ти помагат, но поне таткото да се откаже от идеята, че ще му принасяш, отнасяш и всичко ще е перфектно.

Няма нужда да скачаш при всеки Мрън! на бебето. Видео бебефонът струва теглото си в злато.

Не се престаравай с дрешките на бебето. Първите месеци вземи заменяеми бодита и долнища, не си мори главата да произвеждаш сладки координирани костюмчета, и без това ще ги наплюе с мляко или по-зле, ще има памперс експлозия. Евтино, заменяемо, да не те е жал.

Помощ за новородени не съм имала- няма много смисъл. Помощ от 18 мес. нагоре, като почнат да щъкат и да искат занимаване. Иначе за новородено най-вероятно ще ти направят мечешката услуга да го научат на ръце. Освен това ще те вкарват в паника и няма да ти дадат шанс сама да си опознаеш детето- кое е ОК и кое е тревожно.

Памперси- в първите дни и до  15 на денонощие.

Бащата пазарува по списък, вози с колата, не плеска из къщи, слага си сам ядене, не мрънка, от време на време приготвя храна, може да храни бебето, ако не е кърмено и да сменя памперси. То с новородено няма много за правене...

# 5
  • София
  • Мнения: 28 595
В началото бебетата доста спят, което дава възможност на майката и тя да почива повече.
Скрит текст:
През нощта се будят да ядат, което разбира се не се отразява добре на съня на майката. Дъщеря ми се събуждаше някъде към 3.00 ч за нощно хранене и после към 6.00 за закуска.  Simple Smile Общо взето спях през нощта, колкото мога, през деня ми беше по-трудно. Като почнат коликите става страшно, поне при нас беше така. Всяка вечер от 22.00 до 00.00 се ревеше нонстоп и нищо не можеше да я успокои. Първо сменях памперса, после храних бебето. Памперси сменях на всяко хранене - 6,7, 8 на ден. Зависи дали бебето е на кърма, на АМ, на поискване и т.н.

ММ си взе отпуската от 14 дни и той ми помагаше, първите 2 седмици и майка ми идваше от време на време, 3-та седмица свекърва ми и това ми беше... Помощта беше много желана, но нямаше как повече и наистина ми беше трудно сама с бебчето, но се свиква. ММ ми помагаше много, почти от самото начало все той си я къпеше например. Ние я къпехме през ден.

Съжалявам, че така и не купих музикален и вибриращ шезлонг за бебета. Бих си взела следващият път. Бейбифон ни бяха дали, добре че не купих нов, така и не го ползвахме.

Предварително си мислех, че ще ми е по-лесно, но не беше.  Simple Smile Общо взето ми се щеше някой да ми каже, че когато бебето реве много е възможно цялото му лице да стане на червени петна, че е нормално по бузките да излизат понякога дребни пъпчици, че ваксината бита в болницата ще се подуе и ще стане като подкожно топче. Все нормални неща, за които обаче си изкарвах акъла първоначално.

Това, което съм решила на 100 %, ако имам 2 дете е да не слагам 2 ваксини наведнъж. Изключително съм " за" ваксините, но бих ги слагала една по една.  Peace

Сигурно за още много неща ще се сетя, но за сега това ми хрумва.  Simple Smile
Зависи от бебето – едната ми племенница ревеше по 20 часа в денонощието.

Сетих се още нещо – ако бебето няма някакви кожни проблеми (моето нямаше), въобще няма смисъл от гладене на дрехи, освен с естетическа цел. Пране, простиране, обличане – това беше. Въобще не съм си правела труда да печеля медал за готвачка и чистачка – гледах на мен да ми е добре, освен това мъжът ми също има две ръце. С часове се разхождахме в парка.

# 6
  • Мнения: 30 802
Понякога от много опити да се успокои бебето, реве повече. Понякога е добре просто да го оставиш, накрая ще заспи. За да реве 20 часа, има причина, не може просто да е "такова бебе"...

# 7
  • София
  • Мнения: 22 958
Така е milenaka, много зависи от бебето.  Peace

От гладенето и аз се отказах много бързо. Laughing

# 8
  • Мнения: 30 802
Аз се отказах бързо от упражнението "помпа за кърма след всяко хранене". Няма такова нещо да трябва да си доизцеждаш гърдите до капка. Първия път така си докарах хиперлактация, щото ме беше наплашила лекарката. Следващите 2 пъти нещата се регулираха без помпа.

Но това си е личен избор, за мен това си е инструмент за мъчение. Ако изобщо се взима, с ръчна може да се свърши някаква работа, скъпа електрическа може изобщо да не работи, в смисъл да цедиш по 10 грама за един час, от което няма абс. никакъв смисъл.

# 9
  • София
  • Мнения: 28 595
Понякога от много опити да се успокои бебето, реве повече. Понякога е добре просто да го оставиш, накрая ще заспи. За да реве 20 часа, има причина, не може просто да е "такова бебе"...

Подозирам каква е причината, но понеже беше доста отдавна, ще си остана с подозренията – много силни колики в съчетание със сокче от 40-ия ден.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Много благодаря дами, направо сте като бебешки енциклопедии  bouquet
Сега се сещам за още един въпрос, редактирах темата в началото с него.
Може ли да оставите новороденото на таткото за час- два примерно?
А относно гладенето, вярно ли е че със сушилня няма нужда от гладене.

# 11
  • София
  • Мнения: 22 958
Може да се остави разбира се.  Peace Аз съм я оставяла, таткото просто трябва да е инструктиран какво да прави.  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 30 802
Разбира се, че може. Особено ако не е кърмено. Да, ще се поизпоти, ама ние не се ли поизпотяваме, като ни оставят сами с новороденото от първия ден, хем сме и раждали? А таткото здрав и прав да не може да се оправи с 3 кг. бебе? Даже е препоръчително да му го оставяш.

Сега, има татковци, които наистина се страхуват да пипат новородено- мъжът ми е така, просто до 6 мес. не си пипаше дъщеричките, струваха му се много малки и че ще ги счупи. Ако бях настоявала, можеше и да се справи, ама айде, да кажем, че и така се оправих. Но докато бебето спи, може да му го оставиш. Най-много да се наложи да смени ужасен памперс...

Новорено е супер лесно на всеки да се остави: не прави нищо, не ходи никъде.

# 13
  • София
  • Мнения: 28 595
Не полвах сушилня, не съм гладила, с детето нямаше проблем.

Защо да не можеш да оставиш детето на родителя му? Разбира се, че може. Той е баща на това дете, работата му е да си го гледа. 

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Ами планирам да кърмя първите няколко месеца, в такъв случай как да инструктирам таткото да го нахрани ако се наложи?
В смисъл кърма в хладилник/ фризер? Нагреватели? хах Ох чудо сме новите мами.
Просто ми се иска примерно да имам час- два да отида до магазин или фризьор, най- вече за пазар, ММ не говори български, а много малко продавачки знаят английски, и ще му е трудно да се справя с бебешки покупки.  С хранителни стоки проблем няма.
Може списък да правя, ама има много несъвестни продавачи все пак.

# 15
  • София
  • Мнения: 22 958
Може да нахраниш бебето и да отидеш след това на пазар. Можеш да се цедиш, да слагаш в шише и така. Аз съм държала кърма в хладилника за няколко часа, но кърмих много малко, така че едва ли мога да дам най-добрите съвети по въпроса.  Simple Smile

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Може да нахраниш бебето и да отидеш след това на пазар. Можеш да се цедиш, да слагаш в шише и така. Аз съм държала кърма в хладилника за няколко часа, но кърмих много малко, така че едва ли мога да дам най-добрите съвети по въпроса.  Simple Smile
Ами то май това е варианта, да го храня преди да излезна.
А наистина ли е лошо да го изкарвам навън, тук Септември и Октомври си е доста топло.
А за зимата съм намислила чували, ескимоси...  Laughing Просто сериозно съм планирала и в снега да си излизаме дори и за кратко.

# 17
  • Мнения: 1 489
И аз ще започна с това, че бебетата са различни. Ние имахме бебе мечта. От първия ден вкъщи спеше почти през цялото време- и ден, и нощ. Нямаше нощно хранене. Нямаше и колики. ММ си беше взел отпуск един месец и свикнахме с новия член заедно. Не сме имали нужда от помощ- бабите идваха да му се порадват, а не да го гледат. ММ започна да се грижи за бебо наравно с мен. Страхуваше се само да го къпе. Иначе хранене( на АМ беше), смяна на памперс, разходки- всичко правеше. И съм ги оставила двамата, не е имало проблем.
Моят син е роден май месец и много бързо започнахме да го извеждаме и да прекарва с часове навън.
За покупките- всичко ни беше готово и мога да кажа, че не сме имали излишни.
Не съм гладила. Пусках му дрехите в сушилнята. Но както и по напред бяха написали- аз не се правех на отлична домакиня, докато съм била по майчинство. Всичко си беше в границите на нормалното. За мен беше по- важно той да е  разходен и аз да съм починала и спокойна, отколкото, че имало 2 чинии в мивката или за вечеря сме били на макарони.
Ще се нагодите, не се притеснявай!  bouquet

# 18
  • София
  • Мнения: 22 958
Нищо лошо няма да го изкарваш на разходка есента, та и зимата даже  Peace Аз не съм привърженик на това бебето да не излиза 40 дни. Ние дъщеря ми за пръв път я изкарахме на 20 ден, защото преди това все беше лошо времето, иначе щях и по-рано.  Simple Smile Не сме излизали, ако е валяло много или наистина е било много студено.

# 19
  • Мнения: 15 607
При мен се получи следното:

1. Направих си списък за необходимите неща за пазаруване /изнамерих няколко такива в нета и от тях си избрах кое според мен ще е най-важното/, след което се започна сериозния шопинг. Всичко поръчах по интернет 1 месец преди раждането. Преди това обикалях по магазините, за да видя нещата на живо и да си избера кое на мен ми харесва и ми е удобно. Ако си шофьор горещо препоръчвам количката да я видиш на живо и задължително да провериш дали ще ти се събира в багажника. Аз тогава имах малка кола и количката, която харесах първоначално не се побираше. И да добавя - за мен шезлонга е незаменим помощник на мама особено първите месеци. Малката си спеше денонощно там, имаше опция за люлеене и не съм я приспивала или дундуркала - само я хранех и я оставях да си лежи.

2. След раждането нямах кърма и затова си карах на АМ, което на мен лично ми беше много удобно, защото си се хранеше под час, знаех какво количество мляко изпива, хранех я навън и най-вече нямах почти никакви проблеми с коликите. Плакала е не повече от 3 - 4 пъти и то по-скоро си беше някакво мрънкане

Ето и как преминаваше деня ми:

- Ставах сутрин в 6.00 ч. за храненето
- Оправях баткото и го закарвах на детска градина /малката оставаше вкъщи с баща си/
- Следваше храненето в 9.00 ч
- Свършвах си домакинските задължения /чистех, перях, миех чинии, готвех и т.н./
- Хранене в 12.00 ч.
- Следобедна почивка заедно с бебето /при лошо време/ Дъщеря ми е родена края на януари, та разходките ги започнахме чак през април
- Следобедно хранене - 15.00 ч.
- Прибиране на баткото от градина /малката дебело облечена и в колата с мен/
- Хранене в 18.00 ч.
- Приготвяне на баткото за лягане /къпане, вечеря, приказка и лягане/ и на малката /къпане, мазане с лосиони и т.н./
- Хранене в 21.00 ч.
- След това хранене или си лягах и аз и ставах в 0.00 ч. за следващото хранене или сядах да си гледам някой филм на лаптопа докато дойде време за късното хранене.
- Хранене - 3.00 ч.
п.п. След всяко хранене следва оригване и смяна на памперс. Споменавам оригването, защото на мен ми отнемаше по 10 - 15 минути всеки път.
Да си кажа най-натоварено ми беше вечер между 18.00 и 21.00 ч. Иначе някак успявах да си организирам нещата така, че да не се натоварвам и да имам време за всичко

Добавям, че таткото ми е помагал всеки път, когато може. От както малката стана на 4 месеца започна да ходи на гости с преспиване при свекървата всеки уикенд от петък вечер до неделя. Сега е на 4 години и това гостуване си продължава. Много ми помага, защото знам, че имам 2 дни седмично, в които мога наистина да си почина и да отделя време само за мен и съпруга ми. Баткото вече е голям и нещата са доста по-лесни.

За дрехите - и моя съвет е да не се изхвърляш със скъпи дрехи, особено през първата година. Изключително бързо им стават малки, много ги цапат - няма смисъл.

За коликите - при всяко дете е различно. При мен и с двамата не съм имала никакви проблеми с колики, но мисля че е така, защото не съм ги кърмила. А АМ нали имат разни пробиотици, та може и от това да е.

И следвай схемата "спи бебето - спиш и ти". Защото като започнат да никнат зъбите, коликите ще ти се сторят песен. Поне при мен беше така. Започнах да спя, като хората чак, когато дъщеря ми стана на 3 г и малко. До тогава й никнаха зъбите и беше някакъв кошмар

За сега се сещам само за това. Успех с бебето  Peace

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 5 958
Ох, като се сетя как протичаха нощите с първото ми дете  Joy  Laughing чудя се къде ли ми е бил акъла... ама първо дете, няма кой да ти даде съвет Embarassed.
Та, за спането - първите три месеца само аз си знам как съм "спала", бях като зомби. Аз по принцип съм нощна птица, спя малко, случвало ми се е да не спя по цели нощи без проблем, за изпити  все през нощта съм се готвила. Но такова недоспиване никога не съм изпитвала. За което съм си виновна само аз. "Проблемът" беше, че бебето се хранеше на два/три часа през цялото денонощие и така три месеца.
Първа грешка - той си спеше в неговото креватче, защото исках да свикне да спи сам. За всяко кърмене ставах специално да го взема, а когато си недоспал всяко ставане изисква огромни усилия.
Втора грешка - кърмих го седнала на леглото без да има къде да се облегна - един кошмарен половин час, в който се чудех как да не заспя.
Трета грешка - след всяко кърмене задължително следваше смяна на памперса hahaha, че случайно да не ми се подсече златото #Crazyпълен абсурд... Следователно детето се разбуждаше и следваше едночасово преспиване - разбирай разхождане из стаята с него на ръце, защото ако го оставя в неговото легло реве и ще събуди таткото!
Четвърта грешка - пак след всяко кърмене следваше доизцеждане с помпата, случайно да не остане кърма в гърдите и да развия мастит #Crazy пък и да си имам кърма във фризера, за да може и таткото да го нахрани ако се наложи (че за мен тогава "адаптирано мляко" беше мръсна дума) newsm78 луда работа
Следваше моето лягане и "спане", което продължаваше в най-добрия случай 2 часа!
И хайде пак отново, като през деня през тези два часа будуване трябваше и да се нахраня, да се изкъпя и тем подобни обикновени нещица.
Към третия месец нещата се пооправиха - забравих за бебешкото легло, той разреди храненията, започна да спи по 4/5 часа през ноща и вече имах енергия дори за сутрешни разходки в парка Grinning.

С второто бебе, си казах тая няма да я бъде. Никакви нощни смени на памперс, никакво цедене с помпа. От ден първи малката спеше при нас, в нашето легло. Кърмих я на поискване, демек през цялата нощ докато и двете спим. Ако не и беше запушена устата се будеше и негодуваше. За жалост през нощта отказваше залъгалката, и висише на гърдата ми цялата нощ, от което сутрин се будих като премазана от влак, но наспала се  Twisted Evil Помпата я използвах само при нужда, когато ми се получаваха бучки, което се случи един/два пъти за година и три месеца кърмене. Въпреки че малката по принцип нощно време се будеше много по-често от батко си (и това до ден днешен)
почти неусетно минах през периода на новороденото и кърменето - няма недоспиване, няма крайно изтощение. Има много хора, които са против това, бебето да спи в леглото на родителите, но на мен това направо ми спаси разсъдъка и здравето.

За таткото, той помагаше/помага за всичко, когато си е вкъщи.

За помощ от баби - с първото бебе, именно през първите три месеца едната баба ни помагаше с готвенето от разстояние (готвеше у тях и таткото след работа минаваше да вземе храната), защото аз едва намирах време за сън, какво остава за готвене Crazy С второто дете естествено такава помощ не се налагаше - аз отново бях човек Mr. Green Иначе (като изключим готвенето) първото дете си го гледах абсолютно сама, нямаше причина да идва някой само да ми се пречка.

Памперси - зависи колко често ги сменяш (и дали ги сменяш и през нощта, като мое лудо Величетво).
Аз сменях на всяко кърмене. За предпочитане преди хранене, защото малките бебета се унасят и заспиват по време на кърмене.

Съжалявам, че купих слинг-шал. То докато се омотам в него, бебето вече беше в истерия. Не изградихме приятелски взаимоотношения с този артефакт. За сметка на това слингът с халки ми беше от ОГРОМНА помощ - кърмене, приспиване, разходки... Детето не ми е на ръцете, свободни са да си свърша работата и в същото време си го нося и то спокойно се е сгушило или заспало. Но трябва да внимаваш дали не му е притиснато носленцето да се задущш. Останах много доволна. Бейбифона също много го използвахме (и все още го ползваме). Вибриращият и музикален шезлонг също ни свърши добра работа и за двете деца, не бих се лищила от него.

Какво бихте искали някой да Ви беше казал предварително?   bouquet
Еми те ми го казаха - че няма да имам и минутка свободно време за себе си, но аз не го вярвах и си правех разни сметки, които излезнаха криви...

Желая ти успех с начинанието. Да имаш новородено в къщи си е голямо приключение!
 Hug Hug Hug

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Няма да купувам скъпи дрешки ама какъв р-р дрешки да взема предварително? Ако е по- голямо, по- малко? ако останат някои дрехи излишни.
Не мисля да купувам дрешките след като се роди, нали трябва да го облека с нещо. Или да купя 2 малки 2 по - големи и да видя кое е по- добре.
Какво мислите за гащеризончетата с ципче отпред вместо с копчета? Изглежда по- лесно, но безопасно ли е
А гнездо струва ли си да се вземе? Четох че като спи в него бебето, и се чувства заобградено спи по- добре, защото е подобно на "утробата". И може да се мести гнездото навсякъде.
П.С. И аз не виждам как бих се преборила със слинг шала.

# 22
  • Мнения: 46 520
Колко спите? Спите ли? Кога ставате? Какво правите първо?
Първите 2 месеца всичко ми мина насън, не правех разлика м/у ден и нощ, бебето ядеше на 2 и нещо часа, и винаги, когато можех - заспивах. Душ, храна или нещо друго правех, когато усетех, че имам сили.

Какви са отговорностите на бащата?
Същите като моите, без кърменето, разбира се. В почивните дни изцяло го гледаше, хем си наваксваше времето с бебето, хем събирах сили за седмицата. Спрях да кърмя и нощем започнахме да се редуваме, така всеки имаше по 8 часа непрекъснат сън. Тогава вече си стъпихме на краката.

Може ли да оставите новороденото само с бащата за час- два?
Разбира се, можеш да го оставяш за неограничено време, стига да има кърма/мляко в шишета. Иначе ще трябва да си там, за да кърмиш.

Имате ли помощ от други хора? Желана ли е тази помощ?
Не. Най-удобно се чувствахме сами. 2 седмици отпуск си взима, достатъчни са, докато се организирате.

Колко памперси заминават?
Индивидуално е, от 7-8 до...15 Laughing

Кои неща съжалявате, че не си купихте предварително? За кое нещо ви се иска да бяхте вложили повече средства?
Няма такива.

Кои неща съжалявате, че изобщо купихте?
Легло за спане. Напълно излишно се оказа. Преносимата кошара с хубав матрак се оказа много по-полезна.

Струва ли си някоя скъпа придобивка, стига да донесе мир и спокойствие на новороденото?
Ако върши работа, да, лично аз не съм открила такава.

Какво бихте искали някой да Ви беше казал предварително?
Че за изписването ни трябва кошница за кола. Това е единственият път, когато се вози необезопасено. Родих преди 13 г. и тогава още нямаше закон, нито се говореше за риска при такова пътуване.

Също и че бебе се кърми на поискване, не под час. Препоръките, които ми дадоха в болницата се оказа, че бяха как да спра безпроблемно кърмата си...

И че водата за адаптираното мляко не е нужно да се вари непосредствено преди храненето  hahaha голям смях беше, нощем сънени, единият успокоява бебето, което посинява от рев, защото е гладно, другият тича да вари вода, после да охлажда Crazy после открихме и водата за бебета, която не е нужно да се преварява  Mr. Green

Трета грешка - след всяко кърмене задължително следваше смяна на памперса hahaha, че случайно да не ми се подсече златото #Crazyпълен абсурд... Следователно детето се разбуждаше...
За тази подробност се бях сетила, обаче не стана при нас. Акаше преди и след хранене  hahaha нямаше как да не се смени...

# 23
  • Мнения: 3 595
И аз да кажа, че от бебе до бебе има огромна разлика, както и от майка до майка. Аз от началото работех дъщеря ми да има дневен график, докато други майки примерно следват повече детето и не се опитват да го вкарат в рамка как да протича деня.

С първото ми дете беше така - заспиваше за вечерта около 23-24. Аз лягах около 21, и я оставях на ММ, който по принцип ляга късно. Тя дремеше в ръцете му докато той гледа телевизия или я люлееше на баунсъра и. Като видеше, че е заспала дълбоко я местеше в кошарата. Кърмех и се будеше 3-4 пъти да яде, но цялото нещо траеше 5 мин (тя от самото начало сучеше много ефективно) и заспивах пак. В първия месец проблемно беше, че ставаше в 5, най-късно 6 сутринта, което беше неприятно естествено. През деня не успявах да спя аз лично, но бебето спеше много, изискваше само малко люшкане на ръце или баунсър и заспиваше и аз гледах сериали, готвех нещо или примерно гладех. След първите 5-6 седмици бебка влезе в ритъм и си лягаше в 9 вече окончателно за вечерта, което ми оставяше време с ММ. В следващите месеци се променя всичко, започват да спят по 3, после 2 пъти на ден по-дълго и се организирах покрай бебето.

Оставяне на бащата - аз имах помпа и фризер, пълен с кърма и съм я оставяла на баща и, за да се видя с приятелки или просто, за да имам малко разнообразие в деня. Не е било често, но не е проблемно. Но аз много рано започнах да давам кърма от шише по 1-2 пъти в седмицата, въпреки че уж ще навреди на кърменето, за да свикне бебето. Имах шишето Медела Калма, което уж не пречи на кърменето, и въпреки че бях в къщи, ММ даваше кърма и бебка прие шишето и по-нататък не е било проблем. Кърмата се съхранява до 24 часа в хладилник, иначе във фризер. Вадех вечер от фризера в хладилника за следващия ден и непосредствено преди ядене слагахме шишето с кърма в гореща вода, става готово за 5 мин. Между другото ММ винаги е казвал, че особено в най-бебешкия период му е било доста лесно да гледа Мила, защото те наистина нищо не правят освен ядене и спане. А забавлението им е да те зяпат докато ги люлееш примерно. Или обичат разходки.

Между другото, това, което на мен ужасно ми помогна - ергономична раница. За слинг нямам време и нерви да се науча да се увивам. От около 2-3-тия месец я слагах вътре и си заминавах да си пазарувам дрехи за нея и бебешки неща, както и храна или просто на разходка. Мила много обичаше раницата и доста спеше в нея. Ръцете са ти свободни и можеш да си вършиш много неща, а да запазиш оставянето на бебето на бащата за кафета и срещи с приятели.

А за излизането навън - тук дават още в родилното да изкараш бебето на разходка. Отделно, че прекаленото пазене на бебето за мен е излишно. С Мила, родена октовмри, излизах в Германия (разбирай студено) и през януари и февруари на минусови температури. Спеше си с кеф.

Дрехи - 56 см. Дори и да се роди бебето по-малко, те в началото само лежат, не му пука ако ританката е малко по-дълга или ръкавчето навито. Вземи не много неща, но достатъчно - 7 примерно бодита и ританки, то ще има да повръща и цапа и примерно ще переш на 3-4 дни. Гащеризоните на мен и с цип и с копче ми бяха еднакво удобни.

А за помощта - ако имаш помощ - използвай я. Аз нямам и определено би ми било по-леко със, въпреки че не се оплаквам и без. Но ако имаш помощ на разположение и не я изпозлваш е глупаво.

Покупки - благодаря на Бога, че имахме баунсър. Мила го обожаваше и много ми помогна. Също хубава кошара с хубав матрак - Мила от първи ден си спи там, аз въпреки кърменето не съм искала да е при нас, и много рано се научи да си заспива сама и да не ме търси през нощта (но не при всеки е така, имахме късмет тук). Ергономичната раница и бебефонът също ми бяха полезни. За излишни неща освен разни дрешки като рокли, за бебе, което само лежи и нищо не прави, тоест са абсолютно безсмислени, не се сещам май.

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Благодаря ви много за ичерпателните съвети, намерих доста нова информация.
И аз обмислям някакви шезлонги, баунсъри и такива понеже изпитвам ужас от идеята да спи при нас. Така че в момента обмислям всякакви покупки за сън.

# 25
  • София
  • Мнения: 28 595
Синът ми спеше в собственото си легло.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 5 958
Може ли да оставите новороденото на таткото за час- два примерно?
А относно гладенето, вярно ли е че със сушилня няма нужда от гладене.
Бебето си е негово, разбира се, че ще му го оставям. Точно през тези три първи месеци, така трудни за мен, таткото го взимаше между две хранения на разходка с количката за два/три часа, че да мога аз да подремна малко.

За сушилнята - По отнощение на дезинфекцията, да вярно е. Ако използвате сушилня тя дезинфекцира достатъчно добре и не се налага гладене. Но по отношение на мачкането, зависи каква ви е сушилнята. От предишната сушилня на родителите ми дрехите излизаха в съвсем нормално състояние (е, не приличаха на изгладени, но не бяха и фрапиращо измачкани). Нашата сушилня е пълна трагедия в това отношение. Ако пусна дрехите в сушилнята (на максимално време) излизат намачкани на топка и не може да мине без гладене.

За гащеризончетата с ципче отпред нищо не мога да кажа, но в никакъв случай не купувайте с ципче отзад - ципчето се забива във вратлето на бебето, голяма недомислица.
За размерите на дрешките - повечето бебта се раждат около 50см (+/- 2см), така че се довери на размерите в магазините и му вземи дрешки за новородено. Не купувай много, след месец/два ще са му малки.

За пазаруването преди раждането и в друга тема съм писала преди време. Направихме списък с таткото, обикаляхме магазините и си набелязахме от къде какво ще купуваме и на каква цена. Докато бях в родилното той с майка си купиха и подредиха всичко. После от каквото сме имали нужда сме докупували.

# 27
  • Мнения: 3 595
Шезлонгите и баунсър те не заместват леглото. Не е добре да се спи дълго време в тях. Те са за времето, когато бебчето в будно ако е нещо криво примерно се успокоява в люлка/шезлонг/баунсър. Евентуално може да се приспива също там и да се мести в легло. Но това е нож с две остриета, защото създаваш така наречената sleep association - бебетата в един момент започват да спят на цикли дълбок и лек сън както нас и ако са свикнали да заспиват в шезлонг, на ръце, в количка, може да искат пак така да заспят, когато преминават от лек в дълбок сън. Тоест през нощта по 3-4 пъти ще клатиш люлка (подчертавам може, не е задължително да стане, но често така става).

Моята дъщеря си спи в нейното легло от първи ден, не е била при нас никога. Аз кърмех, но за мен лично легло точно до нашето легло беше много по-добър вариант от това бебето да е при нас.

# 28
  • Мнения: 46 520
Забравих да кажа за гладенето - зарязах го много бързо, безсмислено действие. Какво ще се дезинфекцира толкова, не живее в стерилна среда това бебе. Докосва се до различни неща, излиза навън...

# 29
  • Мнения: 3 595
Аз гладех, защото дрехите просто изглеждат много по-добре изгладени. Излизаха супер намачканиот пералнята. Сушилня нямам. И сега понякога гладя това-онова.

# 30
  • Мнения: 11 569
Не  бих прала на ръка първите няколко месеца  ooooh! /ама така е като слушам роднините/ и не бих гладила, освен мноого измачкани дрехи за навън.
Най- голямата глупост като покупка беше активната гимнастика.
Най- любимата- легло с люлеещ механизъм- лягах на земята до леглото и люшках докато заспи, на ръце не съм носила. Голям кошмар ми беше като се наложи да свалим нивото и застопорихме леглото, но продължи да си заспива нормално, докато си пие АМ.
Ядеше на 3 часа, имах време за всичко. Ни колики усетих, ни зъбоникнене- бебе мечта.
Изкарван е на минус 20 градуса с количката  на 2 месеца /голям акъл, сега не бих/, но пък не ми боледува, пу пу, което си е индивидуално според мен и не зависи от каляването.
Леко раждане и здраво бебе на финала!

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 5 958
Само да добавя.
Ако имате намерение да използвате сушилня, купувай дрешки с един размер по-големи. Нали повечето бебешки дрешки са 100% памук и след сушенето излизат малко умалени.

Аз използвах сушилнята именно с цел дезинфекция. Нали до 6мес. шишета, залъгалки и др. се стерилизират, поради същата причина реших и дрешките им да минават през сушилня. Не знам как са другите бебета, но моите осмукваха всичко, де що докопат.

# 32
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Много полезна информация за сушилнята, благодаря!

Изчела съм всички отговори и съвети по няколко пъти, и това, което няма как да не се набие на очи, предполагам както и на другите бъдещи майки, които четат, е че най- спокойните и кротки бебета от тази тема са на АМ.  Grinning
Аз съм решила да кърмя, но все пак искам да попитам тези които са използвали АМ- От самото начало ли бяхте на него, или след струшени нерви минахте, или поради друга причина?

# 33
  • София
  • Мнения: 28 595
Аз от самото начало.

# 34
  • Мнения: 37
Здравейте дами, предстои ми да си имам бебенце живот и здраве през Септември.
Има много теми за кърмене, покупки за бебето, и какво ли още не...
Но ме интересува как минава ежедневието на една майка и на нейното прясно излюпено бебе.  Simple Smile
Защото знам, че колкото и да чета, няма как да разбера всичко. Но се надявам да добия представа с графика на другите мами.
Колко спите? Спите ли? Кога ставате? Какво правите първо? Какви са отговорностите на бащата? Може ли да оставите новороденото само с бащата за час- два? Имате ли помощ от други хора? Желана ли е тази помощ? Колко памперси заминават? Кои неща съжалявате, че не си купихте предварително? За кое нещо ви се иска да бяхте вложили повече средства? Кои неща съжалявате, че изобщо купихте? Струва ли си някоя скъпа придобивка, стига да донесе мир и спокойствие на новороденото?   bouquet
Ще съм благодарна да натрупам малко мъдрост от другите мами, търсих такива теми, но са много стари, и не толкова конкретни по този въпрос.
Абе общо взето какво правите по цял ден?

Ммм, аз си спях. То и детето си спинкаше. Хранене на 3 часа не съм практикувала никога, защото и аз не се храня на 3 часа, а когато огладнея. Така че понякога се събира повече сън, друг път по-малко. И това минава. Детето ми започна да спи по цяла нощ, когато навърши 4 месеца. Не е имал колики. Simple Smile Режимът ми се ръководеше от детето  - когато се събуди то, се будя и аз.

Бащата на детето правеше каквото правех и аз. Само дето не можеше да кърми. Simple Smile Даже първите дни го къпеше само той с майка ми, аз не смеех да се наведа толкова. Родих с епизиотомия и мислех, че ай съм се навела повече - ай са се скъсали конците. Simple Smile Шегувам се, но си е неприятно първите дни все пак. Simple Smile
 Детето съм оставяла само с бащата, и до днес го правя. Както и излизах с детето и съм оставяла таткото да си почине.

Помощ от майка ми първите дни за къпането само. Сами с таткото сме си гледали детето. Но аз имам чепат характер и не търпя да ми дават непоискани съвети... Simple Smile

За памперсите - според зависи. Simple Smile

За покупките - в 6 месец от бременността сглобихме креватчето. Всичко ми беше готово - две чанти с принадлежностите за болницата ме чакаха в коридора. Simple Smile Не съм се хвърляла да купувам много неща. Намерих си списък от интернет и карах по него. Беше максимално опростен. И пак имаше неща, дето се оказаха излишни. Също така 3 приятелки ми връчиха по две чанти с дрехи...Simple Smile

Не мисля, че новороденото разбира от скъпи придобивки. Аз купих кош, все още го ползвам. Храня детето в него, много ми е удобен.

 Какво бихте искали някой да Ви беше казал предварително?  А, доста неща. Simple Smile Бебето ХЪЛЦА. В корема ми хълцаше много, всеки ден. Но че ще хълца и като се роди - изобщо не бях подготвена. Панирах се първата нощ вкъщи, когато се разхълца. Обадих се на мама в 1 през нощта, категорично не знаех какво да го правя. Дадохме му вода, но поне 10-на дни подскачах всеки път, в който се разхълцаше. После във форума прочетох, че като го сложиш на гърда, минава. О, чудо! Беше велико откритие. Доста се успокоих. После вече не се впечатлявах. Сега пък хич. Simple Smile
Друго - моето дете се роди с червена черта в окото. Съсирек или нещо такова. Забелязах го чак вкъщи, не знам как не съм видяла по-рано. Притесних се, обадих се на лекарката. Каза, че детето се ''изчиствало'' от престоя в утробата 4 месеца след раждането. Вярно, чертата постепенно изтъня. И изчезна.
Щеше ми се някой да ми беше казал тези неща по-рано. Лека бременност и пухкаво бебче!

# 35
  • Мнения: 3 595
Не съм съгласна за Ам, моето бебе беше едно от първите, които само си спряха нощното хранене в моята отчетна, а беше на кърма. След 6-8 седмици си нагласи ритъма и започна да се буди по веднъж на нощ освен в периоди с никнене на зъби или скоци в растежа. Много майки минават на АМ с тази надежда, че децата ще спят повече и много от тях остават разочаровани, не работи при всички.

# 36
  • Мнения: 2 760
Щеше ми се някой да ми беше казал - "Ти луда ли си да гладиш???"
Иначе най-ценните съвети получих от зълва/етърва, не съм сигурна каква ми се пада, но няма и значение:

1. Ако ти предложат да ти дадат дрешки, играчки ит .н., не отказвай, нямаш представа колко пари струват, ако всичко купуваш ново.
2. Винаги лягай да почиваш, докато бебето спи.
3. С първото бебе ако много те е страх, извикай майка си да ти покаже как се къпе, но само няколко пъти. Отттам нататък с таткото се оправяйте.
4. Излизай колкото можеш повече с бебето навън.
5. Слушай вътрешния си глас. Като се изредят да ти дават непоискани съвети, отговаряй с "да, добре" и си карай работата (това относно къпане със сол и разни други дивотии). Друга вълшебна фраза е "докторът каза, докторът забрани".
6. Излизай БЕЗ бебето, нека установи връзка с баща си. Ние, майките, имаме склонност да се правим на орлици и да "окупираме" бебето, което отдалечава бащата. Не допускай тази грешка.

И нещо от мен - не се хвърляйте на скъпи играчки, често бебетата се впечатляват от съвсем простички неща. Дъщеря ми изкара половин година с любима играчка пластмасово шише с пъхнати вътре две празни батерии и шепа боб, капачката залепена със силикон, за да не може да се отвори. Дрънчеше като църковна камбана.

# 37
  • Мнения: 46 520
Аз използвах сушилнята именно с цел дезинфекция. Нали до 6мес. шишета, залъгалки и др. се стерилизират, поради същата причина реших и дрешките им да минават през сушилня. Не знам как са другите бебета, но моите осмукваха всичко, де що докопат.
Шишетата се стерилизират заради млякото, и не само първите 6 месеца, стерилизирах докато пиеше такова. Млякото е идеален развъдник на бактерии, всеки остатък по шишето е риск.
Иначе ако е от вода, сок, чак или храна - няма никакво значение дали ще се стерилизират. Дрехите също, дори да са омазани с мляко със сигурност пералнята го е махнала. Затова дезинфекцията при дрехите не е нужна.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 257
Ох, всичко е толкова индивидуално. Бебе, майка... Моето за щастие беше от спокойните. В началото беше на комбинирано хранене, защото ми вливаха АБ в болницата и още не ми се беше изчистил организма от тях, а нямах и супер много кърма. Общо взето се будеше самичък на 3, 3 часа и половина. След месец и половина мъки с кърмене и дохранване, накрая отказа кърмата и минахме само на АМ. На втория месец вече спеше по цяла нощ (самичък се отказа от нощното хранене). Помощ сме имали само първата вечер с къпането - тогава извиках майка ми да помогне, да обясни (уж ги гледах в болницата, но като останеш сам без акушерката и...  Wink) От там насетне сме били двамата наравно - хранене, къпане, памперси, разходки. Първите месеци много се тръшках, че хем исках къщата ми да е изблизана и да свети, хем се изморявах много. Гледах да го изкарвам навън колкото мога повече (есенно бебе е), докато не стана наистина много студено. Но и при 0 градуса сме изизали, ако ще и за 30 минути да е, само да няма вятър. Някак се нагаждаш. Научих се да спя докато и той спи, или да пооправя къщата или да погледам ТВ. Обикновено се будех преди него сутрин, ставах, закуска, кафе - той се наспива. Закусва, пак заспива. Аз хвърлям един душ и докато се оправя той е буден, готов за разходка. Излизахме, прибирахме се по обяд. Хранене, спане и горе долу така си минаваха дните. Когато си дойде баща му се занимаваха двамата, докато аз сготвя, пооправя или просто изляза да изпия едно кафе с приятелки, отида на пазар, маникюр и т.н. Наистина е много важно таткото да се включва наравно с мама. Не съм се притеснявала никога, оставяйки ги двамата. Annabelle* ти е дала също страхотни съвети, които общо взето обобщават всичко. Задължително намирай време и за себе си. Иначе за покупките - най - безсмислен беше един люлеещ се шезлонг, който малкия мразеше. Най - полезен за мен специално беше стерилизатора 2 - 3 мин. и имаш скърцащи от чистота шишета, после в него подгрявах и бурканчетата, когато захранвах.

# 39
  • София
  • Мнения: 8 652
Най-важното от подготовката е тази за раждането и за кърменето.Другите неща се купуват и се намират начини според ежедневието и това, кое ви е най-лесно  Peace 
Естественото(говоря не просто за вагинално, а за естествено раждане)е и предпоставка за добро начало на кърменето и лесно възстановяване и свързване с бебето.
Има доста време през бременността, в кето да се посетят курсове за раждане(не в моловете с безплатните продукти) и да се посетят събития за кърмене на Ла Лече Лига и НАПК.  За информация и подкрепа за кърмене те са най-надежди, не бих разчитала на дистрибутори на помпи, разни незнайни акушерки или педиатър.
 
Ежедневието протича, както си го организирате и според нуждите на бебето.Аз съм спала нормално, бебето ми спеше в нашето легло и не съм става да храня. Не съм се оплаквала от недоспиване, въпреки няколкото кърмения нощем. Вече е на 2 г. и половина и все още се буди, никога не ми е липсвал сън, но защото не съм ставала, не съм седяла някъде да кърмя или да приготвям АМ. Бащата също се е наспивал, доставя му удоволствие да спи с детето. Ставаме различно, когато беше малко бебе го кърмех към 5 последно и после ставахме в 9. Но е било различно, защото кърмех на поискване. 
Отговорностите на бащата са да ходи на работа, а като не е там да се грижи за мен и детето, както аз се грижех за него и детето. Когато единия върши нещо, другия почива и обратното. Той не е готвил, но пък си играеше с бебето, приспиваше го.   Няма проблем да се остави детето за малко, може да се изцеди кърма и да се остави за хранене.За мен не е имало нужда, защото излизах за малко до магазина или той извеждаше бебето за час в близкия парк.
Когато имах работа за по-дълго време излизах със слинг и ергономична раница, заедно с бебето. Родих в началото на зимата, не ми е пречело да си върша задачите и в зимни условия с бебе в слинг. Даже беше огромно улеснение.
Никой не ни е помагал, така искахме и за нас беше правилния избор.   
За памперси не помня, но и аз съм ползвала предимно многократни пелени. С новородено мисля, че съм сменяла по 7-8 еднократни за денонощие  newsm78  Но наистина не помня добре.
Повече пари трябваше да дам за ергономична раница. Друго мисля, че няма.
Не ми бяха нужни залъгалките(макар, че бяха подарък), не съм ползвала шишета, Може би не трябваше да бързаме с креватче, първите месеци ни беше напълно излишно.
Многото дрешки ни бяха в плюс, не съжалявам, че бях накупила и ми бяха подарили толкова.
За мен скъпата придобивка, която си струва е тъкан слинг или хубава ергономична раница. Който не е носил в такова, не знае какво облекчение е, краста и как може да вършиш абсолютно всичко с бебе в ергономична носилка.
Това е и единственото, което ще купя за новото бебе, заедно с някоя и друга нова дреха. Може би и няколко допълнителни многократни пелени с хубави десени  Whistling 

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 5 958
Аз използвах сушилнята именно с цел дезинфекция. Нали до 6мес. шишета, залъгалки и др. се стерилизират, поради същата причина реших и дрешките им да минават през сушилня. Не знам как са другите бебета, но моите осмукваха всичко, де що докопат.
Шишетата се стерилизират заради млякото, и не само първите 6 месеца, стерилизирах докато пиеше такова. Млякото е идеален развъдник на бактерии, всеки остатък по шишето е риск.
Иначе ако е от вода, сок, чак или храна - няма никакво значение дали ще се стерилизират. Дрехите също, дори да са омазани с мляко със сигурност пералнята го е махнала. Затова дезинфекцията при дрехите не е нужна.
Ние по това време бяхме с животни - кучета, котки. Космите от животните падат постоянно и са навсякъде, не само по пода, котките ходят навсякъде... каквото и да си говорим с животни няма как да е идеално чисто колкото и да се чисти. За  мое успокоение предпочитах дрешките да минават през сушилнята.

За стерилизирането и аз стерилизирах до 1г, но не знам до колко имаше смисъл, тъй като след като пропълзят започват да лапат всичко и не можеш да ги опазиш.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 5 958
Оу, забравих да кажа един от най-полезните съвети, който съм получавала.
Вземи си помпа за кърма в родилното!
След раждането кърмата (при мен, но мисля, че и по принцип е така, като се има предвид пролактина през кое време на денонощието е най-висок) идва през нощта. Доста неприятна изненада по нощите. Бебето може и да не е при теб точно в този момент - не знам каква е политиката на болницата където ще раждаш.
Скрит текст:
Първото ми бебе не беше при мен в началото, защото раждах секцио и едва успявах да се отлепя от леглото и не бях в състояние дори да го взема като се разплаче. Второто бебе пак не беше при мен в началото, защото имаше малко здравословни проблеми и беше на вливания.
Но дори и бебето да е при теб, то все още не може да засуче силно и ефективно за да ти облекчи напрежението/болката в гърдите. В началото, именно тези първи един/два дена, помпата много ще ти помогне докато бебето засуче като хората.
Дори да си решила да не кърмиш пак ще имаш нужда от помпата, защото след раждането при всички случаи гърдите ти ще са напрегнати и трябва да избегнеш появата на бучки с компреси и цедене (поне малко).

# 42
  • Мнения: 3 595
Ако бебето е при теб е противопоказно да използваш помпа, успешно можеш да си докараш хиперлактация. Бебето суче достатъчно ефективно ако е доносено и няма проблем, кърмата в началото е в повече независимо как суче бебето. По-добре ръчен масаж за изстискване на мляко и малко облекчение и топли и студени компреси вместо помпа. И в болницата и дулата ми не ми даваха да използвам помпа докато се регулира кърмата (около 6 седмици). Аз използвах, но 1-2 пъти в седмицата и не първите две седмици.

Друг е въпросът ако бебето не е при родилката, там вече не знам, тук бебетата са си при майката нон-стоп. Но този съвет е нож с две остриета  Peace

# 43
  • Мнения: 46 520
Ние по това време бяхме с животни - кучета, котки. Космите от животните падат постоянно и са навсякъде, не само по пода, котките ходят навсякъде... каквото и да си говорим с животни няма как да е идеално чисто колкото и да се чисти. За  мое успокоение предпочитах дрешките да минават през сушилнята.
С животни вкъщи колкото и да стерилизираш пак е същото. По твоите дрехи, кожа също полепва всичко, а после пипаш, гушкаш бебето, голите му ръчички и бузи се докосват в дрехите ти, които преди това са били допирани до места, на които са  били животните Simple Smile
Не смятам, че е фатално, но щом ви е действало успокояващо минаването през сушилнята, няма лошо Simple Smile

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 5 958
Ако бебето е при теб е противопоказно да използваш помпа, успешно можеш да си докараш хиперлактация. Бебето суче достатъчно ефективно ако е доносено и няма проблем, кърмата в началото е в повече независимо как суче бебето. По-добре ръчен масаж за изстискване на мляко и малко облекчение и топли и студени компреси вместо помпа.
Аз говоря за първата нощ и максимум следващия ден, а не по принцип. (За по принцип, кърмене + цедене съм наясно с последствията)
Моите деца бяха доносени и пак първите два дена не засукваха достатъчно за да ми облекчат гърдите.
Като казвам да използва помпа, имам предвид точно това, което съм болднала по-горе. Топли компреси + малко изцеждане до облекчаване - а, не цедене до последна капка. Това ми е съвет,даден не само от моя близка, но и от гинеколожката, която ми следеше бременността и направи секциото. Разбира се това може да стане и на ръка без помпа, но на мен с помпа ми беше по-лесно, а и на ръка ме болеше повече.

# 45
  • Мнения: 3 595
Първата нощ няма мляко, а само коластра. Гърдите ми на мен лично се напълниха и станаха болезнени на 3-4 ден чак. Индивидуално е, но ден 1 както казах е коластра, няма нещо особено за облекчение, тя е малко. Всеки си преценява сам, но на ръка не се стимулира лактацията така, както се стимулира с помпа  Peace

# 46
  • София
  • Мнения: 22 958

Дори да си решила да не кърмиш пак ще имаш нужда от помпата, защото след раждането при всички случаи гърдите ти ще са напрегнати и трябва да избегнеш появата на бучки с компреси и цедене (поне малко).

Ами не е задължително, аз имах изключително малко кърма и гърдите ми изобщо не са били напрегнати.

# 47
  • Мнения: 46 520
И аз нямах никакво напрежение.

# 48
  • София
  • Мнения: 8 652
Първата нощ наистина не би трябвало гърдите да са силно напрегнати, но вероятно има изключения. Коластрата се образува по време на бременността, с раждането и отделянето на плацентата прогестеронът пада и се вдига пролактина, освобождава се окситоцин. Кърмата "идва" постепенно, но напрягането се усеща към 3-ия ден, тогава вече коластрата преминава в зряла кърма. Тогава и най-често гърдите се напрягат силно, особено ако жената се е притеснявала за количествата и е цедила допълнително първите 2-3 дни.
Някои жени не усещат такова напрягане, но имат достатъчно кърма. Недостатъчно кърма имат жени със сериозни хормални проблеми, ако са на лекарства, подтискащи лактацията или с увредени млечни жлези. Това са доста малка част от родилките и са големи изключения.  Първите дни коластрата е милилитри. Доколкото помня, първия ден, за цялото денонощие бебето има нужда и би изпило около 35-40мл коластра. Може и да бъркам числото, но ми беше направило впечатление колко малко е, равно на едно хранене с АМ . Но новороденото суче изключително често, по няколко капчици. Под често имам предвид-10-12 и повече пъти.
В нашите болници има смисъл от помпа, защото често няма първи контакт(то за някои това е зрителен, но реално не е), бебето се дава под режим, нощем не е при майката.А при секцио да ти го сложат на гърдите веднага или да е постоянно с теб в реанимация е мисия невъзможна. Та помпата влиза в употреба. иначе не е нужна.

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 5 958
Под първия ден, нямам предвид първия ден след раждането, а първия ден (по-скоро нощ) когато идва кърмата. Не говоря за коластра. Коластра почна да ми тече още в  четвъртия месец от бременността. Sad
Нито първия, нито втория път съм цедила преди да се появи напрежението/болезнеността.

# 50
  • Мнения: 30 802
Ето една тайна, която дори консултантите по кърмене рядко казват, или споменават между другото:

Гърдите на жените имат различен капацитет. Понякога една жена с лекота може да произведе и да "държи в запас" достатъчно мляко, с което бебето да се нахрани и 3 часа да е сито. Понякога гърдите се напълват и спират производство, като има мляко само за час. Проблемът е, че за едната жена "кърмене на поискване" си е съвсем лежерна дейност, за другата обаче е кошмар, защото трябва да кърми много по-често. Така че имайте го предвид- ако кърменето е изтощаващо, прекалено често, може това да е проблемът и вече е избор на жената дали да кара на този доста нечовешки режим или да мине на АМ.

Моите деца са кърмени, но изкарваха по 3 часа, или поне по 2 часа.

# 51
  • Мнения: 30 802
Важен е и полът на бебето. Ако е момче, пригответе си повече чаршафи, тензух и повече бодита- памперсите протичат в невероятни посоки. В първите дни с момчето след всяка дрямка сменях чаршафи и всички дрехи, заради протичане на памперса отстрани.

Отстрани, отпред, при крачолите- винаги има изненада. Освен това пишкат при смяна на памперса, така че един тензух е идеален.

Ако бебето е момиче- честито, няма такава опасност от опикаване.

# 52
  • София
  • Мнения: 8 652
Ето една тайна, която дори консултантите по кърмене рядко казват, или споменават между другото:

Гърдите на жените имат различен капацитет. Понякога една жена с лекота може да произведе и да "държи в запас" достатъчно мляко, с което бебето да се нахрани и 3 часа да е сито. Понякога гърдите се напълват и спират производство, като има мляко само за час. Проблемът е, че за едната жена "кърмене на поискване" си е съвсем лежерна дейност, за другата обаче е кошмар, защото трябва да кърми много по-често. Така че имайте го предвид- ако кърменето е изтощаващо, прекалено често, може това да е проблемът и вече е избор на жената дали да кара на този доста нечовешки режим или да мине на АМ.

Моите деца са кърмени, но изкарваха по 3 часа, или поне по 2 часа.
Siren, храненето зависи най-вече от бебето. Какъвто и капацитет да има гърдата(който не е коренно различенпри различните жени), бебето има своите нужди. На майката гърдите може да се пълнят по-на често(обичайно първите седмици), но пък бебето да е вяло и да не суче добре. Или да иска да суче много на често. "Бързината" на производство на кърма зависи от изпразването на гърдите, т.е. честотата на сукане.Колкото по-често суче бебето, толкова повече кърма ще има.Обичайно жените, които кърмят от началото на 3 часа са късметлийки, ако имат достатъчно кърма в края на първия месец и бебето лм е спокойно. Най-често крмата намалява, а бебето реве много. 3 часа е голяма пауза за новородено и бебе до 6-8 седмици(а и често и след това). На някои се получава, но на болшинството не.
Както и не е добре да се чака да се пълнят гърдите и да се изпълва капацитета им. Някои цени така и не усещат това чувство, но бебетата им се хранят добре.
Има общи препоръки за добро начало и установяване на кърменето, като с времето всяка жена открива какво работи за тях. В началото е хубаво да се стремим към добрите препоръки и просто да си открием нашия начин в един момент.

# 53
  • Мнения: 1 495
Това за складирането най-вероятно не е така. Първото ми бебе издържаше по 2 часа, струваше ми се малко, но си изкара така докато се захранихме след 6-7 месец. Второто бебе пък много бързо си направи режим на 3 часа. Сега третото ми яде на час, час и половина, много трудно до 2 часа. Което ми е непривично и странно, но явно това си е нейния начин и нужда. От друга страна пък понякога прави по-големи паузи през нощта от батковците.
Дали е спокойно бебето не зависи според мен дали е на кърма или АМ. Второто ми бебе беше страшно спокойно, не усетих ни колики, ни зъби. По-скоро бих отдала на това, че аз съм била по-спокойна. На първото се стресирах от всяко нещо. Сега третото през деня плаче най-много, но пък си спокойно като цяло през нощта (пу-пу Simple Smile).
Най-добре не се навивай предварително и най-важното е да не се поддаваш на отрицателни разкази дочути оттук и там. Както например прочетох една майка да казва "сега чакаме коликите". И се зачудих защо ги чакат, трябва ли непременно да има. Майките и децата особено бебетата са като скачени съдове и всичко, което изживява майката се отразява и на детето.
Така че, моят съвет е спокойствие колкото може, в началото почивка, лежане, кърмене (ако предпочиташ). Първите 40 дена е по-важно майката да внимава с разходките, а не бебето. Почивай си колкото можеш за да се възстановиш по-добре. Наблегни на приятните занимания, можеш да четеш книга или да гледаш нещо приятно докато кърмиш. Приятни разходки, добра компания и всичко ще е наред Simple Smile.

# 54
  • Мнения: 30 802
Не говоря напразно, има го това нещо с "капацитет на гърдите", питала съм Бу и наистина е така, но не се акцентира от консултантите. Аз например имам късмет да имам голям капацитет- няма нужда да кърмя на всеки час, освен в първите 2-3 дни, докато се установи лактация.

Ако бебето НЕ реве, кърмене на 3 часа е съвсем възможно.

http://www.nancymohrbacher.com/articles/2014/1/17/infographic-on … age-capacity.html

Ето ти инфографика. Ако имаш гърди с малък капацитет, бебето ще изсуче кърма като за един час, след 1 час ще е гладно. Ако го накърмиш пак, ще изкара още час и така няма да реве и няма да ти спре кърмата.

В същото време при жени с голям капацитет няма начин да накараш нахранено бебе да суче още (освен ако не е лакомия, но после ще повръща).

А гърди с голям капацитет не значи препълнени. Ако се препълня, имам до 300 мл. мляко само в едната гърда, пробвала съм. След като премине хиперлактацията, не усещам препълване, но за всяко бебе имаше кърма, колкото да изкара 3 часа.

Но общите препоръки могат да предизвикват доста чудене, особено при жените, за които се налага да кърмят през час. Знам ги всички препоръки, и аз бях като теб нахъсена млада кърмачка, след още 2 деца гледам по-балансирано на кърменето. Наясно съм какво учат в ЛЛЛ и НАПК. Посещавала съм ги, както казах- много нахъсена кърмачка, ама ми мина.

Нека темата да не става дискусия за кърменето- но да предупредя, че може да е много, много трудно, ако майката има капацитет за мляко за 1 час. Ще трябва да си носи бебето навсякъде, да кърми навън, в колата, в мола, където свари. Моите си правеха паузи по 2-3 часа и можех да изляза, да поспя, което променя преживяването. Другото е по-трудно.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 5 958
Важен е и полът на бебето. Ако е момче, пригответе си повече чаршафи, тензух и повече бодита- памперсите протичат в невероятни посоки. В първите дни с момчето след всяка дрямка сменях чаршафи и всички дрехи, заради протичане на памперса отстрани.

Отстрани, отпред, при крачолите- винаги има изненада. Освен това пишкат при смяна на памперса, така че един тензух е идеален.

Ако бебето е момиче- честито, няма такава опасност от опикаване.

При нас пропускането на памперсите беше свързано с количеството приета течност, а не с пола.
Баткото не обичаше да пие вода, с месеците и интересът му към кърменето намаляваше - много рядко да пропусне памперс. С малката - абсолютно пристрастена към кърменето и после започна да пие и много вода - почти всяка сутрин се събуждаше с подгизнали дрешки (след като спряхме нощното кърмене, продължи да пие през нощта, но вода).

# 56
  • Мнения: 573
Напълно съм съгласна с написаното от Дези.

На зададените въпроси - много е индивидуално, зависи от характер на майка, бебе, как приемат нещата от живота най-вече. На някои жени майчиството им е в кръвта и сякаш цял живот са гледали бебета и им е песен, за други в началото е шок, ужас и боже, в какво се забърках Grinning Повечето са по средата. След раждането си има бушуващи хормони, множество противоречиви емоции, купон си е в началото. И естествено куп роднини с глупави съвети, на които една изтощена, неподготвена майка може да се довери и после да съжалява. Съветът ми е - подгответе се по основните въпроси преди раждането, особено що се отнася до кърмене, оставяне бебето да плаче, даване на сокчета на два месеца, води, глюкози и други подобни неща, а да, и нехранителна кърма няма. И бебето е нормално в началото да е залепено нон-стоп за вас. Д-р Карп нарича първите 3 месеца след раждане 4-ти триместър. Съветът ми е да се запасите със слинг. Има много библиотки в страната, които дават безплатно първите три месеца. Съвместното спане също много помага. И не докато детето тръгне на училище, но поне първите 6 месеца. След това може да го обособите в негово. Поне този вариант проработи идеално при нас. Така и детето ще е по-спокойно, и вие ще може да се разхождате свободно, да се грижите за домакинството и да спите повече вечер. В началото може да изглежда отчайващо положението, но става все по-добре с времето. Откъм литература ви препоръчвам Книга за бебето на д-р Сиърс и Най-щастливото бебе на д-р Карп (първата е по-добра, но и във втората има добри идеи). Детето ми в момента е на година и 4 месеца, яде всичко с ентусиазъм, спи по 12 часа вечер без да се буди, супер е спокоен и щастлив, не е пил адаптирано мляко, освен в болницата, никога не съм му предлагала биберон, не е ял пюрета (захранван е по ЗВБ) и е носен активно откакто стана на месец.  Малко съжалявам, че не открих бебеносенето по-рано.
На конкретните въпроси - в началото нямаше много сън, съвместното спане помогна много. Таткото от самото начало се включва с радост във всикчи процеси, само не е кърмил. Не съм се цедила и не съм оставяла на някой друг да го храни, излизала съм за по час-два и съм се връщала, ако се е очаквало да ме няма по-дълго, съм го взимала с мен. На помпа така и не пуснах кърма, а иначе имах в изобилие Simple Smile Оставяла съм го на баща му и на баба му за час-два. Помощта от роднини за мен е крайно нежелателна, зависи и от роднините де, но в общия случаи могат МНОГО да изнервят майката, допълнително, което не е желателно в случая. Честно казано, моята майка и нейната майка много ми паднаха в очите откакто родих и първите месеци живеехме заедно с тях. В идеалният случаи помощта за мен би била да носят храна и да не се месят по никакъв начин. Дано имате по-свестни роднини, но при нас поне стояха така нещата, а не бяхме в подобни отношения преди раждането. Когато детето стана на 6 месеца се обособихме с мъжа ми и сме много по-спокойно и щастливи всички. Памперси заминават много. Първите месеци беше нон-стоп на гърда и през два часа сменяхме наакан памперс. И повръщаше много. Чак на 10 месеца спря. Но и наддаваше повече от средната норма, така че не сме се притеснявали. Просто беше голямо чистене. Израстна рефлукса, не сме давали нищо за него. Много неща съжалявам, че купих, основно помпи, шишета, стерилизатори. В крайна сметка сега бих взела един слинг, памперси (бях взела някакви 7th generation първите месеци, после сменихме много и в крайна сметка съм най-доволна от Babylino), някаква лека количка с голям багажник (за пазаруване) за най-горещите летни дни и малко дрехи + душ гел на A-Derma. Всякакви други козметики, помпи, шишета и дори легло първите месеци бяха напълно излишни. Евентуално като нещо по-скъп бих взела шезлонг, обаче тип люлка, в който бебето да спи, докато го люлее напред назад. И кошче за кола. Първите месеци се ползват много мокри кърпички - не бих ползвала други, освен на Waterwipes, останалите миришат ужасно и са пълни с ненужни химикали. Няма нужда от много играчки, особено разни пластмаси, всъщност първите месеци изобщо няма нужда от каквито и да е играчки, а след това нека да са малко, но качествени - дървени, развиващи, както и няколко плюшени, книжки с твърди корици, но след 3-ти, 4-ти месец поне. Разните пищящи играчки само превъзбуждат детето и натовартват крехката му все още психика. А, да и нещо, което ми се иска някой да ми беше казал по-рано - да не отивам да раждам по естествен път в русенското АГ, защото естествено се стигна до спешно секцио...да си бях взела слинг по-рано, да не бяхме оставали при нашите, а да се бяхме изселили по-рано, а не по цял ден да трябва да се обяснявам с тях, да си защитавам решенията от всички глупости, които ми говореха и да ме гледат като неадекватна и некомпетента личност, от която те знаят много по-добре, като врели и кипели в тези работи. И да искат предварителен план-график с това, от колко до колко ще се ангажирани в наглеждане на детето, за да могат да го вкарат в натоварената си програма. И с натиск да вкарам режим на детето - нещо, което то си направи само и съвсем естествено с времето. Просто го следвах, не съм му налагала нищо. Мисля, че затова сега е толкова спокоен и сме в чудесни, хармонични отношения. Успех! Simple Smile

# 57
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Оле мале с това кърмене като Ви слушам свят ми се зави  Crazy Ще се опитам да запомня всичко, слагам темата в отметки, и ще идвам да преглеждам пак.
По лекциите за кърмене говорят 1:1 с това, което каза Дези.  bouquet
И аз съм се спряла на Waterwipes, маааалко скъпи идват  (само аз ли видях, че са 7,50) не знам къде какво съм гледала, ама какво да се прави, но аз като сме вкъщи съм решила когато имам нерви да мия, не да бърша с кърпички. След като ще имам момченце, четох, че при смяна на памперс може да ми "измие" очите, това малко ме смущава.  Grinning

А някоя изпитвала ли е тази следродилна депресия? В какво се изразява
И как е самото свикване с Player 3, не е ли странно в началото това нещо излезнало от вас, и да стои и да плаче, и да пръцка и да хапва. Това е едно от нещата, които просто не мога да си ги обясня. Кога свиква родителя с идеята, че има дете?

Последна редакция: пн, 12 юни 2017, 21:00 от crossfade

# 58
  • Сф
  • Мнения: 4 766
Не съм изчела предните мнения, но ще ти отговоря на последните въпроси.
Аз минах през депресията, държа ме около 2 седмици. Не можех да се позная, постоянно плачех, беше ми напрегнато и тревожно. Много ме тормозеше факта, че майка ми ще е с мен само 2 седмици да помага и как ще се оправям като си отиде. Бебето първите дни (седмица, че и отгоре) беше ОГРОМЕН дразнител, не го приемах като част от мен, а като някакъв товар, който трябва да избутам няколко дена и ще изчезне. Бях чела, че първите 2 седмици трябва да включиш на survival mode, каквото и да правиш да пестиш енергия от всичко, да гледаш бебето да е наядено и да спите двамата. И тези 2 седмици ми се бяха заглоздили в главата, че едва ли не като минат и всичко ще е цветя и рози.
Бебето ми беше много поспаливо, постоянно плачех, че е заспало гладно и няма сили да се събуди (хахаха, сега се смея, ама тогава какво ли не ми минаваше през главата). Страшно беше с тези хормони.
Малката почнах да я приемам като мое дете след няколко седмици, а наистина пълноценно след няколко месеца. Връзката се гради с времето, с тревогите и грижите около бебето.

Уотър уайпс най- евтино излизат от Амазон.uk. Следиш ги на промоция по 10 или 15 паунд за 9 пакета. С доставката излизаха по 4-5лв някъде за пакет. Ние 3 приятелки си ги разделяхме по 3 бр, че основно миехме дупета на чешмата и само навън бършехме с кърпички.

# 59
  • Германия
  • Мнения: 3 432
Ох, много въпроси, надали ще успея да отговоря на всички без да забравя нещо.

Та как протичат първите дни с новороденото вкъщи? На дивана пред телевизора с бебето върху или до мен. Така изкарах първите 4-5 седмици. Още първата нощ като се прибрахме не можахме да приспим малката и да я сложим в легълцето й да спи. Тогава решихме, че аз ще легна в спалнята сама да поспа няколко часа, а мм ще гледа бебето в хола, след това ще се сменим. И така бебето спеше на дивана в хола с един от нас, докато другия се понаспиваше на спалнята. Аз кърмя на поискване и в началото е имало нощи, в които съм спяла малко, защото след като тя се нахранеше заспиваше в мен, но ме беше страх веднага да я преместя, за да не я събудя, та си будивах доста, гледах тв или си играех на телефона. И точно аз заспа и тя пак се събуждаше.. Но след един месец решихме че е крайно време всички да спим където си трябва. Малката си има легълце до нашето легло, кърмя я докато заспи, местя я в него и заспивам. Тя прави паузи от 3 до 5 часа, после приплаква и аз я кърмя в просъница легнала. Оставям я в леглото до мен и просдължавам да спя, тя също пак заспива и така. Памерси нощно време също сменях само първите 4-5 седмици, след това забелязах, че е излишно и спрях. Сега й слгам последнияв 21.00, оправяме се и си лягаме. Сутринта сменям като станем между 7 и 9. За сега на месец ми трябват около 200 памперса. Не използвам мокри кърпички, а памучни тампони и вода.

ММ много ми помагаше първите седмици, беше си взел 3 седмици отпуска. Готвеше, хранеше ми докато кърмех, пазаруваше, много ме гледаше. С бебето сме ходили по магазини и на гости на роднини и приятели откакто е била на 8-10 дена.

Аз съм я оставяла на мм да я гледа за по 1-2 часа общо 3х досега. Не ми тежи да в с мен, ходим на разходки, на шопинг, на кафе с приятелки и с други майки, по очреждения да върша работа..

Не гладя, за мен това е губене на време. Но смятам че е хубаво новите дрешки да се изперът 1-2 пъти поне на 60 градуса, да се поотмие малко химията от тях. Наистина не ти трябват много дрехи в началото, не купувай твърде много, повечето ще ти останат необлечени. Дъщеря ми страшно мразеше да е преобличам в началото и тогава сменях само мръсните дрехи, иначе й обличах едни и същи неща по няколко дни. Препоръчвам ти да си вземеш поне 6-7 бодита тип 'прегърни ме' в размер 50-56, бебетата не обичат да им се нахлузва нещо през главата. 

Къпя само един път седмично, по-често наистина не е нужно.

Купи си още сега възглавница за кърмене, страшно е удобна за спане като стане голям корема. После естествено и за кърменето е супер.

Също ти препоръчвам да си набавиш няколко книги за бебета и да четеш и да се подготвял от сега. Съветите на майки и свекърви много често са много остарели и вече не се прилагат.

Не оставяй бебето да плаче, няма нужда си развива дробовете. Когато плачат не се лигавят и не се опитват да ни манипулират, а имат нужда от нещо. Не можаш да ги разглезил и свикнеш на ръце, не и през първата година. След това може..

За следродилна депресия нищо не мога да кажа, но се приготви да си доста емоционална в началото. Аз често плачех, най-често от радост, че държа такова съвършено същество в ръцете си. Не можех, а и още не мога да й се нагледам. От момента на раждането си е била винаги при мен, не съм имала проблем да я приема и обичам от самото начало.

Не съм купувала шезлонги и подобни, понеже не исках да я оставям да лежи по гръб постоянно. Но си има столче, в което седи 1-2 часа на ден, обикновено докато си пия кафето сутрин, но това не ти трябва в началото. Имам и бейбифон, който още не съм използвала, така си стои в кутията.

Ако си решила да кърмиш, моят съвет е да не си купуваш шишета, биберони и АМ предварително, да си имаш "за всеки случай", така много лесно ще спреш да кърмиш...

Нямаме помощ от никой, сами си гледаме детето, така поне за сега ни е добре и не ни се налага да се ядосваме с "помощниците".

Утре ще дописвам, че стана никое време

 

Последна редакция: пн, 12 юни 2017, 23:43 от TeoM83

# 60
  • Мнения: 148
Искам само да се включа относно кърпичките Waterwipes -  поръчай си онлайн от Амазон UK и да ти ги доставят до тук с фирма като Габко или друг превозвач. Много по-изгодни са така! Същото важи за страхотния Судо крем и Лансинох.
Пример:
https://www.amazon.co.uk/dp/B06XW8K7PQ/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qi … words=water+wipes

# 61
  • Мнения: 3 595
Да се включа само за спането - в началото бебетата имат само дълбок сън. До към 3-4-ти месец. Тоест един път заспят ли можеш да ги местиш колкото си искаш без да реагират. Това ако го знаех щеше да ми спести много неща... научих го, когато бебка започна да спи лошо между 3-4 месец и да се буди много и разбрах, че тогава развиват фази на дълбок сън и на REM сън както възрастните и трудно преминават от лек в дълбок сън без помощ и съответно се будят по-често. Но първите три месеца са най-лесни откъм спане, като изключим честото хранене.

# 62
  • Мнения: 121

Здравей!
Хиляда мнения да има, всички ще са различни, защото всяко дете е различно, а и родителите му също... И накрая при теб ще е също различно.  Laughing То в това му е и чарът!  Crazy
Нашата мома започна с якия рев и коликите още от родилното... почти не спеше първите месеци, меко казано беше безъние, умора, нямахме време да си сготвим и да ядем като хората.
Кърмех я през три часа, това си беше нейният режим, но между храненията вместо да си поспива, ревеше силно.
Спането ни с мъжът ми беше на моменти, за кратко, с прекъсвания.
Първо дете ни е, сами се справяхме, в началото е един малък хаус, вълнение, умора, изнервеност, щастие, стрес, мъка, носталгия, общо взето доста смесени чувства.
Сменяш памперси преди всяко хранене (за да не повърне бебето, ако е след хранене). Понякога и между храненията, в началото доста си акат.
Бащата, ако иска и си е вкъщи, може да помага много. Да пуска пералня, да простира, да глади - в началото си има доста за пране и гладене. Да готви, пазарува, да чисти, да хвърля боклука, да дундурка бебчо, ако си поплаква.

Съжалявам, че вместо дървена бебешка кошара, не си купихме бебшко кошче/люлка, което е за бебенца до максимум 6-месечна възраст. Това нещо щеше да е залепено до спалнята ни, на една височина, щеше да ми е по-лесно да я взимам и оставям там след кърмене, особено нощем, а и по-лесно да я полюлявам, ако се размрънка леко или просто има нужда да ме усеща наблизо. (аз родих секцио, което допълнително изискваше да ми е удобно).
Съжалявам, че дадохме сума пари за инфраред термометър на НУК, който не върши особена работа, а и лекарите не са склонни да се доверяват на тях.
Купихме и корито, което до към 5-6 месец не използвахме. Можеше да го купим на по-късен етап, да е по-малко или да е от тези, които са с кръгла форма и са подходящи за сядащи бебенца.

Много сме доволни и ни свърши чудесна работа в много ревливия период една люлка, която става и на шезлонг на Чиполино, която се люлее на степени самостоятелно, на ток. Страхотен успокоител при ревливковци!!! Дадохме около 200 лв тогава, но мисля, че могат и да се намерят за по-малко. Или пък някоя баба/дядо да я подарят.
Доволни сме и че си купихме хубава количка, скъпа, но качествена, маневрена, много удобна и комфортна за бебка.

Щеше да ми е много от полза, ако предварително някой ми беше казал колко може да боли при кърмене, какви рани и рагади мога да получа на зърната и да се подготвя по-добре за нещо подобно и да си купя крем за това предварително. Имах доста проблеми и се проточиха около два месеца, беше нечовешко, а аз имам изключително висок праг на болка.

Та по цял ден е това – има си доста ангажименти по появата на едно бебе, особено ако си още неопитен родител. Разбира се после свикваш, някои неща вече не ти правят толкова силно впечатление, научаваш се да се наспиваш за по-кратко време.

Успех и леко бременеене ти пожелавам, най-важното е ти и бебето да сте добре, то да е живо и здраво, всичко друго са битовизми, към които всеки индивидуално трябва да се нагоди.  Peace

# 63
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Най-добрите ми покупки: електрическа помпа, Лансинох крем (няколко), травъл система (седалка за кола, лежаща и седяща количка, всичко с една рама), монитор с екран, постелки за преобуване за еднократна употреба. Всичко останало купувах ако/когато ми потрябва.
Доволна съм, че не се изхвърлих за люлеещ се кош, столове с разни екстри (вибрации и т.н.) и подобни - падна ни се дребно, дето хич не се впечатлява от такива неща.
За кърменето - беше на поискване, а млякото за бутилките го замразявах. Давала съм млякото топло (не го оцени), хладно и студено, пиеше и не мигваше дори.
След раждането не спах близо пет месеца. Общо взето от тях си спомням само първите 2-3, след това мозъка ми започна сериозно да ме предава (ако не беше мъжа ми, да бях откачила, без да преувеличавам). Но при нас имаше малка засечка, след като я оправихме детето си беше златно направо.
Помощ не сме имали, и активно отказвахме. Когато най-после приехме, съжалихме сто пъти, и от тогава отново активно отказваме.
Бащата е родител, точно както и майката. Няма нещо, което да не може. Така че не виждам какъв е проблема да се оставя бебето на него.

# 64
  • Мнения: 4 708
Колко спите? Спите ли? Кога ставате? Какво правите първо? Какви са отговорностите на бащата? Може ли да оставите новороденото само с бащата за час- два? Имате ли помощ от други хора? Желана ли е тази помощ? Колко памперси заминават? Кои неща съжалявате, че не си купихте предварително? За кое нещо ви се иска да бяхте вложили повече средства? Кои неща съжалявате, че изобщо купихте? Струва ли си някоя скъпа придобивка, стига да донесе мир и спокойствие на новороденото? Какво бихте искали някой да Ви беше казал предварително?   bouquet
Не спях, защото бебето беше обърнало деня с нощта или нещо такова, лягаше в 1ч през нощта, ставаше в 9, като през 2 ч се будеше за храна. През деня въпреки прочетеното как бебетата спяли моето хич не се сещаше какво е чела майка й. Сутрин по 40мин следобяд по 3ч, евентуално ако смогнех да легна с нея следобяда понякога, но не ежедневно. Нямала съм причина да я оставям с бащата, но бих ако се е налагало. Нямала съм помощ, но аз самата не съм желала, че като дойдоха бабата и дядото уж при бебе, се оказа, че трябва да чистя и да готвя и за тях, и ми писна още на 1-ия ден. Цял ден сменях памперси и кърмех бебе, понеже това ставаше през 2,5ч, но то като е малко се храни бавно примерно 30-40 мин. Имах излишни неща, но не и такова което да ми е липсвало. Нямало е нищо, което да донесе сънят вкъщи, така че няма такова чудо, като липсваща придобивка за мир и спокойствие. И да са ми казвали, че няма да се спи следващите 3 години, аз не съм вярвала, че е истина  Mr. Green

# 65
  • Мнения: 573
Аз пък очаквах да не спя три години, но се оказа, че в нашия случай първите 7 месеца нямаше сън, после нещата си дойдоха постепенно на мястото и от 9-ти месец спи по 12 часа вечер и 3 следобед. Така че не се настройвайте предварително, не се знае какъв ще е вашия случай Simple Smile

# 66
  • Германия
  • Мнения: 3 432
Много полезна покупка за нас се оказа слинг шалът, бях си купила еластичен и е имало в началото моменти, само така успявах да я успокоя. Сега си се носим от време на време, най-вече ако е неудобно с количката да отидем някъде. Ергономична раница според мен поне не ти трябва още в началото.

А, и нещо друго. Помисли си от сега как искаш да си гледаш бебето, кое е важно за теб. Аз съм на принципа, важно е на детето да му е добре, а не на мен. Не искам да кажа, че трябва да се жертваме и да ни е зле или че ние като майки не сме важни. Но аз бях и още съм твърдо против биберони-залъгалки и шезлонги, в които бебто може и часовенаред да прекарва, но после да имая плоска глава, я проблеми с гърба. Да, можех да си улесня живота като й бутна бибата в устата като ревне, но не искам да трябва след време да я отучвам, а тя самата няма нужда от нея. Или да трябва да давам маса пари за корекция на главата й... Но това са си моите разсъждения.

# 67
  • Мнения: 4 708
А, и нещо друго. Помисли си от сега как искаш да си гледаш бебето, кое е важно за теб. Аз съм на принципа, важно е на детето да му е добре, а не на мен. Не искам да кажа, че трябва да се жертваме и да ни е зле или че ние като майки не сме важни. Но аз бях и още съм твърдо против биберони-залъгалки и шезлонги, в които бебто може и часовенаред да прекарва, но после да имая плоска глава, я проблеми с гърба. Да, можех да си улесня живота като й бутна бибата в устата като ревне, но не искам да трябва след време да я отучвам, а тя самата няма нужда от нея. Или да трябва да давам маса пари за корекция на главата й... Но това са си моите разсъждения.
#Crazy #Crazy #Crazy бре да видиш ти, как пък масово се ползват шезлонги, /аз имах, но тя не седеше в него/, но пък не съм виждала никое дете с плоска глава  newsm78 а проблемите с гърба се появяват по-късно, като виснат с часове на компютъра.  Wink А защо мислиш, че кой знае какво се иска за да се отучи от биберон. Срязах го, една вечер просто го хвърли и до там, то не ми е било мъка, но пък да ставам през 40 мин за да я мъкна на ръце... е и аз съм човек все пак. Ставах през 40 мин, но бутах бибата, от която имаше нужда щом като млъкваше поне за 40мин.
А като сме тръгнали с рогите напред, сума ти деца са израстнали без слинг шал, и без ергономична раница каквото и да е това. Така че това явно са не чак толкова необходими покупки. bouquet

# 68
  • Мнения: 545
Изключително полезна тема! МНого благодаря на инициаторката и , както и на отговорилите. При мен се очаква бебе през ноември та ми е много полезно. Имам 2 въпроса. Чудя се дали трябва мъжа ми да спи отделно в друга стая в началото за да се понаспива и да е все пак що годе адекватен на работа.? Не го казвам от пуританство , предразсъдъци или нещо подобно. Другия ми въпрос е как закарахте бебето до дома си.- със стол за кола  или какво?

# 69
  • Мнения: 3 595
Столче/кошница за кола е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! Тук не се разрешава да напуснеш болницата даже без да го покажеш.

За мъжа ти - от вас зависи. Аз лично съм твърдо против спането на мъжа в друга стая освен примерно наистина като има супер много работа, важна среща, или да речем е болен - но инцидентно или за кратко. Не желая да позволя на бебето да развали връзката ни, но аз и никога не съм спяла с бебето в едно легло, това беше една от причините. Много много двойки обаче години наред така разделени си спят и не им пречи изобщо. Ако ти ставаш и се грижиш за бебето не би трябвало на него да му е толкова проблем, но и не мисля, че трябва да е вечно само задължение на майката (е, ако кърмиш си е твое задължение). Но в крайна сметка от вас си зависи, не мисля, че тук някой може да ви каже кое е правилното за вас.

# 70
  • Мнения: 8 952
Моето бебе /второто/ ама хич не спеше първите 1-2 месеца.  Shocked
И аз бях чувала, че новородените повече спят, но не. Цял ден очи не е затваряло. Та прекарвахме на ръце и нон-стоп кърмене.
По-нататък, Слава Богу, бебето си изгради някакъв режим и започна и да поспива.

За мен бейбифонът също е една от най-полезните техники! Сега може и с видео даже да се наблюдава.

Помпа за изцеждане на кърма никога не ми е вършила работа. Само и единствено ръчно съм изцеждала. Кърмих успешно три години.

Искаше ми се предварително да ми е разяснено повече за кърменето и най-вече тая подробност, че при кърмените бебета режим няма или поне не и първите месеци. Че е нормално да се кърми дори и през половин час и от това няма да му стане нещо на бебето, а дори напротив - ще е по-спокойно и ще се спести плач. Още си спомням свекърва ми как го дондурка само и само да не му давам да суче по-рано от три часа. /Тя настояваше. Добре, че ми помага само няколко дни/.

# 71
  • Мнения: 30 802
Залъгалката си е перфектно нещо: 2 деца имаха залъгалка, третото пропуснах, нещо не искаше...и сега си смуче палеца. Има да я отучвам...палчето не мога да го махна, а залъгалката се губи изведнъж. Без скрупули ползвам залъгалка от родилния дом до пробиването на ужасните двугодишни кътници. И не ми попречиха на кърменето.

А слингове и раници...хубаво е, ама си пазете рамене и кръст, не са чааак толкова ергономични.

# 72
  • Мнения: 3 595
Плоска глава става от лежане само на една и съща страна, караха ме да сменям страната на бебето. Ако се купи качествен шезлонг няма нищо такова, нито на главата, нито на гърба. Едно е да си решила против него, друго е да му изкарваш вреди, които няма. Същото е с ергонимична раница - според качеството можеш да докараш на бебето проблеми с крачетата или да е идеална. Така че това обобщаване е безумно.

За бибероните е същата работа - защо си мислиш, че ако майка даде биберон на детето то край, вече всичко е наред. Не премахва проблемите. И съм чела наистина статии, че пред биберон и пръст по-добре е биберон. Най-добре е нищо, но това е толкова малка болка за умиралка, защо се дискутира изобщо.

И като цяло мразя (подчертавам думата) майки, които вменяват вина на други майки. Веднага нареди биберона и шезлонга до АМ, и то с изказване от тип - всичките в кюпа. Едното няма общо с другото. Кърмих дълго и успешно, давах залъгалка. За повече майка от мен ли се мислиш?! И най-вече мислиш ли се за повече или по-добра майка от тези с АМ и шезлонгите? Да отговоря на въпроса - не си. Само си с по-голямо самочувствие.

# 73
  • Германия
  • Мнения: 3 432
Ти пък сега за какво ме нападаш?
Не съм се изкарвала по-добра майка, жалко че така ти е прозвучало. Само изказвам моето лично (подчертавам) мнение за някои неща. Абсолютно никого не карам да мисли или прави нещата като мен. Много сте ми интересни, като ви е скучно търсите с кой да се заядете.

Не ми се обяснява какво е полезно и какво е вредно, ясно е че всичко е индувидуално. Аз говоря от личен опит, познавам бебета с плоски глави и от майките им знам как се е получило това и знам, че им струваше много пари и нерви, за да оправят главичките на бебетата. Ако това се случваше винаги и на всяко бебе, надали щяха да продават шезлонги във всякакви цветове и форми все още. И все пак аз за себе си така съм решила. Това за теб проблем ли е?

Познавам и дете на 3 години, което още си ходи с биберон в устата и с още два в ръцете. Ми абсурно е за мен, но тук според мен родителите са виновни. И пак аз за мен и за моето бебе така съм решила. Това какво те притеснява? Май не можем да си казваме мнението, без някой да скочи и да обяви, че сме с голямо самочувствие, по-добри майки сме и се опитваме да накараме и другите да правят точно като нас! Айде успокойте се малко и не търсете под вола теле

# 74
  • Мнения: 3 595
Моля те, виж си предния подигравателен коментар и замълчи, преди да ми обясняваш, че най-спокойно си изказваш мнението от опит...

# 75
  • Мнения: 266
Изключително полезна тема! МНого благодаря на инициаторката и , както и на отговорилите. При мен се очаква бебе през ноември та ми е много полезно. Имам 2 въпроса. Чудя се дали трябва мъжа ми да спи отделно в друга стая в началото за да се понаспива и да е все пак що годе адекватен на работа.? Не го казвам от пуританство , предразсъдъци или нещо подобно. Другия ми въпрос е как закарахте бебето до дома си.- със стол за кола  или какво?
НЕ! Аз направих тази грешка. Той да си почива, защото ходи на работа, а аз нали съм в къщи, но то в къщи даже и обедна почивка нямаш. Сега ако ревне , та не млъква по цяла нощ редувайте се или там както ви е удобно. Но ти не трябва да поемаш всичко. Детето е и на двамата, не е само твое  и изобщо не си длъжна да осигуряваш комфорта на мъжа си. С бебе в къщи малко се спи и задачите са много и колкото по-бързо мъжът ти научи това, ти ще си по-добре. Ако се нагърбиш с всичко , ще дойде момент да те пита от какво толкова си изморена.

# 76
  • Мнения: 18 485
С второто не знам какво ще ми е денонощието, но знам какви грешки няма да допусна - да съм едновременно перфектна майка+перфектна домакиня, да въртя по 10 км/дневно с количката от зор да отслабвам, докато спи бебето да уча за поредния изпит сакън да не затъпея и в духа на последните постове - ще настоявам на бибата, че чак на 4 г. преборихме палеца.

# 77
  • Мнения: 30 802
Ха-ха, синът ми беше така: на три с три биберона. Обаче ако погледнеш осемгодишните, вече и дявол не може позна кой е бил кърмен, кой е бил с биберон...и за какво точно са виновни родителите? С кое пречи биберон на три? Щом се успокоява и ако не му се кривят зъбите, нека си действа, досега първолак с биберон не съм видяла...

wild poppy, така се прави, съвети от майки на първо, единствено и все още малко дете са най-ужасните на света. Още имат прекалено много хъс и водят абсурдни битки с вятърни мелници...

# 78
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Чудя се дали трябва мъжа ми да спи отделно в друга стая в началото за да се понаспива и да е все пак що годе адекватен на работа?
Не е спал отделно, и е помагал и през нощта.

...съвети от майки на първо, единствено и все още малко дете са най-ужасните на света. Още имат прекалено много хъс и водят абсурдни битки с вятърни мелници...
Винаги се стряскам, когато сме на едно мнение с теб  Mr. Green Wink

Познавам и дете на 3 години, което още си ходи с биберон в устата и с още два в ръцете.
Откровено, след всички проблеми и гадости, биберона ми е последна грижа. Всъщност, ако всичко накрая приключи добре, хич няма да ми пука ако на сватбата си е с биберон. Някои хора, честно  ooooh!

# 79
  • Мнения: 46 520
Чудя се дали трябва мъжа ми да спи отделно в друга стая в началото за да се понаспива и да е все пак що годе адекватен на работа.?
Никога не сме спали отделно. В началото докато се възстанових от секциото реално той правеше всичко, само ми подаваше бебето за кърмене.
Аз обаче по едно време не бях никак адекватна, беше ме страх да пресека улицата, че ще заспя и ще ме блъсне някоя кола. Затова си разделихме нощта, този, който не е "на смяна" спеше с тапи. Така всеки получи непрекъснат сън и се освестихме. Изцедена кърма или АМ и няма никакъв проблем.
Така че не гледайте само бащата да е адекватен, вашата работа е не по-малка по важност.
Да си ползват бащите полагащия им се отпуск, за да можете през това време да влезете в час.

# 80
  • Мнения: 8 952
Ужас, това за шезлонга беше...  Rolling Eyes

 TeoM83, наистина ли смяташ, че има бебета, които толкова им се е деформирала главата, че се е налагало да им я коригират оперативно????  Shocked Rolling Eyes Бебешката главичка до една определена възраст е сравнително мека и подлежи на трансформации. Получават се известни деформации, ако бебето се слага да лежи все на една и съща страна. Съответно и така се коригират - като се слага бебето на противоположната страна. Не мисля, че от седене в шезлонга бебето ще му се деформира чак толкова главата. С нищо не е по-различно от креватчето. Дори в шезлонга е по-добре, тъй като позата е по-изправена и главичката не лежи, а по-скоро бебето си я държи, движи се насам-натам, върти се - това за ползване на шезлонга в будно състояние.
Шезлонга аз лично свързвам с друг риск - риска от падане. Моето бебе точно два пъти падна от шезлонга.

Относно залъгалките - ако може да се мине без, по-добре да не се привиква. Моята захапка е променена от това, че съм била до три години с биберон. Имала съм си стоматологични проблеми. И между другото, резултата от залъгалката си проличава едва при постоянните зъби, а не при млечните. За съжаление е в дългосрочна перспектива.

# 81
  • Германия
  • Мнения: 3 432
utro77, не само мисля, но знам за подобни случаи. Не говоря обаче за оперативна корекция, а със специални каски, които помагат главичката да добие отново по-симетрична форма в течение на няколко месеца. Разбира се, че има различни причини за евентуална деформация, изобщо не обвинявам само инцидентното слагана на бебето в шезлонг. Но понякога се случва така че бебето лежи по цял ден по гръб (я в легълцето, я през деня в шезлонга), и ако има тортиколис може да развие вследствие на него позиционна плагиоцефалия. И пак, не казвам че на всяко бебе ще му се деформира главата от шезлонга! Но може. Ние нямахме нужда, освен това моето детенце спи покорем така че нямаше да е никакъв проблем.

Но аз съм неопитна майка и се боря с вятърни мелници, понеже така или иначе няма какво да правя по цял ден  Rolling Eyes

Неприятно е, че сте имали проблем със захапката, надявам се че е бил успешно коригиран.

Надявам се,щ детето да не започне да си смуче палеце, но ако започне ще го отучвам. За сега си лигави цялата ръка, не подбира пръстите  Wink

# 82
  • Мнения: 46 520
А каква е разликата м/у лежане в легло и в шезлонг. В него дори по-малко би трябвало да се деформира, защото натискът е значително по-малък newsm78
Странно наистина, ортопедите при които ходехме точно обратното казаха, че няма никаква опасност.
Според мен има нещо не точно така в тези случаи.

# 83
  • Мнения: 4 413
Колко спите? - колкото спи бебето
Спите ли? - винаги, когато спеше бебето и сме у дома, спях и аз

Кога ставате? - със събуждането на бебето
Какво правите първо? - гушках я, сменях памперса, кърмех
Какви са отговорностите на бащата? - ходеше на работа, след работа вършеше каквото има да се върши, наравно с мен, без кърменето.

Може ли да оставите новороденото само с бащата за час- два? - да, освен ако не кърмиш. Но между храненията не пречи да се остави и на бащата. Той е пълноправен родител.

 Имате ли помощ от други хора? Желана ли е тази помощ? - не

Колко памперси заминават? - не съм ги броила, но предполагам по 7-8 на денонощие горе долу

Кои неща съжалявате, че не си купихте предварително? - не съм купувала излишни неща, а само най-необходимото. Мисля, че е нямало нещо, за което чак да съм съжалявала.

За кое нещо ви се иска да бяхте вложили повече средства? - не се сещам
Кои неща съжалявате, че изобщо купихте? - също не се сещам
Струва ли си някоя скъпа придобивка, стига да донесе мир и спокойствие на новороденото? - не, бебето има нужда от майка си най-вече. Никоя придобивка не може да я замени.

Какво бихте искали някой да Ви беше казал предварително?   bouquet - Да не се старая всичко да е перфектно

Ще съм благодарна да натрупам малко мъдрост от другите мами, търсих такива теми, но са много стари, и не толкова конкретни по този въпрос.
Абе общо взето какво правите по цял ден?

Общо взето: Всичко, което правя в почивен ден, само че съчетано с гледане на бебе - хранене, смяна на памперси, разходки и т.н.

# 84
  • Германия
  • Мнения: 3 432
А каква е разликата м/у лежане в легло и в шезлонг. В него дори по-малко би трябвало да се деформира, защото натискът е значително по-малък newsm78

Става дума, че бебетата прекарват много време по гръб - легло + шезлонг + кошче за кола примерно. Някои не обичат да са по корем.

Както казах, не се дължи само на шезлонга, често има и нещо друго. Аз лично за себе си просто не исках да взимам шезлонг и толкова. Това с моите познати с бебето с деформираната глава беше преди вече 8 години, но ми се е запечатало в съзнанието и още тогава бях решила да огранича времето, което моето дете ще прекарва по гръб колкото мога. Достатъчно изписахме по темата, за последен път казвам, че това си е моето лично мнение за моето дете и никого не искам да обвързвам с него.

# 85
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
За жалост понякога не можеш  да отучиш детето да си смучи палеца- просто не можеш.
Моята майка какво ли не правила, и не е успяла. Аз сама се отучих някъде след 10 годишна възраст, когато бях на лагер и другите деца ми се смяха... тогава съзнателно почнах да осъзнавам, че е грешно.
Но това не променя, че насън продължавах да го правя абсолютно несъзнателно, то не бяха овити пръсти и чудесии, горчиви лакове, ама какво ли не. Не бе, пръстите увити в тиксо, аз с тиксото ги смучех (абсолютно несъзнателно в съня си)
И до ден днешен има редки случаи когато съм се будила с ръка в устата...
Резултата е проблем със зъбите естествено, имам дупка(растояние) между горните и долни предни зъби.
Така че, палеца е много сериозно нещо. Simple Smile
Разбира се това е съпроводено и от напрегнато детство, но това е друга тема.

Отново благодаря на всички за полезните съвети Simple Smile Радвам се, че отделяте време да отговорите на въпросите ми.

# 86
  • Мнения: 46 520
TeoM83, разбира се, всеки има мнение, но е важно да уточним, защото все пак това е нещо широко използвано, и препоръчвано от специалистите като безопасно, затова пост - опасно е - всява паника. А не бива, още повече, че реално няма доказателство, че това е причината.

Моето дете не лежеше въобще по корем, имаше леко изкривена глава, нормално според педиатрите, с времето се оправи. Всъщност и по гръб не обичаше, само на една страна. Шезлонг не сме ползвали.
Обикновено бебетата се обръщат към светлината, ако усетите, че реагират така, за да се избегне лежане само на една страна, въртете ги в леглото - веднъж надолу, веднъж нагоре с главата, така всеки път ще спят в различна посока Peace

# 87
  • Мнения: 573
От новородено до палци и биберони кога стигнахте Grinning Ако на някой все пак му се чете по въпроса на английски, да споделя нещо полезно:

https://www.askdrsears.com/topics/parenting/discipline-behavior/ … iors/thumbsucking
http://www.parenting.com/article/ask-dr-sears-putting-an-end-to-thumb-sucking

И личното ми мнение и опит - за мен смученето на палец е естествен период, през който преминават повечето деца, нещо като лазене/пълзене, разбира се някои се изправят директно и го пропускат. В общия случай при един задоволен сукателен рефлекс, липса на сериозни травми и психологически сътресения през този период,  липса на преждевременно отбиване и кърмене под строго определен от майката график, достатъчно емоционална близост, този период се израства естествено. Фиксиране в/у смукането на палеца като нещо лошо, което трябва да спре да прави, най-вероятно ще произведат точно обратния ефект. И малко от личен опит - никога не съм предлагала биберон, на 4 месеца някъде си откри палеца, преди това си лапаше целите ръце, сучеше го често в началото, после почна само за приспиване и до скоро просто сукваше 2-3 пъти бързо преди да се унесе и да заспи, но от месец и това пропуска - на година и 4 месеца е сега и не се е сещал за палеца си от доста време. И преди не е било проблем, тъй като го ползваше за приспиване. Не съм си фиксирала в/у това, приемах го като начин да каже, че му се спи. Напълно осъзнато е от него, като види на картинка бебе да си суче палеца и веднага го прави и той с една лукава усмивка, като имитира. Не е имал причина да го възприема като нещо нередно и съответно не е нещо, което да иска да прави, а явно вече и няма нужда. Израстна го. И да не беше, пак щях да съм на същото мнение и може би детето ми просто щеше да е едно от изключенията, които разбира се съществуват. Но определено се радвам, че не е свикнал с биберон.

Цитат
Така че, палеца е много сериозно нещо. Smile
Разбира се това е съпроводено и от напрегнато детство, но това е друга тема.

Най-вероятно тези две теми са доста свързани Simple Smile

# 88
  • Мнения: 4 708
Изключително полезна тема! МНого благодаря на инициаторката и , както и на отговорилите. При мен се очаква бебе през ноември та ми е много полезно. Имам 2 въпроса. Чудя се дали трябва мъжа ми да спи отделно в друга стая в началото за да се понаспива и да е все пак що годе адекватен на работа.? Не го казвам от пуританство , предразсъдъци или нещо подобно. Другия ми въпрос е как закарахте бебето до дома си.- със стол за кола  или какво?
НЕ! Аз направих тази грешка. Той да си почива, защото ходи на работа, а аз нали съм в къщи, но то в къщи даже и обедна почивка нямаш. Сега ако ревне , та не млъква по цяла нощ редувайте се или там както ви е удобно. Но ти не трябва да поемаш всичко. Детето е и на двамата, не е само твое  и изобщо не си длъжна да осигуряваш комфорта на мъжа си. С бебе в къщи малко се спи и задачите са много и колкото по-бързо мъжът ти научи това, ти ще си по-добре. Ако се нагърбиш с всичко , ще дойде момент да те пита от какво толкова си изморена.

До преди да тръгна на работа и аз така мислех, но сега само като си представя, че вече съм на работа и ако трябваше да ме будят по минимум 5 пъти на нощ, напълно го разбирам, че след 2-те седмици бащинство се изнесе на дивана за 2 години. После аз тръгнах на работа, той се върна и си поделяхме ставането до 3-тата година. Но пък ако детето не се буди още в началото  newsm78 къде ли ги тези деца, но принципно, ако беше такова нямаше да се изнесе.

# 89
  • София
  • Мнения: 1 152
Ще кажа как е при моето бебе и моето ежедневие. Първите дни след изписването спях с нея до обяд, когато и тя спи, както и през нощта. Много съм адаптивна и имам нужда от седмица, за да настроя режима си. Таткото си взе 14 дни, в които тримата се настройвахме един към друг и двамата към нея. Ядеше в полунощ, после в 3, после в 6 и така през 3-4 часа. Къпехме я в 7 и в 8 вече беше заспала в леглото. След тези 14 дни таткото се върна на работа, но вече знаеше какво следва с нея, какво да прави и как. Аз постепенно изместих режима й, тя сама спря да се буди за нощно хранене и сега се къпе в 9 и в 10 вече е заспала. Е, така сега става в 4 сутринта за хранене, но ще мине и това.
Всичко си й бях купила предварително. Дрехите й са тикав, каквито искам, като за голям човек. Има много рокли, поли, бебешки ризи-бодита, и всеки ден на всяка разходка е с различен тоалет. Много ленти и обувки има. Както и тонове лигавници, за да не оповръща роклите.  Laughing Сложа ли й бяла рокля след 30 минути е напълнила памперса и е повърнала. Но съм се застраховала.
Таткото правеше всичко без кърмене, сега вече не кърмя, защото цикъла ми дойде и кърмата ми просто спря за 24 часа. Една седмица се изкривих да цедя, давам на бебето да суче, тя се ядосваше, че не й стига, че дохранвам, сменям гърда с шише и беше една кошмарна седмица, която не бих повторила.
Помпата за мен е отлична инвестиция: аз съм с импланти и тя беше моето спасение, защото имах чувството, че ще ми гръмнат гърдите и ще стане нещо с тях. Цедях до откат след кърмене от неприятна тежест. На 14 ден от раждането й цедях след хранене по 200 мл от гърда.  Laughing Организмът ми си е мислел сигурно, че отглеждам петзнаци.  Crazy , но аз правех луда лактация с този изцеждане. Бебефонът е другото ми спасение. Не влизам за всяко мрън и плач, следя си я от него и си преценявам. Шезлонгът я забавлява и успокоява от 25 ден / взех с пълно легнало/, а музикалната въртележка ми дава всеки ден по 45 минути да пия кафе и да хапна, докато тя ги гледа и им говори нещо там, крещи. Тези две джаджи ми дават въздух.
Какво бих променила? Не бих била по две ваксини на един път. Първа сериозна грешка. Сега на втория прием на 3 месец ще откажа да са две, а само една. Не бих прекарала една седмица в цедене, дохранване и мъчене на детето, защото кърмата ми намалява. Това доведе до нейната изнервеност и моето дълго неспане за едното кърмене. Това се случи когато тя навърши 36 дни. Залисана в майчинството, твърде кратко към момента, аз забравих максимата си още преди инвитрото, че не всичко с бебе трябва да е на всяка цена, дори зачеването й. Но 1 седмица ми достигна, за да се върна към тази си мисъл.
Бях решила, че няма да давам много неща против колики и вместо да давам през хранене Флатулекс / същото като Лефакт и еспумизан/ аз давах 2 пъти. Детето се скъсваше от плач от 17 до 20 часа. Грешка номер 2. Търпях това седмица и започнах да давам през хранене. За 3 дни спря този плач, който ме изкарваше извън релси и ме дисбалансираше.
Грешка 3 : претоплих я.  ooooh! В това време преди 1 седмица я изкарах по клин и дълго боди в парка. Стана цялата на пъпки и плака наутешимо. Кукувица съм! То на мен ми идва гола да тръгна аз остави, че съм я навлякла с дълго, ами и одеало съм сложила. От този ден и по голи кълки и късо боди. Вкъщи - само по боди и чорапи. Още ми става лошо като се сетя какво й причиних.
Какво ме стресира? Това, че на 2 ден от изписването около пъпчето имаше някаква слуз. Аз изпаднах в шок, че съм го дръпнала и тече кръв. Кой да ми каже, че това е нормално за пъпче? Изчисти го педиатърката и готово. Но като го видях на сутринта и щях да припадна до повивалника. На 20 дни повърна малко кафяво, оказа се, че се случва при силни колики / породено от грешка моя новер 2/ и от чайчето, които й давам за колики.
Грешка 4 : Бела може да не спи по цял ден. Да, знам, че е страно за новородено, но е така. Не плаче, но си лежи, гледа, мърда и след 2 час - 2 часа и половина след хранене се изнервя и започва да плаче. Така, аз поддържам идеята, че не трябва да я уча на ръце и затова я оставях сама да се приспи, но тя не винаги успява. Което води до това да не спи, после се изнервя, не може да заспи и става едно дълго време без сън. Откарвала е от 7 сутринта до 15 часа с 1 час дни наред. Сетете се сами вечерта какво е...все пак е бебе. Седнах аз един ден в парка и започнах да разсъждавам как да я накарам да спи. И го измислих. Като я нахраня я слагам под играките в леглото. Тя ги гледа, гледа колкото иска и като усетя първи признаци на недоволство, взимам я, приспивам я на ръце и я връщам в леглото. Така започна да спи и да не плаче, понякога успявам и да я накарам да се успи сама без да я приспивам аз. Старая се да има баланс и да не се учи, че така ще заспива. Грешката ми тук е, че пак прекалих с нещо, а именно: не на ръце и вместо да я успокоя, аз я държах сама да го направи.
Това е за сега. Като съвет: следвай себе си и твоето си усещане за детето.

П.П. бибата е мой верен спътник, приятел, другар, любовник и незаминема вещ. Имам 20, в чантата мимимум 5. Ако изгубя 3 да имам.  Laughing За съжаление не хареса красивите биби на Нук, а тези на Томи Типи и се примирявам с грозотата им. Купувам само 3 разцветки, че другите не отиват на дрехите й.  bowuu

Последна редакция: ср, 14 юни 2017, 15:37 от Люксен

# 90
  • Мнения: 3 595
Е, доживях да чуя и за избор на биберони според тоалета на детето...

# 91
  • София
  • Мнения: 1 152
Е, доживях да чуя и за избор на биберони според тоалета на детето...
Аз написах, че съм си кукувица и не е лъжа. И аз доживях да не иска всички биби, ама какво да правя? Ако си беше избрала на Нук избор да имам, а то на Томи Типи са кошмарни. Само 3 имат красиви, другите са едни цветни...не обичам такива. Е, имат и едни бели и розови, едноцветни. Тях ще взимам, когато започне да ги хвърля от количката и да не ме е яд, че съм ги изгубила. Ако продължа да пиша още малко и още кукувщини ще прочетеш.  Embarassed

# 92
  • Мнения: 3 595
За бибите много често бебетата предпочитат една марка пред друга, същото е и с шишетата (с тях нямам личен опит де). Затова и много познати в началото купиха по 1 от 2-3 марки, за да може да видят коя ще "хареса" бебето. Иначе аз бих избирала по качеството, не по вида. Примерно тези се водят много добри специално за кърмени бебета, а са всичко друго, но не и красиви:

# 93
  • Мнения: 2 286
Аз си купих помпа за кърма преди да родя и двата пъти. И двата пъти ми беше много полезна, особено втория, когато ми слезе кърмата на 2 ден, а до помпата в болницата така и не се доредих. После съм се цедила при нужда.

Покупките ги направихме преди да се родят бебоците. Даже втория път количката я взехме като бях бременна в 6м, че тогава ни изпадна оферта. Това, за което лично аз дадох повече пари от санитарния минимум е за анатомична ваничка със стойка. Комфортът е неописуем. Накупих си и доста комплекти бархетни и тензухени пелени, които са ми били в голяма помощ и с двете бебета при различни и разнообразни ситуации.

Денят - става, когато стане и бебето, храните се, после то спи, ти пиеш кафе, закусваш, евентуално се изцеждаш ако решиш и два пак време за хранене. В общия случай се храните по 1 час Whistling , долу-горе през 2 часа. идва време нещо да се сготви, да се поизчисти, пералня, дрешки. Пак хранене. А измежду всичко това и смяна на пелени. Преди хранене, след хранене... Понякога смениш една пелена и точно тогава човечето се изака и сменяш пак. За брой - кой ти брои. Ако не е много горещо сутрин разходна, след обяд разходка.

Аз гледах да стана към 6 - 6:30 и до 8 всичко ми е оправено, често и сготвено. След 8 просто не ми спори къщната работа.

Големият ми беше зимно бебе и много не сме излизали, а и той ревеше много от коликите, та цял ден седях, докато той ми спеше на рамото, а аз гледах сериали. Малката пък лятно бебе, в жегата на мен не ми е добре и пак вкъщи през деня.  

Мъжете могат всичко, стига да искат.

# 94
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
hailie, г/д и аз така си представям ежедневието.  Определено и аз съм от хората, които със ставането трябва да  свършат работата, после иначе нищо не пипам.

# 95
  • София
  • Мнения: 1 152
За бибите много често бебетата предпочитат една марка пред друга, същото е и с шишетата (с тях нямам личен опит де). Затова и много познати в началото купиха по 1 от 2-3 марки, за да може да видят коя ще "хареса" бебето. Иначе аз бих избирала по качеството, не по вида. Примерно тези се водят много добри специално за кърмени бебета, а са всичко друго, но не и красиви:


Купих по една от всички налични марки на пазара силиконови и каучукови именно с тази идея, че може да не хареса определени. И я пробвах. Тази, която си дала ми беше фаворит / остави външния вид/, но така и не я пожела. Пробвах във всякакъв момент: след като дам нещото за колики, защото е сладко, когато е неспокойна, когато спи - не и не. След няколко цокания усеща, че не е Томи типи и я плюе. Четох за какви ли не техники да я науча на тези - не сработиха. Сега я пробвам през седмица - две. Пазя надеждата, че като порасне малко ще си ги цока без значение каква е и тогава ще мога да й дам този модел. Дано.  Simple Smile
За шишетата нямах такъв проблем. Бях купила чико и нук и от двете си яде без да се дърпа.

# 96
  • Мнения: 2 729
Изключително полезна тема! МНого благодаря на инициаторката и , както и на отговорилите. При мен се очаква бебе през ноември та ми е много полезно. Имам 2 въпроса. Чудя се дали трябва мъжа ми да спи отделно в друга стая в началото за да се понаспива и да е все пак що годе адекватен на работа.? Не го казвам от пуританство , предразсъдъци или нещо подобно. Другия ми въпрос е как закарахте бебето до дома си.- със стол за кола  или какво?
НЕ! Аз направих тази грешка. Той да си почива, защото ходи на работа, а аз нали съм в къщи, но то в къщи даже и обедна почивка нямаш. Сега ако ревне , та не млъква по цяла нощ редувайте се или там както ви е удобно. Но ти не трябва да поемаш всичко. Детето е и на двамата, не е само твое  и изобщо не си длъжна да осигуряваш комфорта на мъжа си. С бебе в къщи малко се спи и задачите са много и колкото по-бързо мъжът ти научи това, ти ще си по-добре. Ако се нагърбиш с всичко , ще дойде момент да те пита от какво толкова си изморена.


+1

Не знам какво съм си въобразявала, че щом не съм на работа, не трябва да спя. Laughing
Резултат, колики и зъбни ревове ги поех аз, накрая бях толкова изнервена вече, че дори не исках помощ.
Друго, което вече са казали, къщата не е задължително да блести. Всяка свободна минута я взимай за себе си, лично време, а не домакинска работа.

# 97
  • Мнения: 46 520
А как така не сте на работа?
Намерете детегледачка за работно време почти 24/7 и й кажете, че няма да й плащате, защото това не е работа  Mr. Green и докато си почива може да пусне една пералня, да сготви нещо за вечеря и да почисти, за да не си запълни времето...

# 98
  • Мнения: 545
Изключително полезна тема! МНого благодаря на инициаторката и , както и на отговорилите. При мен се очаква бебе през ноември та ми е много полезно. Имам 2 въпроса. Чудя се дали трябва мъжа ми да спи отделно в друга стая в началото за да се понаспива и да е все пак що годе адекватен на работа.? Не го казвам от пуританство , предразсъдъци или нещо подобно. Другия ми въпрос е как закарахте бебето до дома си.- със стол за кола  или какво?
НЕ! Аз направих тази грешка. Той да си почива, защото ходи на работа, а аз нали съм в къщи, но то в къщи даже и обедна почивка нямаш. Сега ако ревне , та не млъква по цяла нощ редувайте се или там както ви е удобно. Но ти не трябва да поемаш всичко. Детето е и на двамата, не е само твое  и изобщо не си длъжна да осигуряваш комфорта на мъжа си. С бебе в къщи малко се спи и задачите са много и колкото по-бързо мъжът ти научи това, ти ще си по-добре. Ако се нагърбиш с всичко , ще дойде момент да те пита от какво толкова си изморена.


Знаех си че ще има подобен отговор. Не питам защото имам средо статистически мъж в къщата който чака да му сервирам и оправям всичко . Той самия не знае че аз планирам нещо такова (спане отделно) . Той е толкова активен в домакинството колкото и аз . Знам че ще бъде супер активен и с дете. Самия той каза че иска да си го къпе сам като се появи. Идеята ми е по скоро такава- аз че ще съм недоспала е ясно и че ще трябва някаква помощ ясно. Но самата аз по себе си знам колко съм неадекватна на работа когато не съм се наспала и не ми се иска да има проблеми за това.

# 99
  • Мнения: 30 802
Ами аз с третото бебе се изнесох в друга стая, като оставих таткото със средното. По някакви неведоми причини бебето издаваше такива звуци, които будеха всички, особено таткото. Затова пък второто бебе въобще не му действаше на съзнанието- можеше да реве нощем, а той да си спи.

# 100
  • Мнения: 266
Изключително полезна тема! МНого благодаря на инициаторката и , както и на отговорилите. При мен се очаква бебе през ноември та ми е много полезно. Имам 2 въпроса. Чудя се дали трябва мъжа ми да спи отделно в друга стая в началото за да се понаспива и да е все пак що годе адекватен на работа.? Не го казвам от пуританство , предразсъдъци или нещо подобно. Другия ми въпрос е как закарахте бебето до дома си.- със стол за кола  или какво?
НЕ! Аз направих тази грешка. Той да си почива, защото ходи на работа, а аз нали съм в къщи, но то в къщи даже и обедна почивка нямаш. Сега ако ревне , та не млъква по цяла нощ редувайте се или там както ви е удобно. Но ти не трябва да поемаш всичко. Детето е и на двамата, не е само твое  и изобщо не си длъжна да осигуряваш комфорта на мъжа си. С бебе в къщи малко се спи и задачите са много и колкото по-бързо мъжът ти научи това, ти ще си по-добре. Ако се нагърбиш с всичко , ще дойде момент да те пита от какво толкова си изморена.


Знаех си че ще има подобен отговор. Не питам защото имам средо статистически мъж в къщата който чака да му сервирам и оправям всичко . Той самия не знае че аз планирам нещо такова (спане отделно) . Той е толкова активен в домакинството колкото и аз . Знам че ще бъде супер активен и с дете. Самия той каза че иска да си го къпе сам като се появи. Идеята ми е по скоро такава- аз че ще съм недоспала е ясно и че ще трябва някаква помощ ясно. Но самата аз по себе си знам колко съм неадекватна на работа когато не съм се наспала и не ми се иска да има проблеми за това.
В такъв случай никой не може да гадае по какъв начин бебето ще се отрази на съня на мъжа ти.

# 101
  • Sofia
  • Мнения: 5 958
Изключително полезна тема! МНого благодаря на инициаторката и , както и на отговорилите. При мен се очаква бебе през ноември та ми е много полезно. Имам 2 въпроса. Чудя се дали трябва мъжа ми да спи отделно в друга стая в началото за да се понаспива и да е все пак що годе адекватен на работа.? Не го казвам от пуританство , предразсъдъци или нещо подобно. Другия ми въпрос е как закарахте бебето до дома си.- със стол за кола  или какво?
И тримата спахме в една стая. Като цяло се опитвах да му щадя съня и мисля, че що годе успявах. Нощните "дежурства" аз ги поемах тъй като бях решила да кърмя, а и при положение, че съм там не виждах причина таткото да става нощем и да го храни с шише. Нощното хранене си беше мое задължение, мой избор и не исках да му го налагам. Беше изтощително, защото бебето заспиваше без да реве само ако е на ръце - пак казвам, това е мой избор и може вашето бебе да се научи да заспива в леглото без проблем. Вече когато изнемогвах таткото ставаше да го полюлее малко за да го приспи. Предлагала съм му ако не може да спи да отиде в другата стая, но той категорично отказваше. Пък и на мен тази идея "в две отделни стаи" ми е малко ... неприятна - все едно детето не е и негово и оправай се сама.
Според мен това трябва да си го обсъдите вие двамата, как ще ви е най-удобно, и да видите безсънието как ви се отразява. Аз по принцип издържам на безсъние и за това и реших до колкото ми е възможно нощно време да не го притеснявам.

В колата задължително с кошче за кола.

# 102
  • Мнения: 266
Оле мале с това кърмене като Ви слушам свят ми се зави  Crazy Ще се опитам да запомня всичко, слагам темата в отметки, и ще идвам да преглеждам пак.
По лекциите за кърмене говорят 1:1 с това, което каза Дези.  bouquet
И аз съм се спряла на Waterwipes, маааалко скъпи идват  (само аз ли видях, че са 7,50) не знам къде какво съм гледала, ама какво да се прави, но аз като сме вкъщи съм решила когато имам нерви да мия, не да бърша с кърпички. След като ще имам момченце, четох, че при смяна на памперс може да ми "измие" очите, това малко ме смущава.  Grinning

А някоя изпитвала ли е тази следродилна депресия? В какво се изразява
И как е самото свикване с Player 3, не е ли странно в началото това нещо излезнало от вас, и да стои и да плаче, и да пръцка и да хапва. Това е едно от нещата, които просто не мога да си ги обясня. Кога свиква родителя с идеята, че има дете?
С времето се свиква и се напасвате един към друг.
Аз мисля, че за кърменето много внимателно трябва да наблюдаваш себе си и бебето.
Нали най-доброто било да се хранят на поскване и естествено, че и аз така. Да де, ама моят излезе лакомия. Ядеше през 40мин, повръщаше и после наново процедурата. Общо взето аз от 4-5 до края на втория месец  аз само кърмех , а той беше все малко гладен. Наложих режим на 2,30 - 3 ч. и се родих, а той се успокои.
 Общо взето бебетата са много различни. Има бебета по цял ден спът.Моето спеше през ден - един ден по цял ден спи, на другия рев до скъсване, това до към 15 ден, после след 40 ден спеше по веднъж на ден , но по 4-5 часа  и през нощта. Зъби и колики  и аз чаках, но при нас минаха неусетно. А тъй както четях, че бебетата не могат да се обръщат и много да шават , моя към края на втория месец падна от спалнята и си разби устата, така че гледай твоето.

# 103
  • Мнения: 47
Момичета и аз да се запиша в тази тема.
Безкрайно ме интересуват всички тези неща: как се храни бебчето (по часово или на поискване), къде спи таткото, кой го къпе....все въпроси, на които търся отговор.  Laughing Предполагам ще го намеря като родя  Joy

# 104
  • Мнения: 573
Ще ги намерите за вас, от личния ми опит - определено се кърми на поискване, с времето детето само си изгражда режим и майката просто го следва. Таткото спи където се чувства по-добре, ако както при мен кърмите и не се цедите, така или иначе вие ще сте по нощните хранения. Нашият спа при нас, но той и не разбираше, че бебето се е събудило да суче, спяхме в едно легло с детето между нас и сучеше често нощем първите месеци, на 7 месеца премина в самостоятелно легло и скоро след това почна да спи по цяла нощ, на година и 4 месеца сам ме търси само преди и след дневния и преди и след нощния сън - този режим си изработи след годинката. За първите месеци определено съм за съвместното спане, по възможност. Къпането е привилегия на таткото, аз помагам - примерно подаване на кърпата, пълня ваната понякога. Понякога присъствам, но в общия случай приготвям вечеря през това време Simple Smile

# 105
  • Мнения: 4 413
Бебето се храни на поискване, защото то знае по-добре кога е гладно.
Таткото си спи в леглото, ако така ви е удобно. Може, ако ви е по-удобно да спи на друго легло, въпрос на семейно решение.
Къпането - от мама или от татко, който е свободен.

# 106
  • Мнения: 33
Моето бебе е на 2 месеца и половина и я къпем двамата с таткото. И в началото изобщо няма да ти е до фризьор. И аз си мислех че ще се подстрижа,биядисам но не знаех мн мн къде се намирам, защото ми е и първо бебе. В началото тя се будеше постоянно, подскачах при най-малкото кихане или мръцкане

# 107
  • София
  • Мнения: 8 652
Бебето е добре да се храни на поискване. Но до 6-тата му седмица е възможно да е по-поспаливо по различни причини. Така може да направи големи паузи без хранене, което не е добре за него, нито количествата кърма. До към 6-тата седмица е добре майката да инициира кърмене, като не оставя бебето без кърмене повече от 3 часа. Средно 10-12 кърмения за 24ч.
След 6-тата седмица, ако наддаването е добро, може да се разчита, че бебето ще сигнализира, когато е гладно.
Таткото може да спи, където иска. Както си решите и ви е най-лесно. При кърмене е най-удобно ако бебето спи с майка си, добър вариант е да прилепите креватчето му към вашето(махате оградата, изравнявате нивото на матраците). Всеки вариант, в който се наспивате и едновременно отговаряте на нуждите на бебето е добър.
Къпе се също, от който иска.Моят ин най-чесро го къпе баща му, още от раждането. Това е тяхно занимание, защото по-голямата част от грижите се падат на мен.

# 108
  • Мнения: 3 595
Освен първата седмица максимум, аз повече не бих будила бебе за кърмене. Ако няма тежка жълтеница или друг проблем е напълно излишно. Дулата ми ми каза да не съм луда да будя спящо бебе, в болницата, обаче, настояваха на 3 часа хранене и да записвам в памперса имало ли е нещо. След първите няколко дни ако всичко върви наред аз не бих си закачала спящото дете. Както и не го правих с първото. Вярвам в кърмене на поискване, нито бих насилвала дълги паузи, нито бих скъсяваха по мое желание. Писала съм и преди - имах изключително успешно кърмене без какъвто и да е проблем над година, докато не реших да спра.

# 109
  • София
  • Мнения: 8 652
Някои бебета са активни, други не са. При моят син също не се е налагало често да го будя.Не всички са като него, при някои се налага. Често, например,  физиологичната жълтеница може да продължи до 3 седмици.

# 110
  • Мнения: 2 729
До бебе си е, не може да се обобщава.
За небуденето на новородено, аз имах точно инфарктна ситуация, оказа се, че моето бебе трябваше да го будя. Те нямат режим и ако ги оставиш може да спят, спят, а всъщност да са гладни.

# 111
  • Мнения: 46 520
Но самата аз по себе си знам колко съм неадекватна на работа когато не съм се наспала и не ми се иска да има проблеми за това.
А не се ли притесняваш, че ти няма да си адекватна да се грижиш за детето си? Това може да е също доста опасно.
Може и да ви се падне дете, което спи, ако не, просто си направете режим на смени, за да се редувате и да можете и двамата да се наспивате.

# 112
  • Мнения: 10 609
Да, и на мен ми харесва въпроса "Какво бихте искали някой да Ви беше казал предварително?"  Simple Smile

Върна ме в началото на началата... Първата нощ с новоизлюпеното вкъщи... Как ли беше? Прибрахме се с бебето. Памперса се бях научила още в болницата да му го сменям. Таткото обаче имаше мерак да покаже майсторлък... Wink Двамата внимавахме да не сложим памперс наобратно и да го оправяме хубаво около крачката, да не му се набиват ластиците на бебото. Кърмене - задача номер 1. Какво хубаво нещо беше това в болницата! Викам си - продължаваме вкъщи на спокойно... За късмет двамата помощници - майка и мм с хрема и съответно маски на лицето. Зимен период, какво да се прави... Но аз все им се карам, особено на бабата, която все забравя, без маска да не влиза в стаята. Голямата заплаха - аз да се разболея и да спре кърменето! След нежелано секцио - тялото ми отказваше тотално, от там и една хубава следродилна депресия... Бабата гледа да помага - къпе новороденото, както едно време била къпала нейните деца. Егати къпането! Бебо пищи, вода не ще да вижда! ММ заел позиция на орел - прави забележка на майка ми. Mr. Green Бабата се сърди, аз отчаяна, че не мога да си обслужвам детето и че ми е дадена ролята на "крава дойка"... Пълен комплект преживявания! Само си спомням, че първата нощ спахме аз и бебето залепени на спалнята. Просто го залепих за гърдата си, да мога и аз да поспя някой час. Голяма грешка! Изхабени зърна! Рагади! Мъки! Лакомо бебе, помпа за кърмене! Ония гумени силиконови протектори никаква работа не вършат!  ooooh!
Кърма - достатъчно, че и прелива през нощта. Ама кой е чувал за колектори, замразяване, складиране?  Mr. Green Плюс това, от къде ми дойде идеята за шоколадови бомбони Амфора! Нещо което през цялата бременност не съм имала - неистово желание да ям нещо конкретно, ми се случи след като почнах да кърмя. Изядох наведнъж цялата кутия бонбони - голяма грешка 2! Сладичка шоколадова кърма - дава колики на бебето. Ама от къде можех да зная! Никакво време да чета форуми и разни. Трябваше да спя, когато бебето спи! Та, така си откарахме първите 3 месеца... С болка кърмех, но ми беше приоритет. Обаче, ако знаех, че една хубава възглавница за кърмене, ще ми позволи да кърмя и да спя едновременно, без да дразня гравитацията, майната му на тия 150 кинта! Да ги бях дала, ама ги дадохме за памперси, след 6-тия месец и за Аптамил.  Mr. Green  Голяма грешка 3 - педито рече "ама как това дете този месец е наддало само 500 гр, а миналия месец 850 гр?! значи, кърмата не му стига, почвай да дохранваш!". Голяма неграмотност от моя страна, да се вслушам в това твърдение, но пък малко повече време за сън - таткото пое хранене със шише. Беше ми писнало да чувам "кога го кърми последно?" всеки път като ревнеше бебето.  ooooh! Та, си казах "аа, стига толкова!". Искам сама да си гледам детето, както сметна за добре, без някой да ми държи сметка. Изгоних майка да се прибира вече, а таткото пратих в командировка в Германия. След 3-тия месец вече се бях съвзела от секциото - можех да ставам от леглото си по-бързо вече. Почнах да не жаля парички и да мисля, какво практично решение ми е необходимо за всеки проблем. Проблем номер 1 - къпане на бебото разреших с един гъвкав чичур, който поръчах от нета и монтирах на мивката в кухнята - там ще си къпя детето. Не ми трябва да се занимавам с кофи, вани, мани, глупости... Явно мойто бебе също обича практичните решения и познайте кой за първи път не рева като го изкъпах на мивката в кухнята.  Mr. Green Втория проблем - разходки? Как като мразеше количка? Обиколих целия град да видя къде какви принадлежности за носене на бебе има и бля - само боклуци! В нета по-голямо разнообразие. Купих най-хвалената Ергобейби раница - май беше менте, ама дадох 60 кинта, трябваше да влезе в употреба... Ама бебото като рече "не я искам тая набиваща ми се в краката глупост!" и аз казах "да, мамо, прав си, това не е за бебета на възраст 3-9 месеца" и по най-бързия начин я пуснах за продан в продавалника, а на нехно място купих най-ценната ни бебешка вещ - памучно кенгуру Томи - родихме се и двамата с кенгуруто  Heart Eyes, докато малкия свикне на количка да се вози. Количката ни - грешка 4. Най-евтината от магазина - никакви екстри, иначе вече втора година се вози в нея и какви огромни покупки товаря в багажника й, не е истина (дори чували котешка тоалетна побира, за което съм й благодарна  Mr. Green ) - държи се, като за 300 кинта...  Mr. Green Следващия път обезателно ще искам количка с много екстри, да се обръща дръжката й за смяна на двете посоки и да има дори поставка за чаша, за телефон и за фенерче.  Mr. Green
Незаменими вещи са ми: сушилня, индукционен котлон (за експресно преваряване и загряване на вода за адаптирано мляко), шишета МАМ, обиколници, еднократни подложки (подложката за повиване - абсолютно излишна), гъвкав чичур за мивка, музикална въртележка, дрънкулки (шарени и гумени), и дрехите - бодита и ританки без ластик (имало и такива). Една музикална електрическа люлка бяхме взели, ама се ползва общо 2-3 месеца, докато краката му почнаха да излизат извън нея и да прави опити да се пързаля от нея - беше набързо препродадена. Най-голяма сума и интерес вложих в столчето за хранене. Сигурно съм имала предчувствие, че ще ми трябва преди всичко здравo столче, за това си поръчах чак от Италия за около 400 лв. То всъщност е 2 в едно - шезлонг с опция спане и обръч с играчки, плюс маса за хранене. Е, ако знаех, че има такива "няколко в едно" решения, да го бях поръчала още при раждането и да го ползвам за спане на бебето в кухнята, вместо да мисля за разни преносими кошари и шезлонзи.  Mr. Green

Също съжалявам, че не си накупих много дрехи за бременна и сутиени за кърмене и въпросните колектори на кърма (през нощта си течеше златото). Не знаех колко е важно да си пазиш кърмещите гърди. На кремове така и не се научих. Ползвах само едно кокосово масло и до там. И бих дала повече парички за количка с много екстри и удобства за мен и детето. Бих си купила и люлеещ се стол за кърмене. И кухненски робот за прахосмукиране. Общо взето, да мога повече да си почивам и да се заслаждавам на бебето, докато не е проходило, че след това "се почва".  Mr. Green

# 113
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763

amy_nka, много благодаря, имам само 2 запитвания  Hug
За какво трябва фенерче да се носи в количката?  newsm78
И кой е този комбиниран стол за 400лв? И на мен ми трябва вариант бебето да спи в кухнята, а нямаме много място, да не кажа никакво. ММ трябва да спи горе-долу до обяд, и бих искала да взимам бебо с мен в кухнята и там да си се гледаме.

# 114
  • Мнения: 10 609

amy_nka, много благодаря, имам само 2 запитвания  Hug
За какво трябва фенерче да се носи в количката?  newsm78
И кой е този комбиниран стол за 400лв? И на мен ми трябва вариант бебето да спи в кухнята, а нямаме много място, да не кажа никакво. ММ трябва да спи горе-долу до обяд, и бих искала да взимам бебо с мен в кухнята и там да си се гледаме.

Ами, по нашите улици зимно време не винаги има осветление, така че вместо да си държа телефона в ръката, да осветявам, а с другата да се мъча да бутам, ми е необходима и такава джаджа.  Другия вариант е да си купя фенер за главата, за да мога да бутам с две ръце количката. Mr. Green
CAM Instante   е комбинираното столче. Писах 400 лв, щото такава му е цената в България, но аз реално го поръчах за 150 лв по-малко (с безплатна доставка), от испански онлайн магазин, от който направо го заявиха от Италия да ми го пратят и пратката ми пристигна от Италия. Моя син след ядене се унасяше и заспиваше на него и опцията спане (сваля се облегалката до легнало положение) се явява идеална. Разгледай му клиповете в Ютюб.  Peace 

# 115
  • Мнения: 18 485
Сигурно горното столче е удобно, но определено противоречи на основни мои принципи при възпитаване на навици - мястото за хранене е само за хранене, не разрешавам игри, отвличане на внимание, какво остава да се спи, там където се яде. По същата причина и за гърне не одобрявам пеещи, светещи и с дрънкулки, а само обикновено (удобно, разбира се) и без екстри.

# 116
  • Мнения: 10 609
wild poppy, то това столче детето ще го ползва до преди да се научи да различава кое кога и за какво.  Grinning За кухнята е едно добро приложение. Вместо да купуваш по отделно шезлонг, преносима кошара и столче за хранене, ако не разполагаш с място. Гледам и други марки са копирали идеята:

https://www.youtube.com/watch?v=jnZWri_dopg

https://www.youtube.com/watch?v=YEt9ntOjqVs

https://www.youtube.com/watch?v=hMCfV7okkt0

Ауу, това последното и на люлка става. Супер!  Heart Eyes

Последна редакция: пн, 19 юни 2017, 15:47 от amy_nka

# 117
  • Мнения: 1 024
Amy_nka, много полезно, не само с практическите препоръки, но и поуката  Grinning.

# 118
  • Мнения: 10 609
Моля, моля!  Grinning Ако няма кой да ти полива, за да изплакнеш главата на бебето - неволята учи. А, здравето и спокойствието винаги са по-важни от парите. Wink

На мен най-голямата поука ми е секциото. Хубаво е преди раждане да бъдеш психически настроена и за този вариант. Да нямаш възможността да си излюпиш бебето е доста прецакващо.

# 119
  • Мнения: 30 802
Какво ти плакнене, новороденото може да си го къпеш и с чиста вода, без сапун. Даже е по-полезно. Да не е копало на лозето, та всяка вечер ще го насапунисваш?

Има си начин да държиш бебе с една ръка, без да го изпуснеш. Аз още не знам как става това къпане с асистент, струва ми се 10 пъти по-трудно. Но и аз не съм го играла упражнението "пренасяне на вода до стаята, къпане с поливане". Има и други начини да почистиш бебе- като се почне с памук с вода, специални емулсии и мокри кърпи, измиване директно на чешмата, в малко легенче, държейки с една ръка.

# 120
  • Мнения: 46 520
Свекърва ми все казваше - бебето да не е паница да го къпеш всеки ден, ама защо не я послушах жената Simple Smile
Докарахме си проблеми с кожата от водата, по съвет на педиатърката разредихме през 1-2 дни и всичко се оправи.
По другите страни също съм виждала такива съвети. Всекидневно къпане чак като пораснат и започнат да лазят/ходят/пипат. В България пък обратното - много често съм срещала съвет, че след годинката може да не се къпе всеки ден  Joy логиката е страшна.

# 121
  • Мнения: 30 802
...именно затова се чудя как от изписването къпането става огромна драма и все някоя баба се изпъчва, че ще свърши компетентно това така велико дело.  Не че бебето има нужда толкова от къпане, колкото да се покаже, че майката за нищо не става.

Третото бебе, през зимата, някъде месец и половина изкара без къпане или само инцидентно, ако имам настроение. Чак като понадебеля и порасна, почнах да я къпя редовно, за релакс. Преди това беше толкова дребна и мършава, че чак ме беше жал да я мачкам, оправях я максимално бързо и я оставях да втасва на спокойствие.

# 122
  • Мнения: 46 520
При нас го нямаше този проблем, майка ми рече - мен ме е страх да го пипам, много е малко, забравила съм, по-добре сватята, че е е отгледала 3 деца и й е по-прясно  hahaha тя пък хвана сина си за ръчичка и рече, че това е мъжка работа, само веднъж му показа.
Май сме случили на баби  Laughing

# 123
  • Мнения: 10 609
Какво ти плакнене, новороденото може да си го къпеш и с чиста вода, без сапун. Даже е по-полезно. Да не е копало на лозето, та всяка вечер ще го насапунисваш?

Мамаситке, аз къде съм написала нещо за "сапуни", "сапунисване всяка вечер"?  Grinning



# 124
  • Мнения: 30 802
Ами защото спомена "поливане", а обикновено то е с цел изплакване от сапун. Иначе може и сама да си го поливаш, ако е само с вода. Не знам защо на четири ръце, толкова ли е сложно това поливане на бебе...

# 125
  • Мнения: 46 520
По принцип с 3 е най-лесно, 2 държат бебето, една полива.
Но според мъжа ми и 2 стигат, не съм се бутала.

# 126
  • Мнения: 10 609
А, какво трябваше да спомена?  Grinning

И аз не съм привърженик на сапуните. Аз не говоря за сложността на къпането на новороденото, ами за по-практичното.

# 127
  • Мнения: 4 708
Когато детето ми беше бебе ММ работеше на смени и редовно си я къпех сама. Слагах стойката и коритото в банята /стойката е нещо, което е незаменимо/ бебето вътре, пускам душа и къпя. То пък голямата философия. Първоначално над един леген под чучура в банята вършехме същото нещо. Чак пък баба да ни трябва...ето това никога не съм го разбирала, за какво ти е баба, че да къпе твоето дете. Като това не е нещо кой знае колко сложно и сама може да се справиш. Може би единственото за което викат бабата, е тя да се чувства по-значима, и да ти повтаря после "Ето ако не бях аз, нямаше да можете и детето да си изкъпете"  Mr. Green

# 128
  • Мнения: 3 595
Аз редовно си къпех бебето сама. ММ се прибира късно от работа и едва я хваща да и каже лека нощ. Не знам какво е толкова сложното и притеснителното, че чак баби-маби. Е, аз нямах и такива на разположение и е възможно поради тази причина да не съм се замисляла изобщо колко е "сложно", но е факт, че не го приемам за нещо особено трудно.

# 129
  • София
  • Мнения: 8 652
Ние го къпахме на мивката. Веднъж седмично с измивно средство, иначе само с вода.
Не бих понесла да ми се бутат разни роднини. Не е голяма философия, става много бързо. Не е нужно да го търкаш и зад ушите.

# 130
  • Мнения: 30 802
Ами всъщност бебето трябва да се почиства точно зад ушите, иначе се събира гнус. В родилния дом много старателно ги чистеха с памук и някаква емулсия.

# 131
  • София
  • Мнения: 8 652
То се почиства зад ушите, но не при всекидневното къпане, че да трябва всяка вечер да го къпят 3 човека.
Моето събира такива неща сега на 2г., като новородено нямашв от къде да го събере.

# 132
  • Мнения: 46 520
Не знам какво е толкова сложното и притеснителното, че чак баби-маби...
Разбира се, че не е. Но знаете как е, първо внуче, дойдоха да го видят и като не сме от един град останаха да преспят, кеф им беше, аз секцио, глезеха да почивам докато свалят конците и така Simple Smile
Иначе и бащата е напълно достатъчен (докато се възстанови майката от раждането).

# 133
  • Мнения: 30 802
Ей затова не исках секцио: да няма никакво извинение някоя баба да остане да помага. Точно пък след изписването исках да съм сама, много стресово ми идваха всякакви гости. Съветче: не правете купон за изписване. Кротко и тихо. Много ме изкефи последната ми съквартирантка в родилното- дойде и си я взе мъжът й, бебето с нормални дрехи, без фльонги- абе не си даваха зор.

# 134
  • София
  • Мнения: 22 958
То и аз не исках секцио, ама се налага понякога. Иначе аз се радвах на всякаква помощ.  Simple Smile

# 135
  • Мнения: 30 802
По желание имам предвид- нали се сещаш, че няма да ти откаже никой, ако си поискаш, без никакви показания. Винаги ще си намериш лекар, който да го направи.

# 136
  • Мнения: 46 520
Е, бащата не е опериран  Laughing няма нужда от баби, наистина, но е нормално да дойдат на изписването, после всеки откъдето е Simple Smile

П.П. Всъщност на мен нищо ми нямаше, възстанових се по-бързо от жената от моята стая, която беше родила нормално, без шевове. Но не виждах смисъл да си давам зор първите 2 седмици. И вагинално да е било раждането, също не е нужно да се прави на герой.

# 137
  • София
  • Мнения: 22 958
По желание имам предвид- нали се сещаш, че няма да ти откаже никой, ако си поискаш, без никакви показания. Винаги ще си намериш лекар, който да го направи.

Сравнително бавно се възстанових аз и не можех/ не мога да повярвам, че хората си го причиняват доброволно, но да не се отплесвам от темата.  Simple Smile

Нашите баби не си позволяват своеволия и може би за това не ме дразнят и предпочитам да са наблизо, но рядко ни се случва така или иначе.  Simple Smile

# 138
  • Мнения: 414
Момичета, като бъдеща майка и аз имам въпрос относно спането на бебето в леглото на родителите. Как точно се случва?
Преди да изчета темата не съм го обмисляла, но няма ли опасност да го задушим или да му направим нещо? #Crazy Тепърва събирам информация и се извинявам, ако въпросите ми са неуместни.
Също така, ние сме решили креватчето да е в нашата спалня, къде кърмихте? Трябваше ли ви стол, в леглото удобно ли е, прочетох за някаква възлавница за кърмачки? Може ли да дадете съвети и да ме успокоите newsm78.
Мерси много на всички мами и най-вече на crossfade за темата, много е полезна! Леко раждане, мила!  bouquet

# 139
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Мерси Dogsy, всичко хубаво и здраво бебенце и на теб. Simple Smile
И аз ще следя за отговори, че и на мен това ми е страха бебето да спи в нашето легло.

# 140
  • Мнения: 46 520
Dogsy, зависи как спите, ако много се въртите и лягате по средата няма да е удобно, иначе според мен не е проблем...
Но пък щом леглото ще е до вашето не е нужно да спите заедно, нека си спи в неговото.
За другите въпроси сама ще усетиш, на мен не ми е бил нужен стол. Ползвах обикновена възглавница, но и без става.

# 141
  • Мнения: 4 413
Можете да махнете решетката от бебешкото легло и да го доближите до вашата спалня, стига да има място. Така хем ще е на една ръка разстояние, хем в отделно легло.

Бебето инстинктивно сме го пазили. Имало е нощи, когато е спяла върху мен. Идея си нямам как не съм я изтървала да падне от леглото.

За кърменето - можеш и легнала да кърмиш. Там е въпрос как ти ще се нагодиш и как ще ти е удобно. Може и върху обикновена възглавница да слагаш бебето. Трябва да пробваш.

# 142
  • Мнения: 10 609
Няма да смачкате бебето, ама таткото най-вероятно ще се изнесе след отпуската (ако не й по-рано), че ставането през около 2 часа и на неговия сън ще се отрази.  Mr. Green

# 143
  • Мнения: 46 520
Няма да смачкате бебето, ама таткото най-вероятно ще се изнесе след отпуската (ако не й по-рано), че ставането през около 2 часа и на неговия сън ще се отрази.  Mr. Green
Като е искал деца, ще се отрази, разбира се. Промени има и са неизбежни.
Ако мъжът ми се изнесе от стаята, да се изнася и от къщата.

# 144
  • Мнения: 414
Благодаря ви, момичета!  bouquet Вероятно ще ползваме метода, който deskatta  Hugпредложи, че съм страхлива, а ми се струва по-безопасен. Поне това  ми се иска, а то спането с бебето вероятно идва от само себе си и е различно при всички Flutter

# 145
  • Мнения: 4 708
Не съм махала решетките на леглото, защото в началото така или иначе е на най-високото ниво, а не до спалнята. И аз се притеснявах да не смачкам детето, затова още от началото си е в леглото, въпреки неудобството да ставам по 1000000 пъти на нощ. Е, имало е и изключения, обикновено бебето болно и тогава е по-удобно до мама, но пък тогава и не се спи. За кърменето са ти казали, легнала, най-добре, че може и да дремваш  Mr. Green

# 146
  • Мнения: 121
Момичета, като бъдеща майка и аз имам въпрос относно спането на бебето в леглото на родителите. Как точно се случва?
Преди да изчета темата не съм го обмисляла, но няма ли опасност да го задушим или да му направим нещо? #Crazy Тепърва събирам информация и се извинявам, ако въпросите ми са неуместни.
Също така, ние сме решили креватчето да е в нашата спалня, къде кърмихте? Трябваше ли ви стол, в леглото удобно ли е, прочетох за някаква възлавница за кърмачки? Може ли да дадете съвети и да ме успокоите newsm78.
Мерси много на всички мами и най-вече на crossfade за темата, много е полезна! Леко раждане, мила!  bouquet

Ние, когато се е случвало да спи между нас на спалнята бебето, сме го слагали между нас, и по-точно между двете възглавници, така е малко по-високо от телата ни и не сме я завивали отгоре, нито сме я притискали като се въртим, а и то е още мъничко, не е толкова дълго бебето. Просто малко по-защитено ни се е струвало там. Не сме имали инциденти и проблеми, а и все пак и двамата знаем, че е до нас. Разбира се зависи и как спите, винаги има някакъв риск за детето, все пак то е малко, нито може да се обръща, нито нищо. Но пък и не са чак толкова крехки, колкото изглеждат.  Wink
Аз съм кърмила в началото, т,е, първите два месеца седнала на спалнята, с възглавници, беше ми удобно, след това започнах легнала да кърмя. Чак от специален стол не мисля, че има нужда, но където и да си - легло, стол, диван, фотьойл и прочие, важното е гърбът, кръста и ръцете да са ти подпряни с възглавници, в удобна поза и да ти е възможно най-удобно!  Peace
Аз лично имам и възглавница за бременни/кърмещи, никога не съм я използвала при кърмене.

# 147
  • Мнения: 18 485
За легналото кърмене винаги съм се чудила - как се оригва бебето? Моето до към четвъртия месец без тази процедура се скъсваше от колики. После пък спря да се буди през нощта и така и никога не кърмих легнала.

# 148
  • Мнения: 46 520
Ами то и при другото кърмене детето лежи докато яде  newsm78 както го вдигаш за оригване при него, така и при това. Просто докато кърмиш лежиш, затова е легнало кърмене.

# 149
  • Мнения: 18 485
Ами то и при другото кърмене детето лежи докато яде  newsm78 както го вдигаш за оригване при него, така и при това. Просто докато кърмиш лежиш, затова е легнало кърмене.

Не съм се изразила добре. Ясно е, че бебето лежи - дали в ръцете, дали на спялнята. Но идеята на легналото кърмене нали е майката да се унесе неусетно по някое време. Което не означава ли, че частта с оригването се пропуска?

# 150
  • Мнения: 30 802
Легналото кърмене не става с най-малките новородени. Това е вече при бебе на 3-4 мес., когато вече няма нужда от оригване чак толкова.

# 151
  • Мнения: 46 520
Въобще не се сещам при нощното хранене дали сме оригвали бебето, как минава това време Simple Smile
Но като поотрасна знам, че заспиваше докато ядеше и не сме я будили после, така че може би това важи за по-големи бебета, които вече нямат нужда от оригване...

Сирената ме е изпреварила  Simple Smile

# 152
  • Мнения: 1 495
Аз не оригвам в повечето случаи като кърмя легнала, но и не съм забелязала това да повлиява връщането на храната. Ако се размрънква бебето тогава го слагам отгоре ми (перпендикулярно на мен) като така се притиска горната част на коремчето и така се оригва понякога. Но в един момент нататък просто не се събуждаше детето след кърмене, явно не го дразни нищо в този момент и си спим.

# 153
  • София
  • Мнения: 5 477
В началото ми беше лесно.Имах кротко и добро бебенце,което спеше и през 3 часа ядеше.Плачеше само когато е гладен.
После почнаха коликите,порева си човечето,особено в часовете между 18-22 часа ни беше времето за рев (Да, и аз си поревавах).Гушках го,носих го и така ги преживяхме.

Сега е на три месеца и има дни в които реве за всичко,в 90 % от случаите не от глад.Други дни е изключително спокоен.
Имам чувство,че някой идва и ми сменя детето.Това малко човече е всеки ден различно,пък за сравнение на едно бебе с друго бебе и дума не трябва да става.
 

# 154
  • Мнения: 10 609
От кърмене в легнало положение не ви ли увисват гърдите?  Mr. Green За мен най-практично е упората с добра възглавница за кърмене (не тези измишльотини за 20-30 лв мейд ин БГ). Домашните традиционни възглавници все не могат да се регулират на точната височина (колкото и да слагаш). Аз кърмех с две възглавници една върху друга и не ми беше много удобно. 

# 155
  • Мнения: 2 452
Синът ми се роди декември първите 2-3 месеца не знаех на кой свят се намирам, ден ли е нощ ли е, казват че била тежка и дълга тая зима ама аз не съм разбрала. Бебето първата седмица си спеше в кошарата и после като почнаха коликите спеше само върху нас гушнат и трябваше да се редуваме с ММ да му бъдем легло. Ревеше много, тежко ги караше коликите, купих си слинг заспиваше само в него. По цели нощи съм го разкарвала из апартамента и съм пяла мМама ми купи днес нова книжка ...Помощ  от друг ако има кой да ти готви и изчисти е много добре че не остава време за такива неща. Дрешки най-добре вземи 0-3 и само няколко за новородено че почти не се ползват даже имам и необличани от най-малките. Покупката която най-много ми помогна в периода на коликите беше слинга и ако можех щях по-рано да купя и да се поупражнявам с връзване и т.н че не остава време да гледаш клипове и да се учиш впоследствие. Съжалявам че не си взех Ел люлка да го приспива по лесно че е от трудните за приспиване деца и все още е. За сън ако не ти се падне бебе-еднорог Wink не си мечтай да спиш спиш там 2-3 часа и това е скапан си уморен и само си викаш да минат първите 3 месеца после става малко по-леко

# 156
  • Германия
  • Мнения: 3 432
Възглавницата за кърмене е златна! Аз близо 5 месеца преди раждането спях с нея и ми беше безкрайно удобно. След това си я ползвах за кърмене, за да си повдигна бебето и да я подпра. Докато спеше на дивана я заграждах с нея да не падне (не че щеше де, ама така за собствено успокоение). Сега вече като е по-голяма я кърмя и без възглавницата. Но когато кърмя легнала я слагам зад гърба на бебето, хем мм да не легне върху нея(мнооооооооого малко вероятно, но все пак), хем да не падне от леглото когато е от външната страна, а понеже леглото ни е много високо си ме е страх

# 157
  • Мнения: 47
Мами, споделете вие каква козметика за новородено сте си купили?
Аз не знам каква да си купя.

# 158
  • Мнения: 11 569
Аз бях доволна от Мустела- разфасовка от литър душ- гел ми стигаше за година за коса и тяло. Малко е по- скъпичка, към 30 лв. май беше. Судокрем за дупе, различни марки за мазане за след баня, мокри кърпи на Бочко. Но пак си зависи от кожата на детето, да не се подразни и изрине от някоя съставка.

# 159
  • София
  • Мнения: 8 652
Ползвала съм на Биодерма, Топфер и Клоран.
За дупето само при подсичане-Бепантен, иначе не съм ползвала. Ползвахме многократни пелени, подсичал се е 2 пъти-веднъж от една мостра на крем за дупе на Мустела и втория от еднократни пелени Памперс. През останалото време не ни се е налагало.
За тялото...мажех понякога с кокосово масло, а лятото с лосион на Биотрейд. Но не съм мазала всекидневно, само като се сетя или има нужда.

# 160
  • Мнения: 10 609
Аз никаква козметика не съм ползвала, с изключение на крем за подсичане, първо Бочко, а след годинката Здраве - Бебе, плюс Мустела - хидратиращ за лице през зимата. Мустелата мирише много гадно. Бочкото се оказа неефективен при много силно зачервено дупе. Иначе всякакви други буламачи съм отбягвала. Къпя малкия с душ-гела на Бочко. Обаче за млечните корички на главичката се налага да се купи някаква козметика, ако от самосебе си не се изчисти. Не знаех, за какво служи ресането с четка на бебе без коса, ама ми стана ясно, де.  Wink Grinning

# 161
  • София
  • Мнения: 8 652
Аз махнах коричките с кокосово масло/зехтин. Не съм взимала козметика. Мажех преди баня, после след къпането разтърках с хавлия и разресвах. Много бързо се махнаха.

# 162
  • Мнения: 573
Мокри кърпички на Water Wipes (да, скъпи са, но си заслужават, алтернативите са ужасни), първите 10-на дни къпахме без сапун, после с А-Дерма, през ден. Пръскахме със спрея на Джинжира Алба при подсичане. В началото бяхме взели памперси на 7th generation, страхотни са, но много скъпи, затова минахме през всички по-бюджетни варианти, които ни докараха само проблеми, докато не открихме Babylino. Имах желание за многократни пелени, но се отказах в последствие. Други козметики не съм ползвала, а, лятото взех един бебешки слънцезащитен крем от аптека, не помня какъв обаче, беше на 6 месеца тогава, за по-малки деца не се препоръчва да се мажат и излагат директно май на лятно слънце. Крустите стояха два-три месеца и минаха от самосебе си, нищо не съм правила, освен да вчесвам отвреме навреме с мека четка.

# 163
  • София
  • Мнения: 22 958
И досега ползваме мокри кърпички на Бочко, никак не са ужасни. Това, че даден продукт се е отразил зле на вашето дете, не значи, че трябва да се обобщава, че този или онзи не става.

# 164
  • Мнения: 10 609
Бе гледаш миризмата и плътността, мекотата на мокрите кърпички и ти остават само 2-3 марки за избиране. Кво ти пука каква марка и колко пари. Стига да не са от пакетчетата за 99 ст. - по ужасни от тях няма.  Grinning

Слънцезащитен ми е в момента проблем. Първо мацах Гарниер 50+, обаче целия оставаше като напудрен. Реших да пробвам тази година нещо ново - Нивеа мляко 50+. Направи алергия по шията и тила от него - ситни червени пъпчици, тип "шкурка". Сега се чудя на какво да минем...  Rolling Eyes

# 165
  • Мнения: 30 802
Аз не ползвам слънцезащита за бебета и деца, освен на плаж. На сянка, шапки и дрехи и от една възраст нагоре- малко ще почернеят, няма как.

Коричките са ужас, с нищо не се махат, като ги махна с олио, стоят още повече, затова не пипам. На най-големия чак към първи клас спря да му се люспи главата от самосебе си, иначе колкото повече махам, толкова повече кори растат. Бебето на 1.5г. още ги има и с махане също се влошава положението.

# 166
  • София
  • Мнения: 22 958
Много си зависи от кожата.

# 167
  • Мнения: 665
Здравей, правилно си се ориетнирала какво да мислиш, защото аз докато бях бременна постоянно си повтарях не може да е толкова трудно, та то нали постоянно яде и спи изобщо не мислех че яденето през 3ч. а понякога и по малко и успокояването по 1-2ч. след това са основното нещо което прави една новоизлюпена майка.

В първите дни като се прибрахме от болницата ми беше адски трудно и се радвам изключително много че ММ си беше в нас, защото той ми помогна да излезна от следродилната депресия, помагаше ми изключително много, както и успокояваше бебка, защото аз просто не исках да я гушкам и да се грижа за нея колкото и гадно да звучи (имай впредвид, че с това се сблъскват много майки). Впоследсвие нещата си влязоха в своя ритъм бебка вече е почти на месец, преди няколко дена изцяло махнахме храненето с кърма от шише и вече се кърмим успешно, тъй като не искаше да засуче хубаво и ме болеше предпочетох да се цедя и дадавам от шише, но беше адска хамалогия не ти го препоръчвам, но като краен вариант е по добре от АМ.

Отностно помоща ами честно да ти кажа освен ММ не желая да ми помагат други хора, но ми се налага в момента да викам свекърва ми защото малката много повръща и не мога да вляза спокойно да се изкъпя или да поспя за час през деня,а тя си взе отпуска за да ми помага и наистина ми помага жената, но просто на моменти не се съобразяват с моето мнение и се налага да скърцам със зъби  Grinning .

Откъм покупки мисля, че си взех всичко необходимо преди появата на малката, най-полезното нещо ми беше помпата за кърма, друго полезно ми е един шезлонг най-обикновенн забелязвам в момента понеже малката е с колики, че като я сложа да лежи в него самата поза която заема и успокоява леко коремчето макар и не винаги я успокоява.
Също си бях купила едни кърпички от плат най-обикновенни за 2,60 10бр. мисля че бяха, ходих да си довзимам още защото ми вършат идеална работа когато върне малко мляко или вода я замивам леко с водичка около устичката и я забърсвам на ден ползваме сигурно по 6-7 такива кърпички и пак не ми стигат  Laughing

Ненужното което купих бяха едни шишета на Лорели (пълен боклук) не мислех че трябва толкова хубаво да се направи избора на шишета, но дни преди да родя сякаш нещо ме ръчкаше от вътре и си купих едни супер удобни шишета на МАМ който се самотерилизират което ми беше голямо удобство вместо да ползвам за тях стерилизатор специално, не че и такова не тичахме да купим впоследствие защото си казвах какво толкова нали ще сложа една тенжера на котлона и ще стерилизирам да ама като храниш през 3ч. и като се изцеждаш и отделно успокояваш бебето по 1-1,5 след хранене докато заспи и то не ти остава време за нищо, та реших да дам едни 15лв. за стерилизатор на Лорели, който м/у другото ми върши супер работа и сега защото поне веднъж на ден стерилизирам биби, лъжички и разни други простотиики.
Ненужно ми е и на първо време коритцето на беба, защото ми е много по удобно на ръка в мивката да я къпя отколкото в коритото, но това си е до удобство.

Общо взето се зареди с търпение, защото си е трудно отглеждането на малко бебе особено докато влезнете в някакъв ритъм, гледай в първите дни да имаш всичко най-необходимо под ръка.

Успех и леко раждане Simple Smile

# 168
  • Мнения: 4 708
И досега ползваме мокри кърпички на Бочко, никак не са ужасни. Това, че даден продукт се е отразил зле на вашето дете, не значи, че трябва да се обобщава, че този или онзи не става.
+1. И ние така. И мустела първата година. Докато бременеех минах през аптеките в града, насъбрах мости, и от всички мустелата най-ми хареса и на миризма, и на бебето му понасяше, после купихме. На слънце не съм я изкарвала, бебето е родено насред лято, и за мен е лудост да изкараш новородено в жегите на слънце.

# 169
  • София
  • Мнения: 8 652
На мен Мустела ми миришеха неприятно. От тяхна мостра се оодсече, имах пълноразмерни продукти подарък и от тях получи обриви. Сестра ми беше много доволна от тях, но с второто дете също имаше неприятен опит с тях. Може би нещо са променили във формулата от преди години.
Мокри кърпи съм ползвала...Бочко, Памперс, Хъгис и всякакви други, но ние изхабявахме 1 плик за над месец и нещо. Вкъщи съм мила дупето, бърсала с намокррна кърпа или кърпа/тампон с натурално масло.  Мокрите ползвах навън.
Опитах се , доколкото е възможно, да сведа химиите и съм ползвала минимално козметика и разни почистващу средства.
Слънцезащитно-на Биодерма съм ползвала, както и натурално от маслинови семки. 
Иначе, детето не е било с чувствителна кожа като малко. Проблеми започна да има при тръгване на ясла и сблъсъкът с бебешките сапуни и препаратите там. До скоро(когато спря да ходи) имаше сухи участъци, лишеи. Помагаше му Липикар на Ла Рош.

# 170
  • Мнения: 18 485
Дези, слънцезащитно от малинови семки ли си искала да напишеш?

# 171
  • София
  • Мнения: 8 652
Да  Laughing Ядох маслини точно и сигурно затова  hahaha 
Слагат и други масла, но трябва да е упоменато за каква възраст става.

# 172
  • София
  • Мнения: 5 477
-Козметика първо бях взела на Weleda и  Topfer ,сега минахме изцяло на Mustella и съм много доволна (шампоанче за коричките,лосион за тяло,душ гел,кремче за подсичане) явно си е до дете това с козметиката,на моето определено Мустела му се отрази по-добре от Weleda и Topfer.
 -Мокри кърпички за на вън взимам Water Wips или Pampers без миризма,като предпочитам първите.
 Вкъщи мия
-Памперси взимам на Pampers Premium care
-Шишета на Avent и NUK стъклените ползвах в началото (като тези на Авент си ги харесваше повече,но всичко пак си е до бебе),а като започнаха коликите взех и на Dr Brown's

 Ненужното ,което купих беше:
- електронен аспиратор за нос на Cangaroo,който на втория ден се развали.Взехме си Носко и се справяме отлично с него,когато нослето е пълно.

# 173
  • Мнения: 665
За козметиката аз си купих всичко на Хип, не съм доволна от крема за подсичане обаче и като свърши си взех Здраве Бебе на малката и понася много добре, но и като гледам май не е с чувствителна кожа.
Мокри кърпички ползвам на Бебелан  също съм доволна  Simple Smile

# 174
  • Мнения: 47
Аз купих козметика на Uriage. Препоръчаха ми я в аптеката. Все още не съм я ползвала, като се появи бебето ще споделя дали му понася.

# 175
  • Мнения: 513
Ние сме с козметика на Себамед - измивен гел, шампоан, олио, крем за тяло, кремче за лице и за подсичане. Но за дупето и гънките мажа само със Судокрем. Задържаха ни в болницата 7 дни и там нямах условия да го мия, а той акаше след всяко хранене, и така се прибрахме вкъщи със зверски обрив на дупето и за 2 дни със Судото се оправи Simple Smile Първите 20дни много се белеше по цялото тяло (прекара инфекция и беше като преносен) и само с лосиона за тяло на Себамед го оправих.

# 176
  • Мнения: 41
Здравейте! Аз съм бъдеща мама.. Понеже майка ми почина рано и нямам кой знае каква възможност да питам  някакви въпроси, освен  майката на мъжа.. Та, как се справяте с храненето и разходките, тоест навън ли го кърмите или в шише? През ноща повече ли спят бебетата? При кърменето, само се измиват гърдите и то почва да суче ли..? Изцедена кърма колко време може да стои във фризер или хладилник? Благодаря предварителноо!

# 177
  • Германия
  • Мнения: 3 432
Здравей! Ако искаш да кърмиш, препоръчвам ти блога на Хедра или книгата “всичко за кърменето” от Христина Янева-Хедра. На тази тема не бих се вслушвала в съветите на свекърви, лели, баби, съседки и т.н.

Аз лично кърмя, навсякъде и по всяко време, шишета няма вкъщи. Така съм преценила че е най-добре за нас. Според мен всичко друго е излишна хамалогия, а така бебето като почне да мрънка просто вадиш гърдата и предлагаш, работа за секунди. Ако се притесняваш, можеш да се покриеш с шал или пеленка и готово.

Дали бебето ще спи през нощта или не си е много индивидуално, а е и на периоди. Приготви е де от сега, че няма да спи много-много и после може да си приятно изненадана ако е обратното 😉
Гърдите няма какво да ги миеш много много( един душ всеки ден е достатъчен от гледна точка на хигиената), и в никакъв случай със сапун (изсушава зърната) и преди всяко ядене. Прочети в блога, мисля някъде има статия по въпроса

От личен опит не бих те съветвала да се цедиш, но това в крайна сметка си е твое решение разбира се. Има случаи когато е препоръчително, както и много в които направо си е противопоказно и води до бърз край на кърменето като цяло

# 178
  • София
  • Мнения: 8 652
Здравейте! Аз съм бъдеща мама.. Понеже майка ми почина рано и нямам кой знае каква възможност да питам  някакви въпроси, освен  майката на мъжа.. Та, как се справяте с храненето и разходките, тоест навън ли го кърмите или в шише? През ноща повече ли спят бебетата? При кърменето, само се измиват гърдите и то почва да суче ли..? Изцедена кърма колко време може да стои във фризер или хладилник? Благодаря предварителноо!
По друго време биха ти били много полезни срещите на Ла Лече Лига и НАПК Simple Smile За жалост сега са спряни, заради вируса. Но и двете организации имат телефон, на който дежурят доброволни консултанти по кърмене. На ЛЛЛ е 0888 555 385, на НАПК не го помня, но в сайта им го има. Можеш да позвъниш и ще птфоворят на всичките ти въпроси относно подготовка за кърмене, кърменето веднага след раждане и месеците след това.
Във форума също има и тема с линкове към различни статии за кърменето https://m.bg-mamma.com/?topic=1844
Преди години, когато бях бременна с първото ми дете, със статиите от тази "библиотека" си запълвах всяка свободна минута 😂
Таня Русева-Бу я е събирала. Може да погледнеш нейния блог-тя е основател на Ла Лече Лига България и първият IBCLC консултант тук. В блога са събрани също доста статии https://missby.wordpress.com/ 
Блогът на Христина Янева също, както са писали горе.
Хубава, лека и адекватна книга за кърмене е на Хана Лотроп-Книга за кърменето. Не е толкова дебела, натоварена с всякакви подробности и всичко лесно става ясно. Изчерпан е тиража, намира се ползвала и по базари за стари книги.
Иначе, основните "правила" са - минимум 8 кърмения за денонощие, желателно е да са 10-12. Ако бебето спи трети час-будиш. Нощем не е добре да има повече от една 4-5 часова пауза.
Бебе до 6 седмици е нужно да има поне 3-4 изхождания и 6-7 напишкани пелени. Здраво доносено бебе, което е кърмено често и без ограничения няма нужда от допълнителни течности- кърмата задоволява идеално нуждата от вода. Залъгалката е добре да си я спестиш първите 6 седмици, защото може да компрометира способността за сукане. Както и задоволява нуждата от сучене и после бебето може да отказва да се храни.
В началото е добре да се предлагат и двете гърди на кърмене, за да се стимулират по равно, а след това-както ви е удобно на теб и бебето.
Повечето майки предпочитат да кърмят и навън. Когато едно бебе е кърмено, често и когато пожелае, трудно се предвижда кога ще поиска. И просто се отпускаш, намираш си пейка, взимаш бебето и кърмиш. Така може да прекарате и цял ден навън, не е нужно да се прибирате. Удобно е при пътуване също. Като цяло, най-лесно минават дните, когато отговаряме на нуждите на бебето си. Когато се опитяаме да вкарваме всичко в режими и правила наложени от някой друг, често има нерви, ревове и притеснения.
За нощния сън-при всяко бебе е различно.
Доста новородени спят повече нощем първите седмици, защото още се уморяват лесно и са по-успани. После укрепват и започват да будуват повече Simple Smile Доста от тях през втори/трети месец започват да се будят често и майките се чудят какво става...а е нормално. Други пък се будят често до 3 месец и после изведнъж започват да спят цяла нощ. От много фактори зависи и не е обвързано само с храненето.Нормално е бебето да се буди и да се храни нощем. Да, често е изтощаващо за родителите, но за бебето е нещо естествено.
Нощното кърмене е изключително важно за малките бебета и не бива да се пропуска. Те не могат да издържат с такива дълги паузи без храна, а гърдите също се нуждаят от стимулация. Спирането на нощното кърмене често води до спад в теглото и намаляване на кърмата.
Гърдите не се мият преди кърмене, освен ако не си мазала някакво лекарство. Миенето, особено със сапун, може да навреди. Кожата изсъхва, може да получиш рани. Така е и по-податлива за появата на гъбички. Бебето обича миризмата на гърдите на майката-жлезите около ареолата изпускат секрет, който го привлива и поддържа кожата здрава. Ежедневният душ е достатъчен за подържане на хигиена.
За съхранението на изцедена кърма има таблици, но има много фактори-температура, съдове, индивидуалнощи специфики на кърмата(някои се вкисват по-бързо). Мисля, че в библиотеката за кърмене, за която дадох линк, имаше статия за съхранение на кърма.

# 179
  • Мнения: 1 495
И аз да препоръчам консултантките за кърмене. На доброволни начала са и са много отзивчиви. Неизменна подкрепа, която при първо раждане често е необходима.
И също слушай повече интуицията си. Всеки ще раздава противоречиви съвети от собствен опит, не винаги приложими в други случаи Simple Smile. Почивай си, разхождай се, намирай си неща да правиш, които са ти приятни. Успех Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт